1; Rousbrugge 2; Rouselare 2; R,ui- selede 1; en Yperen 5. Totaal 36 te kiezene leden. Onder de te kiezene leden is er maar een liberaal, het provinciaal raadslid van Nieuport. Yoegt daarbij de provinciale raad van Oost-Vlaan- deren drij liberalen. Dus mag hij te recht de bisschoppelijken raad gehee- ten worden, geheel en ganscb pik zwart zonder de minste controle of toezicht. Wat'schande! dat het voorheen li berale Vlaanderen zoo diep gedaald en vernederd is, geklonken en ge bonden in het zwarte juk. VERKLARING VAK M. BARA. Eene verklaring door M.Baraeer- gisteren in de Kamer afgelegd, dient aangeteekend te worden en is van aard om de liberalen aan te moedi gen. Het toekomstig liberaal ministe- rie, zegde de redenaar, zal kracht- dadig en vrijmoedig liberaal zijn.»- En op eene onderbreking ant woordende van den heer Woeste, wat hij dacht over de herziening van artikel 47, zegde hij Indien er zich in het land eene j> meerderheid voordoet om artikel 47 te herzien, zullen wij het her- zien. Zooals wij zegden, zijn dat aan- 1 oee-gende woorden voor het, libe ra, isme. Yperen, 28 Januari 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,949-79 Eene partij kaartspel in den Sultan, 5-00 Omhaling van den Woensdag in den Sultan, 1-82 Toiaal, fr. ~57j956-61 Uitgaven tot heden, fr. 55,435-66 Blijft in kas, fr. 2,522-95 WilK nis-Fonds. Verl. Zondag gaf onze ijverige Willems- Fonds Afdeeling hare derde Concert- Voor dracht. Eene groote menigte, waaronder vele dames en jufvrouwen,was toegestroomd om van dat puik feest te genieten. De ruime zaal van den Gouden Arend was schoone vol. Het muzikaal deel was het hooren weerd en mag alleszins iets moois genoemd worden. De jonge heer R. Beele, heeft met zijn openingstuk voor piano: Meibloem., veel bij val verwekt en hij verdiende volop dat luid ruchtig en herhaald handgeklapwaarhij wij volgaarne een hartelijk bravo voegen. De heer Duflon heeft kundig twee liederen, vol gevoel en melodijgezongenAls uitgele zen zanger is hij genoeg gekend, opdat ieder een raden kunne welke algemeene toejuichin gen hij er ingeoogst heeft. De heer K. Deweerdt, onze goede klucht zanger, is ook niet beneden zijne taak geble ven. Hij heeft hartelijk doen lachen en hij werd ook op een gul bisgeroep onthaald. De twee jonge, zeer jonge heeren Decoene hebben de aanwezigen op een mooi, heel mooi vierhandig muziekstuk voor piano ver gast en zij hebben getoond dat zij volkomen op de hoogte van hunne taak waren. De heer Em. Coffyn, die voorzeker een der meestgevierde zangers uit onze gewesten is, heeft er ook zijne kloeke stem laten weer galmen. Hij begrijpt én dichter én toonzetter en weet beider gedachten, gevoelens en ge waarwordingen meesterlijk te raden en te vertolken. Ook werd hij er nogeens op daverende salvo's onthaald. Het was dus een puik muziekfeest dat bij alle aanwezigen welkom was. Maar was het muziekaal deel goed, de meesterlijke voordracht van den heer V. Van de Walle, voorzitter der Liberale Associatie van Mechelen, over De strijd tusschen de twee Staatspartijen inBelgie, was nog beter. Vilt goede, befaani ie redenaars hebben reeds onze Willems Fonds Afdeeling het woord gevoerd en, zonder vrees van tegen gesproken te worden, zeggen wij luide dat de heer Van de W alle nevens de beste 6taan I mag. Een vol uur heeft hij zijne aanhoorders, om zoo te zeggen aan zijne lippen doen han gen. Hij heeft hun daarbij aangenaam ver maakt en zijn diep doordacht onderwerp welsprekend, meesterlijk behandeld. Daarbij was zijne taal klaar, eenvoudig, bevattelijk en zoo vol vuur en overtuiging, dat hij de twijfelachtigsten overreden moest, De luid ruchtigste en herhaalde bravo's die zoo druk uit de menigte opstegen en de zaal dreunen deden, hebben hem overigens genoegzaam bewezen, dat men hem begreep, in zijne overtuiging deelde cd aan zijne volks- en vrijheidsliefde hulde bracht. Ha,hoe jammer dat al de kiezers van Ype ren daar niet waren om uit zijnen weispre kenden mond te vernemen wat klerikalism en wat liberalism is. Het eene, een poel stil staande water, waarvan het bovenste deel nog al helder schijnt, maar waarvan de grond vol slijk en vuilnis steekt en aan wier oevers niets dan slekken, en andere smerige kruip dieren huizen eene partij heel achteruit kruiperij, verslaving en verrotting het an dere is eene klare, helder,voortvloeiende ri vier, langs wier oevers niets dan welig groei ende planten, weelderige weiden, vol leven en beweging, te zien zijn; eene partij gansch vooruitgang, leven en beweging voor han del en nijverheid. Verder schetste hij ons even meesterlijk een klerikalen en een libe ralen bestuurder, die evenveel bestuurken- nisse en geschiktheid hadden; hier ook heeft hij het klerikalism in al zijne hatelijkheid en op eene tastbare wijze afgemaald. Daarna heeft de spreker ons huidig klerikaal^Staats- bestuur in zijne verfoeilijke naaktheid ge steld en onze meesters heeft hij onberm- hertig gegeeseld in hun partijdig en hatelijk bestuur. Hij wees op al het onrechtveerdige of minstens het nuttelooze van de laatst ge stemde partij wetten. Eindelijk deed hij een warmen oproep aan de liberale jeugd, die ernstige studiën ge daan heeft en wel wat tijd te harer beschik king heeft,om ze tot den strijd met het woord en de pen aan te zetten of tot volharding aan te moedigen. Hij drong er vooral op aan dat ons volk in zijne taal voor het politiek leven opgeleid worde en hij uitte denwensch dat alia liberale maatschappijen zich mochten beijve ren om aan onze taal minstens de plaats toe te kennen, waarop zij volop recht heeft, in plaats van ze hardnekkig en met vooringe nomenheid uit te sluiten. Dat feest mag met gulden letteren prijken in de jaarboeken van ons Willems-Fonds. Dank aan al de bereidwillige medewerkers voor 't puik muziekfeest; dank ook aan den bestuurraad onzer Afdeeling, die geene po gingen, noch moeite spaart om het edel doel, door het Willems-Fonds beoogd, te berei ken; en dank vooral aan den heer V. Van- de Walle voor de schoone,weldoende opbeu rende en leerrijke voordracht, waarmede hij ons vergast heeft. Aan allen veel en recht- zinnigen dankR. mSeftcn. In den nacht van Zondag tot Maandag laatst zijn er dieven gedrongen in de hovin gen aan het Hoorwerk en hebben er een aantal konijnen en andere dingen ontvreemd ten nadeele 1° van de we Craye; 2° van P. Carlier; 3° van R. Sansen; 4° van P. Vander- mar liere; 5° van B. Leroy. Verscheidene voetstappen werden ontdekt, waaronder een van kloefen was. De daders zijn nog niet gekend. Het is nog niet lang geleden dat er op 't Hoornwerk ook diefstallen van dien] aard gepleegd werden, waarvan de daders insge lijks tot op heden ongekend gebleven zijn. Een andere diefte werd deze week gepleegd in de wasscherij der kinders Priem in de St-Jacobsstraat. Langs den hof is men in de wasscherij ge drongen en men heeft er een aantal mans- en vrouwenhemden, bediakens, enz. gestolen. De daders van dien diefstal zijn ook nog aan de wakkere opsporingen der politie ont snapt. !n Wlaaittlei'culVlaanisch Herinnert gij u nog, lieve lezer, met wat geschreeuw van Geen waal op 't stad huisLeve de kandidaat van het Da vids- Fonds\ de heer Colaertin de ballo teering van 23 October 1.1. gekozen werd Ja, niet waar? Welnu die kandidaat der miskende vlamingen heeft j1Zaterdag zijne intrede in den stadsraad gedaan en, hoor ik u reeds zeggen, hij is er aan zijne princiepen getrouw gebleven; hij heeft vlaamsch ge sproken. In 't geheel niet. Maar ten minste heeft hij zijnen eed in 't vlaamsch afgelegd, roept gij verder. Mis, vriend lezer, heel en gansch mis. Alles was bij en in hem fransch en uitslui- telijk fransch. Geen waal kon het beter. En al dat geschreeuw dan, van vóór de bal loteering? Verdwenen, als rook verdwenen, vriend en de heer Colaert heeft eens te meer aan - hen, die zich door dat vlaamsch uithangbord hebben laten bij den neus leiden, getoond dat alle klerikale beloften enkel rotte appe len zijn. Het is eene eerste tebeurstelling, maar hef zal ongetwijfeld de laatste niet zijn. En de liberalen, hebben zij vlaamsch gesproken. De heer P. Vermeulen, de alom geachte Voorzitter onzer Willems-Fonds Afdeeling en de heer Engel Van Eeckhout hebben bei den hunnen eed in 't vlaamsch afgelegd. Ziedaar het verschil tusschen klerikale en liberale vlaamschgezindheid. De eerste is enkel beloften, die zoohaast verbroken als gedaan zijn; de tweede is geene belofte, maar zij bevestigt zich met feiten, daad zaken. De vlaamschgezinden mogen tus schen de twee stelsels kiezen. Een gul blijmoedig hip! hip! hoera! voor de twee liberale Raadsleden, die voor de eerste maal onze moedertaal plechtig op ons stadhuis hebben doen weergalmen. Hopen wij dat het bij geene enkele eedaf legging blijven zal en dat zij weldra niet aarzelen zullen de belangen van het vlaam- sche Yperen in 't vlaamsch te bespreken en te verdedigen. En zij zullen zich dan nooit in de pijnlijke noodzakelijkheid bevinden van hunne gewe- tensknaging in den schoot van eenen tegen strever uit te storten, zooals de heer Colaert het verleden Zaterdag na de vergadering deed, toen hij aan eenen zijner kollega's zegde: Het spijt mij zeer dat ik ook mijnen eed niet in 't vlaamsch afgelegd heb; maar ik had zoo verre niet gepeist! Arme kandidaat van 't Davids-Fonds, die zooverre niet peist van vlaamsch te spreken! Dat heeft velen doen lachen, maar wie nu groene lacht dat zijn de sukkelaars van vlaamschgezinden, die dat heerschap op zijn woord al hun vertrouwen geschonken hebben en er nu de dupe van zijn. Nu tot daar; 't is eene les te meer voor de lichtgeloovigen. Bc eerste daad van den ketstrolecar. Wij lezen in Le Progrès: i De heer Colaert heeft den 21 Januari laast zijne intrede in den Gemeenteraad ge daan. Gansch de klerikale kliek was er in groote voltalligheid, angstig om den eersten bijval van dien verdediger van het miskende recht, van dien wreker der goede zaak vast te stellen. Voortaan geen bedrog, geene konkela- rijen meer. De puntjes op de i 's, de kontrole en uit den weg daarvoorHet is zijn pro gramma en hij is mans genoeg om het uit te voeren. Het stuk gaat beginnen. Het is 5 ure 15, volgens het zeggen van het Journal d'Ypres. Het eerste bedrijf ontrolt zich als ge- woonlijk. Het tweede ook. Aan het derde bedrijf, derde tafereel, doet de heer burgemeester kennen dat de kerkfabriek van St-Niklaas de machti- ging gevraagd heeft om eenen Belgischen renttitel aan 3 1/2 te verkoopen. De raad beslist het stuk naar den kerk- fabriekraad terug te zenden om reden dat het afschrift der beraadslaging er niet bij is. (Uittreksel van het beknopt verslag der zitting uit het Journal d'Ypres Goed. Dus de vraag was onvolledig; er was een stuk te kort. De kerkfabriekraad van St-Niklaas was niet in regel. Wie is voorzitter van dien kerkraad i> De heer Colaert. W ie teekent die stukken De voorzitter en de schrijver. De heer Colaert was dus in gebreke Ja. De heer Colaert heeft dus het puntje op de i niet gesteld Neen. Wie heeft het puntje op de i gesteld? De gemeenteraad. De heer Colaert is dns geen voorbeeldig bestuurder Neen. Het is dus goed van hem te kontrolee- ren Waarachtig!!! Hum! hum! hoe vindt ge dien kontroleur, die zelve gekontroleerd moet zijn, door hen, welke hij kontroleeren wil 't Is wat al te sterk «Sn» gev®elen. De heer X., van Y zeker was naar Yper gekomen en had zich ter St-Niklaaskerk be geven om eens den heer pastoor Charle te hooren preken; maar de mensch, die waar schijnlijk onder eene ongelukster geboren is vond zich teleurgesteld. Niet dat de heer pastoor niet preekte, maar wol omdat de brave X. hem niet verstaan kon en ziehier hoe dat gekomen is. 't Is de heer X. die 't zegt: De eerw. heer pastoor was ter nauwer- nood in zijnen preêkstoel, of in 't gebuurte was men aan 't trommelen, zoo en trom- melt je niet, zog en hebt je niet, een leven gelijk een oordeel, geheel het sermoen deure 't Was in de Ypersche gemeenteschole dat men leerde trommelen... en ehja, 't paste nu juiste dat het binst de hoogmisse was! j> Wij zijn op inlichtingen geweest, en ziehier wat wij nopens die sermoenstoring vernomen hebben. Eenige kinders leeren in de stadsschool trommelen en de repetitien waren op den Zondag voormiddag gesteld. Dat stoorde het sermoen en de heer onderpastoor verwittig de den portier der stadsschool over die sto ring. Ehwel, men stelde de repetitien uit tot op andere dagen of minstens tot op een ander uur. En het Nieuivsbladje vraagt wat wij daarover denken Welnu, wij denken daarover dat de stads school, die maar al te dikwijls door de gees telijkheid gelasterd, laffelijk gelasterd wordt deze daar een treffend voorbeeld gegeven heeft. Zooals Christus het over ruim 18 eeuwen deed, heeft de stadsschool aan de geestelijkheid van St-Niklaas getoond dat zij het kwaad, haar aangedaan, met goed weet te vergelden. Zou de geestelijkheid ook zoo meêgaande met de gemeenteonderwijzers geweest zijn Het Nieuwsbladje veroorlove ons er aan te twijfelen. Wat meer is; het gebeurt dikwijls dat de geestelijkheid van St-Niklaaskerk met haar oorverdoovend klokkengeluid niet eene maar het meeste deel, zoo niet al de klassen onzer stadsschool stoort, op zulke wijze, dat de onderwijzers zich dikwerf in de onmogelijk heid bevinden zich bij hunne medeleerlingen te doen hooren of deze te verstaan. Dat weten wij van eenen onderwijzer. Welnu zou de pastoor ophouden van luiden omdat het geluid de klassen stoort,indien de onderwijzers het vroegen? Wat peist gij er van. Nieuivsbladje De tikkenhanen zouden zoo bereidwillig niet zijn als onze brave onderwijzers, niet waar, heilig papierke BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Moerman,Albinus, langzager,en De Cock, Maria, kantwerkster. Gruwier, Henricus, daglooner, en Pype, Mathilda, z. beroep. Devos, Justinus,kloefekapper, en Vrammont, Virginia, dienstmeid. Sterfgevallen: Sinaeve,Catherina,kantwerkster, 64 jaren, echtgenote van Edouardus Lemaire, St-Ja- cobs-buiten. Stekelorum, Augustus, zon der beroep, 80 jaren, weduwaar van Cecilia Baratto, Dixmndestraat. Rauwel, Joannes, wever,90 jaren, weduwaar van Maria Devos, fet-Jacobstraat.Demoor, Arthur, koopman in hout, 35 jaren, ongehuwd, Recolletten- straat.Six, Rosa, zonder beroep, 84 jaren, weduwe van Marcus Vanpraet,Meenenstraat. Spegel, Isahelie, zonder beroep, 84 jaren, ongehuwd, Meenenetraat.—Leupe, Jacobus, zonder beroep,84 jaren,weduwaar van Virgi- jjï VAN DEN 20 TOT DEN 27 JANUARI 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2