Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. N r 121. 27e Jaar. Zondag 22« April 1888. Politiek. Mads-, Kunst- en Letternieuws. Vcrschillige l ijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BureelDlxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLAMED 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen liet nuintncr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 -12-07 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houtbem. 5-30 8-20 11-16 5-20. Coraen, 5-50 8-05 8-20— 9-58— 10-10 11 -16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Reeselare, 6-15 7-45 10-45— 12-20 4-10 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 9-58 11-16 2-41 «-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 41-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. FRANKRIJK. Kiezing in H Noorden. De kiezing in 't Noorden van Frankrijk heeft Zondag plaats gehad. Generaal Boulan- ger ia gekozen met eene meerderheid van 96,627 stemmen. Te Rijsel heeft Boulanger 7191 stemmen bekomen tegen 4857 aan Foucart en 1648 aan Moreau gegeven. Te Maubeuge bekwam de generaal 1697 en Foucart 247 stemmen, Moreau 71. Te Duinkerke: Boulanger 4330; Foucart 503; Moreau 360. Te Kamerrijk: Boulanger 2418; Foucart 1205; Moreau 171. UITSLAG DER KIEZING. Ingeschreven kiezers363,935 Stemmers267,530 Boulanger172,528 gekozen. Foucart75,901 Moreau9,647 Kenmerkend voor het karakter der Bou- langer-beweging, is de mededeeling van Paul de Cassagnac in 1'A utorité, dat op de hon derd kiezers van Boulanger, negentig con servatieven zijn. De heer Floquet, voorzitter van den mi nisterraad, heeft Zondag in de algemeene vergadering van de Union du Commerce, eene redevoering uitgesproken, waarop on geveer 6000 personen aanwezig waren. t Ik spreek, zegde hij, als burger, als volksvertegenwoordiger en als hoofd van het gouvernement. i) Degenen die mijnen ouderdom hebben, zullen zich herinneren wat er gebeurd is den 2 December, alsdan moest er geene andere vrijheid zijn dan de burgerlijke vrijheid; ik zeg dat de eenige waarborg van de burger lijke vrijheid de politieke vrijheid is. Het Republiekeinsch Frankrijk heeft tijdens den vrede geen beschermer noodig en gedurende den oorlog ook geen diktator. Geheel zijne redevoering zinspeelde op de rol die Boulanger speelt en over de gevolgen die zijne handelwijze zou kunnen hebben. GENERAAL BOULANGER. Eene vergelijking te maken tusschen de verkiezing van Zondag en die in 1848, op 10 December, tusschen generaal Boulanger en president Napoleon is gemakkelijk. Echter mag hierbij niet worden uit bet oog verloren dat de tijden zeer veranderd zijn, terwijl zij tevens het bewijs meebrengen van de vergankelijkheid op deze aarde. Prins Bonaparte droeg eenen historïeschen naam, die omstraald was door hooge be roemdheid, velen aanzagen hen als den man voor den opengevallen troon, generaal Bou langer echter vertegenwoordigt niets, enke le de ontevredenen of het wispelturige deel der natie. In 1848 bestond de wetgeving uit een en kele Kamer, liet was dus gemakkelijk die uit elkander te drijven, maar vandaag is of schijnt het gouvernement op hechte grond slagen gevestigd, bovendien bezit dit een er kend hoofd. Eindelijk voorziet zelfs de Grondwet het geval waarin de Kamer zou worden gevan gen gehouden in de hoofdstad, of langs on- wettigen weg uit elkander gedreven. Hieruit blijkt dat de toestand geheel ver schillend is, alleen bieden de cijfers der kie zing, na ongeveer eeDe halve eeuw tijdver loop zeker belang aan. Den 10 December 1848 waren er drij kan didaten Yoor het Nooderdepartement prins Louis Napoleon verkreeg 105,475 stem men; generaal Cavaignac die er 86,938 be haalde en Ledru Rollin, op welken er slechts 14,441 werden uitgebracht. De kantons waar Cavaignac de meerderheid behaalde waren: Orchies, Bergues, Duinker- ke-oost en west; Hondschoote; Wormhoudt; Bailleul-noord-oost en zuid-west. Cassel Merville; Armentièrs; Cysoing; Haubourdin; Rysel Pont-a-March Quesnoy-sur-Detile Roubaix; Scilin; Saint-Amand en Valencyn. Alle andere kantons gaven eene meerder heid aan Louis Bonaparte, bovendien was er bier enkel kwestie van eene eenvoudige ver kiezing voor de Kamer, hoegenaamd niet over eene verkiezing voor eenen President, waarvan de Grondwet wijselijk de benoe ming heeft voorbehouden aan de wetgevende Kamers zeiven. De meerderheid die Boulanger behaalde is wei is waar veel grooter dan die van Louis Bonaparte in 1848, maar vandaag is het ge tal kiezers ook veel ruimer dan toen. Eindelijk ligt het bewijs der vergankelijk heid van al het ondermaansche duidelijk op gesloten in het ondergaan der zon van Louis Bonaparte en nog duidelijker in die van La- martine, welke eens 227,765 stemmen kreeg. Hoe lang duurde zijne populariteit? Eenen enkelen dag HOE HET LIBERALISM ZIJN MOET- Het liberalismus moet daadzakelijk zijn, dat is door daden locnen dat men liberaal is. liberale werken doen, libera len bevoordeelden, helpen, ondersteunen; ja, rechtvaardig zijn jegens de liberalen. Onderzoekt eens wel, liberalen, hoeveel klerikale winkeliers en neeringdoeners door u bevoordeeligd worden, terwijl gij geen frank besteedt aan de liberalen, die het des te meer noodig hebben, daar zij van geenen enkelen klerikaal een centiem ontvangen En nochtans zijn het de klerikalen die u bedriegen Indien de toekomst u wezentlijk aan het harte ligt; indien gij waarlijk liberaal zijt en doordrongen van de waarheid dal voor het geluk Yan stad en land de liberale grond beginselen moeten zegevieren in dien gij niet wilt aanzien worden als de oorzaak van den ondergang uwer partij, begindan van morgen rechtvaardig te zijn, en die neeringdoeners buiten broodkom mer te stellen, die zich voor 't liberalismus geslachtofferd hebben, of misschien door u geslachtofferd zijn. Zoolang de klerikalen begunstigd wor den door de liberalen terwijl de liberalen als verstootelingen. worden behandeld, zoo lang ook zal er met schoone woorden niet veel te winnen zijn. Maar zoodra gij in en voor alles uwe partijgenooten bevoordeeligt, dan libera len, dan zult gij de kroon spannen En dan zult gij door uwe handelwijze loonen dat gij weet, wal het zedelijk en het stof felijk belang uwer politieke partij is. DE VOORWAARDELIJKE VEROORDEELING. Eene der hervormingen die onze Mees ters van nu af beslist zijn uit te voeren, zoo het kiezerskorps lien in leven laat, is de voorwaardelijke veroordeeling. Het ontwerp is ontstaan in het hoofd van den verrassenden M.Lejeune: zonneklaar heeft bij voor doel de verbetering van dat men- schenras welk geene vooroordeelen bezit voor T vel of het goed van een ander. Tot nu toe had de samenleving zich wel on rechtvaardig gedragen voor die ongelukki- gen. Wanneer men zijn gelijke braaf afge rost had, of dat men bij den gebuur bin nengedrongen was, onder de bescherming der nachtelijke duisternis, om eenen voor raad van konijnen en kiekens op te doen, wordt men nagezet door een hoop lie den die u alle slach van moeielijkheden aandoen. Veldwachters, garden, gendar men, rechters en wie nog al komen op om partij te nemen voor den afgeranselde of den bestolene. Voortaan zal het zoo niet meer zijn en onze rechtbanken zullen de aandoenlijkste tooneelen aanbieden. De voorzitter van de wet zal aan de beschul digden de vaderlijksche vermanigen ge ven, als deze Mijn vriend gij hebt 3 maanden ge vang en 52 fr. boet verdiend en ook zul len wij tegen u beide straffen uitspreken; doch ik verhaast mij u gerust te stellen, door er bij te voegen dal deze veroordee ling maar uitgesproken is voor den vorm of voor de klucht, zooals ge verkiest. Wij vonnissen u voorwaardelijk, wat wil zeg gen dat gij vrij zijt. Gelief, bid ik u, de harde woorden die den prokureur des Ko- nings zoo even tegen u voerde te verschoo- nen. Gaat mijn vriend, dat het u wel ga, zegent minister Lejeune en tracht voor taan, zoo liet u mogelijk is, de keuntjes van uw gebuur te eerbiedigen. Gendar men, groet den beschuldigde... Het schijnt dat menig hoofd zich zeer verbaasd ophief op de banken van den Senaat, toen onzen wonderbare minister van justicie de schoonheden dier hervor ming uiteen deed die hij bereid is uit te voeren. Menig achtbaar senator zette groote oogen en vroeg zich af hoe zulke schoone dingen met der daad konden ver- wezentlijkt worden. Men meldt ons uit den buiten dat men daar ook de ooren intrekt, waar de bevol king veel meer dan in de steden behoefte heeft beschermd te worden tegen de deu- genieten van alle slach. Zoo de aanbiddo- lijke en aanbedene minister denkt dat deze hervorming hem de genegenheid der bui tenlieden zal verwerven, dan steekt hij de wijwaterborstel tot aan de kop toe in de oogen. Yperen, 21 April 1888. Werltfechtersraad. De heeren Engel Van Eeckhouten Auguste Brunfaut, zijn wederzijds Voorzitter en On der-Voorzitter van den Werkrechtersraad onzer stad benoemd. Sterfgeval. M. de Codt, gewezen sekretaris onzer stad, verblijvende te Brussel, is er j.l. Zaterdag overleden; de lijkdienst had aldaar plaats, maar zijn lijk werd naar Yperen overge bracht, waar de teraardbestelling Woensdag namiddag plaats had. De betreurde afgestorvene heeft vele dien sten aan onze stad bewezen en was van iedereen zeer geacht en bemind. Hij telde liier niets dan vrienden. Gedurende ruim 30 jaren heeft hij het ambt van sekretaris onzer stad bekleed; hij vervulde dat ambt met eenen vlijt en eene dienstwilligheid,die zeldzaam mogen keeten. Hij bekoordo tot eene van Yperens edele familiën. Ongeluk. Onlangs was de Rijschool onzer stad bezig met oefeningen in het Arsenaal uit te voe ren. Men was volop bezig met gevaarlijke sprongen, vlug loopen met nijdige paarden, toen eensklaps een officier, Beauraind ge naamd, van zijn paard geworpen was, en, gevolgd door een ander paard, kreeg hij zoo een geweldigen stamp dat hij het scheenebeen verbrijzeld was. Men droeg hem naar het militaire hospitaal, alwaar de noodige zorgen hem toegediend werden; doch te vergeefs. Men was weldra verplicht zijn been af te zetten. Verleden Maandag, tien dagen na de afzetting, is de ongelukkigen officier aan de gevolgen zijner wonden overleden. Donderdag namiddag heeft zijne begraving plaats gehad, onder den toeloop van eene groote menigte, met het muziek van ons pompierskorps aan 't hoofd. Men zag de droefheid op alle wezens, en bijzonderlijk op deze zijner makkers, zijne teraardbestelling had 's anderdaags te Vezin,bij Namen, plaats. P. S. Men zegt veel goeds van dezen officier, hij was de zoon van een werkman, en had door zijn verstand en door volherding in de studiën den graad van officier beko men. Hij was bemind van zijne overheden, en van ai wie hem kende. Hij had veel verstand en zakenkennis en stond iedereen ten dienste tot zooverre dat men hem als de vader van de kazern achtte. Al zijne makkers der Rij school zullen een zoet aandenken van hem bewaren. ©p de viitcüst. Een veertiental dagen geleden, kreeg een onder-officier onzer Rijschool een betreurens waardig gedacht. Opgetwijfeld geen goeden dienst doende, werd hij van zijne overheden en makkers als OE TOEKOMST, VERGANKELIJKHEID mi111 «j«ii

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1