Gazelle vaff 't arrondïsséménl IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. N' 106. 27« Jaar. Zoodag 8n Januari 1888. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiöige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BINNENLAND. Bureel: Dlsmndestra.it. 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED «5 centiemen den regel. Bri#ven «n pakken moeten vraohtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-06 's janrs voor de stad; fr. 4-59 veer geheel Belgte. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 19 centiemen het unnamer. Men schrijft in op al de postbureelen. FRANKRIJK. Den 5 Januari heeft er te Parijs, in het Elyzeesche paleis, een groot diner plaats gehaddoor den voorzitter der Republiek het diplomatiek korps aangeboden. Het gastmaal is door eene officiëele ont vangst gevolgd geworden. Den 12 en 19 zullen twee andere groote gastmalen worden gegeven aan de bureelen van Kamer en Senaat, alsook aan de gene- raals-bevelhebbera der legerkorpsen. Men meldt voor de maand Maart drie dansfeesten bij den voorzitter. Die avond stonden zullen beurtelings danspartijen, mu ziekaal en tooueelkundig zijn, waarop men de Toornaamste artisten van de opera, de opera comique, van den Théatre francais,de Odeon, enz. zal hooren. DUITSOHLAND. De duitsche kroonprins heeft zijne goed keuring geweigerd aan een ontwerp van regentschap, in geval van overlijden des kei zers en alzoo het keizerlijk gezag te doen overgaan in handen van prins vonBismarck, bij uitsluiting van den erfprins. ITALIË. De Paus, in zijne aanspraak aan het hoofd der bedevaarders, heeft gezegd dat de hoU(. ding der Italiaansche regeering tegen he_ pausdom, over Italië gestadige verzwakkin" gen en tegenspoed zal trekken. De Capitan Fracassa zegt dat de rede voering van den Paus eene der geweldigste is welke ooit werden uitgeproken. De Paus heeft in zijne aanspraak nog ver klaard, dat de romeinsche zaak geene kwes tie van inwendige orde, maar wel van inter nationale orde ia. Leo XIII heeft nog gezegd dat hij nooit voor den opstand zal buigen en zich nooit aan niemand onderwerpen. ENGELAND. Volgens men uit Engeland meldt, zou lord Salisbury bij het ontvangen van het diplo matiek korps op Nieuwjaardag, verklaard hebben, dat hij sinds eemge dagen zeer ge rust is over den toestand van Europa en het konflikt tusschen Oostenrijk en Rusland, in 't kort uit den weg zal geruimd zijn. SPANJE. De spaansche ministerraad heeft de ont werpen goedgekeurd ter vermindering der belasting op den grond, op alcool en in- en uitgaande rechten. VOORUITGANG DER LIBERALE PARTIJ. Het is waar dat wij onder een klerikaal regiem leven en dat er zelfs geene volle eendracht bestaat onder de liberalen in eenige plaatsen, maar wij kunnen toch bevestigen dat het jaar 1887 niet on vruchtbaar i« geweest voor den vooruit gang der liberale gedachten in Belgie. De liberale partij ontdoet zich geheel en al van hare oude politiek, van de voor- oordeelen van alle slach, die zij nog aan kleefde, meenende dat dit noodig was om in de kiezing te kunnen winnen. Nemen wij, bij voorbeeld, de klerikale kwestie waarover wij het allen eens zijn. Waar zijn nu nog de mannen die zegden liberaal te zijn, maar niettemin kerkmees ters hunner parochie waren; die met eene flambeeuw de processie volgden en deel maakten van alle gildekens en broeder schappen; die als zij van eene burgerlijke begrafenis hoorden, voor niets ter wereld het lijk, al ware het dat van een hoogst verdienstelijk man, zouden hebben durven vergezellen Wat is dat alles veranderd ter eere van de liberale partij, die daardoor loont, dat zij wrezenlijk baren naam verdient van vrijzinnige partij. Geen enkel liberaal, hoe gematigd hij ook zij, zal nog willen deel maken van eenen kerkraad; men zal geen liberaal nog in de processie met eene flambeeuw zien loopen en niemand, wie het ook zij, zal zich onthouden het lijk van een vrijdenker te vergezellen, enkel om plezier aan mijn heer den pastoor of aan de klerikale kop stukken te doen. Onder dat opzicht toonen de liberalen zich allen vrijmoedig. Denkt niet dat de geestelijkheid daarom allen invloed verloren heeft en zij niet weet aan boord tp leggen om zich nog bij eenige familiën in te dringen, die uitwen dig de klerikale princiepen vijandig zijn. De priester is een te behendig man; hij schikt zich naar de noodwendigheid en loert als een vos op de gelegenheid om van de zwakheid van sommige lieden ge bruik te maken, ten einde ze te overhalen tot eene daad, die natuurlijk in 't voor deel van hunnen winkel is. Het is noodig dat binnen een betrekkelijk kort tijdver loop het leerstelsel in de zeden kome.welke in de volgende woorden is bevat: oorlog aan de kerk, afstand van alle hoffelijke politiek. Dezelfde verandering kan men waarne men betreffende de politieke inrichting van ons land. Men wil eindelijk de ver wezenlijking van den regel: al de mach ten komen van de natie en er is nie mand meer in de liberale partij, die nog durft beweren dat alleen de rijken, dege nen die bezitten, hel recht hebben de meesters van het land te zijn. De noodzakelijkheid van eene herziening van hel artikel 47 der grondwet, komt als onvermijdelijk voor bij de groote meer derheid der liberalen en vele dagbladen, die voor anti-vooruitstrevende bladen doorgaan, hebben verklaard, dat elk libe raal program voortaan onmogelijk is, als het die groote hervorming niet inhoudt. Voegt daarbij de werkers-kwestie welke de liberalen ook niet vergelen hebben en niet mogen vergeten en men zal met ons zeggen dat het jaar 1887, niet verloren is gegaan voor de liberalen en dat de vooruit strevende gedachten in al de klassen der bevolking een grooten vooruitgang heb ben gedaan. VERWORPEN. In ons laatste nummer gaven wij een beknoptoverzicht van eenen pen- netwist tusschen de Réforme en den Prècurseur nopens het bouwen eener kerk te Antwerpen, waarvoor de ge meenteraadvan Antwerpen een hulp geld gevraagd werd. liet verleenen van dat hulpgeld werd door den Prècurseur warm verdedigd, terwijl de Réforme er volop tegen opkwam. Welnu het is de theorie van de Réforme die in den gemeenteraad van Antwerpen weerklank gevonden heeft. De Raad weigert zoowel het hulpgeld van 150 duizend fr. als den bouwgrond, die ook eene waarde van ruim 100 duizend fr. vertegenwoor digt. Die weigering werd gestemd, na hevige besprekingen, door BI stemmen tegen 11. Dus als de katholieken van Ant werpen eene nieuwe kerk willen hebben ze zullen ze moeten met hun geld opbouwen, ten ware de heer Devolder hun eene schadeloosstelling van een 300 duizend frankskens toe stond. Da finantiën van menheer Staat zijn immers in zoo bloeienden toestand O DIE MANKER VAM ORDE Onlangs kwam er te Ghistel, bij Oostende, e@ne tooneelmaatschappij tot stand, waarvan ai de personen, die echt liberaal zijn, deelmaken. De eerste vertooning had over veertien dagen plaats en had een even talrijk als uitgelezen publiek uitge lokt. Dat konden de kleri kalen maar niet door hunne maag krijgen en die mannen, die zich overal en bij alle gelegenheden als de vrienden, de verdedigers der orde willen doen doorgaan, hebben zich aan de bru taalste buitensporigheden overgele verd. En de plaatselijke politie, zult ge zeggen, ja, de plaatselijke politie heeft het niet noodig gevonden tus schen te komen; zij heeft die brave kalotjes maar laten begaan. In een aanpalend gebouw waren er een hoop van dat gebroed verga derd en op 't oogenblik dat de vertoo ning beginnen ging maakten zij daar een oorverdoovend gedruisch van ge schreeuw en potten- en pannenmu- ziek, dat de tooneelspelers gedwon gen waren het tooneel te verlaten en de vertooning te onderbreken. Daarbij sloegen en stampten de wilde geruchtmakers als razenden op den scheidsmuur van het lokaal, waar de vertooning gegeven werd. Dikke stukken plaaster vielen van de zoldering; eene petrooilamp aan den muur hangende, viel ten gronde en zou de tooneelzaal in brand ge stoken hebben, zonder de tegenwoor digheid van geest en de vlugheid van den eigenaar des lokaals. De aanwezigen waren verontwaar digd. De gendarmerij, die men ver wittigd had, ging de geruchtmakers verzoeken hunne deugenieterijen te staken. Dan hield men op hamerslagen op den muur te geven, maar de god vruchtige hoeren hernamen hun con cert van gehuil en geschreeuw. Dat schandelijk spel duurde van zeven tot elf ure 's avonds. En de plaatselijke politie schitterde en munt te uit door hare afwezigheid Het zijn zulke verdierlijkte lieden, die de voorwacht der klerikale partij en der politieke geestelijken uitma ken. Na afloop der vertooning hebben deze liefelijke verdedigers van eenen. godsdienst van vrede en liefde de rustige toeschouwers op een oorver doovend scharmijnkel onthaald. Deze beleedigende uitdaging werd met een verachtend stilzwijgen beantwoord. De deftige bevolking van Ghistel eischt een dubbel, bestuurlijk en rechterlijk onderzoek. Het is noodig dat men wete of de gemeentelijke politie geene plichten te vervullen heeft, wanneer de rech ten der burgers miskend en onder de voeten getrapt worden. Wat zal het ISieuivsbladje nu daar op zeggen Wat dunkt het van zijne vrienden uit Ghistel En zeggen dat het nu nog zal dur ven drukken dat de klerikalen nooit niemands rust storen zouden, o neen, van zen leven nooit DE GEVLOEKTE WET TE MEERBEEK. Meerbeek is een dorpje, op twee mijlen van Brussel gelegen. Daar zijn de pas- toorsslaven de bazen in het gemeentebuis. Sinds lang bestond er eene gemeente school te Meerbeek. In 1870 werd de heer Frans Lievens, gediplomeerde leerling der Normaalschool van Lier, er tot hoofd onderwijzer benoemd. Hij was een gewe tensvol en zeer geacht onderwijzer. De ouders hadden volle vertrouwen in hem en zijne school telde weldra tot 425 leer lingen, die allen evenveel voortgang maak ten zoowel op verstandelijk als op zedelijk gebied. Dergelijke school was eene on schatbare weldaad voor de kleine gemeente Meerbeek De gemeenteraad had den meedigen, onvermoeibaren volksonderwijzer eene jaarwedde van 4381 fr. 72 topgestaan, waarmede hij, dank zuinigheid en voor uitzicht die bij hem voorbeeldig heeten mochten, hem, zijne vrouw en een talrijk huisgezin wist te voeden en op te kweeken. Maar de brave onderwijzer had ook de afschuwelijke misdaad begaan van onder de wet van 1879 aan zijnen eed, aan zijnen plicht, aan zijnen Vorst en aan de wetten van zijn Vaderland getrouw te blijven. En de pastoor met al zijnen in vloed, was er niet in gelukt zijne school te ontvolken. Dat deed dien goeden herder in gramschap schieten; haat en wraaklust maakten zich van zijn hert meester en huisden er onophoudelijk. Ilij ook zou geween en tandengeknars doen ontstaan. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1