VOOR DOOVEN. AANBESTEDING DOODKISTEN. DOOZEN BOOM VEN DIT IE VERSCH1LLIG NIEUWS. Watou. MARKTPRIJZEN. Burgerlijke Godshuixen der stad Yperen. OPENBARE HOETEN EN ZIN REN VOOR D00DKR00NEN, te Wou men, Notaris Laurent PilOOT, DONDERDAG, 1 DECEMBER, JUIST 92 KOOPEN Voorzitter der maatschappijwerd met het warmste handgeklap toegejuicht. Deze laatste nam het woord, en, na de genoodig- den bedankt te hebben over de sympathie waarmede zij den toast, hem opgedragen, hadden bejegend, dronk hij, op zijne beurt, aan den bloei der maatschappijna een wel verdiend rouwaandenken te brengen aan de genen welke de Philharmonie gedurend het jaar het verlies kwam te onderstaan. Dikwijls werd M. VanMerris onderbroken door har telijke toejuichingen en toen hij de namen herinnerde van al degenen, die met hem, de Philharmonie tot stand brachten, er onstond eene ware betooging aan de inrichters van onzen Kring. Het banket, dat zeer wel werd opgediend, eindigde maar rond acht ure en men nam afscheid zich rendez-vous gevende voor 's anderemdaags. De tweede Ceciliadag was aan de damen gewijd. 235 mededingsters kwamen de prijzen betwisten die door de maatschappij aan de behendigste en geluk kigste in het bolspel werden toegekend. Te 9 en half ure 's avonds werd de zaal dei- maatschappij ingenomen door de personen, liefhebbers van den dans. Zelden zag men een bal waar meer leven heersclite, en ware het niet geweest van het reglement dat wil dat de dansen ten 2 ure opschorsen, hadden zij zeker veel langer geduurd. Maar de aan genaamste dingen moesten een einde nemen, en de dansers moesten vertrekken, vermoeid maar verrukt over hunnen weldoorbrachten nacht. De Ceciliafeesten werden gesloten door eene vlaamsche Muziekavond, gegeven den Dinsdag, met de medewerking van M1"9 Bataille en de heeren Lejour, Eenens, Yan- bottem en Reepers. De Vlaamsche Concerts zijn bijzonderlijk aantrekkelijk voor de leden der Philharmo nie, wanneer men in aandacht neemt het groot getal welke er aan tegenwoordig zijn. In deze omstandigheden is de zaal, alhoewel zeer groot, altoos te klein voor het publiek dat er zich opeendringt. Ten andere het ver langen dat men betoont om in deze avond stonden deel te nemen bewijzen wel hunne aantrekkelijkheid. Ditmaal hebben wij bovenal Mme Bataille mogen toejuichen, waarvan reeds lang de kunstfaam gevestigd is, alsook MM. Reepers en Lejour. MM. Eenens en Van Bottem heb ben van hunnen kant, de toejuichingen des publieks bekomen, en wij hopen wel bij de Philharmonie al deze artisten nog weder te zien. Vergeten wij niet den vooruitgang aan te stippen van drij onzer jonge instrumentisten. De uitvoering van het Concertino voor kla rinetten door MM. Denut en Dallequin, en van het aria voor Trombonne door M. Ver- straete. brengt eer bij aan hunnen professor, en beloven aan onze Philharmonie uitgele- zene muziekanten. Ten slotte,moe ten wij zeggen dat deze aan gename dagen te gauw vervlogen zijn en wij drukken den wensch uit deze zich nog dik wijls te zien vernieuwen ter gelegenheid der Ceciliafeest onzer schoone Maatschappij. (Vervolg) Pootspeler van St-Jans Cappelle heelt ook zoodanig dag en nacht geloopen en ge zwierd dat hij, op vlucht voor liberalen, met zijnen voorgevel in eenen modderpoel viel en, uit vrees van nog andere liberalen te ont moeten, zijnen korten broek van binnen en van buiten bekladde! Grootelijks ook verwondert het mij dat de vuilblad korrespondenten durven spreken van fransche neuzendie hunne plichten in Bel- gie niet vervuld hebben; weeral een steen die u rechtstreeks op den neus valt: is er hier niet een gemeenteraadslid die, in Frankrijk van Belgische ouders geboren is?... bijgevolg Belg van geboorte en door de wet verplicht zich aan de militie van zijn land te onder pen heeft hij zulks gedaan? neeu, niet waar.... hij heeft geradiger gevonden zich, door zijn verblijf in Frankrijk, aan deze plichten te onttrekken, te wachten tot de tijd verschenen was de achterblijvers op te zoe ken en dan naar België te komen om er ver scheidene postjes te bekleeden, zonder er den last der militie onderstaan te hebben.... Wie weet of er geen arm werkmanskind voor hem niet twee of drie jaren heeft moeten soldaatje spelen. En >vat heeft de liberale kandidaat gedaan, hij die van fransche ouders in België geboren is... hij heeft hier de plich ten vervuld, hem door de miliciewet opgelegd en zime verklaring gedaan volgens art. 9 van net burger wetboek. Ook spreken de krabbelaars van wel 46,000fr. 3edert 1883 gevonden en ontvangen van niet betaalde abonnementen en sommen verschuldigd door den fonds-commun; weten de sukkelaars niet dat Jan zich altijd tegen het opmaken van abonneinentrollen, begroo tingen. rekeningen, enz., verzette? eenspre- Vond h' v, hier-- dat. ouder het bestuur tegenwoordig te komen, zoo dat het bijgevolg onmogelijk was iets ten uitvoer te brengen. Men zou kunnen opmerken dat art. 64 der gemeeutewet toelaat te beraadslagen bij de derde bijeenroeping, gelijk welk het getal aanwezige leden zij. Ja, maar, Jan wist dat ook en dan kwam hij met gansch zijne bende en nog eens was alle beraadslaging verijdeld en onmogelijk gemaakt. Nog een bewijs dezer tegenkantingen zijn de menigvuldige reclamatiëu welke Jan en Cie deden aan de hooge overheid tegen het stemmen der begrooting en abonnementrol van 1879 en de antwoorden die er op gevolgd en ingeboekt zijn in het register van corres- pondentiën. Wat den fonds-commun aangaat, allen we ten dat Jan en Cia gedurende het bestuur van M. Deheegher niets gedaan hebben dan den regelmatigen gang der zaken gedwars boomd en alle poogingen van goed bestuur verijdeld; hiervan zou men wel een klein staaltje kunnen bewijzen in eenige stuk ken, verkocht met andere voorwerpen in de openbare meubelvenditie van Jan. Ik wed dat de pijnooren ook nog de som van 87,0U0 fr. zullen ontdekken, welke ver dwaald was tijdens het bestuur van M. De heegher, deze zou toereikend zijn de nog te betalen 90,000 fr. te vereffenen, nog te beta len voor den steenweg naar den Abeele. Als men hoort van gekeerde kazakken, kan men niet nalaten de oogen te slaan naar de kaloterie, want daar zijn kerels die voor 'nen cent liberaal of katholiek zijn, daar zijn gasten die eertijds, in hun vorig verblijf, het liberalism verdedigden, zelfs jongelingen aan spoorden hunne studiën in Staatsgestichten te voltooien, daar zijn kwakzalvers die gis teren, alhoewel van alle partijen verstooten (en om reden) met Kerk en Priesters spotte- den en thans de troetelkinders zijn van ge- brilden aap en andere kaloten; wat aangaat het doen van missen, is het niet een loflijk gebruik, zoowel bij liberalen als bij kaloten, jaarlijks één of meer missen te doen lezen of zingen voor afgestorvene ouders of famillie? Hoe vindt gij zulks te beknibbelen?... Haddet gij niets anders uit te kramen onnoozele babbelaars?... Op eenige andere kwade zinspelingen van den Watouschen vuilblik artikel, behou den wij onze antwoord tot later, dan zullen wij eenige toertjes aanhalen door onze puike kaloten gespeeld. Tot later. P. S. Hoe geestig! hoe geestig!! was de roep van iedereen, toen wij, Maandag laatst, zeker... baas door de dorpplaats zagen wan delen, jammer dat hij niet berrevoete was, eene lange pers op de schouders, langs voren een bondeltje hooi, langs achter een zakje met steenen en elk was van gedacht dat het hooi en steenen waren die zich bevondeu in prutstanden en suikerkisten, tijdens het be zoek van 't Quaedypersch meisje. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid, te Brussel, 1888. De verlichting van den Grooten Prijskamp. Het Uitvoerend Co- miteit heeft aan al de Belgische eleciri- ciens een omzendbrief gezonden om hunne medewerking te bekomen, voor wat de elek trische verlichting van de tuinen der ten- J toonstelling betreft. Zij worden verzocht j hunne voorwaarden te doen kennen, aan de welke zij elektrische lampen zouden kunnen plaatsen met dewelke zij aan de onderne- J miDg deel zouden nemen, volgens voorwaar- 1 den van het algemeen of in bijzondorheden, welke zij aan het Uitvoerend Comiteit moe ten doen geworden. Dat is een stellig bewijs van het belang welk den Grooten Prijskamp in de uitbrei ding van onze Nijverheid stelt en bijzonder lijk aan het vak waarvan de bevorderaar, Si. den ingenieur Léon Somzée, zich eene on tegensprekelijke roem en befaamdheid heeft weten te verwerven. Eene groote brand haefi Zaterdag nacht het biermagazijn in asch gelegd van M. Degenst, Melaalstraat, 42, te St-Gilhs. De schade beloopt op 200,000 frs. door verzekering gedekt. Eene vrouw uit eene aanpalendestraat is van schrik gestorven. In de gemeente Schoterland kreeg iemand eene wond aan de hand. Hij paste hierop een huismiddeltje toe, namenlijk ter pentijn. Na eenigen tijd begon de arm op te zwellen, en de inmiddels geroepen genees heer verklaarde, dat hij aan bloedvergifti ging leed. De toestand der lijder is ernstig. 't Schijnt dat gij het onderscheid niet kent tusscben de tweede en de derde klasse, zei een dame toornig tegen een beer, die al leen met haar in een coupe 2" klasse gezeten was en me', wien zij verschil had over het openen van een raampje. Pardon, mevrouw, was het antwoord, ik heb jaren op de spoorwegen gereisd, in alle klassen, en ik ken het onderscheid in de eerste klasse zijn de reizigers onbeleefd te gen de conducteurs, in de derde klasse zijn de conducteurs onbeleefd tegen de reizigers, er de tweede klasse (bier maakte bijeen :3 uu v zijne medereizigstei) zijn i ioizigei s cabeleefu tegenover elkander. Ten gevolge van het onderzoek door de rechterlijke overheid yan Brugge in de ge meente Bekegem gedaan, over eene laffe moord aldaar gepleegd up Amand de Muynck dier gemeente, zijn als betichten in die zaak aangehouden Gh. flovier, 22 jaar, en Emiel Van Thuyne, oud 21 jaar, boerenwerklieden te Bekegem. De misdaad is begaan in den nacht van Zondag op Maandag, bij middel van messte ken. Het slachtoffer was den avond te voren in beschonken toestand gezien geweest. Maan dag avond zijn de aangehoudenen naar de gevangenis van Brugge overgebracht. Een derde dader is aangehouden, Karei Van Hee, oud 19 jaar, landbouwerszoon. Het slachtoffer Amand De ïMuynck is Dins dag aan de gevolgen zijner wonden overle den. De moordenaars, zij bekennen het, hadden geen de minste reden De Muynck op de baan aan te vallen. Zij grepen hem vast, wierpen hem ten gronde en stampten zijne ribben in. Hierna gingen zij nog om eene pint naar eene naburige herberg, keerden terug en waren verwonderd dat de Muynck nog niet dood was. De wreedaards brachten hem nog messte ken toe, en o hoe onmenschelijk zij ont- kleeden hem en lieten den ongelukkige aan verstijving over, zoodat, indien er nog hoop op behoud kon zijn, bij onvermijdelijk be zwijken moest. Eene nieuwe reddingsstatie gaat opge richt worden op onze kusten tusschen Oos tende en Blankenberghe strekt zich een groot deel van de kust uit, waar men niet het min ste toestel tot redding vindt. Aan dit gedeelte der kust hebben reeds schipbreuken plaats gehad, zonder dat men iets heeft kunnen beproeven om de slachtof fers te kunnen redden. De minister wil aan dezen betreurens- waardigen toestand een einde maken en aan de kust eene reddingsstatie oprichten, op het gedeelte der kust genaamd Den Haan ge legen op het grondgebied dergemeenteClems- kerke, bijna op gelijken afstand van Oosten de en Blankenberge. Het personneel jjnoodig om deze statie te bedienen, zal bestaan uit den ambtenaar ge last met het bestuur, een patroon, en tien matroozen redders. Tegen 1 Juli zal deze statie gansch in orde zijn. Bij de politie van Schaarbeek is eene klacht nedergelegd ten laste van eenen land bouwer, welke een ei gen aanslag zou ge pleegd hebben, op een meisje van 13 jaar, dat door het bestuur der Godshuizen aan zij ne zorgen was toevertrouwd. In de hoofdsiad zijn sedert eenige da gen verscheidene valsche muntstukken van fr. in omloop. Da politie van St-Joos-ten- Noode zoekt twee kooplieden in boter op, die verdacht worden die valsche munt uitgege ven te hebben. Zaterdag avond, kwam een serjant der mineurs in eene herberg der Brouwerijstraat te Borgerhout, waar hij korts nadien twist kreeg met een burger. Op een gegeven oogenbiik trok de serjant zijne sabel half uit de scheede en bedreigde den burger met zijn wapen. Deze laatste ontstak in woede op deze be- dreiging.sprong op den serjant toe en bracht hem eene messteek in den buik toe, die den ongelukkige eene afzichtelijke wonde ver oorzaakte. De gekwetste werd naar de kazerne ge dragen en de uader .dezer moordpoging nog denzelfden ayond door de policie van Bor gerhout aangehouden. Daar het gerucht Vrijdag volop te Borger hout verspreid was,dat de soldaten der genie 's avonds hunnen serjant zouden komen wreken, had de burgemeester van Borger hout, voorzichtigheidshalve de gendarmerie gerekwireerd. En inderdaad, Zondag avond kwam een troep soldaten in de herberg der Brouwerij straat en begon er alles kort en klein te slaan. De burgers, die zich in de herberg bevonden, wilden zich tegen deze baldadig heden verzetten, doch er ontstond tusschen de beide partijen een gevecht, waarin ver scheidene der strijders, zoo soldaten als bur gers, min of meer erge kneuzingen bekwa men. De policie en de gendarmerie, die intus- schen ter plaats gekomen waren, hebben de vechters uiteen gedreven. Wij vernemen dat de toestand van den serjant zeer erg is en voor zijn leven ge vreesd wordt. LE GLOBE ILLUSTÏÏÉ, paraissant chaque Dimancbe, en 16 pages, avec 7 ou 8 gravures. Prix d''abonnement, Belgique 1 an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50. 3 mois franco, fr. 3. Le volume d'une année renferme 800 pages et plus de 350 gravures. Le numéro qui parait publie le portrait du fameux peintre Louis Gaiilait qui vient de mourir. Une vue générale de l'incendio du ministère de l'Agriculture avec le por trait de M"ile Marie de Moureau. Les por traits de MM. Spuiler ct Roavier, démission- naires du cabinet fraagai3. Le portrait du Roi des Achantis.Une page de i'antai- sie et la reproduction d'une gravure ancien- ne d'après Jordaens. BE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, N' 9. 2 jaar. Zalerdag 26n Nov. INHOUD. Platen: Eene gelegen heid, naar David Col. De Leeuwenjacht van Rubens. Elektrisch naaiwerktuigen. Eene onverwachte ontmoeting. Tekst: Onze platen. De blinde boogschutter. De Lepronzenkus. Houw en trouw. De verloofde van den vrek. De waarde van den grond in Londen. Rij kaart Whittington. De Heldin van Het kwaad. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. [JPEREN 19 November 26 November. Tarwe 16,200 18-50 16,000 18-37 Rogge 3,400 14-75 700 15-12 Haver 3,000 14-25 1,200 15-00 Erweten 200 19-00 400 19-00 Boontjes 900 18-87 100 19-50 Aardap. 6,000 6-50 400 7-50 Boter 9,017 500-00 10,047 300-00 Eiers,26 3-40 3-50 Iemand, van eene 23 jaar durende doofheid genezen door 't gebruik van een zeer eenvou dig middel, zendt de beschrijving daarvan gratis aan elk die daarom vraagt. Adres: NICHOLSON, 4, rue Drouot, Parijs. VRIJDAG 2 DECEMBER 1887, ten 4 ure namiddag, IN HET BELLE GODSHUIS, voor 't jaar 1888 van de levering van Vleescn, Rijst, Stovekolen en Gist, en voor den afkoop van Gruis en Bakkerskolen. M A G A X IJ K van aan zeer genadige prijzen, BIJ CH. SPILLIAEBT—BOUCHAERT, aannemer en glaswerker, KLOOSTERPOORT, YPEREN. GROOTE door 't ambt van den TE WOUMEN. (Sint-Eloysdag), ten 1 urejuist namiddag, in profijte van de heeren Vansiele- ghem-De Breyne, Gilliodts-Vanseve- ren, De Breyne-De Ruysschen, De- naux-De Breyne én andere op hunne hofsteden te Woumen, zuid verre der kerk op 2 plakschriften gekend; EIKEN, POPELIEREN, OLMEN EN WILGEN, veel hij de 2 meters dik. De vergadering wijk Sint-Pieters ten 12 1/2 ure in d'herberg de Mei boom. lig ,1 AUi. Ut, «...omgüii JOURNAL DE LA KAMILLE, 1 GRAM-N enz. ver koe fitte k wnnüteil midden prijs l> iOO kilo. rerkochlle kwantiteit midden prijs p.100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3