STADSNIEUWS. Ofwel nog, er moet storm geloopen worden door een Waalsclien officier, die geen Vlaamsch kent, met Vlaamsche soldaten, die hem nauwelijks verstaan. Een woord van opwekking, dat tot de harten spreekt, kan helden verwekken in die Vlaamsche boeren jongens, en hun heldenmoed kan een won der verrichten. Wat zal die officier doen? Hoe zal hij nuttig kunnen zijn aan vader land en leger?? Zoo schreef M. Tardieu en nog veel andere voorbeelden haalde hij aan. Wat hij zegde was geen theorie, 't Steunde op feiten, die hij beschreef en gezien had; en zijn besluit was dat het altijd wel gevaarlijk voor Belgie zou zijn in het veld te komen met een leger waar officieren en manschappen elkander niet verstaan kunnen. Heeft men bovendien wel het gezag van M. Tardieu en de Indépendance noodig om de gegrondheid van zulke redens te erken nen. Dat schijnt ons bijna waardig van La Pa- lisse, zoo in 't oog springend is het. Welnu, daar is volgens ons het nationaal belang, de toekomst, het lot van Belgie op het spel, veeleer dan in de omstandigheid dat plaatsen van officieren niet zoo gevaar lijk eenvoudig meer toegankelijk zullen zijn voor Walen. Alleen dat hooger belang mocht den wet gever geleiden bij 't voorstellen en stemmen van de wet, die zooveel gerucht verwekte onder de Walen in de Kamer. Helaas! 't is het eenige belang waarvan wij in heel die verwaande discussie niet hebben hooren gewagen te midden van al de onge rijmdheden en dwaasheden, die aan de zijde der franschgezinden uitgekraamd werden. Gelukkiglijk, de walen hebben de snaar overspannen in hun proces tegen het Vlaamsch. De overdrijving, het parti-pris hebben hunne tactiek verraden en zelfs bij hunne vrienden reactie verwekt Dit zal nog meer het geval worden indien 1 de walen in de overdrijving volherdeu. Het «mouvement Wallon» zal bij deze discussie niets gewonnen hebben. De Flandre libéralede Prêcurseurdie anders geen Ylaamschgezinden zijn; la Na tion, die eerst onlangs de taai van rede en rechtvaardigheid omtrent de Vlaamsche zaak heeft laten hooren, al die fransche bladen en nog meer hebben zich in deze dis cussie openlijk aan de zi.de der Vlamingen geschaard, tegen de exagérations Wallon- nes van M. Bara, M. Frère en hun geloofs- genooten. Dat spreekt luider dan elke lange bewijs- voerimg, en wij zullen per naast het oordeel dier gazetten samen vatten, omdat wij aan deze kwestie een hoofdzakelijk belang hechten. Hier, gelijk elders, is de Vlaamsche be weging in het recht en in de gezonde rede. Becht en rede zegevieren altijd, en hoe he vig ook andere verdere zittingen in de Kamer zullen zijn, dat zal ook daar ten voordeele der Vlaamsche zaak bewezen worden. EEN SCHOON SOMMEREN l Volgens de mededeeling van het komi- leit der Pauzelijke fVerken, heeft het Nieuwjaar voor 4887 aan den Paus fr. 30,000 opgebracht in het bisdom van Gent, en men schat dat de giften, welke geschooid zijn voor den jubilé van den Paus, tot 40,000 franks beloopen. Dat is ts samen 70,000 fr. voor den Paus van Rome, die miljoenen bezit, en voor de ongelukkigen, voor de armen? Voor de armen, zegt een klerikaal blad, zal men den 28 December eene brooduit- deeling doen. Even als voor den jubilé van den kle rikalen kring, zullen de armen op den Poel een uur mogen staan wachten, alvo rens een kilo brood le krijgen en alzoo het vermaak genieten van door de tjeel- kens in oogschouw te worden genomen. (Stad Gent.) De Moniteur van Zaterdag wijdt niet min dan vijf kolommen aan de opgave van toelagen door ons gouvernement aan tal rijke kerken van het land verleend. Deze toelagen beloopen le samen lot 493,893-20, zegge honderd vijf en negen tig duizend acht honderd drie en negentig frank twintig centiemen Eene schoone gelegenheid om eens in al de kerken te preken over religievervol- g'»g- SNUISTERIJEN. Het is gekend dat de klerikalen de her bergiers niet in bet hart dragen en het maar enkel bij het naderen der kiezingen is dat zij die neringdoende lieden trachten le vleien en door bet uitzenden van eenige krochtmannen ze eenige pinten doen ver- koopen met beloften, als zij winnen eene ton bier of eene hesp te geven, alzoo ho pende de herbergiers voor de klerikalen te doen stemmen, om hen nadien uit te maken en zelfs hun kiesrecht te ontnemen. Dit hebben wij gezien toen de klerikalen in 4870 aan het bewind kwamen; zij de den alsdan eene wet stemmen dat de pa tent van den herbergier niet mede telde voor den kiescijns, waardoor duizenden herbergiers hun kiesrecht ontnomen wer den. Nu onlangs nog hebben zij eene wet op de dronkenschap gemaakt, die geheel en al tegen de herbergiers is gericht en da gelijks ziet men artikels inde godvruchtige dagbladen om ze zco slecht mogelijk te maken. Men zal zich nog herinneren dat de Bien public de herbergiers genevermui- len noemden, omdat zij in eene kiezing voor de klerikale lijst niet hadden ge stemd. Een ander klerikaal blad van Brussel, de Palriote, geeft in zijn nummer vau 43 October een artikel, waarin de her bergiers zeer erg uitgemaakt worden en waarvan wij hier eenige uittreksels mede- deelen, Leest dal eens De herbergiers, zegt de Palriote, zijn Goden... die over kruiken liggen!» Zij overgieten het gelukkig Belgie met volle stroomen genever! Men drinkt in Belgie 50 liters gene ver per volwassene persoon Dus de herbergiers zijn eene schro melijke macht Het belgische volk heeft in 9 jaar voor 4 milliards 268 miljoen fr. bier en- genever gedronken! En te midden in die dampen van alcool met bloed gemengd, komt de her bergier le voorschijn, die zich opblaast en zich verheft als een God!... 't Is hij die dat kapitaal in den zak heeft gesteken; 't is hij die, in 9 jaar, in de keel des volks voor 1400 miljoen genever heeft gegoten! Wat is de priester,wat is de doktor, wat is de onderwijzer, wat is de gazettier in vergelijking met dien man 't Is zijne schuld dat er sedert 9 jaar 1 meer krankzinnigen in onze zothuizen zijn I meer ellendigen en landloopers in onze bedelaars-gestichten; meer veroordeelden in onze gevangenis; meer verlamden in onze godshuizen, meer zelfmoordenaars op onze kerkhoven! Wat dunkt'er u van, heeren herber giers? Maar het is niet al. Sprekende van de macht van den her bergier als kiezer, vervolgt de Patriate: Brennus wierp zijnen degen in de romeinsche weegschaal; de herbergier werpt zijnen voorschoot in de kiesbalans: Hij is zwaar, die voorschoot, want hij is doordrongen van het zweet des volks, van de tranen der vrouwen, van het bloed dat de moorddadige alcool doet vergieten!.,.» Is het niet walgelijk, niet tergend tot in den hoogsten graad. En de Patriate eindigt met deze be dreiging: Het is eene schreeuwende domheid van bekwaamgeidskiezers le willen maken en hel volk in de handen te laten der her bergiers! Dat wil in andere woorden zeggen: Gij moet de herbergen sluiten, of zonder dat is de klerikale zaligheid onmogelijk! Herbergiers als het kiezing is stemt dan maar voor de klerikalen, zij zullen er u voor beloonen. Yperen, 24 December 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,888-62 Volksbal in den Sultan, den 8CD, 1-00 Omhaling gedaan door den pom pier Ferrand, in het banquet van St0-Barbara, 12-00 Omhaling gedaan in den Sultan, den l len, 2-10 Omhaling gedaan door een pom pier, in het banquet van Ste-' Cecilia, 6-65 Woensdag avond in den Sultan, 2-10 Toiaal, fr. 57,912-47 Uitgaven tot beden, fr. 55,231-76 Blijft in kas, fr. 2,680-74 Willeins-i'oiKls. J.l. Zaterdag woonden wij de gewone maandelijksche vergadering bij van de Yper- sche Willems-Fonds-Afdeeling. De ruime zaal van den Gouden Arend was proppens vol. Een groot getal dames, vele leden en niet min bekwaamheidskiezers waren aanwezig. Ook was het dagorde der vergadering alleraantrekkelijkst. Buiten de gewone werkzaamheden gaf een lid er eene reis door den Gothardberg naar Zwitserland's en Italie's meren, bij middel van oxyhydrisch licht. Het was het 2" deel zijner vorige voordracht, die dan ook veel volk uitgelokt en den meesten bijval genoten had. Spreker begon zijne voordracht met de voorstelling van het portret des heeren P. Vermeulen, die er eindelijk in toegestemd heeft het voorzitterschap onzer ijverige Af- deeling te bekleeden. Daverend handgeklap begroette de voorstelling der wezenstrekken van den volksgezinden hr bij uitmuntendheid. En de Willems-Fondsers hadden gelijk in de handen te klappen; want zij weten dat de heer P. Vermeulen wel degelijk de man, de onvermoeibare strijder is, die het Willems- Fonds aan zijn hoofd behoefd te hebben. Wij ook, wij juichen van ganscher harte die aanveerding toe en voegen onzen gulsten bravo! bij de salvo's van die talrijke verga dering. De heer spreker stelde ons ook het afbeeld sel voor van den heer J. Vuylsteke, de Voor zitter van het algemeen Bestuur te Gent, de ziel van het gansche Willems-Fonds, die over eenige weken zijn 25jarig jubelfeest als lid van het algemeen Bestuur vierde. Nieuwe en donderende salvo's onthaalden de wezenstrekken van dien kloeken Vlaam- schen strijder. Daarna ontrolde de heer spreker de in drukwekkendste, de schilderachtigste, de schoonste en soms ook de huiveringswek- kendsto van Zwitserlandszichten voor ons oog, die immer vergezeld gingen van klare, eenvoudige en duidelijke uitleggingen. Het was een aangename en tevens leerrijke avond, die veel te ras voorbij was. Iedereen vroeg reeds, bij het heengaan, voor wanneer de naaste voordracht met zichten Dank, innigen dank aan den heer spreker en aan den bestuurraad van ons Willems- Fonds, voor al het genoegen dat wij daar gemaakt hebben. J.l. Zondag gingen wij eens de boekerij van het Willems-Fonds bezoeken. Wij waren verheugd te zien dat zij zoo druk bezocht wordt. De eene lezer stond op den anderen te wachten om zijne boeken te ontvangen. Dat belooft. Wij stippen ook met genoegen aan dat de heer Boekbewaarder reeds ruim een twintig tal catalooges verkocht had. Dat boekje kost immers maar 10 centiemen en 't wijst u al de leerrijke, de opbeurende en geestontwik- kelende boekwerken aan, die in de jonge boekerij van onze Willems-Fonds-Afdeeling voorhanden zijn. Alwie eenig genot in het lezen vindt haaste zich dergelijke cataloog aan te schaffen en begeve zich dan ter boe kerij om er de hoeken .zijner keus te halen. Wij bevelen die boekerij onzen lezeren ten zeerste aan. Kerstfeest. Het is morgen, Zondag namiddag, dat onze Willems-Fonds-Afdeeling den kinderen harer leden een prachtig Kerstfeest aanbie den zal. Naar wij komen te vernemen zal het feest van morgen al de voorgaande nog in de schaduw stellen. Iedereen heeft zich beijverd om op eene milde wijze het zijne bij te dragen tot versie ring en belading van den kerstboom. En de jonge artiesten van zes, acht en tien jaar zijn talrijk, die'optreden zullen. Men zegt dat het verbazend is lijk of zij het wel doen. Nu des te beter. Dat die kleinen zich hartelijk vermaken en dat de vele ouders eens te meer echt fier op hun geliefd kroost zijn! Het Willems-Fonds zal programma's ter beschikking stellen der aanwezigen, aan den prijs van 10 cent.;daar zullen niet alleen alle uit te voeren stukjes op vermeld staan, maar men' zal er zooveel mogelijk de woorden der liedjes, fabeltjes, enz. op overdrukken, op dat iedereen te gemakkelijker kunne volgen Men zegge het voort Vlaamsïlic Sier, Zondag laatst gaf de tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster hare 3° vertooning van het winterseizoen en voerde de volgende stukken op Drie Oude Hanen voor eene Jonge Henne, keurig blijspelDries de Boerenknechtzielroerend tooneelspel, en Tamboer Janssens, een der beste blijspelen met zang. Alwie die vertooning bijgewoond heeft, moet bekennen dat onze ijverige Sterrelin gen er zich op toeleggen om het volk op waardige, zedeleerende en puike vertoonin gen te vergasten en dat de volleerde en ta lentvolle spelers en speelster telkenmale, en Zondag meer dan ooit toonen dat zij in staat zijn hunne lastige en tevens heel moeilijke rollen ter grootste voldoening van de moei lijksten te vervullen. Zeggen wie in de hoofd rollen het best gespeeld heeft ware volstrekt onmogelijk; immers allen hebben het opper best gedaan. Wat de speelster, Mevr. De Vestel, betreft, zij heeft nogeens op eene meesterlijke wijze hare moeilijke rollen weten te vertolken. Meer zeggen ware overbodig; zij is te zeer de lievelinge van het Ypersch publiek en treedt even goed op in de roerendste ziels toestanden als in de lachwekkendste omstan digheden. Een gul en driedubbel proficiataan die talentvolle en onvermoeibare spelers en speelsters Onnoodig te zeggen dat de aanwezigen die daar vier uren en halflang in de schouw- burgzale als haringen in eene ton opeenge- perst gebleven zijn, huiswaarts keerden met het gemoed vol tevredenheid over den aange- namen, leerrijken en genotvollen avond, die zij daar doorgebracht hebben en die hij hen den besten der indrukken heeft nagelaten. Wij lezen in Le Progrès Wij lijven de volgende stukken in, die wij Woensdag te laat ontvangen hebben om hun plaats te geven in het nummer van 15 dezer. Wij onthouden ons van alle verdere bespreking; wij wachten op het antwoord van het Journal de Gand, waaraan wij, met veel voorbehoudingen, de inlichtingen, waarvan sprake is, ontleend hebben; want het is niet waarschijnlijk dat de heeren Brou wers en zijne ambtsbroeders, te Yperen zoo kittelig, te Gent van brons zijn en hunne opeisching niet naar gezegd Journal ge stuurd hebben, dat beter dan wie ook in staat is om de proza dier heeren te onthalen. Wij houden er nogtans aan vast te stel len dat de leden des jurys erkennen dat er misslagen in hunne werkzaamheden geslopen zijn. Het is waar dat zij verklaren dat die misslagen onvrijwillig geweest zijn; maar onvrijwillig of niet, misslagen zijn misslagen en er is maar dat noodig om een ander in dwaling te brengen. Ware het daar de oor sprong van het onverschil, wij vragen niet beter zulks te weten. Yperen, den 40 December 1887. Aan den heer uitgever van het Progrès te Yperen. Mijnheer de uitgever, In uw nummer van 4 December laatst, drukt gij artikels over uit de Chronique en het J ournal de Gandwaarin men ons beschuldigt van, in een politiek doel, schandalig bedrog en onnoemelijke konke- larijen gepleegd ofhelpen plegen te hebben. Met verontwaardiging protesteeren wij tegen dergelijke beschuldigingen. Is er J een misslag begaan bij het afleveren der Boekerij

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2