SCHOON TAILLIEHOUT bij E.-H. MINNEKEER, Visietkaartjes, VERSCHILL1G NIEUWS. MARKTPRIJZEN. OP STAM, AGENIM'S NIEUW J AAR BRIEVEN diploma's, deze is voorzeker onvrijwillig geweest en is op heden bijna heel en gansch hersteld. Gij begrijpt dat, in die voorwaarden, de n aanvallen, waarvan wij bet voorwerp zijn, zich geenszins verrechtveerdigen. Zij zijn zelfs onwaarschijneiijk, wanneer men aan- ziet dat er, van de vier verbeteraars, twee tot het officiëel onderwijs en twee tot het vrij onderwijs behoorden. Wij bidden u en desnoods eischen, Mijn- heer de uitgever, deze protestatie in uw eerstkomende nummer op te nemen ons daarenboven het recht voorbehoudende van aan het gerecht zulke herstelling te vra- gen, die ons toekomt voor de beleediging onze eer aangedaan. n Aanvaard, Mijnheer de uitgever, de ver- zekering onzer volkomene achting. De leden des verbeteringsjurys van den prijskamp tusschen de leerlingen der lagere scholen voor het bestrek der hoofdinspectie van Brugge, zetelende te Yperen: P.-J.-H. Brouwers, hoofdinspecteur te Yperen; L. Vandemaele, gemeente-onder- wijzer te Baerdegem; D. Demaesschalck, b gemeente-onderwijzer te Moerbeke-Waes; Aug. Vandendriessche,aangenomen onder- wijzer te St-Niklaas; Beeckman, aangeno- i men onderwijzer te Ninove. Mijnheer de uitgever, gebruik makende van mijn recht van antwoord, bid ik u en desnoods eisch ik nog het stuk hieronder op te nemen. P.-J.-H. Brouwers. De ondergeteekenden, leden-verbete- raars van den prijskamp tusschen de leer- lingen der lagere scholen van het bestrek j> der hoofdinspectie van Brugge, zetelende te Yperen, brengen hulde aan de onpartij- digheid van hunnen voorzitter. Zij verkla- ren dat de heer Brouwers aan de verbete- ringen geen deel genomen heeft; hij heeft zich bepaald bij het uiten van zijn gevoe- len,wanneer wij hetjhem gevraagd hebben. Hij beeft de herziening der composities van vier leerlingen van gemeentescholen uitge- b lokt, aan wie enkel een punt of twee ont- brak om het getuigschrift te bekomen. Wij i) hebben ook de werken van drie of vier leerlingen van aangenomene scholen her- zien, maar zonder de uitslagen van onze eerste beraadslagingen te kunnen veran- deren. L. Vandemaele, gemeente-onderwijzer te Baerdegem D. Demaesschalck, gemeen- te-enderwijzer te Moerbeke-Waes Aug. Vandendriessche, aangenomen onderwijzer te St-Niklaas Beeckman, aaugenomen onderwijzer te Ninove. Den tienden December 1887. Het woord blijft dus aan het Journal de Gand en de Chromque. Maar ware het heel onbescheiden aan die heeren verbeteraars te vragen hoe het komt dat er misslagen in hunne werkzaamheden geslopen zijn, welke die misslagen zijn, ten voordeele van welke scholen, (officiëele of vrije) zij onvrijwillig begaan werden, hoe men die misslagen te weten gekomen is, en boe zij bijna hersteld geraakt zijn. Dat zijn allemaal vraagjes, waarop er een nauwkeurig antwoord diende gegeven te worden; de opheldering van de zaak eischt het. Het ware ook niet overbodig te weten of de twee gemeente-onderwijzers, die, volgens hunne eigene beweringen, alle bedrog on mogelijk moesten maken, wel degelijk onder wijzers zijn met hart en ziel aan het officiëel onderwijs verkleefd of als het mannen zijn, die, onder de wet van 1879, meineedig wer den, tot het klerikaal onderwijs overliepen en nu, tot belooning hunner desertie, op nieuw in het gemeente-onderwijs benoemd werden, gelijk wij te Poperinghe eenen Keu- kelynck, te Brielen eenen Grillet, enz., enz. als gemeente-onderwijzers hebben. In dit geval vragen wij ons af of het officiëel onder wijs in zulke verdedigers wel eenig vertrou wen stollen kan. Dat wij zulken twijfel koesteren moet men ons niet ten euvel duiden; want do stukken van de heeren verbeteraars doen bij ons dien twijfel ontstaan. Was het immers de heer Brouwers niet die de herziening vragen moest der compo sities van de leerlingen der gemeentescholen, terwijl de vier verbeteraars van hunnen kant dan de composities herzagen der leerlingen van de klerikale scholen. Zegt dat niet klaar dat de heer Brouwers de eenige was, die het officiëel onderwijs recht wilde doen wedervaren en dat de andere vier de belangen der klerikale scholen behar tigden De heeren juryleden zouden ons, en gansch het belanghebbend publiek, zeer ver plichten met al die ophelderingen te geven en die donkere kwestie heel en gansch in 't klare te trekken. Daarvoor staan onze ko lommen wagenwijd open. De waarheid voor alles; wij kennen maar dat. Dus licht! heeren vérbeteraars, meer licht Sterfgeval. Donderdag morgend is de heer Edm. Van Alleynnes, Gemeenteraadsheer en brouwer onzer stad, overleden. De betreurde overledene was een rondbor stig, rechtschapen en minzaam burger, een moedige en kloeke kamper voor de zege der liberale gedachte, een goede en overtuigde vlaming en een stevige steun voor onze vrij zinnige instellingen. Hij was daarbij een goede echtgenoot en bezorgde huisvader. Hij was alom geacht en bemind. Zijn afsterven is een gevoelig verlies voor de liberale partij in 't algemeen en voor de vrijzinnige vlamingen in 't bijzonder. Wij en alle liberalen zijn zeer gevoelig aan het onherstelbaar verlies, dat zijne fa- milje komt te treffen. Brand. Een schouwbrand is Woensdag 1.1., rond middag, uitgeborsten in het huis, bewoond door den genaamden Mortier-Basyn, in de Boterstraat. De pompiers waren spoedig ter plaats, maar gelukkiglijk was alle gevaar geweken. De schade is onbeduidend. Benoeming;, De heer Yeys, vrederechter te Passchen- daele, is substitut van den procureur des Konings te Kortrijk benoemd, in vervanging van den heer Cornet. Gemeentelasten. Een koninklijk besluit machtigt de ge meente Gheluwe om 1° het maximum der abonnementsrol tot de som'van 13,500 fr.; en 2° het tarief-reglement der belasting op de honden te behouden. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Moreels, Emiel, schilder, en Pollée. Na- thalia, herbergierster. Gesquiere, Theo- phiel, dienstknecht, en Josien, Fania, zonder beroep. Sterfgevallen: Durrant, Petrus, zonder beroep, 71 jaren, echtgenoot van Stephania Joye, Rijselstraut. Gesquiere, Josephus, zonder beroep, 74 jaren, echtgenoot van Seraphina Laheye, Bukkerstraat. Lauwers, Amelia, kant werkster, 56 jaren, weduwe van Petrus Du- flou, Meenenstraat. Balloy, Catharina, zonder beroep. 82 jaren, ongehuwd, Kalver- straat. Cailliau, Sophia, zonder beroep, 67 jaren, echtgenoot van Ludovieus Huge- baert, Rijselstraat. Van Alleynnes, Ed- mond, brouwer, 54 jaren, echtgenoot van Catharina Colignon, Beestemarkt.Segers, Franciscus, herbergier, 53 jaren, echtgenoot van Cecilia Boudry, St-Jacobs-buiten. Maandag, 26 December 1887 en Maandag, 2 Januari {888, zullen de bureelen van het Stadhuis 's middags gesloten zijn. Op 2 dagen, zekere genezing van val ling, hoest, zware verkoudheid, bevangen heid, keelpijn door de pastiel Walthery. 1 fr. de doos. De Mühlhauser Express verzekert dat de eigenaren der koffijhuizen, herbergen en andere publieke plaatsen van de politie bevel hebben ontvangen uit hun zalen alle fransche opschriften of afkondigingen te ver wijderen. Voor de rechtbank te 's Gravenhage deed Dinsdag een man, die wegens bedelarij terecht stond, en tegen wien het openbaar ministerie 5 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar eene rijkswerkinrichting vorderde, den rechter het verzoek om er assjeblieft nog een jaartje bij te doen! De rechtbank gaf echter geen gehoor aan dien wenscb en veroordeelde den beklaagde tot de gevorderde straf. Men schrijft uit Lokeren, 18 December: Roosen is een gehucht van ons stadje, waar de broeders Braekman reeds geruimeu tijd in oneensgezindheid leefden. Gisteren morgen had Th. Braeckman deel genomen aan eene bruiloft en gedronken, zoodat er wéldra twist was tusschen de twee broeders toen hij t'huis kwam. Verder onder den twist zegde Th. dat hij zich voor den kop ging schieten, maar de broeder lachte met de bedreiging, die reeds meermalen was gedaan en nooit uitgevoerd. Th. ging daarop naar den hof, vooraf had hij eene kardoes genomen. Deze plaatste hij in den mond, beet op de naald en kreeg heel het schot in het hootd. De ongelukkige was op den slag dood. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag is te Anseghem bij M. Vandoorne een verken gestolen. De dieven hebben het kot openge broken, in eene nabijzijmle herberg den kruiwagen genomen, en na het beesr, de keel toogewrongen te hebben, zijn zij met hunne buit op een bijgelegen stuk land gegaan. Daar hebben zij het verken gestoken en aan stukken gesneden. De kop, de ingewan den en de pooten hebben zij op het veld laten liggen. De dieven zijn tot nu toe onbekend. Men schrijft uit Bouchoute: Zaterdag morgend had hier een ongeluk plaats welk erge gevolgen had kunnen na zich slepen. Toen Jozef Bral, landbouwer bij de statie alhier, Zaterdag morgend om 5 ure in zijne stalling kwam, ontwaarde hij dat zijnen stier in den beirput gevallen was door het instorten van een gedeelte der vout waarbo ven het dier gestald was. De band waaraan het beest was gehecht, was door de instor ting afgebi-oken. Gij ziet hier dus al het ge vaarlijke om de stier van onder de half inge storte vout boven te brengen. Tweemannen daalden in den put waarin de aal omtreut een meter hoog stond. Da stier brulde geweldig, had hij moeten kwaad worden en door springen het overige der vout doen instorten, dan waren de stier en de twee moedige mannen onder puinen be dolven geworden. Na een uur werkens met acht menschen is men er in gelukt den stier nog levend boven te brengen maar hij zal waarschijnlijk toch afgemaakt moeten wor den. Dit voorval moet de buitenlieden aanzet ten om steeds een oog in 't zeil te houden op de stallingen welke op vouten gebouwd zijn. Men schrijft uit Kortrijk: Donderdag na middag, rond 3 ure, gingen twee vreemde lingen, een mans- en een vrouwspersoon, bij den heer Vanneste, goudsmid in O.L. Vrouw straat te Kortrijk. Dezen laatsten was uitge gaan en 't was zijne echtgenoote die voor kwam in den winkel. De twee vreemdelingen vroegen om gou den horlogieketens te zien. Geen een van de deze die hun aangeboden werden viel in de goeste, en de twee vreemdelingen deden vrouw Vanneste maar altijd andere ketens van de venster afnemen. Na lange genoeg gekeken en gezocht te hebben, vertrokken zij zonder iets te koopen. Als vrouw Vannes te nu de ketens op hunne plaats weerbande; bestadigde zij, belaas! te late, dat er een gouden keten ter waarde van 110 fr. ver dwenen was. Vrouw Vanneste bad de twee vreemdelin gen nog nooit gezien; zij spraken in bet fransch en waren nog al net gekleed. Mis schien waren zij op loer en zullen van de af wezigheid van den heer Vanneste gebruikt gemaakt hebben. Niets heeft kunnen aanleiding geven om ze te kunnen achterhalen. Over eenige maanden, 's nachts, heefter eene poging tot inbraak plaats gehad bij den zelfden heer Vanneste. Levend verbrand. Te Cardiff in Engeland; woont een timmerman met naam Francis. Hij had vrouw en acht kinderen die Zaterdag avond goed hebben gezien of overal het vuur uit was. Rond middernacht werd door eenen voor bijganger ontdekt dat het beneden brandde en twee minuten later reeds sloeg de vlam de vensters uit. De timmerman wordt wakker door het la- wijd buiten, sprong naar beneden, langs waar zijne vrouw hem de kinderen in de armen begon te werpen. Dit mocht gelukken met drij wanneer de timmerman machteloos neerstorte, want hij werd bewusteloos aangetroffen en naar het gasthuis gevoerd. Twee andere kinderen konden zelve het gevaar ontloopen, maar de moeder en drie barer kinderen zijn gestikt door den rook. De oorzaak van den brand is niet gekend. DE VLAAMSCBE ILLUSTRATIE, Nr 13. 2 jaar.Zaterdag 24" Dec. INHOUD. Platen: De blijde bood schap, naar Gustaaf Doré. De Geboorte. In de kerk.Het wachtwoord.Schaat senrijden met electrisch licht.Bij schilders. In den Dierentuin. Tekst: Onze platen. Kribbelied. Dokter Mildner Eene Noordsche Kerst vertelling. Kinder-Kerstzag. Van den hemel droomen. Mijn dorpje. De zes knechten. Een sprookje. Over de tijdre kening. Lieve Vlokjes. Vlaamsche kronijk.Nuttige bladeren. De verloofde van den vrek. Mijnheer Bijna. Nieuw jaargeschenken. Raadsel Nr 2. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. LE GLOBE ILLUSTRÉ, 3 mois franco, fr. 3. Le volume dune année renferme 800 pages et plus de 350 gravures. Le n° qui vient da paraitre est consacré en grande partie aux fêtes de Noël. D'abord un dessin de double page la Nativité d'a- près la fresque de Flandrin. Une fantaisie charmante l'Ange de Noël »et enfin le Rêve de Noël. De belles illustrations extraites des volumes édités par les grandes maisons de Paris complètent ce numéro, dont le roman en cours la Quittance de minuit par Paul Feval, excite le plus grand intérêt de ses lecteurs. On sabonne au bureau du journal. IJPEREN 17 December 24 December. p. 100 kilo. 1 Tarwe 21,700 17-80 20,200 17-75 Rogge 3,000 13-28 5,600 14-75 Haver 3,300 14-50 3,300 15-00 Erweten 500 18-50 1,100 18-00 Boontjes 500 19-00 1,300 19-00 Aardap. 3,000 6-75 6,000 6-50 Beter 8,122 330-00 7,243 350-00 Eiers,26 3-36 5-60 OPENBARE VERKOOPING vau drie hectaren TE YPER, (St-Jacobs-buiten), OP VRIJDAG 6 JANUARI 1888, om 2 ure namiddag, op de hofstede den Reebrouck, aldaar gebruikt dooz sr Augustin Delva, in eeuen bosch, ge noemd de Capelle bosch. Deze koopen zullen te voren uitgesteken wor den en zullen aldus door de liefhebbers te voren kunnen bezichtigd zijn. Deze verkoopingzal geschieden door het ambt van den Notaris DEGRYSE, te Becelaere, met tijd van betaling mits borg. *- De vergadering bij koop een. VERKRIJGBAAR Graveerder-Steendrukker, DIXMUDESTRAAT, 18, YPEREN, alle soorten van spoedig en zorgvuldig werk, AAN ZEER GENADIGE PRIJZEN. (DE POCHE ET LONGUETTES), Scheurkalenders, kabiuets-almanukken, MEMjSriTo's, enz., enz. Schoone keus van te beginnen van 5 centiemen. VAN DEN 16 TOT DEN 23 DECEMBER {887. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 1. JOURNAL DE LA KAMILLE, paraissant chaque Dimanche, en 16 pages, avec 7 ou 8 gravures. Pnx d'abonnement, Belgique: I an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50- GRANEN verkochtte middenprijsl verkochtte middenprijs enz. kwantiteit kwantiteit p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3