STADSPÏi E U W S hebben, aan te zetten om een abonne ment op een liberaal blad te nemen. Dat onze vrienden zich gedenken dat men de politieke denkwijze van het "volk niet vormt met het in kie- zingstijden liberale lezing aan te schaffen, maar wel met het aanhou dend en onverpoosd de waarheid voor oogen te leggen. Dit weet de paperij en 't is daarom dat zij zoo hevig dondert tegen de vrijzinnige drukpers. Deze brengt immers haren winkel in gevaar. Liberalen, verspreidt dus met volle handen en mild de liberale gazetten; daardoor zult gij volop medewerken aan het kortvlerken der priester macht en aan het ontmaskeren van het volksbedrog. Dus allen aan het werk, duchtig de handen uit de mouwen om den bloei der liberale drukpers meer en meer te bewerken Slechts aan dien prijs zult gij er in gelukken ons verkwezeld Vlaande ren, politiek gesproken, op te beuren en het tegen allen verderen onder gang en verval te vrijwaren. Nogeens geen tijd verloren, allen op de bres en duchtig op de klerika- lerij geklopt Dat iedereen zijn plicht begrijpe EEN PAAR VRAAGJES. Maar wat wij niet en dulden, zegt het ISieuwsbladje in zijn num- mer van verleden Zondag, 't is dat men de gemeentescholen schaamte- loos in liberale kiesfabrieken her- scheppe x Het schrijft dat tegen den omzend brief, uitgaande van de Liberale Associatie en onderteekend door eenen schepene en eenen gemeente raadsheer, die alle liberalen aanwak keren om de leergangen voor het be komen van het kiesrecht te volgen. Wij kennen ons de bevoegdheid, noch het recht toe om de heeren sche pene en gemeenteraadsheer, waarvan sprake is, te verdedigen, doch wij kunnen toch aan den lust niet weer staan een paar vraagjes tot onzen wreveligen tegenstrever te richten. Veronderstel, Nieuwsbladje, dat een honderdtal lastenbetalende bur gers in eene stad de inrichting van eene teekenschole of academie voor hen zeiven of voor hunne kinderen willen; meent gij dat die stad bet recht hebben zou zulks te weigeren of dat haar bestuur wijs en voorzich tig handelen zou met die vraag te verwerpen Om zulks te durven staande hou den zou men wel al dejverwaandheid dienen te bezitten, waarmede de kle rikale gazetschrijvers maar al te dik wijls pronken. Welnu, een honderdtal Yperlingen doen de aanvraag om eenen leergang te hebben voor het bekomen van 't kiesrecht, en de stadsoverheid vindt die aanvraag billijk en natuurlijk en richt dien leergang in. De Liberale Associatie neemt die gelegenheid te baat om zijne politieke vrienden dien leergang aan te beve len. Dat was toch ook haar recht. En 't ISieuwsbladje is daarom ra zend dul. Maar waarom heeft het die gele genheid ook niet te baat genomen om dien leergang zijnen vrienden aan te bevelen, en ze aan te wakke ren om dien te volgen. Dat was ook zijn recht, ten minste in geval de onderwijzers voor dat werk door alleman betaald worden; 't gene wij grootelijks betwijfelen. Meent het ISieuwsbladje misschien dat de liberale partij nalaten zal be kwaamheidskiezers te vormen,omdat zulks aan de domperspartij en aan de Nieuws- en andere bladjes mis haagt 't Ware wat al te naïef, dat SCHANDALIG BEDROG. Onder dien titel, zegt de Progrès, in zijn nummer van j.l. Zondag, lezen wij in de Chronique van gisteren. Wij gaan misschien, een dezer dagen de ontdekking bijwonen van een schan- dalig natuurlijk klerikaal bedrog, dat men sinds een zekeren tijd ver- dacht... Ziehier de zaak: Dikwijls, heeft de uitslag der prijs- x kampen tusschen de leerlingen der offi- ciëele scholen en deze der vrije scholen de gemeente onderwijzers en de school- bestuurders met eene verwondering, de verstomming lijkende, geslagen. Het was meermaals gebeurd, dat vrije scholen, zonder de minste waarde, officiëele scholen als uitgelezene erkend, verslegen hadden. Zekere kankers met God waren er in gelukt een diplo- ma te behalen, wanneer uitgelezene leerlingen der mededingende school er met ijdele handen van af kwamen. Hel was om er niets van te begrij- pen. In den beginne weet men het aan 1 't slechte gelukken; maar liet noodlot, in zekere kantons aanblijvende, deed verdenkingen ontstaan, Een officiëele schoolbestuurder die aan een zoo dikwijls herhaald misluk- ken geen geloof hechten kon, besloot er zich van te overtuigen... Hij be- werkte een onderzoek dat hem de over- tuiging gaf dat in zijn bestrek een twintigtal leerlingen van vrije scholen ten onrechte een diploma bekomen had- den, terwijl de leerlingen der gemeen- y tescholen door de bank gevallen waren, alhoewel zij het noodige getal punten verkregen hadden. Het doel dier schandalige konkela- rijen was van voor de toekomst een be- kwaamheidskiezerskorps te vormen met verkleefde schepsels bevolkt en van te trachten het volk te misleiden over de waarde van het onderwijs der vrije meesters! x Er wordt veel gepoogd om die zaak uit te dooven, en gelijk de klerikalen, in de bedriegerijen sinds lang meesters ge- worden zijn, is het noodig dat onze vrienden het oog openen en bewijs van krachtdadigheid en vasten wil leveren. De zaak moet spoedig in 't klaar gt- trokken zijn; want, als men niet oppast, zullen de bewijzen welhaast als mus- kaadnoten verdwijnen... Dat zij, die het op zich genomen heb- ben, het bedrog te ontmaskeren, zich niet laten bang maken en dat zij recht naar het doel gaan, zonder zich te be- kreunen om de persoonlijkheden, die zouden kunnen getroffen worden voor s> in een schandaal van dat slach de hand geleend te hebben. Des noods zou er een onderzoek die- nen geopend te worden op de wraardö der diploma 's sinds twee jaren afgele- verd. Dat ware geenszins eene onmogelijk-^ heid,vermits de oorspronkelijke stukken der prijskampen en examens, geduren- de dat tijdsverloop moeten bewaard blijven. De zaak schijnt ons zoo bezwaarlijk, zegt de Progrès, dat wij boven gemeld artikel maar overdrukken, terwijl wij onze uitdrukkelijkste voorbehoudingen doen, en aan de Clironique de verant woordelijkheid harer leveringen laten. Van een anderen kant schrijft men- uit Yperen aan den Journal de Gand de volgende bijzonderheden: DE JURYS MET GOD. lk heb gisteren eene volstrekt on- waarschijnlijke gebeurtenis hooren ver- lellen, maar waarvan men mij nogtans de volledige waarheid gewaarborgd heeft. Iedereen herinnert zich nog de dithy- rambische artikelen van de klerikale drukpers nopens de laatste prijskampen tusschen de leerlingen der lagere scho- len. Moeste men de heilige pers gelooven, w de kweekelingen der broertjes zouden de leerlingen der officiëele scholen ge- heel en al verslegen hebben. Dat is tegengesproken geweest. Van beide kanten heeft men statistieken op gemaakt; de cijferaars op zijn Malousch y> hebben met de cijfers goocheltoeren uit- gemeten en hebben geëindigd met eenige gapers te overtuigen. Eensklaps verneemt men dat offi- ciëele onderwijzers, door zekere mis- lukkingen hunner beste leerlingen wan- trouwend gemaakt, aan den minister de herziening der composities gevraagd hebben en het gerucht verspreidt zich op 't zelfde oogenblik dat er, voor het bestrek der hoofdinspectie van Brugge alleen, waarvan de werken te Yperen verbeterd geweest zijn door eenen Jury waarvan de heer inspecteur Brouwers x het schoonste sieraad was, meer dan dertig diploma 's afgeleverd geweest zijn x aan mededingers, die er geen het min- ste recht toe hadden. Inlichtingen genomen, de feiten zijn waar en onloochenbaar, zoozeer' on- loochenbaar dat, de heer Broutcers op dit oogenblik zich de beenen van t lijf loopt om de 30 diploma 's, waarvan sprake is, te doen inleve- s ren. Men vraagt zich af hoe zulke feiten mogelijk zijn? Wat er van zij, zich meer en meer mistrouwen van de onderwijzers, de inspecteur en de Jurys met God. Wij hernieuwen al onze voorbehoudin gen. Wij kunnen aan geen bedrog geloo ven en tot na bewijs van 't tegenoverge stelde, willen wij in dat alles maar eene voorzeker bezwaarlijke nalatigheid zien, doch waarvan de gevolgen voor het on derwijs heel rampvol zouden kunnen zijn. Wachten wij tot dat de zaak in 't klaar getrokken zij. Dat moet en in 't korte zelfs. Zoo schrijft de Progrès, en wij voegen er bij: In de veronderstelling dat alles waarheid is, moeten wij nogeens te meer uitroepen: Wanneer hebben de klerikalen hunne tegenstrevers met eerlijke en loiale wa pens bestreden? Nooit! GODVREEZENDE BUITENLIEDEN. De klerikale dagbladen in het algemeen, doen de sleden, waarschijnlijk omdat zij liberaal zijn, uitschijnen als hollen van verderfwaar de jeugd bedorven wordt omdat zij geene religie heeft en niet naar de kerk gaat. Maar op den buiten dat zijn daar allen brave lieden die gaan des Zondags naar de mis, vespers en sermoen geven voor den St-Pieterspenning en voor de kleine Chineeskens en zijn daarbij gehoorzaam aan den pastoor. Maar als men den zeden van de buiten eens van nabij ziet, dan zou men moeten zeggen dat de bedorvenheid van de bui tenlieden er daar meer misdaden gebeuren dan in de steden. Heden meld men ons uit Chruyshau- tem twee kindermoorden in acht dagen. Er is verledene week een meisje aange houden onder verdenking haar kind ver moord te hebben en heden is op nieuw een kinderlijkje in eenen vijver gevonden. De ontaarde moeder is nog niet ontdekt. Voegt daarbij de moorden, de gevech ten, enz., die op den buiten gebeuren en wij vragen ons af, of de geestelijken, die het monopolium der redeleer willen heb ben, niet beter zouden doen hun ontslag te geven van dat emplooi en zeggen: wij zijn nu al eeuwen meester op den buiten en het verslecht alle dagen; het moet wezen dat wij onmachtig zijn met onze religie en mirakels iets te doen en wij laten de taak aan anderen over... Maar dat zullen ze niet doen, er is immers te veel geld aan den sleutel van die dingen en dat overheerscht alles. KALOTENJUK. Hoelang zal het kalotejuk nog duren dat te lang reeds loodzwaar op boer,werk man en burger weegt? Dit is het geen elkeen, die niet door eigenbelang of fana- tismus verblind en verslaafd is, zich af- I vraagt. Men moet waarlijk geen fdosoof 1 zijn om het echte antwoord op die vraag te geven: Tot dat de vrijdenkende men- schen onder dat tergende slavenjuk niet meer willen gebukt gaan. Die dag zal zich niet lang meer laten wachten. De vrij heid szon heeft in de gemeenteverkiezingen van October laatst reeds hare weldoende en opbeureude stralen doen gevoelen en het slapende volk wakker geschud. In de onoverwinbaarsle schuilhoeken der ka- lote verschansingen is eene bres gescho ten, die voor hel Ministerie verpletterend en onherstelbaar is, en die het fanatiek leger groote vrees heeft aangejaagd en op de vlucht gedreven. Vandaar dat de grrroote matadors, van Brussel,met angst bevangen, in hunne zetels zitten te beven en te jammeren. Zij wachten nog altijd op der bisschoppen raad maar deze zelve zijn te einde raad en weten niet waar zich wenden om troost en bijstand af te «meeken. Slechts een mirakel kan de jezuïte partij nog redden; doch de hemel blijft dool als een geroosten haring. In- tusschen naderen de Kamerverkiezingen van Juni 1888 met rasse schreden en niet de minste redding daagt er voor de kleri kalen in het verschiet op. Wal blijft er te doen. De koffers gereed maken om zoo spoedig mogelijk er van door te trekken in gezelschap der Brusselsche kaloten in- dependenten, die hunne matten zullen mogen oprollen. Yperen, 10 December 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,810-46 Feest van den 27 November in het Willems-Fonds, 15-60 Le qui tuff locbes Club de Bruges en villégiature a Ypres, 22-50 Busse van den Monark, 20-06 20 fr. dat een katholieke over handigt heeft aan eenen libe ralen kiezer, met het inzicht hem om te koopen, 20-00 Totaal, fr. 57,888-62 Uitgaven tot heden, fr._55,206-76 Blijft in kas, fr. 2,681-86 Willems-Fond», De Bestuurraad onzer werkzame Willems- Fondsafdeeling heeft deze week eenen oproep gedaan aan al de leden voor het inzamelen van kinderspeelgoed, vlaamsche prenten en leesboekjes enz., enz., die de tombola zullen uitmaken bij het aanstaande kerstfeest. Volgens men ons verzekert wil iedereen het zijne bijdragen om dat feest op te luiite- ren en te doen welgelukken. Ook wie zou er kunnen v ei geren iets te geven voor dat kin derfeest bij uitmuntendheid En de kleinenl met wat ongelooflijk onge duld verlangen zij naar dien schoonen dag! Gaat bij den eersten den besten der leden onzer afdeeling, waar er kinderen zijn en ge zult deze van nu af reeds van niets anders meer hooren spreken. En de ouders dan reikhalzen zij niet evenzeer als hunne kinderen, naar den dag, opwelken hunne kleinen een staaltje van hunne kennis zullen kunnen geven en op welken hunne lievelingen er zoo tevreden en gelukkig uitzien Ook er 1 e staan geen genoeglijker feestjes en het Willems-Fonds heeft wel den nagel op den kop geslegen met dergelijk feest in onze stad in te voeren. Het verdient aller ondersteuning. P. S. De personen, die, hoevrel geen lid van het Willems-Fonds zijnde, toch iets willen bijdragen voor het opluisteren van het Kerstfeest, kunnen hunne giften, hoe gering ook, sturen tot de heeren M. Gorrissen, schrijver der Afdeeling, Boterstraat, 78 en P. Vermeulen, d. d. voorzitter, Dixmude- straat, 78, waar zij met liefde en dankbaar heid zullen aanvaard worden. Men zegge het voort! Wij vernemen dat een lid onzer stedelijke afdeeling van 't Willems-Fonds, het tweede deel zijner voordracht bij middel van oxyhydnsch licht over zijn reisje in Zwitserland en Italië, Zaterdag toekomende in den Arend geeft. Pompiers. Ter gelegenheid der Ste-Barbarafeesten zal het muziek onzer Pompiers, morgen, Zondag, van middag stipt, tot één ure, een mooi concert geven op de groote zaal onzer Stadshallen. ut .1ïïSïm- i1

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2