Omtreksnieuws. STADSNIEUWS. van den 30 Dec. 1887 tot den 6 Januari 1888. VERSCHILLIG NIEUWS. En hij heeft woord gehouden, op eene schrikkelijke wijze woord gehouden Nauwelijks werd de hatelijke onder wijswet van 1884, die door Woeste en Jacobs onderteekend is, afgekondigd, of het uur van 's pastoors wraak was gesle gen. Hij gebood aan zijne nederige knechten, wier kinderen of broeders meestallen bun onderwijs aan Lieveas te danken hadden, de jaarwedde van den volksbeschaver lot op het minimum, 't is te zeggen, lot op 1200 fr. te verminderen. Twaalf honderd franks om vader, moede)- en acht kinderen te voeden, te kleeden en te huisvesten Een beetje meer dan 30 centiemen per dag en per persoon En men moest hem daarbij nog zedelijk vermoorden. Een zeker personaadje, die wij hier niet noemen willen, uit eerbied voor het ambt, dat hij alzoo bezwadderd, zegde hem de volgende woorden, waarvan de echtheid ons gewaarborgd is IVij kunnen u niet wegjagen, maar wij zullen u het leven zoo lastig maken, dat qij van zelfs vertrekken zult! In den stoel der waarheid vroeg men aan de christenen gebeden voor dien ongelukkige, die tot de vlammen der helle veroordeeld zijn ging. In dien ongelijken strijd van een nede rig beambte tegen eene heele samenzwe ring van verkwezelde klerikalen, moest hij eindigen met het onderspit te delven, Hij is aan stoffelijk en zedelijk lijden bezweken, de ongelukkige huisvader. De gewetensvolle en verdienstelijke onderwijzer is van zelfs verhokken naar de andere wereld. Hij is op het eereveld gesneuveld, na eene onnoemelijke hoeveelheid wilskracht en volherding aan den dag gelegd te heb ben en na, men zal nooit weten hoeveel, ontberingen van allen aard verduurd te hebben. Dat zij, die hem op zulk eene pijnlijke wijze zedelijk vermoord hebben, die snoo- de daad op hun geweten houden, tot dat den tijd aanbreken moge, die misschien niet verre meer af is, op welken zij het loon hunner daden zullen ontvangen. Wij ook, wij zullen dan zeggen: oog voor oog, tand voor tand, er moet ook geween en tandengeknars zijn Yperen, 7 Januari 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,912-47 Kerstfeest in het Willems-Fonds 17-15 Woensdag in den Sultan, 1-83 Busse van den Zalm, 16-44 Toiaal, fr. ~57,947-89 Uitgaven tot heden, fr. 55,231-76 Blijft in kas, fr. 2,716-13 Selsöosse Sinuate»». Onze stadsgenoot Mijnheer Polidoor Co- mein, Beeldhouwer te Brussel, die eenige zijner kunstgewrochten naar de Wereldten toonstelling van Port-Adelaïde (Australië) gezonden had, komt aldaar eene nieuwe schitterende onderscheiding te bekomen. Onze hartelijke gelukwenschen aan den artiest, voor de eere welke hij op zijne geboor testad doet wederkaatsen. vlaniHMctie Ster. Men verzekert ons nu reeds dat de Too- neelmaatschappij de Vlaamsche Ster, op Zondag, 29 dezer,hare vierde vertooning van het wintergetijde geven gaat. Volgens men ons zegt zal het wederom iets puiks zijn, dat iedereen naar den schouw burg lokken zal. Des te beter Wij wenschen dat de tooneelzale nogeens mocht te klein zijn om al de toegestroomden te bevatten. Volksvlijt. Verleden Maandag had de aigeuieene vergadering plaats voor de ledeu van den bekwaamheidskiezersbond. Nooit was de vergadering zoo talrijk ge weest: ook het dagorde was zeer belangrijk. Het bijzonderste, dat op de dagorde voor kwam, was de herkiezing van de helft der leden van den Bestuurraad. De uitslag dier herkiezing heeft eenige verandering in de samenstelling van het be stuur gebracht. Van de vijf leden die moesten herkozen worden, zijn er drie die hunne plaats behouden hebben en twee andere werden vervangen. Den heer voorzitter wenscht de nieuwge- kozenen veel geluk en drukte de hoop uit dat zij uit alle krachten zullen medewerken om te zamen de maatschappij nog meer en meer ontwikkeling en uitbreiding te doen nemen. De nieuwgekozenen antwoorden, en dat was hunne eedaflegging, dat zij altijd zullen me dewerken om de dweepzucht uit de samen leving te helpen verbannen en te doen ver dwijnen. Al hun pogen zal ook de eendracht onder de leden en eene nog nauwere verbroe dering ten doel hebben. (Bravo's en algemeen handgeklap.) De volgende voorstellen zijn daarna ge daan geweest: 1° om de dagen en uren vast te stellen voor winter- en zomerseizoen; 2° Eene aanvraag van herziening van het regle ment; 3° Eene andere, om de leden, die deel hebben gemaakt van de maatschappij binst 1887, onder de stichters der maatschappij te rekenen. Eindelijk werden de tafels geplaatst en men ging over tot de prijskaarting. Al de mooie prijzen werden zeer betwist. Het was eene aangename vergadering, die bij de talrijke aanwezige leden den hesten indruk teweeg gebracht heeft. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Claeys, Alouïs, schoenmaker, en Candeel, Philomena, kantwerkster. Eeckman, Julius, zonder beroep, en Verslyp, Maria, kleêrmaakster.Cocle, Arsenius, kleerma ker, en Derolé, Helena, kantwerkster. Jacques, Petrus, rondleurder, en Thomas, Clemencia, rondleurster. Cleppe, Augu- ste, daglooner, en Denutte, Maria, strijkster. Bugens, Jan, loodgieter, en Vandaele, Maria, kantwerkster. Windels, Adolph, wever, en Pottel, Helena, kantwerkster. Sterfgevallen: Schaeferin, Jozef, zonder beroep, 82 jaar, echtgenoot van Maria Buseyne, Meenen- straat. Brion, Georgina, zonder beroep, 68 jaar, weduwe van Franciscus Taccoen, St-Janshospitaalstraat. Rijckeboer, Leo- nia, beenhouwster, 31 jaar, echtgenote Tan Hector Vandenkerkhove, Dixmude- straat. Sohier, Franciscus, landbouwers werkman, 42 jaar, ongehuwd,Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 3. KONINKLIJK GESTICHT VAN MEESEN Zijn leden van den bestuurraad benoemd: de heeren Merghelynck, arrondissements commissaris te Yperen, uittredend lid; en Biebuyck, advokaat en provincieraadsheer te Yperen, in vervanging en om het man daat te voleinden van den heer Carpentier overleden. Op 29 December zijn er branden ontstaan: Te Clercken, in eene schuur, toebehooren- de aan den heer Fredericq, raadsheer bij het Beroepshof te Gent, en in pacht gehouden door pachter Hendrickx.De oogst en het bees, tenvoedsel, die er in bevat waren zijn insge lijks de prooi der vlammen geworden. De schade voor den eigenaar is op 200 fr. geschat en die van den pachter op 300 fr. Deze laatste is door verzekering gedekt. Te Zarren, in een huis en schuur ten na- deele van den landbouwer Bruno Desmedt. De gebouwen, konijnen, hennen, keukenge- rief, kleederen, ailes is in den brand omge komen. Verlies: 1800 fr. Te Merckem in een hofstede, t3n nadeele van Smagghe. De oogst, twee geiten, twee zwijnen, meubelen en kleed eren, alles is de prooi der vlammen geworden. Schade 3,500 fr. Verzekerd. Op Kerstdag is er een hevige brand uitge borsten in het huis en de smis van J. Ver- hille-Dujardin, Rattekot, te Watou. Dank aan de spoedige hulp is de smisse gedeelte lijk kunnen gered worden, het huis is afge brand met vele voorwerpen, die er in waren. De schade is door verzekering gedekt. Te Vytschaete langs den steenweg op Kemmel is, op Zaterdag, 31 December, de hoeve van den heer Castryck door een hevige brand gansch vernield. In min dan een uur tijds zijn de vruchten, beesten, huisgerief, enz. de prooi der vlam men geworden. Men kent de oorzaak van die ramp niet. Alles was door verzekering gedekt. POPERINGHE. Ten gevolge van een misslag in de verzen ding, zal de briefwisseling van Poperinghe maar binnen acht dagen kunnen verschijnen. BREUKEN. Geene breukbanden meer! Deze welke eene of verschillige breu ken zouden hebben, oude of nieuwe, kunnen inlichtingen vragen aan de volgende personen, geheel en ai genezen door den breukbalsem Corians: Lodewyck Cornil, ondernemer te Je- rneppe aan Sambre, genezen van eene dubbele breuk van 16 jaar. Echtgenote Wartique Deprez, schoenmaker te Auvelais, genezen van eene breuk van 37 jaar. J.-B. Botte, werk man in de statie van Auvelais, genezen van eene breuk van 4 jaar. Frans Joiret, machi nist te Floreffe, genezen van eene breuk van 3 jaar. Frans L'Hoeste, mijnwerker te Auve lais, genezen van eene breuk van 5 jaar. J.-B. Dupont, te Auvelais, wiens kind genezen is van eene dubbele breuk op 9 dagen. J.-B. Barieau, werkman te Auvelais, genezen eener breuk van 29 jaar. Guillaume Joseph, zoon, te Falinsalle, genezen eener dubbele breuk van meer dan 20 jaar. Madame C. M., te Auve lais, genezen eener breuk van 7 jaar. Zich te vervoegen apotheek Henricot, te Auvelais. Brand van den Alhambra De schoone en prachtige schouwburg Alham bra, staande op de De Keyserlaan, te Ant werpen, te midden van andere gebouwen, is Zondag avond door een geweldigen brand totaal vernield. Deze scboone tooneelzaal, die te Antwer pen den bijnaam van Bonbonnière verwor ven had, werd gebouwd voor rekening der beeren Victor Driessenfc en Felix Veyrière, die het Jater verkochten aan de gebroeders Ilertogs, en de opening er van heeft plaats gehad op Zaterdag 21 Augusti 1875 met een prachtig bal. Het was rond half tien Zondag avond, dat een der bezoekers van het Café Stras bourg, op den koer ging, waar hij een dikke rook gewaar werd, doch kon niet vastellen of het in het lokaal was waar hij zich bevond, of wel uit een naburig dat de rook kwam, dien hij niet dan aan brand kon toeschrijven. Het huis werd overal afgezocht, doch ner gens was er een spoor van brand te ontwa ren. Daar de rook echter bleef toenemen, verwittigde men het hulpbureel van policie op de De Keyserlei, en weldra kwam men te weet dat de brand ontstaan was in den schouwburg Alhambra. De heer Gap, officier van policie, en eenige andere personen drongen het lokaal binnen, doch stonden boven voor eene deur der zaal die gesloten was en die zij in stampten. Toen deze personen in de zaai kwamen bemerkten zij dat heel het tooneel in brand stond. De pompiers werden onmiddelijk per tele foon verwittigd, en verschenen rond 10 ure ter plaats. Daar de straten met sneeuw bedekt lagen en door de vorst de kieppen der monden van de waterleiding waren vastgevrozen, ging het plaatsen der darmen zeer moeilijk en ook veel tijd verloren. Alvorens dan ook het ver slindend element kon bestreden worden had de brand eene zeer groote uitbreiding geno men. De portier van den Alhambra, die op eene kamer boven het tooneel woont, heeft zijne vrouw en twee kinderen langs een plat dak van den Valentino moeten redden. Rund 11 ure, woedde de brand uit al zijne kracht. Het schouwspel had op dit oogenblik iets verschrikkelijk en tezelfdertijd prachtig. Rond half één 's nachts was de branl be perkt en was alle gevaar voor de naburige huizen geweken. Het dak van het brandend gebouw was rond 11 ure met een oorverdoo- vend gedruis ingestort. Rond 4 ure 's morgens was de brand bijna geheel gebluscbt, alhoewel de pompiers tot laat in den morgen zijn ter plaats gebleven. Van het schoone Alhambra-theatre be staat niets meer dan verkoolde muren, De brand is ontstaan in den kelder. Het lokaal werd verwarmd met water dat dobr buizen liep. Ten gevolge van den hevigen vorst dezer laatste dagen, had men den calorifère in den kelder moeten ontsteken, ten einde te beletten dat bet water in de huizen bevroos, waardoor deze zouden kun nen springen. Men denkt dat sprankels vuur aan den calorifère ontsnapt en op een hoop hout, die in den kelder lag, gevallen zijn, waardoor de brand veroorzaakt werd. Het verlies wordt op 250,000 frank bere kend, gewaarborgd door de maatschappijen Secumta, La Commercialel'Umon en La France, voor eene som van 400,000 fr. Op 2 dagen, zekere genezing van val ling, hoest, zware verkoudheid, bevangen heid, keelpijn door de j»as4ie8 Walthery. 1 fr. de doos. 40,000 Getuigschriften. Roodheid door de pis veroorzaakt bij kleine kinderen, ge sprongen tepels, roven, verzworen winterge- zwellen, jeukten, huidziekten, zweetvoeten, kwade vochten aan hoofd en aangezicht, allen spoedig genezen zonder vergif, door de Philo- pédine Simon. Zij bedaart de brandwonden. De flesch 2 fr. in alle apothekerijen; bij M. Simon, apotheker te Sombreffe en bij M. t'elerin, apo theker te Brussel, rue de l'Ecuyer, 12. Veeartsenijschool van den Staat. Openbare voordrachten over de hoefsme derij. bericht. De openbare lessen van hoefsmederij, die jaarlijks gegeven wor den in de veeartsenijschool van den Staat, te Cureghem-bij Brussel, zullen, in 1888, plaats hebben op 22n, 29" Januari; 5", 42n, 19", 26" Februari; 4", 11", 18", 25" Maart; 8" en 15" April, om elf ure 's morgens. De hoefsmeden die deze voordrachten ver langen te volgen, moeten zich laten inschrij ven bij den Bestuurder van gezegde school, vóór den 15° Januari toekomende, en verkla rende of zij den franschen of den nederland- schen leergang zullen bijwonen. Aan de statie te Duinkerken geraakte dezer dagen een waggon derde klasse in brand op bet oogenblik, toen de trein op het punt van vertrek stond. Een der passagiers had een kan petrool bij zich, die hij onder de bank plaatste. Weinige oogenblikken later kwam een brandende lucifer van een der reizigers velen hunner rookten in aanraking met de kao,en zie,daar verhief zich een ellenlange vlam, vergezeld van een hevigen knal, die den geheelen wagen in brand zette. De verschrikte reizigers hadden ter nau- wernood tijd zich te redden. Veel bagage werd de prooi der vlammen; een drietal dames kwamen met gescheurde kleederen uit het voertuig, terwijl een der reizigers zich vrijernstig verbrandde.'t Was ongelooflijk hoe snel het vuur om zich heen greep. In minder dan eene minuut tijds was de geheele wagen een vuurpoel, en ware het ongeluk gebeurd terwijl de trein in vollen gang was, dan zouden alle zich in den wagen bevindende personen stellig daarbij omge komen zijn. leder trekke dus uit dit bericht zijne leering! Volgens te Parijs uit China ontvangen berichten is den 21 November 1.1. te Amoy een kruitmagazijn in de lucht gevlogen be vattende 40,000 kilos kruit Eene wijk der stad is geheel verwoest. Vijftig soldaten wer den letterlijk is stukken geslagen. Verschei dene honderden personen zijn bovendien ge dood. In het nieuwe adresboek voor Berlijn, dat alleen de namen der eigenaars van wo ningen bevat, komen 39 kolommen met den naam Muller n voor of 2137 personen van dien naam. De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige lieden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibits, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. Op vraag van den minister van onder wijs in Frankrijk, hoelang de kinderen, die besmettelijke ziekten hebben gehad, van an dere moeten afgezonderd blijven, heeft de Académie de médecine geantwoord: voor mazelen zijn 25 dagen voldoende, maar voor hen die pokken, roodvonk, typhuskoorts, of besmettelijke keelziekte hebben gehad, moet de tijd van 40 dagen gehandhaafd blijven. Bovendien is besloten den minister opmerk zaam te maken dat ook bij kinkhoest afzon dering noodzakelijk is. Nog een schouwburg afgebrand. De schouwburg van Bolton is Woensdag morgend door een brand vernield. De schade beloopt tot 12,000 ponden sterling. Niemand heeft het leven verloren. Men denkt, dat de brand er is ingestoken, Gedachten van den doctorDe he- dendaagsc'ue leefwijze ontwikkelt op eene wonderbare manier de uitgelezen hoedanig heden der vrouw; doch zij vereischt eene buitengewone mate van zenuwkrachten, ten nadeele van het lichaam; ook ziet men zonder klaarblijkende oorzaken den slechten invloed der bloedarmoede, die de wangen doet ver- bleeken en de ledematen verzwakken. D« eetlust, die de verloren krachtan zou kunnen inwinnen, verflauwt, wordt grillig en de

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2