Gazette van 't arrondissement Yperen, 126. 27e Jaar. Zondag 27n Mei 1888. BureelOismadestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KF.CLA?MEN 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jnars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Versciiiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 90S 9-S8. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-30 8-20 11 -16 5-20. Comen, 5-30 —8-05 8-20— 9-58— 10-10 H -16 2-41 2-55 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-13 7-45 10-45—12-20 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 9-58 —11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 3-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 5-20. VESBÖHÖ Bï.R VLAAM CKE LIBERALE VEAEENIGINGEM. Verslag over de werkzaamheden van bet Hoofdbureel, uitgebracht door den heer Arthur Cornette, secretaris, op de derde jaarlijksche algemeene vergadering, gehouden te Brussel, den 22" April 1888. Mijnheeren, Sedert dat wij de eer hadden, ons voor gaand verslag uit te brengen over de werkzaamheden van het Hoodfbureel,heeft de samenstelling van dit lichaam de vol gende wijzigingen ondergaan. In de plaats van den heer De Maere-Limnander, ont slaggever, werd in de Algemeene verga dering van 1887 gekozen als lid de heer Vermeulen-De Coene, van Yperen, De heer P. Billiet, op eigen verzoek niet meer herkozen zijnde als plaatsvervangend af gevaardigde van den L. V. Bond van Ant werpen, werd in deze hoedanigheid ver vangen door den heer N. J. Cupèrus. Het uittredend bureel werd in zijn ge heel herkozen. In den loop van het bestuurjaar 1887- 1888, hield het Hoofdbestuur, buiten de vier verplichtte driemaandlijksche verga deringen, welke beurtelings plaats hadden te Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent, twee buitengewone zittingen, eene te Brussel en eene te Antwerpen. Deze laat ste werden uitsluitend gewijd aan de in richting der algemeenb vergadering van heden. In de gewone vergaderingen werden een aantal belangrijke punten in bespre king gebracht, waarvan wij hier een be knopt overzicht zullen geven. Het is ons tot heden nog niet gelukt, Vlaamsche Liberale kiesvereenigingen aan te werven als nieuwe leden van het Ver bond. De thans aangeknoopte onderhan delingen laten ons echter verhopen, dat wij misschien al spoedig een vijlde lid in hel Verb«nd zullen bij winnen. Eens dat het goede voorbeeld aldus zal gegeven zijn, zullen waarschijnlijk ook wel andere kringen dan de vier bedoelde dit voorbeeld willen volgen. Het ware althans te wen- schen. dat al de liberale kiesmaatschap- pijen van het Vlaamsche land zich beurte lings bij het Verbond kwamen aansluiten, om aldus aan de vrijzinnige beweging in Vlaanderen de zoo noodige eenheid van streven le verzekeren. Plaatselijke omstandigheden zijn, wel is waar, van zeer veranderlijken aard; daarmede moet rekenschap gehouden worden. Maar hooger toch dan deze af wisseling van lokale toestanden, slaan die algemeene en onveranderlijke beginselen, waaraan het Verbond de ruimste uitdruk king geeft. In het Verbond is dus plaats voor alle kiesvereenigingen, welke ge lijktijdig de liberale en de Vlaamsgezinde grondbeginselen voorstaan, zonder dat hunne onafhankelijkheid binnen den kring hunner eigene werking, daardoor ver minderd worden. Hei Verbond is alleen het orgaan der gemeenschappelijke begin selen, de tolk der algemeene behoeften, hel middel eener gezamenlijke werking op het gebied der Vlaamsch-liberale politiek. Van de vier Vereenigingen, welke het Verbond hebben gesticht, hebben er drie de bepaling van art. 18 der Grondslagen nageleefd en een algemeen verslag inge diend over hunne werkzaamheden gedu rende hel afgeloopen jaar, namelijk de Bonden van Antwerpen en Brugge in de Vereeniging van Gent. Indien de Bond van Antwerpen en de Vereeniging van Gent hunne kandidaten, le zameii met die hunner bondgenooten, zagen gelukken in de gemeenlekiezingen van October 1887, zoo drukken wij de hoop uit, dat de moedige pogingen van den Bond van Brugge, die met onver zwakte vastberadenheid het zegevierend clericalisme blijft bestrijden, bij de eerste gelegenheid eveneens met eenen gunstigen uitslag mogen bekroond worden. Van de zeven arrondissementen, die wij in het voorgaand verslag opnoemden als nog niet vertegenwoordigd zijnde in het Verbond, zijn er twee, waarin het ons gelukt is, een briefwisselend bestuurlid aan te stellen. De lieer Hendrik Rnes heeft dit ambt aanvaard voor bet arrondisse ment Kortrijk, en de heer Karei Heinz voor het arrondissement Turnhout. Daarentegen verloren wij de medewer king van den heer Calleherl-Reynaert, die zich om redenen vtm persoonlijken aard gedwongen zag, van zijn ambt ais brief wisselend bestuurlid voor het arrondisse- Roeselaere af te zien. Alzoo bezit het hoofdbestuur thans briefwisselende leden in de twaalf arron dissementen Mech el en,Turn hout, Leuven, Hasselt, Tongeren, Aalst, Oudenaarde, St.-Niklaas, Dixmuiden, Yperen, Kor trijk en Veurne. Het Verbond is niet ver tegenwoordigd in de zes arrondissemen ten Maaseik, Dendermonde, Eekloo, Oos tende, Roeselare en Tielt. Voorde eerste maal werden onze briefw. bestuurleden dit jaar aanzocht, een ver slag in te dienen, zoowel over hunne eigene werkzaamheden als over den poli- tieken toesland in hun arrondissement. Het Hoofdbestuur ontving met groote be langstelling min of meer uitgebreide ver slagen van de heeren Nys, te Aalst, Heyse, le Eine-bij Oudenaarde, Reychler, te Sl- Niklaas, Bever-Vereecke, te Dixmuiden, Vermeulen-De Coene, te Yperen, enRaes, te Kortrijk. Deze verslagen zijn zeer leerzaam. Im mers, indien hel, van den eenen kant, blijkt, dat het aan onze briefwisselende bestuurleden niet gelukken mocht, plaat selijke comileiten tot stand te brengen, en dat zelfs hunne pogingen om talrijke per soonlijke bijtreders als inschrijvers voor het Verbond aan te werven, kwamen stui ten op allerlei stoffelijke hinderpalen, zoo zien wij, van eenen anderen kant, dat bet politiek leven niettemin in al de ar rondissementen waarover wij inlichtingen ontvingen, min of meer krachtig is ont waakt. Overal wordt gewerkt voor de ver spreiding der vrijzinnige gedachten; waar deze propaganda geschiedt bij middel der volkstaal, daar levert zij ook in den kies strijd tastbare uitslagen op. De mededee- lingen onzer briefw.bestuurleden bewijzen dit ten stelligste. In bijna al de gemeenten der bedoelde arrondissementen is er, in October 1887, strijd geleverd tusschen onze vrienden en de verdedigers der priesterlijke over- heersching. Niet gering is bet aantal der gemeenten waar deze strijd uitviel ten voordeele der liberalen; nog aanzienlijker het aantal dergene, waar de candidaten onzer ge zindheid, zonder de overwinning te kun nen behalen, nochtans een hooger aantal stemmen bekwamen dan in voorgaande kiezingen het geval was, zoodat 'men ook daar op ernstige gronden mag verhopen, bij eene volgende gelegenheid, de meer derheid te winnen. Het blijkt dus wel, onze Vlaams.chc ge westen zijn niet zoo geheel verkankerd en verbasterd als men het dikwijls hoort be weren. Op vele plaatsen, is er vooruitgang te bespeuren. De vorderingen, die de libe rale gedachten in zekere kleine steden en plattelandsgemeenten hebben gemaakt, se dert het noodlottig jaar 1884, moeten aan alle voorstanders der onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag, aan alle vrienden van hel openbaar onderwijs, moed inboe zemen om den aangevangen strijd met on verdroten iever voort le zetten.Nog bestaat er hoop op redding uit den droevigen toe stand waarin het land verkeert; ja, op vele plaatsen werden onmiskende teekenen eener naderende herleving waargenomen. Zoo is het dan ook plicht voor allen, deze herleving te helpen voorbereiden, de poli tieke bevrijding van het volk te helpen bewerken. Onder de middelen, welke daartoe het meest bevorderlijk zijn, noemen wij in de eerste plaats de ondersteuning der liberale drukpers. De verslagen onze briefwis selende bestuurleden zijn eenstemmig om le verklaren, dat de verspreiding van goedkoope dagbladen, met vrijzinnige strekking, doch in bezadigden toon en met voorzichtigheid geschreven, eene ware behoefte is geworden. Onze tegenstrevers hebben hunne centblaadjes, die zij bij duizendtallen verspreiden tot in de verst afgelegen dorpen en gehuchten. Ook wij moeten van dit machtige middel weten ge bruik le makon, om het woord der vrij heid te doen ingang vinden in de diepere lagen van het Vlaamsche volk, om den kleinen kiezer in le lichten over zijne be langen, over de behoeften des lands, en over de groote maatschappelijke vraag stukken, waarover hij geroepen is, bij middel van zijn stembriefje, uitspraak te doen. Het ligt niet in bet bestek van dit ver slag, de practische middelen aan te duiden die zouden kunnen aangewend worden om de goedkoope dag- en weekbladen te ver spreiden; maar hel Hoofdbestuur ver klaart ztch gaarne bereid om hierover de noodige inlichtingen te verschaffen aan de plaatselijke on gewestelijke vereenigin gen, in wier zending het ligt, dit doel matig middel van propaganda te bezigen en daarvoor de noodige geldelijke opoffe ringen te doen. Intusschen achten wij het ons lot een aangenamen plicht, de brief wisselende bestuurleden, die ons door hunne zaakrijke verslagen nauwkeurige inlichtingen hebben gegeven over eenige der voornaamste arrondissementen van het Vlaamsche land, hier den oprechten dank van het Hoofdbestuur te beluigen, voor hunne zeer gewaardeerde medewer king. Wij hopen dat hun voorbeeld het volgend jaar door al hunne coliegas moge gevolgd worden. Wordt voortgezet.) KE TOEKOMST 4-10 —6-42.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1