BRIEFWISSELINGEN. vërschillTg nieuwsT V. MENGELINGEN. BURGERSTAND van den 20yroï den '27 April 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 7. Huwelijken: Moeneciaey, Jerome, beenhouwersgast, en Fasseel, Emelia, dienstmeid. Schaac.V, Arcadus, bediende van het celgevang te Audenarde, en De Reuse, Coralia, z. beroep. Sterfgevallen Versa vel,Barbara,zonder beroep, 71 jaren, weduwe van Hendrik Descamps,Rijselstraat. Hullaert, Maria, kantwerkster, 65 jaren, echtgenote van Constantinus Coucke, Eere Janstraat. Dehaese, Susanna, winkelier ster, 64 jaren, echtgenote van Ludovicus Lapiere, Lange Meerschstraat. Adam, Virginia, herbergierster, 36 jaren, echtgenote van Hendrik Vandenbussche, St-Pieters-bui- ten.Ferrand, Amelia, zonder beroep, 81 j., weduwe van Karei Verschilde,Bollingstraat. Leroy, Maria, modewerkster, 27 jaren, ongehuwd, St-Jan-bij-Yperen. Vander- maesen.Marguerita,schoolkind, 10 jaren, Bo- terstraat. Ferrand, Sophia, huishoudster, 53 jaren, echtgenote van Alfred Allaer, Meenenstraat. Bonte, Florimond, soldaat, 21 jaren, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. PoPERIRGIIE. Den 3 Mei 1887 verscheen een ministerieel besluit, geteekend de Moreau, Minister van Landbouw, hetwelk ter kennis bracht aan de landbouwers &tii,zooioel op denboschgrond of nietzich op eenen afstand van ltiO me ters der hommelhoven bevindendede uit roeiing der mannelijke planten verplichtend geworden was. "Wij hielden alsdan staan dat het een kom- bel van dwaasheid was te beweeren dat de mannelijke planten, groeiende op eenen af stand van 100 meters van een hommelhof, zouden ophouden een voortbrengend uitwerk sel te hebben op dit hof. Wij voorzegden dat M. Berten, overtuigd van clen misslag dien hij den Minister van Landbouw had doen begaan, niet lang zou gewacht hebben van zelve te bekennen dat hij gemist was door dien hij er weinig of niet van kent en dat hij den heer Minister zon afgesmeekt hebben zoo gauw mogelijk zijn genomen besluit te willen wijzigen. Wij hadden gelijk, en over eenige dagen verscheen er een nieuw besluit welke dat van verleden jaar opschorste en ditmaal de ge- heele uitroeïng der mannelijke plant voor schrijft in de gemeenten waar de hoppekweek bestaat en zelfs op eeneo afstand van 1000 meters dezer gemeenten. Ongelukkiglijk vreest men dat M. de Mi nister thans in tegenovergestelde dwaling verkeert, want de nieuwe maatregel was nog maar pas in het publiek gekend, dat wij zoo ernstige als bevoegde mannen hebben hooren zeggen dat de maatregel al te radikaal was en het veel beter ware geweest den kweek toe te laten van eene of meer mannelijke planten op een vastgestelden afstand om niet geheel en al de vruchtbaarmaking der andere planten te beletten. Gij moet met mij bekennen, beste lezer, dat het der moeite niet weerd was een Minis ter van Landbouw te hebben om in alzoo eenen harrewar gedompeld te zijn. En ten wafe niet te verwonderen in het kort een derde besluit te zien 'verschijnen welke de twee eerste afschaft en in de stre ken waar de hoppe gekweekt wordt statiën van mannelijke planten oprichtende, ten einde de louiveljes te troosten over hare al te groote afzondering. X Rekirg; helst den 26 April 1888. Sermoenen van onzeii heiligen vader Baas na zijne reis naar Locre. Het was den len Zondag van den vasten; Baas was er zeer tevreden over, want hij had het vast betrouwen vele bekeeringen te doen. Baas trok zijn paviljoen binnen en begon met de boetveerdigheid. Ja, beminde chris tenen, de boetveerdigheid is eene schoone zaak, niets bevalt aan God meer dan een mensch die berouw gevoelt over zijne missla gen en ze tracht te herstellen door de boet veerdigheid. Gelijk wij in den heiligen vasten zijn, moeten alle christenen hem goed door brengen; vooral kunnen de personen, die aan den drank verslaafd zijn, veel verdiensten doen, door het derven van hunnen Jievelings drank; deze die slechts leven om te eten zijn ook in het zelfde geval, want voor het derven van spijzen is er insgelijks eenen grooten aflaat to verdienen. Nochtans vindt men per- sonen die onmogelijk het vleesch kunnen 1 derven,welnu met eene almoes in dan vasten blok te steken is het hen toegelaten hunne gewone spijzen te nutten. Om te toonen dat er over tijd betere christenen waren dan nu, zal ik iets vertellen, welk ik gelezen heb. Te Parijs, eene groote stad, bewoond door vele menschen, werd er in den vasten van het jaar (het jaartal is mij ontvlogen) slechts elke week eenen os voor gansch de stad ge dood en ik verzeker u dat Parijs groot is. Welnu, beminde christenen, ik verzeker u dat het alleenlijk de godsvrucht was, die de Parijzenaars zoo deed handelen. In dien tijd luisterde men toch naar de herders en de menschen brachten hunnen vasten over zoo als het behoorde. Nochtans kan niemand ongemak hebben met de vasten zoo over te brengen. Brood en melk is eene kloeke spijs, dat is genoeg om het lichaam te voeden, daar men den Zondag zooveel vleesch mag eten als men wilt. En na dat stichtend sermoen, vertrok Baas en de komedie werd voortgezet. Ja zeker, Baas, brood en melk is genoeg om gedurende den ganschen vasten het leven te houden en zelfs nog langer; wij hebben reeds menige zulke staaltjes gezien. De werkmenschen in het algemeen, krij gen het voor hunne eerste spijzen en op hét laatste van hun leven achten zich gelukkig, nog brood en melk te nutten te hebben. Nu een woordje over Parijs. Uw fabeltje zou kunnen voor waarheid aanvaard worden, maar niet zooals gij het verteld. Ik zou wel gelooven dat er vastens geweest zijn, dat er te Parijs slechts eenen os per week geslacht werd; tijdens het beleg werd er niet veel ossenvleesch geëten, maar integendeel was er overvloed van ratten, paarden, enz. te eten. Zoudt gij denken Baaske.dat de Parijzenaars ratten aten uit godsvrucht, dat zij ossen vleesch derfden uit liefde tot den vasten,neen, neen, maar uit vaderlandsliefde, hoort gij, Baas!!! Vaderlandsliefde is toch over vasten- liefde verheven, zoudt gij die deugd bezitten? Ik betwijfel het zeer want gij hebt ons reeds eenige staaltjes van uwe vaderlandsliefde gegeven. De wetten van uw land onder de voeten trappen, gelijk gij met de wet van 1879 gedaan hebt door uwe woorden alle eenvoudige menschen tot ongehoorzaamheid opwinden. Ziedaar, Baaske, uwe vaderlands liefde. Gij hadt beter gedaan in den vasten vleesch te eten en te diep in 't glas te kijken zooals gij te Locre op den biddag gedaan hebt, dan ten minsten hadt gij geene belgen opgewonden, tegen eene wet door onzen Koning bekrachtigd, gij hadt geene bescha- vers in hun edel werk belemmerd. Men zou dan uw overdaad in eten en drinken ver geven hebben, maar gij doet het eene en het ander. Jan Straal. BERICHT. De menschen die gekocht hebben van 't puppenest worden vriendelijk verzocht alles terug te brengen aan d6 propretaresse. Er is 10 ten honderd winpremie. WANT: Na Jang reeds te zijn begeerd En ook zijn geinviteerd Is d'achttienmaander gearriveerd! Hij is wel niet gedecoreerd En ook niet gebreveteerd. Nu zal madam zijn opgeleerd En zien dat ze niet zooveel parleert, Want men heeft geprotesteerd Tegen handelwijs zoo verkeerd, Omdat 't niet was de moeite weerd Want twee jaar te zijn vereerd Met hemelszegen wel begeerd, Zijn oorzaak waaruit men leert, Waardoor men soms venditie waardeert. A la bonkeur zei Pierlala. Internationale Tentoonstelling van Gezondheidsleer en Reddingtoestellen, te Oostende. Deze tentoonstelling, die bo vendien eene sectie bevat van Schoone Kun sten en eene andere van Kunst-Nijverheid, zal bepaald den 30 Juni eerstkomende geo pend worden. Alles voorspelt eenen grooten bijval en de bijtredingen zijn reeds zoo talrijk, dat het uitvoerend bestuur gedwongen is geweest nieuwe aanbesteding te doen voor eene ga lerij die 500 vierkante meters grond beslaat. Slechts tot op 31 Mei zullen da bijtredingen aanvaard worden. Kostelooze toetredingen worden verleend aan menschlievende kringen, aan samen werkende maatschappijen, aan genootschap pen voor Redding en Gymnastiek, maatschap pijen voor Veldhospitalen, aan de korpsen van Sapeurs-Pompiers, alsmede aan de uit gaven betrekkelijk de gezondheidsleer. Een der bijzonderste aantrekkelijkheden der tentoonstelling zal voorzeker de fabriek zijn van M. deNaeyer van Willebroeck,waar men kunstijs zal vervaardigen, en waar elk een zal toegelaten worden. Daarbij stelt het Corniieit zich voor, gedurende den loop der tentoonstelling alle slach van feesten te ge ven. Reeds spreekt men van een federaal gym- nastiekfeest, van een festival voor harmonie en fanfaren, wedstrijden voor velocipeden, eene groote tentoonstelling van jonge kinde ren (zuigelingen), enz., enz. 's Avonds zullen de hovingen met elektri sche lampen verlicht worden, en muziek- en nachtfeesten zullen er in plaats grijpen; in één woord, niets zal gespaard worden om aan onze prachtige badstad, eene aantrekke lijkheid te meer te geven. Te Oostende is Vrijdag noen, aan de Visscherskaai, een groot ongeluk gebeurd, op het oogenblik wanneer de stoomtram naar zijne standplaats vertrok. De genaamde Ferdinand Kreuger, oud 69 jaar, werkman in de vischmijn, kwam naar zijn werk terug, toen hij op de hoogte van den ingang der mijn zich op de sporen waag de. Zeer doof zijnde, hoorde Kreuger het geschuifel der locomoiiefniet,noch het signaal van den hoorn; niettegenstaande de machi nist het stoomtuig trachtte in te houden, werd de ongelukkige Kreuger bereikt, neer geworpen en het beeri verpletterd. Niettegenstaande de zorgen ter plaats en in het hospitaal, is hij Zaterdag morgend overleden. De tering, de borstziekten, hebben ver- schillige oorsprongen: erfelijkheid, afmat ting, overdaad, bloedarmoede; men moet ze schuwen en vreezen telkenmale dat de dage- lijksche verbruiking grooter is dan de spijs vertering opleveren kan: de gebruikte middelen zijn talrijk, maar het zijn slechts schijnmiddels, want ze geven den eetlust niet terug en laten geenszins toe eenen voor raad tot stand te brengen die de spieren moeten versterken en op die wijze de ziekte onmeedoogend verdrijven. De versterkende Wijn Defresne (vin toni- nutritif Defresne) na elke maaltijd per half wijnglas genomen, de Peptone Defresne met zooveel goed gevolg in de hospitalen van Parijs gebruikt, dagelijks twee lepels in een weinig vleescbsap (bouillon), vervullen dit doel, want deze wijn bevat de Peptone of vleeschkracbtige stof, welke de spieren voedt de natuurlijke phosphoorzure kalkmelk, die de voeding prikkelt, en het bloedvormend ijzer, dat de roode bloedparels vormt. Dezo wijn is in de hospitalen der Fransche hoofd stad aangenomen en in Belgie zeer geprezen, waar men hem in alle apothekerijen aantreft. Ontrupsmg. Alle eigenaars of pachters zijn verzocht, onmiddelijk na den bloei der boomen, struiken, hagen en het kreupelhout, te ontrupsen of te doen ontrup- sen, en dadelijk de beurzen of webben, die de rupsnesten uitmaken, te verbranden. In zijne zitting van Maandag heeft de gemeenteraad van Brussel met li) stemmen tegen 8 beslist de plechtige prijsdeeling af te schaffen van de leerlingen van het Wees meisjesgesticht. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandèe. (Voir ann. 4° page.) Gered! —Ik hoestte sedert 6 maanden, eene enkele doos uwer Pastil)en E. Ponce- let heeft mij geheel genezen, 't is een uit muntend geneesmiddel dat ik u verzoek bekend te maken. J. Lots, schilder, Pachécosfraat, Brussel. In een officieel nijverheidsverslag komt eene beschrijving voor over het metselen in Noorwegen gedurende het vriezend weêr. Geregeld wordt daar bij elke temperatuur gebouwd, vorst of geen vorst. De geheele kunst van metselen bij vorst bestaat in het gebruiken van ongebiuschte kalk. Telkens wordt de kalk aangemaakt of liever gebluscht onmiddelijk vóór het gebruik. Zooals men weet, ontwikkelt zich daarbij eene aanzienlijke hoeveelheid warmte, die het bevriezen van het bevochtige metselwerk verhindert. De steenem moeten voor vocht en koude worden beschut en bet metselwerk na afloop van het werk worden afgedekt. Een schouwburg afgebrand. De schouwburg van Grantham is geheel door brand in asch gelegd. De schade wordt be rekend op 5000 pond sterling. Een droevig ongeluk heeft zich Zater dag middag nabij het paleis van justitie te Gent voorgedaan. Een jongen van twaalf jaar oud speelde aan de ijzeren afsluiting toen hij, bij het maken eener valsche beweging, aan een der punten van de ijzeren grilje bleef haperen. De punt drong in het been en verscheurde het van aan de knie tot aan de bil. De arme kleine werd gansch bebloed bij den heer apo theker Bouholle binnengedragen, waar de afzichtelijke wonde werd toegenaaid. Daarna werd de jongen naar het hospitaal overge voerd. De toestand van den kleinen gekwetste is betrekkelijk goed. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniauxapotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundig® stof aan wezig. -Men leest in den Journal de Charleroi- Om de invrijheidstelling van Oscar Fal leur te beletten of minstens te vertragei strooit men uit dat hij niet ziek is of iR nooit is geweest. Nog een beetje, en men beweert dat het gevang aan zijne gezondheid bevorderlijk is. De waarheid is, dat "de ongelukkige beter is, maar eene verlenging zijner onverdiende gevangenschap ongetwijfeld eene herval]in„ zou ten gevolge hebben. Het publiek vindt het zonderling dat men nog altijd wacht de maatregel van goe- dertierendheid en menschlievendheid ten gunste van Ealleur te nemen die hij waardig Met Vandersmissen maakte men zooveel omslag niet. In eene menagerie te Welwarm (Bohe- mon) brak onlangs een leeuw uit zijn hok los Het aanwezige publiek drong verschrikt naar den uitgang; maar de dierentemmer Séhanda trad het wilde dier in den weg, om het naar zijne kooi terug te drijven. De leeuw viel woedend op de man aan en begon hem te verscheuren. Met groote moeite gelukte het eindelijk de bedienden, den dierentemmer te bevrijden en den leeuw weder op te sluiten. Schanda is zeer ernstig gewond aan beide armen. De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige lieden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay Zie ann. J Woensdag morgend werd in de kerk van den Zavel te Brussel het huwelijk inge zegend van princes Ludinille d'Arenberg met prins Charles de Croy. Bij het uitkomen der kerk werden de nieuwgetrouwden door uitjouwingen en scherp gefluit begroet, die opstegen uit de talrijke menigte die daardoor wilde protes teeren tegen het gemis van decorum waar mede daags te voren in het Stadhuis te Brus sel het huwelijk gesloten was. Er grepen eenige woelige onregelmatig heden plaats, die spoedig door de policie onderdrukt werden. Ziehier nog eenige bijzonderheden: De bruiloft, welke eergisteren burgerlijk werd gevierd, had zich ten stadhuize aange boden in eene houding welke genoegzaam aanwees dat de edele verloofden en 'hunne familie het burgerlijk huwelijk als eene ge wone formaliteit beschouwden. De drukpers heeft doen opmerken dat er onder de feest- genooten zich een persoon in veston bevond die scheen de overlevering te Willen hernieu- wen van zekere politieke personnagie, ge noeg gekend als zich voor den officier van den burgerlijken stand aangeboden hebbende met een regenscherm ouder de armen. De kerkelijke ceremonie werd dezen mor gen met eene buitengewone praal in de kerk van den Zavel gevièrd. Eenige personen rie pen op den doortocht: Leve de prins de Croy' Leve de familie van Aremberg! Daarop ontstond eene tegenbétooging en men riep: A bas la Calotte\ Het gedrang was zoo groot dat een officier van 't leger, deel makende van de bruiloft zijnen sabel moest trekken om door het ge drang te geraken. De aaitbisschop van Mechelen, uitgenoo- oigd om het huwelijk in te zegenen, werd op het geschuifel onthaald. Na afloop der cere monie werd de huwelijks stoet gevolgd door eene bende personen die de Marseillaise zongen, en d bas la Calotte riepen. De feiten, welke zeer af te keuren zijn en waartoe de houding der familie de Croy en Aremberg aanleiding had gegeven door hunne oneerbiedige houding tegenover eene burgerlijke instelling, heeftgelukkiglijk, geene andere gevolgen gehad. Wij bevelen de Pastille» Waltliery omdat het waarlijk een wondermiddel is tot genezing van vallingen, hoest, zware ver koudheid, keelpijn. Verschijningen. Salettë. Ik heb mij dikwijls afgevraagd, hoe het kwam dat het de Maagd Maria was die altijd op ronde ging. Men laat haar geen enkelen stond in rust, wij ontmoeten haar langs alle wogen. Zij verschijnt in de vier windgewesten. Zij heeft dus vrijen lijd in den Hemel? Ik za^e haar liever bij haar wiel bezig met stralen te spinnen voor de kranzen der gelukzaligen en der kronen de heiligen. Ja, waarom is zij altijd uit, gelijk Mevr Benoiton Zou hei zijn, omdat het geloof aan het wankelen is. en dat hare tegenwoordigheid bestemd zij om het te versterken? Geheim Wat meer is dat is maar van ondergeschikt belang en het belangrijkste was van over die verschijningen het fijne te kennen, 't Is bet- gene ik niet verwaarloosd heb. Onlaims binst eene reis in Frankrijk, ben ik op inlichtingen gegaan. Het was mij voldoende Kinderen beneden de 7 jaren; Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2