STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. OPSLAG VAN 'T VLEESCH- De dagbladen van Brussel klagen dat het vleesch slillekens aan begint op te slagen. Al de vleesch houwers verhoogen hunne prijzen. De reden is, dat er veel min vee op de markt komt. Men verzekert ons dat op de jaarmarkt van St-Amandsberg de prijzen van het vee ook gestegen zijn. rt Ging beteren onder de klerikalen! Yperen, 26 Mei 1888. Kiezing, Wij hebben verledene week aan onze lezers medegedeeld dat de hr Struye-Broers in de provinciale kiezing zou vervangen zijn door den burggraaf de Patin van Lange- marck. Wij hebben gezien op de officiëele plak brieven dat, in plaats van Struye-Broers, het Breyne-Devos is, die voor den jongen edelman plaats gemaakt heeft. Het is waarlijk niet noodig dat de heer Struye-Broers den provincialen raad ver late, want de kantons van IJperen zouden te groote verliezen geleden hebben, met zoo eenen volksminnenden man te verliezen die zoo zeer voor do belangen van alle man (leest geestelijken) zorgt. Hij is nog verplicht den zetel van provincieraadsheer te blijven bekleeden, ten einde zijne uitmuntende wer ken voort te zetten. Het is wat anders met M. Breyne-Devos, zijne uitstekende diensten zijn zeker te groot geweest gedurende de groote rol die hij in het bestuur der provincie gespeeld heeft.Het is zeker ook daarom dat hij zijn ontslag ge kregen heeft in de katholieke associatie. Te veel heeft hij zeker gezorgd voor het welzijn en voor de belangen der kantons IJperen, en bijzonderlijk der stad, want men ziet nog altijd dat er geene beslissing genomen is nopens het herstellen onzer Hallen. De torens, kant der Boterstraat, vallen in pui- nen, en de stadsraad mag er'niets aan doen zonder de toestemming des provincieraads. Maar weet-ge welk hun gedacht is Zie hierZij zullen wachten tot wanneer de ka- loten de meerderheid in onzen stadsraad zullen hebben en dan seffens zullen zij dat gene doen herstellen wat de liberalen niet kunnen herstellen hebben. En dan zullen zij zegepralend uitroepen Ziedaar wij moeten de werken uitvoeren die de liberalen niet hebben willen doen. Gelukkiglijk dat ze nog lange groene zul len blijven! (ionden Bruiloft. Nog nooit heeft men zoo veel volk dien dag te been gezien; van 's morgens tot 's avonds was 't altijd wat. Om zes ure 's morgens reeds was men volop bezig met het drijkleurig vaandel bo ven de voorgevels te laten wapperen in de Tempel-, Vleeschhouwer- en Boterstraat ter gelegenheid van den gouden bruiloft wel ke de echtgenoten Plancke-Vande Woestyne dezen dag vierden. Deze nederige werklieden deden verleden Maandag, om 8 ure, eene mis zingen in de kerk van St-Niko!aas, ter gelegenheid van hun jubelfeest van 50 jaren huwelijk. Eene commissie, bestaande uit de heeren Yanden Bussche, Moortel, Vandaele, Doo- laeghe en Degans, was in het gebuurte tot stand gekomen en had een mooi feest in die wijk ir.gericht. Aan al de inwoners van de buurt deed men eenen oproep en bijna allen haastten zich mede te doen om het feest zooveel mogelijk op te luisteren door het versieren van hunne gevels. Allen hebben bijgedragen tot het dekken der overige onkosten. De heeren A. Valcke, bij wien de echtge noot PlaDcke reeds sedert vele jaren dienst doet en Missiaen-Gouniau, hebben hunne opene rijtuigen ter beschikking gesteld van de feestin richters en, om 8 ure, hebben de gouden bruilofthouders in het eerste en de famillie in het tweede van gezegde rijtuigen plaats genomen; zij vertrokken van 't Pa- tershovetje langs de Vleeschhouwerstraat, de Boterstraat naar de kerk, alwaar eene mis en Te Deum gezongen werden. Geen volk was er te kort, de kerk was proppensvol! Na de plechtigheid waren de gouden brui lofthouders overlommerd van prachtige rui kers. Zij waren dan huiswaarts gevoerd en men kon op alle wezens eene aangename zielsvoldoening lezen, iedereen was diep ontroerd en deelden in het geluk van de brave feesthelden. 's Middags wachtte hen een lekkere maal tijd vergezeld van een teugeken. Des avonds was de gansche wijk luisterlijk verlicht en het gansche feest was levendig en vreugdevol afgeloopen. Jammer genoeg dat zulke dagen zoo kort zijn, vooral voor de feestvierders. Mochten de gelukkige ouderlingen nog lang in vrede en welvaart leven! Het was voor hen een der schoonste da gen die zij ooit beleefd hebben en al wie oog getuige van het feest was zal een zoet aan denken er van bewaren. Een innig dankwoord en een welgemeend proficiat aan de heeren commissieleden, die zich zoo belangloos aan het werk gesteld hebben. Hulde brengen wij aan het door hen verrichte werk,en aan hunne onbaatzuch tige genegenheid jegens nederige werklieden. Serenade. Den zelfden dag, om 11 ure 's morgens, had het herkenningsfeest plaats van de twee nieuwe officieren der pompiers, de heeren Achille Thibault als luitenant en Arthur Dalmote als onderluitenant reeds sedert eenige dagen bij koninklijk besluit benoemd. Dan ook had de uitreiking plaats van twee j welverdiende onderscheidingsteekens aan de heeren Vlaeminck en Baratto, voor hunne lange jaren dienst bij het korps. Te dezer gelegenheid kwam geheel het korps onder de wapens om hunne overheden en hunne medematen eere te bewijzen. Groote Paardenloopstrijden te Yperen, op Zondag 3 Juni 1888, om 2 1/4 u. 's nam. PROGRAMMA 1° Prijs van den Landbouw. Ingespan nen drafloop 200 fr. waarvan 100 fr. aan den eersten, 70 fr. aan den tweeden en 30 fr. aan den derden. 2° Prijs der Beschermende Leden,(Wet ter Handicap) 500 fr. Voor alle paarden die sedert den ln Januari geene som van 1000 fr. gewonnen hebben in een of verschillige prij zen. 3° Prijs der Yperlês. Internationale be reden drafloop. (Handicap par distance), 800 fr., waarvan 500 fr. aan den eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 aan den der den voor alle paarden. 4° Prijs van de stad. (Platte Vluchtloop met eisching) 800 fr. Voor alle paarden van 3 jaar en daarboven te eischen voor 2000 fr. 5° Prijs van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. (Handicap par distan ce). 1,200 fr., waarvan 800 fr. aan den eer sten, 275 fr. aan den tweeden en 125 fr. aan den derden voor alle paarden. Het bestuur van den Sport Hyppique dezer stad, heeft de eer het publiek van Yperen kenbaar te maken, dat het tot Vrij dag, ln Juni, tot elf ure 's morgens, zal aan vaarden bij den heer J. Onraet-Parret, de gesloten soumissien, voor de vier drankkan- tienen, die zich mogen plaatsen op het Min- nepleiu. den dag der paardenloopstrijden van 3 Juni aanstaande. Voor het Bestuur: De Geheimschrijver J. ONRAET-PARRET. De paardeloopstrijden van 3 Juni a. s. belooven schitterend te zullen zijn. Men verzekerd ons uit goede bron dat er reeds 50 ingeschrevenen zijn, onder de 5 prijskam pen. Ter gelegenheid der paardenloopstrijden, zullen er, in de volgende statiën, verminde ringen van prijzen zijn op de spoorwegen: Vertrek uit Kortrijk, ten 1 u. 22 's avonds. Aankomst te Yper, ten 2 35 Vertrek uit Yper, ten 7 45 Aankomstte Kortrijk, ten 8 45 Vertrek uit Poperinghe, ten 2 u. 20 's av. Aankomst te Yper, ten 2 35 Vertrek uit Yper, ten 6 42 Aankomst te Poperinghe ten 6 58 Vertrek uit Roeselaere ten 12 ure 's mid dags en om 1 u. 52 's avonds. Aankomst te Yper, ten 12 u. 50 en ten 2 u. 35 '8 avonds. Vertrek uit Yper, ten 6 u. 42 's av. Aankomst te Roeselaere,ten 7 16 Prijzen der plaatsen. Gaan en heeren. Kortrijk tot Yp er, 4-00 3-00 2-00 Wevelghem 3-30 2-40 1-70 Meenen 2-70 1-95 1-35 Wervik 2-25 1-50 1-05 Komen 1-50 1-20 0-75 Houthem n 1-20 0-90 0-60 Roeselaere 3-00 2-10 1-35 Moorslede 1-80 1-35 0-85 Zonnebeke 1-15 0-90 0-50 Abeele 2-25 1-50 1-05 Poperinghe 1-50 1-05 0-70 K lesonderzoek. Ziehier de juiste wijzigingen, die aan de wet op de bekwaamheidskiezers komen ge bracht te worden: Afschaffing van het getuigschrift van schoolbijwoning, afschaffing der zedenleer als onderzoekingsvak en bijvoeging der vol gende schikkingen Het onderzoek zal over het geheel dei- vakken dragen, als verplichtend aangeduid door art. 4 der schoolwet van 20 September 1884, met uitzondering zoowel der begrijpen van teekenen, gymnastiek en zang als van landbouw. Niemand zal tot het onderzoek toegela ten zijn, als hij niet minstens 18 jaren oud is. De aanvrager zal gehouden zijn zijne inschrijving te vragen bij het gemeentebe stuur zijner woonplaats en bij die aanvraag zijnen geboorteakt te voegen. Tien punten zijn toegekend aan het schrijven en lezen vereenigd en 5 punten aan ieder der andere vakken van het onderzoek. Niemand zal aanveerd worden als hij niet ten minste de drie vijfden van het geheel getal punten bekomen heeft op al de vakken vereenigd (21 op 35). In 't korte dus, zal het onderzoek enkel nog dragen op de hiernavolgende vakken: Schrijven en lezen (10 punten), rekenkun de (5 punten), wettig stelsel van maton en gewichten (5 punten), begrippen der vlaam- sche-, fransche- of duitsche talen punten), aardrijkskunde (5 punten) en belgische ge schiedenis (5 punten); te zamen 35 punten. Tnclitkainer. Voor het dienstjaar 1888-1889 is de tucht- kamer der notarissen van het arrondisse ment Yperen volgenderwijs samengesteld: Voorzitter: M. Butaye, Yperen; Syndic: M. Lava, Poperinghe; Verslaggever: M. Vuylsteke, Staden; Schatbewaarder: M. Devos, Wervik; Schrijver: M. Vandermeersch, Yperen; Leden: MM. Therry, Nieuwkerke, enVeys, Vlamertinghe. Hier in Yperen heeft men de gewoonte de inwoners gewijdwater ten huize te bestellen met eene kuip of met emmers. Men was de verledene week op ronde om zulks te doen. Toen de gewijdwaterdragers aan de Nieuwe Houtmarktstraat kwamen, ruststen zij watbinst dat de eene bezig was gewijdwater te verkoopen, ging zijn kame raad zijn water lossen in de Pissine. In- tusschen was er ook een grooten hond gaan rieken aan de kuipe, en, misschien iets aardigs riekende, hefte hij zijne bil op en vulde de kuipe metreuke water. G. Zien. Gevecht. Verleden Maandag avond hebben eenige lieden van 't Zaalhof in ruzie geraakt, en daar dat gewoonlijk met vechten eindigt, heeft een jongeling, genaamd Hoedt, eene kalsijsteen op het hoofd, bij de hersens, ontvangen en uit de wonde heeft hij onop houdend gebloed tot 's anderendaags mor- gends. Zijn toestand betert traagzaam. BURGERSTAND VAN DIN 18 tot DEN 25 Mei 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Marquette, Hector, meubelmaker, en Du- four, Eudoxia, kantwerkster. Samyn, Edmond, wever, en Vanlede, Helena, naai ster. Indervuyst, Julianus, dienstknecht, en Debacker, Rosalia, dienstmeid. Sterfgevallen Becuwe, Mathilda, schoolkind, 12 jaren, Meenenstraat. Sanctorum, Virginia, zon der beroep, 77 jaren, ongehuwd, Boterstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geilicht, 3. Vrouwelijk id., 2. Wetgevende hiezing te Charleroi. De liberale kandidaat is gekozen m6t eene meerderheid van 700 stemmen. Wat schoone zegepraal en wat belooft dat niet voor den 12 Juni a. s. De Koning heeft zich Zondag morgend van Brussel naar Oostende begeven. Hij is ten 10 ure 34 in het kasteel van Laeken te ruggekeerd. Het doel zijner reis was de wer ken te gaan zien welke daar uitgevoerd wor den om de haveninrichtingen te verbeteren. Z. M. heeft den wensch uitgedrukt dat die werken wat meer zouden bespoedigd wor den. Binnen een jaar zullen zij voltrokken zijn. Die werken zullen het binnenloopen der postbooten veel vergemakkelijken. Bij het terugkeeren, heeft de trein eene lichte vertraging ondergaan te Brugge, om toe te laten eene vrouw over te brengen, welke in een compartiment van 3e klas be vallen was. De Koning, op de hoogte gesteld van de oorzaak van het oponthoud in de statie van Brugge, heeft dringend aanbevolen dat men voor die vrouw al de zorgen zou besteden die haren toestand vereischen, er bijvoegen de dat de onkosten door hem zullen gedra gen worden. Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid. Het Comiteit der drukpers, samengesteld als volgt: M. den baron de Haulleville,Voor zitter, MM. Deimer, Victor Hallaux, Ver- straete et Lemaire, Onder-Voorzitters, MM. Bontems en Nieter, Secretarissen, gelast zich van heden af met dienst der dagbladen. Er is besloten geworden, in overeenkomst met het uitvoerend Comiteit, dat er eene leeszaal zal worden ingericht ter beschikking van het Comiteit der drukpers. Het Comiteit heeft besloten een algemeene oproep te richten, zoowel tot de Belgische dan tot de internationale drukpers, ten einde een kosteloos abonnement te bekomen, voor den Grooten Prijskamp, tijdens de tentoon stelling; men zal al de dagbladen der wereld verzamelen. De vreemde dagbladschrijvers zullen elk ander daar kunnen ontmoeten, al de inlich tingen nemen welke zij verlangen en, des noods, hunne klachten indienen. Voor zwakke lieden is er geen kost baarder geneesmiddel dan de tonische voed zame Wijn van Defresne, die buiten al de oplosbare deelen van het vleesch, nog ijzer- phosphaat bevat, dat het bloed kleurt, na tuurlijke phosphoorzure kalkmelk, die de beenderen versterkt, spiervezels opgelost en in peptone veranderd en gansch bereid om bloedaders opgenomen, de spieren en de her sens te voeden.Deze wijn,echte levensdrank, dank aan zijnen aangenamen smaak, kan terzelver tijd gebruikt worden om als likeur en een versterkenden drank voor gezonde lieden. Pour les grands vins secs de champagne S. Vinyas-Reims, les vins d'Espagne de la maison Federico Segundo a Cadix, et la grande fine champagne de Gabriel Dubois et Cie a Blanzac-Cognac, on doit s'adresser a Félix Huygens, Bruxelles. Dégustation aux expositions. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing ran hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleefce kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniaux, apotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 49 page,) De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige heden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelscbe Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2