Omtreksnieuws. BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. schrijvers hebben wel gelijk gehad die niet te bespreken. Ons gedacht is, dat de Liberale Associatie maar iels te doen heeft; dit is; aan de Ligue een ontvangstbewijs af te leveren van haren brief en haar te zeggen dat zij een meer redelijk antwoord af wacht, alvorens ernstige besprekingen aan te vangen.» Daaruit blijkt dat alle liberalen de een dracht uit den grond des harten begeeren en dat de Ligue tot zelfs van hare vrien den ongelijk' krijgt. De Chronique van Brussel zegt dat zij alle dagen brieven ontvangt van liberalen uit de provintie, waarin deze hunne mis noegdheid uitdrukken over de wijze,waar op de Brusselsche Associate en de Ligue de politieke zaken beschouwen. Die, en dat is spijtiger, geven daarbij een bewijs dat men buiten Brussel begint moedeloos te worden en te vragen |of men moet af zien van alle hoop op eene verzoening der liberalen van de hoofdstad. De Chronique zegt daarop dat men geenszins moet moedeloos worden, dat de zaken stillekens hunnen gang gaan en dat men verzekerd mag zijn dat de overeen komst der liberalen vóór deJunikiezingen gesloten zijn zal en dal het zelfs sinds meer dan eene maand een voltrokken feit beeten mag. Mochte de Chronique waarheid spre ken! Het ware al gauw met de klerikale heerschappij gedaan. Yperen, 21 Januari 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,947-97 Père la colique, 0-32 Omhaling in den Sultan, 1-50 Totaal, fr. 57,949-79 Uitgaven tot heden, fr. 55,250-26 Blijft in kas, fr. 2,699-53 Willeimi-ïokids. Heden avond, om 8 1/2 ure, algemeene maandelijksche vergadering voor de leden van het Willems-Fonds, in het lokaal den Gouden Arend. Voordracht door den heer A. V.: De strijd der Waldenzen voor de vrijheid van gewe ten. Morgen Zondag, om 3 ure, groot Con cert-Voordracht. Spreker, M. VANDEWALLE, Notaris en Voorzitter der liberale Associatie te Meche- len onderwerp De strijd tusschen de twee Staatspartijen in Belgie. "Wij vernemen dat de heer Victor VAN DE WALLE, notaris te Mechelen, morgen, 22 Januari, alhier eene openbare politieke voordracht komt houden. Dewijl men ons daarnevens een mooi muziekfeest belooft, hopen wij dat het Willems-Fonds onzer stad dien namiddag een talrijk publiek mag ver wachten. Te dier gelegenheid kunnen wij niet nala ten nogmaals het Willems-Fonds bij onze liberale vrienden aan te bevelen. Deze mach tige instelling, met hare duizenden leden, in 37 afdeelingen over gansch Vlaamsch-België verspreid, bewijst onze denkwijze de grootste diensten. In haren schoot telt zij de liberale hoofd- en vóórmannen van de drie grootste steden des lands Antwerpen, Brussel en Gent; jaarlijks wordentjwetenschappelijke en vrijzinnige werken op duizenden exemplaren onder de Willems-Fondsers en het volk uit gedeeld; hare volksboekerijen zijn inrichtin gen van onloochenbaar nut, waaruit vooral de lezende werkende klassen groot profijt trekken; de openbare voordrachten, op alle punten van het Vlaamsche land ingericht, waar knappe sprekers zich van de volkstaal bedienen, zijn uitnemend geschikt om tot de politieke opleiding der min ontwikkelde klas sen mede te werken. Dat het Willani3-Fonds eene zuivere liberale vaderlandsche instel ling mag heeten, waarvan de klerikalen be ducht zijn, blijkt uit de tegeninrichting van het katholieke Davids-Fonds. Anderen hebben het reeds vóór ons gezegd, doch wij herhalen nog eens, dat de liberalen dan alleen degelijk werk verrichten zullen, wanneer zij tot de kleine kiezers en de lagere klassen eene taal zullen spreken welke voor weinig ontwikkelde lieden vatbaar is. Dit vragen wij niet voor ons zeiven; wij hebben sedert lang eene overtuiging doch voor die menschen, welke niet eiken dag een fransch blad kunnen lezen, welke een fransch boek niet begrijpen, welke geenen franschspre- kenden politieker kunnen verstaan, veor die lieden, zeggen wij, moet de politieke op leiding in hunne moedertaal geschieden. Dit is het doel van het Willems-Fonds dit doei streeft het na door het inrichten van open bare voordrachten, door het stichten van volksboekerijen, door het uitgeven van in liberalen zin geschrevene boekwerken. Het Willems-Fonds is dus eene inrichting, waar van elke wakkere liberaal moest deel maken. Hopen wij dat menige vrienden onzen wenk zullen begrijpen en zich als lid dier nuttige instelling zullen laten inschrijven S. Feest. Wij vernemen met voldoening dat de maat schappij onder-officieren, korporaals en bri gadiers onzer burgerwacht, onder het eere voorzitterschap van den heer kommandant Dusillion, een luisterlij k concert geeft, op Zondag, 5 Februari aanstaande, om 7 1/2 ure *8 avonds, in de Tooneelzaal. Schoaffbarg vau Yperen. Ter herinnering. Morgen Zondag, de vertooning van het beroemd stuk V Abb Constant in, door echte Parijsiaansche tooneelkunstenaren. Volgens de Parijsiaansche dagbladen mel den, is het iets buitengewoons voor wat den bijval van het stuk betreft. Het overtreft alles wat we tot hiertoe te zien of te bewon deren kregen. En wij mogen onzen lezeren verzekeren dat de tooneeltroep, onder het bestuur van den heer DESHAYES, een der uitmuntend- ste troepen is, die ooit vertooningen gaven. Zondag, 29 dezer, vierde vertooning van het tooneeljaar 1887-1888, door de Vlaam sche Ster gegeven. Op 't programma lezen wij, buiten een drietal puike muziekstukken, Boerenmeisje Slaapmuts en Hageroos. 't Zal ook iets zijn dat met de vorige ver tooningen zal mogen wedijveren. En daar men vooraf mag verzekerd zijn dat de ver tolking onder alle opzichten verzorgd en kundig zijn zal, is het vooraf zeker ook dat de tooneelzaal nogeens te klein zijn zal. Llcliting ran 188a. Zittingen van den militieraad. le Zitting. Yperen, Vrijdag, 2 Maart, om 9 1/2 ure; Poperinghe, Maandag, 27 Febr., 10 1/4 ure; Proven, Donderdag, 1 Maart, 10 1/4 u. Eiverdinghe, Dinsdag, 21 Februari, 10 ure; Langemarck, Donderdag, 23 id., 10 1/4 ure; Gheluvelt, Dinsdag, 6 Maart, 10 ure; Nieuwkerke, Maandag, 5 Maart, 10 1/4 ure; Waasten, Maandag, 20 Februari, 9 1/2 ure; Wervik, Dinsdag, 28 Februari, 9 1/2 ure. 20 Zitting. Yperen, Woensdag, 14 Maart, om 10 1/4 u.; Poperinghe, Dinsdag, 13 id. id.; Proven, Dinsdag, 13 id. id.; Eiverdinghe,Maandag 12 id. id,; Langemarck,Maandag 12 id. id.; Gheluvelt, Woensdag, 14 id. id.; Nieuwkerke,Woeusd.,14 id. id.; Waasten, Maandag, 12 id. id.; Wervik, Dinsdag, 13 id. id. 3s Zitting. Yperen, Dinsdag, 20 Maart, om 10 1/4 u.; Poperini;he,Maandag,19 id. Proven, Dinsdag, 20 id. id.; Eiverdinghe,Maandagl9 id. id.; Langemarck,Maand., 19 id. id.; Gheluvelt, Dinsdag, 20 id. id.; Nieuwkerke,Dinsdag, 20 id. id.; Waasten, Maandag, 19 id. id.; Wervik, Dinsdag, 20 id. Id. Op antwoord aan eene annonce, laatst in dit blad verschenen, heeft de ondergeteekende de eer, kenbaar te maken dat, alhoewel hij geloofd geene schulden te hebben, hij bereidt is, zonder uitstel, al degene te voldoen die hem zouden ter kennis gebracht zijn. Emiel BAILLEUL, hovenier, in de Fontein, buiten de Rijselpoort. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 7. Huwelijken; Declercq, Theophiel, koopman, en Lavens, Leontina, zonder beroep. Sterfgevallen; De Grave, Clemencia, zonder beroep, 48 jaren,echtgenote van FranciscusDael, Mond- straat. Demeulenaere, Leontina, zonder beroep, 21 jaren, echtgenote van Joannes, Laplace, Meenenstraat.Eiquiere, Gustaaf, aardewerker, 23 jaren, ongehuwd, Meenen straat. De Clercq, Maria, scholierster, 12 jaren, St-Nikolaaa buiten, Woets, Pla- cidus, daglooner, 69 jaren, weduwaar van Coleta Maarten, Bukkerstraat.Vantomme, Bruno, beestenkoopman, 58 jaren,weduwaar van Benonia Derycke, Meenenstraat. De Busscher, Jozef, tegeldekker, 72 jaren, we duwaar van Amelia Waelkens,Meenenstraat. Wemaere, Anna, zonder beroep, 67 jaren, ongehuwd, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren; Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. Schrikkelijk ongeluk te Komen. Maandag morgend, een weinig na 7 ure, werd gansch Komen in opschudding gebracht door een geweldigen slag. De huizen beefden op hunne grondsteunen en iedereen werd met schrik bevangen. Wat was er gebeurd De noodklok verkondigde weldra dat een ijselijke ramp gansch het steedje in versla genheid gebracht had. De ketel der bleekerij van den heer Blan- quart was gesprongen met zulk een geweld dat alles, wat er zich rond bevond, vernietigd was. De stoker, Dochy, was hoofd en beenen afgeslegen; een andere werkman, was dood op het dak van een naburig gebouw gewor pen; nog een andere vond men levenloos bij de puinen van het oud kasteel; en het vierde slachtoffer vond men gansch naakt en deer lijk verminkt over de brug van den ijzerweg liggen; dus op meer dan 100 meters afstand van de bleekerij. Nog vele andere personen werden erg gekwetst. Die ontploffing was zoo hevig dat er stuk ken van het stoomtuig waren, die tot door drie, vier dikke en stevig gemetste muren gegaan zijn. Andere hebben tot gansche bal ken medegesleept en zijn dan op een verren afstand in de naburige hovingen terecht ge komen. M.Blanquaert was een paar minuten voor de ontploffing nog bij den stoker nevens den ketel en nauwelijks was hij in zijn bureel of het ongeluk gebeurde. Het is dank aan een zwaar geladen wagen, die voor zijn bureel stond en die geheel verbrijzeld is, dat hij en zijn klerk tegen een zekeren dood beveiligd werden. Mevrouw Blanquaert was nog met twee kinderen boven en zij was er met den schrik en het verschot van af. Maar hare twee andere kinderen waren met de meid in de keuken en een stuk ijzer door boorde gansch het huis met het ongelukkig gevolg dat het een kind erge wonden aan het hoofd bekwam,terwijl het ander een been verbrijzeld werd. Dat ijselijk ougeluk heeft eene droevige ontroering bij de gansche bevolking te weeg gebracht. De stoffelijke schade, zegt men, zal tot 70,000 fr. beloopen. Poperinghe. Benaming van eenen Schepene. Het Gemeentebestuur heeft,in zijne zitting van '16 dezer, overgegaan tot de benaming van eenen schepene, in vervanging van M. Achille Van Renynghe, die sedert meer dan drij jaar de stad verlaten had. Zooals iedereen er zich aan verwacht had, het is het overkraaiend deel van den Raad onder het geleide van Dokter Vanderheyde van ALVERINGHEM, en die nog van VREEMDE gekruinden het wachtwoord ontvangt, die de Viktorie behaald heeft! Al de raadsleden ten getalle van dertien, waren in de zitting tegenwoordig. Zooais wij in onze briefwisseling van Zondag laatst zeg den, zij hadden te kiezen onder drij kandi daten M.M. B. Degryse, René Devos, en... Van Merris, gezegd: de ge buisde advokaat. IN HET ZWART GE KLEED, zooals het de Vreemdeling die laatst in onze stad is aangeland, voorzegd had, het is MIJN SCHOONZOON die het overwonnen heeft met acht stemmen tngen vier, gegeven aan den achtbaren en beminden heer Degryse-Schalogne. (vervolg in 't naaste nummer). liet schouwburg Wie heeft er zich niet van schrik voelen beven bij het lezen der ijselijke bijzonderhe den der bijna onafgebrokenë reeks ongeluk ken die beginnende met den brand van den schouwburg Jixctei*, den rouw gebracht heeft in zulk een groot getal familliën Sedert dit tijdstip, hebben meest al de ge meente besturen der steden welken een schouwburg bezitten, zich aan het werk ge steld ten einde de beste gebruikelijke middel len te kunnen viuden om de ongevallen zoo veel mogelijk te voorkomen, en bovenal om de schrikkelijke gevolgen! te ontgaan veroor zaakt door eenen brand. Wij denken dat Poperinghe eene der zeldzame steden is, welke tot heden zich niet heeft bezig gehouden met deze lioogbelang- rijke zaak, en wiens bestuurders verwaar loosd hebben de middels te zoeken om, zooveel mogelijk in geval van nood, het leven der aanschouwers te beschermen. In tegenwoordigheid van dien staat van zaken hebben wij |een eerste noodkreet laten hooren en wij gelooven het ons eenen plicht op nieuw het publiek te waarschuwen over het gevaar dat het loopt toen naar onzen schouwburg gaat, sedert onze stadhuisman nen dien op zulk eene onverstandige als be treurenswaardige wijze hersteld hebben. Men zou er van ijzen als men er aan denkt sedert dat onze tooneelzaal een OPENBAAR MONUMENT is geworden, het lot dat er de aanschouwers wacht, moest er een ongeluk voorvallen, zou schrikkelijk zijn en wij dur ven houden staan, zonder vrees van tegen gesproken te worden, dat alle redding onmo gelijk zou zijn voor de ongelukkigen die er zich zouden bevinden... VAN EERSTENAF VERSMACHT OF LEVEND VERBRAND, is het lot dat er hun wacht Hl En hoe zou het anders kunnen zijn? De vier of vijf honderd personen die in de schouwburgzaal plaats kunnen vinden, zou de maar kunnen wegvluchten, dan alleenlijk langs eenen trap van een meter breedte, en langs eenige vensters welke op straat geven, maar die gemaakt zijn (bittere spotterij) zoodanig dat men ze niet kan openen! Maar wat nog sterker is, het is de afslui ting die de derde plaats der andere scheidt, in plaats van langs BUITEN te open, zooals het gezond oordeel voorschrijft, al binnen opengaat, in zulke wijze dat, wanneer de benauwdheid bij het publiek moest heer- schen, iedereen zich tegen deze eenige af sluiting verpersende,er maar één middel van ontsnapping bestaan zou dan alleenlijk door het verbrijzelen dezer hinderpaal. Wij herhalen dan, moest er iets voorval len het lot des publieks ware versmachten of verbranden! Wij denken nog in den tijde gerekla- meerd te hebben tegen de banken van den eersten rang. Iedereen is van hetzelfde ge voelen dat het ware pijnbanken zijn voor de zen die veroordeeld is er eenige uren te moe ten op zitten. Wat de reddingsmiddels aangaat, wij moeten veronderstellen dat de schepene van Openbare Werken, onder wiens toezicht de schouwburg geplaatst is, er niet eens aan ge dacht heeft,want men vindt er nergensspoiea van. Nogtans, ten einde op den eersten nood- id.; YAN DKN 13 TOT DEN 20 JANUARI 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2