Gazelle van 't arrondissement Yperen. t POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWST Nr 122. 27e Jaar. Zondag 2911 April 1888. Politiek. 8tads-, K.uost- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BureelDixmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECL4HEN 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 41-00 's jaars voor de slat! fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen he4 nomnicr Men schrijft in op al de postbureelen. FRANKRIJK. De parijscbe dagbladen kondigen een manifest af van den graaf van Parijs, waarin deze pretendent tot den troon van Frankrijk, aan al de conservateurs vraagt dat zij moeten aandringen op de herzie ning der grondwet. Dit moet men aan de Kamers niet vragen, zegt hij, maar aan het land en eene volksstemming uitlokken. De prins is van gevoelen dat Frankrijk op nieuw eene monarchie wil en hij zegt gereed te zijn om zich daarvoor op te offeren. Men ziet dal de graaf van Parijs niet an ders vraagt dan dat men hem koning zou uitroepen en hij hoopt dit met de hulp van God. De koningen rekenen altijd op God, ofschoon zij weten, dat zij daar niet verre zouden mede komen, in geval zij geene andere hulpmidden hadden. DUIT8CHL AND De Landdag van Pruisen heelt besloten het gouvernement uit te noodigen, in zijn ontwerp van wet op het schoolwezen, eene bepaling op te nemen van den vol genden inhoud: te beginnen met het dienst jaar 1890 zal eene bijzondere toelage worden verleend aan de onderwijzers, na tien, twintig en dertigjarigen dienst, toe lage die zou bedragen marke 100, 200 en 300 's jaars. In Belgie trekt men de onderwijzers af. DE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag de discussie geëindigd van het wetsontwerp, welk de leden der bureelen van weldadigheid en de armmeesters straft, in geval zij de ouders aanraden hunne kinderen naar eene gemeenteschool te zenden. Dit wetsontwerp is gestemd, zooals het te voorzien was, rechterzijde tegen linker zijde, met 65 stemmen legen 35. Voortaan mogen de geestelijken, die be taald zijn van den Staat, ongestraft alle mogelijke drukking uitoefenen op de armen, aan wie zij gelast zijn aalmoessen uit te deelen, ten einde ze te verplichten hunne kinderen naar eene kloosterschool te zenden, terwijl de armmeesters, die niet betaald zijn, als zij de ouders eenen goeden raad geven voor de assisen kunnen verzonden worden. Indien men de wet voor allen gelijk had gemaakt, dan zou men dit nog ver staan bebben, maar het is wederom al een voorrecht dat men aan de geestelijken verleent, waarvan zij een ruim misbruik zullen maken. De heer Woeste heeft bij den aanvang der zitting, het verslag neêrgelegd der middensektie, van bet wetsontwerp, wij ziging brengende aan de aanneming der bekwaamheidskiezers. DE ARME PAUS. De man die eenigen tijd geleden nog op stroo sliep en moest bedelen om wat kolen te hebben, ten einde de duizende kamers van zijn paleis te kunnen verwarmen, is nu m eens rijk genoeg, dat hij voortaan geen St-Pieterspenning of nieuwjaar meer zal noodig hebben. De Bien Public, die M. Verspeyen naar Rome gezonden beeft, om hem op de hoogte te houden van wat er aldaar gebeurt, heeft geschreven, dat de paus voortaan in het onderhoud van zijn hof' zal kunnen voorzien. Dat hij ge noeg gebedeld heeft om nu op zijn gemak te kunnen leven. Dit blad zegt uit goede bron te weten, dat de Belgische pelgrims meer dan 600,000 fr. aan den paus hebben ge bracht. Het bisdom van Gent en dal van Luik komen elk voor 160,000 fr. in die giften, zonder de 28,000 fr. bij te rekenen, die het bisdom van Gent in December heeft opgezonden, aan zijne heiligheid, die waarschijnlijk in nood was. Brugge heeft 120,000 fr. opgebracht, Doornijk 70,000 fr. en Namen 40.000 fr. De heer Willem Verspeyen treeft Leo XIII de verzameling, rijk ingebonden der verslagen van het werk van St- Pielerspenning aangeboden. Het schijnt dat Leo daar zoo over te vreden was, dat hij de hand op het hoofd van M. Verspeyen heeft gelegd en ze als een kam doorzijn haar heeft getrokken.., Als belooning voor de geschenken,heeft de paus zijnen zegen gegeven, niet alleen aan de pelgrims, maar aan alles wal zij medegebracht hadden. Er waren pelgrims die alle soorten van voorwerpen bij zich hadden om door den paus gezegend te worden en die deze gezegende dingen waarschijnlijk zullen exploiteeren ten voor deel e van liet een of 't ander... werk. Hel is na die ontvangst en na den ze gen te hebben ontvangen, dat die pelgrims naar bun hotel zijn gegaan en daar de champagne hebben doen schuimen tot dat... de glazen overliepen. Yperen, 28 April 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,434-33 Busse van den Zalm, 18-30 Gevonden in den Sultan, 0-50 idem, ü-05 Intresten van 17 obligatiën, 50-60 Totaal, fr. 58,503-78 Uitgaven tot heden, fr. 55,766-96 Blijft in kas, fr. 2,756-82 Burgerwacht!.. Donderdag 1.1. zijn de heeren officieren onzer Burgerwacht overgegaan tot de kiezing van den Majoor-Bevelhebber, van den batal jonsgeneesheer en van den bijgevoegden ge neesheer. De heer Dusillion werd met algemeene stemmen als Majoor-Bevelhebber herkozen. De heeren Delmote, als bataljonsgenees heer en Lagrange als bijgevoegd geneesheer, zijn ook met algemeene stemmen herkozen. Werkrcchtersraad. Ziehier de samenstelling van den werk- rechtersraad voor het dienstjaar 1888: Voorzitter de heer Engel Van Eeckhout; Onder-Voorzitter: de heer Aug. Brunfaut. Bazen. Werkende leden: de heeren August Brun faut, Rijselstraat, 49; Theodoor Verhaeghe, Dixmudestraat, 91Engel Van Eeckhout, Dixmudestraat, 39 Emiel Delobel, Oude Kleêrmarkt. Bijgevoegd lidde heer Frans Didier, Platteelstraat, 16. Werklieden. Werkende leden: de heeren Jan Verborgh, Onze Vrouwstraat, 6; Antoon Derulle, Ko men Désiré Blieck, Dixmudestraat, 36 August Harteel, Dixmudestraat. Bijgevoegde leden: de heeren Frans De- wilde, Steenweg van Dickebusch Pieter Derille, Dixmudepoort, 1. Greffier: de heer Const. Vandenbussche, Tempelstraat, 17. Deurwaarder: de heer Alfons Hof, Dixmu destraat. 54 w 3i «tvvc!» It. Onze stadsgenoot, de heer Em. Coffyn, draaier, stelt een oprecht kunstwerk in zijn huis, Hondstraat, 72, ten toon, dat hij zelf vervaardigd heeft. Het is een staand uurwerk met twee kroonkandelaren in ebbenhout met inleg werk in elpenbeen. Ruim twee jaren heeft de heer Coffyn naarstig aan die drie kuuststukken gewrocht; want alles er van is het eigenhandig werk van den heer Coffyn: beeldhouwwerk, lijst werk, inlegwerk, alles, in een woord, is door hem vervaardigd. Wij wenschen dien kunstenaar hartelijk geluk en wij raden al onze lezers aan dat meesterstuk te gaan bewonderen. Vooraleer naar Brussel te worden verzon den, waar zij zonder tegenspraak eene schit terende plaats in de tentoonstelling bekleeden zullen, zal de heer Coffyn die kunstwerken morgen, Zondag, in de Blauwe Zaal op het Stadhuis ten toon stellen. De heer Coffyn is een oud-leerling onzer stadsschool en van onze Academie van Schoone Kunsten. ©trijdeu B® overwissaiesa. De algemeene begeerte der liberale be kwaamheidskiezers is van te strijden in de provinciale kiezingen. Dit kon men in hunne laatste algemeene vergadering vaststellen. Doch, wanneer men daarvan aan de cijns kiezers spreekt, vinden deze het onmogelijk in de provinciale kiezingen te strijden, daar, zeggen zij, zoovele buitenlieden door de priesters onder den hiel gehouden worden en verplicht zijn voor God en de kerk te stem men, willen zij geene GROOTE ZONDE doen en zich niet blootstellen eeuwig in de hel te branden. Daar steekt veel waarheid in en wij ook wij weten dat, zoolang de heer schappij der priesters op den buiten zoo zeer de bovenhand heeft, het zeer moeilijk gaan zal om te overwinnen en de liberale partij te doen zegepralen. Het is nochtans jammer dat de strijd in ons arrondissement van jaar tot jaar afneemt en dat men de dweepzuchtige klerikalen ge rust het volk verdrukken en onder den hiel houden laat. En nochtans onze tegenstrevers strijden met meer volharding en het is dank aan hun gedurig en onverpoosd strijden, dat zij immer meer en meer veld winnen. Na twaalf jaren onophoudelijken strijd in de gemeentekiezingen, zijn zij er in gelukt toch eenen kontroleur op het stadhuis te krijgen en wie weet (als wij ook niet wat meer wakker worden) of zij er niet in geluk ken zullen nog andere zetels te overmeesteren! Laat ons dat leerrijk en weisprekend voor beeld navolgen en overal moedig en koen den strijd aangaan, waar wij de onverbiddelijke vijanden van licht en vooruitgang bestrijden en dus schaden kunnen. De provinciale kiezingen bieden ons daar eene schoone gelegenheid toe. De bekwaamheidskiezers zijn het allen eens om den strijd aan te gaan en de liberale krachten op het provinciaal gebied eens te genover die der klerikalen te stellen; zij zijn overtuigd dat men met goede, volksgezinde kandidaten er in slagen zou dé klerikalen eene klopping te geven. En die moedige strijders zouden wel kunnen gelijk hebben; want het is de strijd, die ons de overwinning geven moet. En wat zien wij in andere steden? wij zul len enkel één voorbeeld onder honderden aanhalen: Te Ronse hebben de liberalen nooit den moed verloren. Sinds vele jaren staan zij op de bres; geene nederlaag, hoe volledig ook kon hun ontmoe digen en hunne pogingen werden eindelijk met goeden uitslag bekroond. Zij veroverden de twee zetels in den provincieraad en kregen er ook een vijftal in den gemeenteraad. Bij eene naaste gelegenheid zullen zij eene volle dige zegepraal behalen. Zou dit ook in Yperen niet kunnen gebeu ren? Alle begin is moeilyk, dat loochent nie mand; maar met gedurig te strijden zullen wij er wel komen. De klerikalen hebben bet voorbeeld gegeven aan ons, het na te volgen en wij zullen onze beurt hebben te zegepra len. Dat lijdt geenen twijfel. Maar, zult gij mij zeggen, om altijd te strijden heeft eene gezindheid groote kosten te dragen. Ongetwijfeld; maar wat doen de klerikalen om hun doel te bereiken. Dat de liberalen hetzelfde doen. Waarom bestaat er eene liberale associatie? Voor de mode? of enkel om te strijden wanneer men zeker is te overwinnen Over een aantal jaren was de liberale associatie een werkzaam element,men werkte onverpoosd en met zelfopoffering gestadig aan den bloei en den vooruitgang der vrij zinnige partij en deze overheerschte dan alles. Het klerikalism was. zoohaast het zich vertoonde, den kop verpletterd en dat dank aan de werkzaamheid en den wakkeren ijver der toenmaalsche liberale associatie. Zullen wij die schoone tijden nooit meer weder zien Dat zal van ons afhangen. Een hekioaamheidshiezer. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1