Gazelle vaat 'I arrondissement i»!peren. 1 POLITIEKE BERICHTEN. Nr 101. Zondag 4n December 1887. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. GEWICHTIGE TIJDINGEN UIT FRANKRIJK. Jaar. BareelDlxuiadestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED RA centiemen den regel. Brieven an pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Beigle, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nammer. Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die een abonnement aan de TOEKOMST nemen, voor 1888, zullen van heden tot op 31 De cember het blad kosteloos ontvan gen- Parijs, 30 November. De Patrie verzekert dat sommige afge vaardigden bij de Kamer van hunne ver kiezers per geschrifte de stellige uitnoodi- ging hebben gekregen om door alle moge lijke middelen de kandidatuur van M. Jules Ferry te doen verwerpen. Wij zouden namen kunnen noemen, zegt de Patrie verder, van afgevaardig den uit de departementen Somme, Corrè- ze, Nièvre, Opper Loire en Lagere Seine, welke de uitnoodiging hebben ontvangen, waarover kwestie is. Wat zal de vermoedelijke uitslag wezen der verkiezing van eenen president door het Congres van Versailles, op Uit hetgeen wij leeren door het lezen der dagbladen zal de eerste stemming gee- nen uitslag opleveren. Vermoedelijk zal de tweede stemming ernstige wijzigingen brengen aan den eer sten uitslag, zonder dat nog een kandi- kaat de vereischte meerderheid heeft beko men. Eerst uit de derde stemopneming zou de onbekende kandidaat verrijzen, want. zoo beweren de wijsneuzen, de nieuwe presi dent der Republiek, de vierde van de re- geering, zal wezennoch M. Floquet, noch M. de Freycinet, noch M. Jules Fer ry. Wie zal de gelukkige wezen, zal het M. Sadi Carnot zijn, of M. Brisson, of gene raal Saussier, of generaal Boulanger De conservatieve dagbladen noemen de kandidatuur van M. Jules Ferry de schande van Frankrijk. Wat zou zijn toe stand wezen eens gekozen als president Hij zou geene duurzame meerderheid vinden in de Kamer, zijne ministers zou den vallen als strooien mannetjes en hij zon verplicht wezen over te gaan tot eene ontbinding. Bovendien, zegt de conservatieve druk pers, beteekent hel optreden van M. Fer ry verkoeling tusschen Frankrijk en Rus land, zonder hoop op eene verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk. Er zijn hoogst gewichtige lijdingen uit Frankrijk toegekomen en men vreest al daar voor erge gebeurtenissen. De heer Grévy moest Donderdag per boodschap zijn ontslag geven als voorzit ter der Republiek en niemand twijfelde aan dat ontslag, zoo veel te meer dat liet daarom is dat het ministerie Rouvièr terug was aangesteld. Er waren nogtans personen die M. Grévy trachtte op hét beslnit van zijn ontslag te geven te doen terugkomen, maar dat scheen niet ernstig. De verwondering en zelfs de woede was groot toen M. Rouvier, voorzitter van den ministerraad gisteren in de Ka mer kwam verklaren, dat de voorzitter van gevoelen was veranderd en dat bij noch ontslag noch boodschap medege bracht had. Het kabinet had dan niet anders te doen dan op nieuw zijn ontslag te geven, wat het dan gedaan heeft. Maar later kwam er een bericht dat M. Grévy toch zijn ontslag gaf. Het laatste woord van M. Grévy. Volgens de avondbladen zou M. Grévy Donderdag morgend gezegd hebben aan M. Rouvier: Ik geloofde dat ik heden mijnen laatste ministerraad voorzat en dat ik u vaarwel moest zeggen, maar ik zeg u enkel tot wederziens. Daarop is M. Rouvier opgestaan en is weg gegaan, gevolgd door zijn kabinet. M. Rouvier zeer omringd, haalt de woor den aan die M. Grévy hem letterlijk gezegd heeft gisteren morgen: Ik zal geene boodschap naar de Kamers zenden, en ik zal mij niet terug trekken. i) Indien de Kamer wil dat ik mijn ontslag geve, dat zij het doe door eene bekendma king die niet dubbelzinnig is. Voor mij, gezien wat in de laatste dagen gebeurd is, vermeen ik dat ik mij niet moet terugtrekken. Ik denk mijne plaats te moeten blijven behouden vermits men mij van verschillige kanten van het Parlement komt vragen, aan het hoofd der republiek te blijven. M. Grévy voegt er bij dat hij kan verzeke ren een ministerie te zullen samenstellen. Definitieve aftreding van M. Grévy. Parijs, 1 December. De heer Grévy heeft aan zij ie ministers verklaard, dat zij mochten zeggen, dat hij, gezien de stemmingen der Kamer en Senaat, zijn ontslag vaststond en hij heden aan het land en aan de voorzitters der twee Kamers er kennis van zal geven. Parijs, 2 December. De Soleil zegt dat de poging van M. Gré vy om tegenstand te bieden gericht was te gen de Kamers, maar bijzonderlijk tegen M. Ferry. De Lanterne zegt dat den dag van giste ren de kandidatuur Ferry heeft gedood. Volgens den Figaro heeft den dag van gisteren de gematigden met de radikalen vereenigd. Vooral tegen M. Ferry. De groote boulevards werden gisteren door veel volk bezocht. Te Belleville heersebte veel beweging, na melijk in het faubourg du Temple, men zingt en roept weg met Ferry Montmartre is kalm. Er was veel volk rond het stadhuis. De voorzitter van den municipalen raad heeft het volk van uit het venster toegesproken en het tot kalmte aangespoord. De avond is betrekkelijk kalm afgeloopen. De policie heeft Louise Michel maar aan gehouden om ze te beschermen, tegen eene vijandige volksmenigte. ONDER KLERIKALE BESTUREN. Acht dagen na de gemeentekiezin- gen werden er in de stad St-Niklaas nieuwe gemeentelasten aangekon digd, namelijk eenen taks op de dui- venprijskampen en een nieuwen taks van 5 franks op iedere herberg. Nu is het de beurt van het verkwe zelde Dendermonde. Te rekenen van ln Januari aan staande, zullen er 40 nieuwe opcen tiemen op de grond- en personeele lasten geheven worden. Dat zal jaar lijks 6000 fr. aan de belastingschul digen kosten. Niet waar, Yperlingen, gij ver langt uw hert en uwe ziel uit om ook zulke klerikale bestuurders op uw stadhuis te hebben. AARDIG EVENWICHT. Het klerikaal ministerie, met niets dan klerikalen bij de rechtbanken te benoemen, zocht het evenwicht te herstellen, zegt het Nieuwsbladje. 't Is mogelijk. Maar wij zeggen dat het eene aar dige maniere is om het evenwicht bij de rechtbanken te herstellen, met niets dan klerikalen te benoemen, wanneer er reeds in de twee Vlaan deren $4 klerikalen tegen so libera len op de rechtbanken zetelen. Wat wil 't Nieuwsblad]e zeggen metdat herstellen van het evenwicht? Is het misschien het evenwicht her stellen, als men volop werkt om den laatsten liberaal uit de i-echthanken te verwijderen? Dat is voorwaar een aardig even wicht. Welja, dat is klerikaal evenwicht. God behoude er ons vaderland te gen, want zulk evenwicht zou het onvermijdelijk in den poel der beroer ten doen omkomen. En dat is wel het ergste der geva ren. ARMZALIGE BEWIJSVOERING. Om te bewijzen dat het laatste liberaal ministerie de rechtbanken niet als het heiligste aanzag, wat in een land bestaat, zegt het Nieuws bladje, dat het rechters kent,die maar benoemd werden, nadat zij beloofd hadden een politiek mandaat te aan- veerden. Welnu, wij zeggen dat zulks vuige leugentaal, ïaffen laster is. En dat zullen wij blijven zeggen, zoolange het heilig papierke zulks niet met feiten en namen kan bewijzen en be vestigen. Maar 't zal dat niet, want die arm zalige bewijsvoering heeft het uit zijnen duim moeten zuigen, om toch iets tegen ons te kunnen inbrengen. 't Bladje had toch zulke bittere pillen moeten slikken, toen wij het al die miljoenen schulden, door Malou en konsoorten gemaakt en niet be taald, herinnerden, die de liberalen hebben moeten betalen. Daarop wist het niets te zeggen, en toch moest en wilde het ons plat slaan. Zijne ooren lutsten ongelukkiglijk te veel; wij zijn nog bijlange niet plat OOK AL Het Nieuwsbladje wilde en moest ook wat mede trompetten om het weergaloos vernuft van den grooten tandentrek...,pardon, minister Beer- naert uit te bazuinen. Daarom schreef het verleden Zon dag dat de klerikalen een overschot van bij de elf miljoenen hebben bijeen verzameld voor het jaar 1887. Nemen wij dat cijfer aan, hoewel het misschien verre nevens de waar heid is, en zeggen wij dat het voor de klerikalen heel gemakkelijk is om overschotten te bekomen, wanneer de liberalen de noodige lasten gestemd hebben om al de oude schulden hun ner tegenstrevers te betalen en dat de klerikalen eens die schulden be taald, toch al die lasten blijven be houden en ontvangen,niettegenstaan de zij ze met veel lawijt als onnoodig en overtollig tegengewerkt en bestre den hebben. Wij hebben in ons nummer van j.l. Zondag klaar en duidelijk genoeg bewezen, meenen wij, dat het tegen woordig overschot in de Staatskas enkel en alleen te danken is aan den moed, de rechtschapenheid en het vooruitzicht van het laatste liberaal ministerie. Wij hebben getoond dat den lof, die Beernaert zich zeiven toezwaait, wezentlijk aan den heer Graux toekomt en wij zijn nieuws gierig wat het Nieuwsbladje tegen onze welsprekende bewijsvoeringen diesaangaande op heden zal inbren gen. 't Zal bitter weinig zijn of in 't geheel niets, vreezen wij. Misschien zal 't wel zeggen dat het ons geschrijf wel kan weerleggen, maar dat het niet en wilt, omdat het veel te dwaas is. Voelt gij waarom, lieve lezer? Wij ook. Wel mag het hem bekomen KAMER. De heeren Begerem, Woeste, De Dec ker en Verwilghen hebben deze week een wetsontwerp aangeboden, welke eene we zenlijke klerikale wet is en van aard om de klerikale scholen, de klerikale ver- eenigingen alle vrijheid te laten, ouders en wie het ook zij te vervolgen, die hun ne kinderen naar hunne scholen niet zen den. Dit wetsontwerp bestaat hierin: 1° met eene boet van 50 tot 500 fr. te treffen, de ambtenaren tot de bureelen van weldadig heid of andere officiëele instellingen be- hoorende, die zekere personen van onder stand zouden berooven, uit hoofde van den keus der scholen voor hunne kinde ren. Ten tweede vraagt het wetsontwerp elke beraadslaging van een weldadigheids- ©E TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1