BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. was. Men heeft hem naar het militair hospi taal overgebracht, waar de noodige zorgen hem toegediend werden. Zijn toestand is op heden reeds veel verbeterd. Deze week was het te beurt van een briga dier die van zijn peard geworpen was, geluk- Jdglijk zonder hem te hinderen. CoBEslesa Rrailoft. Maandag aanstaande, 2e Sinxendag, zullen de echtgenoten Plancke-Vande Woestyne hunne gouden bruiloft vieren. Het feest zal ingehuldigd worden door pene mis en Te Deum in St-Nikolaaskerk. De bruilofthouders zullen naar de kerk gevoerd worden in open rijtuig. Een prach tig bloemruiker zal de jubilarissen aangebo den worden. Een lekkeren teug zal hun en al de leden der familje opgediend zijn. Volgens men ons uit goede bron verzekerd ?al het beluik Deruelle (gezegd Patershovetje) waar de goude bruilofthouders wonen en ook de Tempelstraat geheel in feest zijn. Des avonds groote verlichting en misschien ook eene reeks volksspelen. Vergeten wij niet te melden dat de echtge noot Plancke, sedert een groot getal jaren, werkman is bij M. A.Valcke, waar hij steeds uitblonk om zijne neerstigheid en uitmunten de werken. Wij voegen onze geluk wenschingen bij die dey heeren feestinrichters. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Lauwers, Paulus, doktor in rechten en kandidaat-notaris, en Duval, Ernestina, zon der beroep. Sterfgevallen Smals, Narcisa, huishoudster, 67 jaren, echtgenote van Ignatius Dehollander, Zaal hof.—VerhellenKarei,beeldhouwer30 jaren echtgenoot van Clemencia De Cock, Lom baardstraat. Kinderen beneden dt 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 6. Maandag, 21 Mei 1888, zullen de bnreelen van het Stadhuis gesloten zijn, uitgenomen dien van den Burgerstand, welke zal open zijn van 9 tot 10 uren. POPEIIIHGHE. Wij vernemen dat men te Poperinghe met de aanstaande kiezingen den strijd niet zal aangaan, en dat in de maand Juli, de eer- biedweerdige tachentigjarige ouderling M. Vantours, volgens gewoonte, zich naar de provinciale hoofdstad zal begeven om er met zijne welsprekendheid eens karpels de belan gen van het kanton Poperinghe te verdedigen! Hij gaat te Brugge, zooals het zijn overle den voorzaat gedaan heeft, zijnen tyd slijten met de kerken te bezoeken en Onze Vaders te prevelen De man met de zwarte jas had willen zijn gebuzeerden advokaat in den provincia len raad zien zetelen. Het ware eene wijze geweest om zich voor te bereiden om den gjarp van burgemeester aan te doen en, in het kort plaats te nemen in het paleis der Wetstraat. Ongelukkiglijk voor hem en voor zijnen schoonzoon, de goede oude M. Berten, is God dank, nog altoos frisch en gezond, heeft nog geene goesting om er van door te trek ken en is nog van gedacht niet (hetgeen waarover wij hem vuriglijk geluk wensohen) zijne plaats als hoofd der gemeeuto, en die van Wetgever aan den kleinen Felix af te staan. Het is gemakkelijk om begrijpen dat de hardnekkigheid van onzen eerbiedweerdigen Meier om het bootje van Caron in te stappen, niet geheel aangenaam is voor dengene die, volgens de voorzegging, geschikt is om den scheidsrechter te worden van Van Comper- nolles vaderland, em de hoogmoedigheid en de eerzucht'gheid van den sire van Fram- boisie zeer in den wég staat, Nogtans wij bekennen dat dezen laatste op den goeden weg is, Hij is reeds groote dignitaris van Sint- Vincentius, broeder van het derde orde van Sint-Franciscus, kerkmeester, lid der Gods huizen, luitenant der pompiers (iu afwach- ng dat hij, dpor de macht van heimelijke trekken hij zich meester make der plaats j van M. Baeckeroot, die hij in den grond en gjbsolurnenLo secreto noch van verre noch van bij lijden kan), en eindeling lid van het schepenkollegie! Ten blijft hem nu maar meer over burge meester te worden en provinciaal raadslid, volksvertegenwoordiger en senator. Alsdan ware de voorzegging van den man van Brussel, welke hij in eene akelige om standigheid deed, ten geheele volbracht en mijn schoonzoon zal zich aan het hoofd bevinden, niet alleen van de stad Poperinghe maar van het arrondissement Yperen. Veel anderen nogtans, die verstand hebben en in state zijn, zouden met volle recht die plaatsen kunnen betrachten. Bezit onze katholieke stad niet twee dok tors in rechten: MM. Lebbe en Rommens? En indien in het belang hunner pratijken, deze burgers afzagen het kanton te vertegen woordigen in de hoofdstad der provincie, zijn er dan geen anderen meer, die, wat de talenten betreft, honderdmaal den gebuzeer den advokaat woerd zijn? Wij gelooven dat men geene moeite hebben zou er te vinden. De heeren Baeckeroot, Degryse, George Lebbe zouden duistmaal meer op hurme plaats zijn in den provincialen raad, dan dengene wiens naam te Leuven een zekeren weerklank had! Maar voortaan zal al de faam bet erfdeel worden van Mijnen Schoonzoon, die ze al zou willen bekleeden waar er vet op is. Aangaande de liberalen, volgens men ons verzekert, dezen denken niet het minste den strijd aan te gaan- Zij hebben duizendmaal gelijk, want de meerderheid dat de katholie ken, bij middel der bekwaamheidskiezers in ons kanton verkregen hebben, is te groot opdat onze vrienden de minste kans zouden hopen. Dat zij dus geduld hebben tot betere tijden en zij zich te vrede houden met te buis te blijven of, indien hunne belangen hun dwin gen te gaan stemmen, dat zij simpelweg een wit briefje geven. KmiltCilIELST, den 17 Mei 1888. Men zou waarlijk zeggen dat men in de middeleeuwen terug keerenzooals de hoogmoedigen alhier handelen geen een Zondag gaat voorhij of er iets of wat dat ge beurt, 't zij in de kerk, 't zij op andere plaat sen. In de kerk mag men niet meer zitten waar men wil, maar wel waar den Baas wil. Er is daar geene vrije plaats meer te bekomen; als Baas ziet dat men niet wel geplaatst is, neemt hij den stoel weg en zegt: daar is uwe plaats en niet verder, hoort-ge. En alzoo gaat het met alle man. Maar, hoorde ik zeggen, hij zal het geen zoo schoon meer hebben, als hij mij nog zal gebieden zal ik naar de kerk niet meor gaan en mijne gebeden te huis lezen, vermits' dat men ons geleerd heeft dat God overal is, Hij zal mijne gebeden wel aanhooren. Ik vond dit volkomentlijk goed en ik ben zeker dat er nog zullen zijn die zijn voorbeeld zullen volgen. Jan Steaal. BLOEMENTEELT DER PRONKKAMERS. Wij geven eenige raadgevingen aan hen, die zich bezig houden met de teelt der sie raad planten. De goede hofgrond, min of meer verbeterd door de toevoeging van dierlijke of plantaar dige zelfstandigheden, is voor de meeste planten, die men in potten kweekt, zeer ge schikt. Er zijn niet te min zekere groepen van gewassen die, onder dat opzicht, bijzon dere eischen hebben. De heidekruiden en eenige soorten van gelijke natuur, wier wortels vezelig; dun, zeer haarrijk zijn, vragen een kermerkenden grond, welgekend onder den naam van heide grond. De heesters en degrasachtige planten,wier wortelen en twijgen eene groote uitbreiding nemen, staan geerne in dezelfde aarde ge mengeld met bladmestaarde. De soorten, bij wie de uitbreiding der wor telen verder gaat dan die der lucht bewonen de deelen zijn tevreden met een lichten, zandacbtigen grond, gemengeld met een wei nig bladmestaarde en goed verteerde mest. Onder de sieraadplanten, moet men voor al de vet- en knolplanten noemen. Voor wat de grond betreft, verdeelen de eersten zich in twee groepen; die rare samen- gestelden, die kruiswortelbloemen op cactus of wolfsmelk stammen dragen, lukken in een mengsel van kalk- en zandaarde terwijl de flocoïden en tweezaad lobbigen beter groeien in een mengsel van mestaarde en heide grond. Al de ajuinen verliezen den zandachtigen heidegrond; zonder eenig mengsel. Wat de potten betreft,het is hoogst noodig ze te draineeren met op den bodem eenige scherven te leggen; men weet hoezeer het te overvloedig vocht aan de planten nadeelig is. De gewassen wel ingepot zijnde, men moet ze zoo dicht mogelijk bij de vensters stellen, die men telkens opent als de luchtgesteldheid zulks toelaat, ten einde zij goed aan lucht en licht blootgesteld blijven. Die twee krachten zijn onontbeerlijk om een schoonen en krach- tigen wasdom te bekomen. Wij bevelen ook aan de planten buiten te plaatsen binst de heldere avonden, daar de frischheid van den nacht voel medewerkt voor hare gezondheid en haren groei. Men moet nog, en 't is eene zorg, waar aan, men geene aandacht te veel wijden kan, die planten in een volledigen staat van net heid houden. Het stof is en 't kan niet meer schadelijk zijn aan de ingepotte gewassen; men moet ze er van ontlasten, hetzij door be sproeiingen, zelfs door afwasschingèn met de spons. Moesten er zich luizekens of andere kerf- diertjes op vertoonen, men zal ze gemakke lijk verdelgen door berookingen met tabak. Het is geraadzaam de planten water te geven volgens hare noodwendigheden en van in dat doel bij voorkeur water te gebruiken, die lichtelijk lauw is, 't is te zeggen, een dag of twee in de vertrekken gestaan hebbende. Zijn de potten op schoteltjes of op plateeltjes geplaatst, men mag het water er zich nooit in laten bederven. Men moet wachten tot dat de aarde des pots den schijn hebbe van droog te zijn (maar niet genoegzaam, opdat de plant er door lijde), vooraleer haar eene nieuwe hoeveelheid water te geven, die dan nog al overvloedig zijn moet, vooral wan neer de potten gereed gemaakt en gedrai neerd zijn zooals het behoort. Vermijd vooral in uwe pronkkamers of in uwe broeikassen moerasplanten op een ie stapelen, die wisselkoortsen kunnen veroor zaken, vooral in de plaatsen, waar er over vloed is van planten, die geerne in 't water groeien. Het spelen met vuurwapens. In den nacht van Maandag tot Dinsdag, rond middernacht, word de St-Alfonsstraat, te St-Joost-ten Noode in opschudding gebracht door eene losbranding. Onmiddelijk daarna kwam eene vrouw uit het huis n° 2 geloopen die, ten prooi was aan eene groote wanhoop en om hulp riep. Een toegesnelde policieagent liep naar bo ven en vond in eene slaapkamer eenen man gansch bebloed op een bed uitgestrekt liggen. Uit het ingespannen onderzoek bleek dat de heer Moutindie eenen likeurwinkel open houdt in het huis n° 2 der St-Alfonsstraat, iets gezocht had in een koffer alvorens zich te bed begeven en daar eene revolver gevon den had die hij op zijn bed wierp. Zijne vrouw deed hem opmerken hoe ge vaarlijk het was aldus met vuurwapens te spelen. Wel neen, antwoorde Moutin, ge weet immers wel dat dia revolver niet geladen is; daarbij; de eerste kogel zal voor mij zijn, ge zult zien! De ongelukkige denkende dat er geene kardoes meer was op den revolver, richte het wapen naar zijn hoofd en deed de haan vallen: een schot ging af en Moutin kreeg i den kogel in de keel. De gekwetste werd in allerijl door de zor gen der policie naar het St-Jansgasthuis gevoerd. De geneesheeren hopen hem te zullen red den. Onlangs vroeg men aan eene minister aan welke bron bij zijne krachtdadigheid en zijne welsprekendheid putte. Ziehier ziju antwoord: Om in het opeubaar te spreken is het noodig dat men voorzien zij van eene groote mate wilskracht en tegenwoordigheid van geest. Daarom, als ik mij in die gelegen heid bevind, voed ik mij den ganschen dag met Peptone en wijn van Peptone van den heer Defresne, in plaats van mijne spijsver tering af te wachten aan een gewoon maal. Ik voel mij dan ten volle in mijn schik en meester van mij zeiven. Betooging Bara.— Het jubelfeest van den heer Bara, als 25 jaar volksvertegcn- woordiger van het arrondissement Doornik, heeft Zondag in die stad plaats gehad. De Doornijkers zijn lieden die feesten weten in te richten en er geestdrift aan bijzetten. De straten langs waar de genoodigden naar de banketzaal gingen waren met volk opgepropt, juist alsof het een algemeen feest was. Men had eerst gedacht den held van het feest, met muziek en stoet naar de feest zaal te geleiden, maar de heer Bara heeft daarvoor bedankt. Het was kwart voor drie ure toen M.Bara door den staf van het liberaal leger, werd binnengeleid. Geestdriftige toejuichingen hielden gedurende ongeveer vijf minuten aan. De heer Bara nam plaats aan de eere tafel, die werd voorgezeten door M. Delwart voorzitter der Liberale Associatie van Door kijk. Aan de eeretafel zaten nog de vertegen woordigers en senateurs van Henegouwen do voorzitters der Liberale Associatiën, dé burgemeesters van Luik en Gent (deze laatste is nog denzelfden avond naar Londen ver trokken); verder waren ouder de aanwezigen talrijke liberale notabiliteiten, onder ander de heeren Willequet en Callier, oud-volks vertegenwoordigers van Gent. In de diepte der zaal, achter den jubilaris, stond een prachtig bronzen kunstwerk, de zegepraal van het licht voorstellende. Het is eene hulde den heer Bara gebracht door meer dan 1200 inschrijvers.Op den voet staat er: 1862 DE LIBERALEN 1887 aan JULES BARA, Volksvertegenwoordiger van Doornijk. Elke genoodigde vond in zijne serviet eene gedenkenis van het feest, bevattende het portret van den heer Bara, het afbeeldsel van het gedenkstuk dat hem werd aangebo den en de spijskaart. De spijzen waren koud, daar het getal van 730 te groot is omhet eten warm op te dienen. Het is den heer Delwart, voorzitter dei- Liberale Associatie, die de gezondheid van don Koning heeft ingesteld; daarna heeft M. Simon, burgemeester van Peruwelz, het woord genomen om de gezondheid van den held van het feest in te stellen. Hij haalde de diensten aan doorj M. Bara aan het land en aan het liberalism bewezen en eindigde met hem het kunstwerk aan te bieden. Na langdurige toejuichingen stond de heer Bara recht en sprak eene lange redevoering uit, die te breedvoerig is om ze te vertalen. Hij eindigde met een dronk in te stellen aan de liberale partij, aan baren bijval.«Dat voor het geluk van bet land de fortuin haar gunstig zij, zegde hij, dat in eene geestdrif tige opwelling zij het land verlosse en het op zijne wezenlijke grondslagen herstelle; de vrijheid en den vooruitgang. Langdurige toejuichingen hebben de laat ste woorden van den redenaar begroet. Het was vijf ure en half als het feest geëin digd was en de genoodigden uiteen gingen. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. Festival. De stad Antwerpen richt, van den 1" Juli tot den 15" September 1888, haar 4llü bestendig Festival iu, aangeboden aau al de maatschappijen voor zang, fanfa ren, harmonie en symfonie van het land en den vreemde. Het cijfer der premiën bedraagt meer dan 4000 franks. De eerste premie is 1000 frank. Eene groote Wereldtentoonstelling voor schoone kunsten wordt te Antwerpen ge houden van den 15" Juli tot den 15" October, ter gelegenheid van honderjarig bestaan van de koninklijke Maatschappij tot aanmoedi ging der schoone kunsten. De handel van Antwerpen richt een schit terend Venitiaansch feest in, tot het vieren van de 25- verjaring van den afkoop van den Scheldetol. De maatschappijen, die het prospectus uiet zouden ontvangen hebben, gelieven zich te wenden tot den Burgemeester der stad Antwerpen. De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige heden ver kiezen altijd het Vleeschsap Gibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. v VAN DES 11 TOT DEN 18 MEI 1888, wrv.vrt r xeoKta,r.i vv? «s* «xwctver tjxnstrxzsnrs** A

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2