Omtreksnieuws. STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Steurs, burgemeester van Sint-Joos-len- Noode, en Ern, Solvay, nijveraar. Voor de Kamer: MM. Daiisaert, De- meur, P. Janson, E. Féron, Eug. Robert, gewezen volksvertegenwoordigers; MM. E. Carpenlier, E. Reisse, Houzeau, oud bestuurder van het Observatorium, Hec. Denis, L. Depoutre, provintiaal raadslid, H. Pergameni, professor bij de hooge- school van Brussel C. De Paepe, doctor, J. Guillery, uittredende gedeputeerde; Brandenburg, ingénieur, H. Frick, sche pen te Sint Joos-len Noode, Hanrez, ingé nieur en gemeenteraadslid te Sint-Gillis, G. Degreef, advokaat, Rousseau, profes sor bij de hoogeschool, M. Van Meenen, schepen te Sint-Gillis,en Finet, ingénieur. Deze laatste zal waarschijnlijk niet aannemen. TABAKTEELT. Zooals het Staatsbestuur had aangekon digd, heeft hel een wetsontwerp nederge- legd bestemd om recht te doen aan de reclamatiën veroorzaakt door de huidige wetgeving op den tabak. Het wetsontwerp dat de wetgeving op den tabak wijzigt, zegt de Indépendance. vermindert de helft de belasting op de teelt van den inlandschen tabak (1 1/2 centiem per plant, in plaats van 3 centiemen, cij fer van de wet van 1883), maar het be perkt merkelijk de gevallen van ontslaging der belasting voorzien door die wet. Men had 125 en zelfs 150 planten zonder belasting op 2000 (maximum); men zal er niet meer dan 80 meer hebben, en dan nog op voorwaarde van er geene meer te planten. Het is te zeggen dat de ontslaging de sliptelijk individuëele teelt niet beoogt, en dat de planter, die bij toeval 81 planten zou kweeken, heel de belasting, zonder eenen centiem affrok, zou betalen. In het vertoog der beweegredenen ver zekert de heer Beernaert dat het systeem der ontslagingen van de wet van 1883, aanleiding gaf, zoo niet tot bedrog, mins tens tot kleine listen, welke de wet ver wringen ten nadeele der schatkist. Het ontwerp raakt niet aan het regiem van den ingevoerden tabak, ofschoon de fabriekanten eene vermindering van belas ting gevraagd hebben in evenredigheid met diegene waaruit de inlandsche teelt voordeel zou trekken. Dat ontwerp veroorzaakt reeds de kri tiek van wege een comiteil belanghebben den dat te Brussel eene meeting heeft ingericht en een adres aan de Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft gezonden. Akkerbouw DAT ES WELKOM. Men had ons verleden jaar doen verho pen dat le catéchisme de la lailerie, door den heer graaf de Kerchove de Den- terghem.in het vlaamscb ging verschijnen. Die vlaamsche uitgave heeft zich lang laten wachten. Dat uitmuntend boekje, opge dragen aan de pachters van het arron dissement welk de geleerde landbouw kundige in de Kamer vertegenwoordigt, is thans verschenen, onder den titel van Handboek der Melker ijhet is een be wijs dat graaf de Kerchove diegenen van het vlaamsche land niet vergeten heeft, waar hij geboren is; hij heeft de pach ters van Vlaanderen in staal willen stellen ook nut te trekken uit de uitmun tende raadgevingen talrijk besloten in zijn voortreflijk werkje. Het is vertaald door den heer Marlet, Staatslandbouw- kundtge. Akkerbouw Yperen, 5 Mei 18S8. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,503-78 Basse van de Maatschappij der Vrije Kruisboogschattors, '16-78 Torna], fr. 58.520-56 Uitgaven tot heden, fr. 55,766-96 Blijft in kas, fr. 2,753 60 Maattehapptj bekwanmlieidskiezei-s Volksvlijt. Maandag, V Mei,om 8 ure 's avond, alge- meene vergadering in het gewoon lokaal. DAGORDE: 1. Maandelijksche vergadering. 2. Nieuwe leden. 5. Mcdedeelingen. 4. Piiiskaarting. Concert. Wij vernemen dat het muziek der Pom piers, Zondag, 13 Mei, 's middags, in de Groote Hallezaal, een concert zal geven ten voordeele van de weduwe en de kinderen van een gewezen muziekant. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id.3 Huwelijken: Logie, Petrus-Valère, doktor bij het leger, en Stoffel, Josina, zonder beroep. Sterfgevallen Lemeire, Sophia, zonder beroep, 81 jaren, weduwe van Hendrik Reygaert, Zaalhof. Fagel, Jozef, bakker, 64 jaren, echtgenoot van Sophia Verlynde,Sterrestraat.—Legrand, Petrus, hovenier, 56 jaren, echtgenoot van Rosalia Bailleul, Recoilettenpoort- Gilles, Florentina, dienstmeid, 95 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Samyn, Eugenia, kant werkster, 32 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Verdvonkea. Zondag 1.1. om 6 ure 's avonds verliet de echtgenote Taubourdin van Ploegsteert voor eenige stonden de hoeve om zich bij gebureu te hegeven. Te huis liet zij een zes- en een zevenjarig dochterken alleen Toen zij terug kwam was zij zeer ongerust over de verdwijning barer lievelingen. Zij deed opzoekingen en vond ze alle twee ver dronken in de watering, die zich rond de hofstede uitstrekt. Zij trok de twee wichtjes uit het water en deed in allerijl de genees heer Fourez verwittigen. Doch alles was vruchteloos. De kinderen waren en bleven dood. Men veronderstelt dat zij in hun bloem- hoveke, dat zij op den boord der watering hadden aangelegd, gaan werken zijn, niette genstaande het verbod hunner moeder, en dat het eene, er in gevallen zijnde, het andere zal meêgerukt hebben. De familje Haubourdin is wel door onge lukken geteisterd; het is nauwelijks driejaar dat de hoeve de prooi der vlammen werd. Zonderling gevecht. Twee boerinnen uit de omstreken van Ha- zebrouck, die sinds lang vijandinnen waren, hebben elkander aan de statie ontmoet en seffens gingen de poppen aan 't dansen. Na elkander veel uitgescholden te hebben, stelden zij hunne manden vol eieren ten gronde en begonnen elkander de eieren naar het hoofd te gooien, zoo wel en zoo lang, totdat hun voorraad geheel uitgeput was en dat tot grooten schrik der reizigers en tot schade van de kussens der wachtzaal. Wanneer de gendarmerij daar was om aan dat zonderling gevecht een einde te stellen, waren de twee dappere boerinnen van onder tot boven met geel en wit overdekt en zagen er zoo klevig uit als twee standbeelden in vischlijm. De gendarmen hebben niettemin proces-verbaal tegen die rare tweegevechters opgemaakt. Klerikale beschaving. Henri-Victor Coryn, zoon van den koster van Kalcken, vroeger onderwijzer in de katholieke school en later vóór zijne inlijving bij 't leger bediende in de kerk dezer gemeente, is Vrij dag door den krijgsraad te Gent veroordeeld geworden tot tien jaren dwangarbeid wegens moordpoging op Pieter Drieghe, eenen armen ouderling van 72 jaren, wegens dief stal ten nadeele van denzelfde en wegens desertie. Coryn is tegen dit vonnis in beroep gegaan. De gestoorde bruiloft. Men schrijft uit Leuven aan de Etoile Beige De Leuvenaars herinneren zich eenen prins Charles D..., die zijne studies deed in de Hoogeschool van Leuven, en welk zich toen reeds opmerken deed door zijne min achting voor de burgerlijke overheid. Hij werd zelfs erg verdacht, hij en twee zijner boezemvrienden, de heeren Van L... en R... de daders te zijn van de nachtelijke kladschildering van het standbeeld van Syl- vain Van de Weyer. De prins D... in kwestie was geen onbe kende in den amigo. Het «as is de maand Februari 1879. Bij het terugkeeren van den Cirk, vermaakte hij zich, onder het oog van eenen politieagent, een pandoor, zooals men zegt in de Alma Mater, sneeuwballen te werpen op eene dame die daar voorbij kwam. Aangehouden en naar het politiebureel gebracht, vond hij het deftig de politie we. derstand te bien, en bracht om die reden den nacht in den amigo door. De prins Charles D... en de twee goede vrienden die wij hooger aanhalen, werden door de Correctioneele Rechtbank veroor deeld tot 8 dagen gevangenis. M. D... ging tegen dit vonnis in beroep en de veroordeeliag werd verzacht tot 160 fr. boete. De twee anderen hadden het voor zichtig gevonden de grenzen over te steken en zich in Zwitserland buiten het bereik van het Belgisch gerecht te stellen. k De prins D... waarvan kwestie is, zou die misschien dezelfde zijn waarvan er zoo veel gesproken wordt. in dit geval zal hij waarschijnlijk het overdreven belang niet hechten aan de min of meer studeuteiibetooging, die de klerikale bladen er willen aangeven. En misschien zal hij het woord herhaald hebben van een zijner genoodigden, en uit geroepen hebben, op het verleden denkende: In al de landen der wereld, hebben de studententen het ietwat heet. De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige lieden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelsche Bieren. Huis Alfred Deiay. Zie ann. Men schrijft uit Meenen, 28 dezer: Verleden nacht zijn er kwaaddoeners bij middel van valsche sleutels in de kerk van den H. Vedastus binnen gedrongen. De broe der, hulpkoster, Maandag morgen kwart voor 5 ure aan de kerk komende, vond de deur van het ijzeren hekken rechtover de dekenij tot zijne groote verwondering open. Aan de deur komende leidende naar de sacri stie, vond hij ze ook open, alsook deze van sacristie zelf. Deze drie deuren waren den vorigen avond met dubbelen toer gesloten geweest. De kolïerfort is in eene kas geplaatst in de sacristie, waarvan de deur heel wel gesloten was. Deze deur was met geweld opengebroken; want de teekens van eenen beitel of hefboom zijn duidelijk in het hout te bestatigen; zelfs het slot is heel verwron gen. Aan den kofferfort zijn er geene teekens van braak te zien, doch negen offerblokken zijn opengebroken geweest; meest allen wa ren in ijzer. Men heeft er den inhoud uitge roofd, builen eenige centiemen. Deze stoutmoedige diefte is gepleegd ge weest door kerels die heel wel de sacristie kennen, want niemand vreemds zou de kas kunnen vinden waar de kofferfort geplaatsi is, en geene andere kas is in de sacristie open gebroken geweest. Kond 12 ure 's nachts heeft ééne der nonnen van het oud-mannenliuis, licut in de kerk ge zien, maar zij meende dat het voor eene be rechting was. Het parket van Kortrijk is aanstonds ver wittigd geweest. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4e page.) Gered! Ik hoestte sedert 6 maanden, eene enkele doos uwer Pastiljen E. Ponce- let heeft mij geheel genezen, 't Is een uit muntend geneesmiddel dat ik u verzoek bekend te maken. J. Lots, schilder, Pachécostraat, Brussel. Men schrijft uit Meirelbeke: Vrijdag voormiddag, omtrent 10 ure, is alhier op het dorp een kind van 18 maanden in een put gevallen. Het werd spoedig boven gehaald en gaf nog teeken van leven, men liep om den dok toer die daar rechtover woont, maar deze was niet te huis. Het ongelukkig wichtje is kort daarna be zweken. Uitstap naar Londen. Derby van Epsom. Ter gelegenheid dezer vermaarde paardenwedrennen, die jaarlijks een mihoen toeschouwers uitlokken, richt I'Excursion eene schoone reis in, die waarschijnlijk den zelfden bijval zal te beurt vallen als zijne voorgangers. Het vertrek uit Brussel zal plaats hebben den 24 Mei, en de reizigers zullen, in het tijd verloop van acht dagen, Londen en de om streken bezoeken; het koninglijk goed van Hampton-Court, den kruidtuin van Kew. het het park van Richmond en het Kristalen- Paleis, om te eindigen met den grooten dag- den darby van Epsom. De prijs der reis, ver voer in eerste klas en alls kosten van verblijf erin begrepen is gesteld op 250 franken. Het getal deelnemers is bepaald op 30 personen Uitstap naar LuxemburgBede vaart van Echternacht. De groots omme gang der dansende heiligen waar meer aan 12,000 bedevaarders deel aan nemen zal plaats hebben den 2" Sinxendag. De reis ingericht door de Excursion, vertrekt uit Brussel den Zondag 20 Mei en bevat, gedu rende vier dagen, het bezoek van Luxem burg, Trier, Eehternach, Diekirch en Vian- den. De prijs is vastgesteld op 95 frank, alle kosten inbegrepen. Reis naar Zweden en Noorwegen Eene reeks aangename reizen kondigt zich aan voor de maanden Juni, Juli en Augusti voor het land der zon bij middernacht. De reiswegen zijn ganscb hernieuwd en de prij zen heel voordeelig. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Cb. Parmentier, bo- stuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. Sedert eenigen tijd gebruikt men met zeer goed gevolg in de hospitalen van Frank- rijks boofstad als bijartsenij in het gebruik van den traan, de Peptone Defresne. Dit voedingsmiddel is niet anders dan ossen- vleesch dat op eene kunstmatige wijze ver teerd is.Het bevat niet alleenlijk het uiltreksel van het vleesch dat men in het vleeschsap of bouillon aantreft, maar zij bevat het vleesch zelf, opgelost en gansch bereid om zonder de minste moeite in de bloedvaten de noodige kracht aan het bloed aan te brengen. De pep tone, met een kraebtigen wijn gemengd, maakt den eigenlijken Wijn de Peptone De fresne uit, die op deze wijze de altijd zwakke en onvoldoende voeding verzekert, bij horst- lijders, klierzieken en personen aan bederf der vochten onderhevig. De Peptone Wijn wekt den eetlust op eene wonderbare wijze op; bij is een zeer goed krachtverwekkend middeljonder zijnen invloed staakt den hoest de spieren worden sterk en de krachten kee- ren volop terug. Woensdag is op den Hoveniersberg te Gent een ongeluk voorgevallen. Een kindje van 2 1/2 jaar oud is in eenen ketel kokend water gevallen, die zijne moeder tijdelijk op den grond geplaatst had en heeft verschrik kelijke brandwonden bekomen. Het kindje is eerst door twee buurvrouwen en nadien door eenen geneesheer verzorgd geworden. Een oud-veroordeelde van de gevaar lijkste soort, W... genaamd, onlangs uit de gevangenis ontslagen, begaf zich Dinsdag naar de woning van eenen bewaker der ge vangenis van St-Gilles, woonachtig te Vorst. W... verklaarde dat hij niet had kunnen nalaten hem te komen bedanken voor de goede behandeling die hij van zijnen kant genoten had gedurende zijne opsluiting. Toen de oud-veroordeelde vertrokken was, werd de gevangbewaker gewaar dat zijne horlogie die hij op een meubel gelegd had in de kamer waar hij den dief ontvangen had, verdwenen was. Hij heeft eene aanklacht bij de policie ingediend. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. hij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniauxapotheker ie Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. -Het parket van Brussel heeft bericht ontvangen d->t de bende Vanderzande-Biard een bewijs harer tegenwoordigheid gegeven heeft te Beauvais "(Frankrijk), door het ple gen van eenen stoutmoedigen diefstal in den nacht van Zondag tot Maandag. V erscheidene medeplichtigen van den on- ontdekbaren dief, waaronder zich eenen ge- naamden K... bevindt, zijn in de woning van eenen voornamen bewoner der stad gedron gen en hebben zich meester gemaakt van eene som van veertig duizend fr. in obligaties en veertien honderd fr. in goud. Zondag morgend heeft de liberale asso ciatie van Brugge, in algemeene vergadering, de heer Alfons Meyne, tot haren Voorzitter gekozen, in vervanging van M. G. Van Nieu- wenhuyze, ontslaggever reeds sedert eenigen tijd. VAN DEN 27 APRIL TOT DEN 4 MEI 1888. Kinderen beneden de 7 jaren: Ma nrxlijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 1, .-vwoat' - 'i wwragtw w/wrv.-r ru\ -• yqrawiKfwraggai

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2