Gazette van 't arrondissement Yperen. Provinciale Kiezing POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 125. 27e Jaar. Zondag 2ön Mei 1888. Politiek. Stads-, K.utist- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. BINNENLANDS. Bareel: Dlxmndestraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAMEK 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Coraen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11 -16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-0511-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-45 12-20 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 3-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 3-20. VAN DEN 27 MEI 1888. füiescollegie der hautoras Wjtereu. De Voorzitter van het Hoofdbureel brengt ter kennis aan de kiezers dat hij de voorstelling der candidaten, hunne aanveerding en de lijsten der getuigen, die zij zullen aangewezen hebben, zal ontvangenden Maandag 21 Mei 1888, van 2 tot 4 uren 's na middags, in de Raadkamer van het Paleis van Justicie. Eens dit tijdbe stek verloopen.zai geene voorstelling of aanveerding van candidatuur noch aanwijzing van getuigen meer ont vankelijk zijn. De officiëele lijst der candidaturen zal ter inzage liggen van den 22 Mei 1888, ter zelfde plaats en uren. De Voorzitter J. I WE INS. FRANKRIJK. üe dagbladen hadden gemeld dat gene raal Boulanger het klerikaal blad Le Monde heeft gekocht. Deze lijding is on nauwkeurig. Dat blad is verhuurd aan eene maatschappij welke de tolk van den aartsbisschop was. Het kondigt aan, dat de pacht met die maatschappij uit is en dat het meerendeel der opstellers hun ont slag hebben genomen. Dit blad, in banden van Boulanger, zal klerikaal blijven. De generaal rekent er op om er zich van te bedienen en de katho lieke massa ten zijnen voordeele te win nen. Volgens eene correspondentie van den Figaro, zouden al de inwoners van Hyè- res erg ziek zijn,ten gevolge van het drin ken van wijn door eenen eigenaar de Ville- neuve genaamd, verkocht. De zieken hebben pijn in de beenen en in de voeten, die gedeeltelijk lam worden, tot zooverre dat zij met moeite kunnen gaan. Doktor Roux heeft de oorzaakt van die ramp ontdekt, de Villeneuve is Zondag aangehouden op het oogenblik dat hij den trein wilde nemen om de grens over te steken. De Montagnes Russes is eene zeer vermakelijke inrichting op den Boulevard des Capucines, le Parijs. Men begint met eene ladder op te klimmen ter hoogte van vier en een halven meter; dan gaat men in een wagentje zitten, en men rolt langs eenen golvenden haan, ter lengte van hon derd tien meters. Dat met groote snelheid, zoo snel, dat als er damen in den wagen zitten, deze tusschen beide gaan gillen en denken dat zij in gevaar zijn, wat toch volstrekt het geval niet is. De buren hebben geklaagd over dit nachtelijk misbaar, er is een proces aan- handig gemaakt. Het zou toch jammer zijn, zeggen de parijscbe bladen, als men de Montagnes Russes opruimde, want men heeft daar veel plezier. Te Brussel in de tentoonstelling heeft men iets dergelijks gemaakt. DUITSCTILAND. De toestand van den keizer van Duitsch- land is in deze laatste tijden goed geble ven. De eetlusten de krachten zijn ver meerderd. De koortsen zijn zeer gering. Het is den keizer weder veroorloofd dagbladen te lezen. Uit een onderzoek van de keel door Mackenzie moet gebleken zijn, dat de plaatselijke kwaal slechts langzame vor deringen maakt. Zaterdag bezocht keizerin Victoria de centrale overdekte markt te Berlijn ia ge- zeischap van prinses Victoria. Een warme ovatie werd de keizerin door bet publiek gebracht; juichkreten weerklonken terwijl er tallooze bloemen en bouquetten op baar gestrooid werden. Vrouwen uit het volk strooiden bloe men, kusten de banden der keizerin en riepen met tranen in de oogen: De kei zer zal wel weder gezond worden. SPANJE. Men meldt dat er in Spanje door de regeering eene nieuwe kieswet wordt ge reed gemaakt die eerstdaags bij de Kamer zal worden ingediend. Het onder de republiek ingevoerde, maar onder de restauratie afgeschafte al gemeen stemrecht, wordt in het ontwerp hersteld. Ieder Spanjaard, die 28 jaar heeft bereikt, zal kiezer zijn, uitgezonderd de soldaten, de personen die geene vaste woonplaats hebben, en degenen die door de rechtbanken onbevoegd zijn verklaard. Aan de geestelijken wordt bet kiesrecht toegekend, maar kiesbaar zullen zij niet zijn. Weldra zal Bslgie in Europa alleen zijn die nog een beperkt kiesrecht zal heb ben en waar zelfs de bekwaamheid in de wetgevende kiezingen niet erkend wordt. EENDRACHT.' EENDRACHT! Wanneer men de handelwijze der libe rale leiders van Brussel wel nagaat, dan moet wel bekennen dat de grondbeginse len voor hen niets meer zijn, terwijl de persoonlijkheden in hunne twisten de hoofdrol spelen. De progressisten hebben groot onge lijk gehad met handen en voeten te wer ken tegen het alleszins echt liberaal be stuur van den beer Buis; maar sinds dien zijn zij lot betere gevoelens gekomen en zij hebben met veel takt alle middelen be raamd om tusschen de verschillige scha keeringen van het liberalism eene vaste, on verbreek bare overeenkomst te smeden. De Ltgf?/emannen kunnen toch niet loo chenen dat die der Associatie de eersten het hoofd gebogen hebben en tot verschei dene malen toe gepoogd hebben om de eendracht te bekomen; dat zij, zelfs na eene ongegronde weigering en eene kwet sende houding, hun nog de helft der kan didaten afstond om zoo eene eenige en on winbare liberale lijst voor le stellen. Daarvan ook wilde de Ligue niet hooren en de heer Guillery werd belast met het opmaken van eene Lijst die door beide vereenigingen kon aangenomen worden. Die lijst is uitgekomen en heeft niemand voldaan. Zij is reeds, om zoo te zeggen in den vergetelhoek verborgen, en men is nog min gevorderd dan te voren. Dat is zeer ontmoedigend voorde libe ralen der provintiën en wij gelooven dat de Brusselaars niet beseffen wat zij bezig zijn met verrichten. Zij bewerken volop den zegepraal der klerikalen, niet alleen te Brussel, maar zelfs op vele plaatsen in de provintie. Zij bewerken het behoud der klerikalen aan het bewind met al de nood lottige gevolgen, die er uit voortvloeien zullen. En nochtans het ware zeer gemakkelijk geweest hadde de Ligue gelijk de Asso ciatie gehandeld, eene halve lijst voorge steld en hadden de beide vereenigingen hunne beide halve lijsten versmolten en wederzijds ondersteund. De eendracht kwam zoo oogeblikkelijk tot stand. Het is wel de eenige mogelijke oplos sing aan de kwestie en dat hadde een schitterende overwinning voor de libera len ten gevolge gehad. De Ligue moet overwegen dat hare weigering voor de klerikalen eene gegron de hoop op de zegepraal is; zij moet over wegen dat hare koppigheid vele onver schilligen zou kunnen maken, die in de ballotering zullen te huis blijven en zoo eene meerderheid aan de klerikalen ver zekeren. Hoe kan de Ligue een oogenblik aar zelen, zonder te laten hooren dat zij in Juni niet overwinnen wil en dat zij de klerikalen maar liever aan het bewind laat. Is het mogelijk dal de Ligue de een dracht van alle liberalen niet wil, niet op de vaderlandslievende begeerte van dezen van het bewind weg te jagen, die er zich van bedienen om het land te verkleinen en te ruïneeren? Neen dat is niet mogelijk en dat mag niet zijn. Allo, Brusselsche liberalen, laat eens uwe persoonlijkheden op het achterplan en denk dat gij misschien door het gan- sche land zoudt kunnen gevloekt zijn met ons langer onder het ondragelijk klerikaal juk gebukt te houden. Yperen, 19 Mei 1888. Morgen en acht dagen zijn wij aan da Provinciale kiezing. Wij hooren van niets meer spreken sedert dat de Liberale Asso ciatie de onthouding gestemd heeft. Het zal dus niet moeilijk zijn voor de ka- loten om te winnen en zij zullen daardoor veel geld versparen. ITet zal hun zoo gemak kelijk zijn drijdubbel onkost te doen in 1890, tijdens de gemeonte-kiezingen. Het Nieuwsblad deelde in zijn voorlaatste nummer mede dat de heer Struye-Broers van zijne kandidatuur afziet en dat hij door den jongen heer de Patin van Langemarck zal vervangen worden. Deze is voorzeker een echte domperstijpe, die alleï zal in 't werk stellen om de provin- ciale geldkas wagenwijd open te zetten om de arme pastoortjes uit hunnen nood te hel pen en hun wat vetter te kweeken. Men ziet er bijna geen die zijn door armoede Ongeval. Men hoort van niets anders meer dan van ongelukken die in onze rijschool gebeuren. Verleden Zaterdag heeft een heer officier van zijn peerd geworpen geweest, met het ongelukkig gevolg dat hij den arm gebroken DE TOEKOMST 4-10 -6-42. KieaJiag.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1