STADSNIEUWS. De kiezingen als mede de ballotering heeft bewezen dat de klerikalen, daar waar er den 12 Juni kiezing is. zeer bedreigd zijn. De liberalen hebben eene volledige over winning behaa'd te St-Joos-ten-Noode en eene gedeeltelijke te Namen. De klerikalen toouen zich ook tevreden, omdat zij in eenige plaatsen van weinig be- teekenis gewonnen hebben, maar a's zij rechtzinnig willen zijn, dan moeten zij be kennen dat dit wederom eene van die over winningen is die hen weldra in den grond zal boren. Ziehier den toestand der kiezing van 27 Mei; Wij winnen: 21 zetels te Antwerpen. 1 zetel in de provintie Brabant (Nijvelt). 6 zetels in de provintie Henegouwen (2 te Chièvres, 3 te Chatelet en 1 te Gosselies). 1 zetel in de provincie Namen (Philippe- villej. Te zamen 29 zeteis. Wij verliezen: 1 zetel in de provintie West-Vlaanderen (Nieuwpoort). 1 zetel in de provincie Luik (Fléron). 6 zetels in de provencie Luxemburg (2 te Florenville, 1 te Nassogne, 2 te Bouillon en 1 te St-Hubert). Te zamen 8 zetels. Er zijn daarenboven 33 balloteeringen. 9 in de provintie Brabant (St-Joos-ten- Noode). 2 in de Provide Henegouwen (Seneffe, Boussu). in de provintie Luik (2 te Fexhe, 1 te Herve, 1 te Jehay-Bodenée, 1 te Avennes). 1 in de provintie Limburg (Bree). 15 in de provintie Namen (12 te Namen, 1 te Andenne, 1 te Eghezée, 1 te Philippe- ville). 1 in de provintie Luxemburg (Houffalize). Ziehier den uitslag van de balloteering in korte woorden aangehaald. In de provincie Namen is een klerikaal ge kozen te Eghezée, een liberaal is gekozen te Philippeville en zes liberalen zijn te Namen benoemd. In de provintie Luik is een liberaal geko zen te Fexhe en een klerikaal te Herve. In Luxemburg is een klerikaal gekozen te Houffalize. In brabant, zijn negen liberalen te Sint- Joost-ten-Noode gekozen. In Limburg, is een independent te Brée benoemd. Totaalzijn gekozen: drie klerikalen, een independent en zeventien liberalen. Bijgevolg is dat eene scboone aanwinst voor de liberalen. Te Namen winnen de liberalen vier zetels en behouden de twee die zij reeds bezaten en te St-Joost-ten-Noode zijn al de klerikaal-independenten uit den raad gezet en de liberalen gekozen. DE SENATEUR KRÏSIS. De Liberale Associatie van Brugge heeft, in hare laatste zittingen, besloten zich te onthouden in de wetgevende kiezingen. De onthouding der Brugsche liberalen is onder alle opzichten betreurenswaardig en niets kan ze verrechtvaardigen. De reden die men inbrengt, het gebrek aan kandidaten-senatoren, is niet ernstig en kan geen onderzoek dulden. De kiezingen voor de gedeeltelijke vernieu wing van het Senaat, op Dinsdag toekomen de, hebben geen onmiddellijk belang; de kie zingen alleen voor de Kamer kunnen een beslissenden uitslag opleveren. Wat de uitslag der stembus op 12n dezer inderdaad ook weze, toch kan de klerikale meerderheid van het Senaat niet omverre zijn, en, mochte onze hoop eene wezenlijk heid worden, eene ontbinding der hooge Kamer zou zich aan het ministerie opdrin gen, dat door den uitslag der kiezingen aan het bewind zal gebracht zijn. In die omstandigheden moeten al onze werkzaamheden, al onze pogingen voor doel hebben aan onze tegenstrevers zooveel mo gelijk zetels in de Kamer te ontnemen. Tijdens de Senaatontbinding, dan zullen wij ons bezig houden met de plaatsen aan te vallen, die door onzo tegenstrevers in die vergadering bezet zijn. Is de beslissing der Brugsche liberalen, onder praktisch oogpunt beschouwd, onbe grijpelijk, zij heeft, onder zedelijk oogpunt, overal den treurigsten en den pijnlijksten indruk teweeggebracht. Gelukkiglijk voor de eer van het liberalism in Westvlaanderen, komt de Vlaamsche Liberale Bond de banier te verheffen, die de Liberale Asso ciatie had laten vallen, en met begeestering uit te roepen van toch te strijden. 't Is met vreugde dat wij dat goed nieuws vernomen hebben en wij sturen onze warm ste gelukwenschen aan ciien dapperen kring. Zoo de reden, die de beslissing, door de Liberale Associatie van Brugge genomen, voorgeschreven heeft, het gebrek aan kan didaten-Senatoren. geene volledige onthou ding verrechtveerdigen kan,biedt ze minstens een ernstigen kant aan, waar het noodig is de aandacht op te vestigen. i In verscheidene provinciën is het getal der kiesbaren voor het Senaat, tot de liberale partij behoorende, zoo gering, dat de kwa- wille, of het gemis van verkleefdheid en zelfopoffering van twee of drie personnaad- jes voldoende zij, zoo niet om allen strijd te beletten, om hem ten minste heel moeilijk te maken. De onmogelijkheid, waarin de Bruggelin gen zich bevinden om kandidaten voor het Senaat aan te bieden, doet zich ook te Na men voor, waar onze politieke vrienden zich gedwongen vinden af te zien van ann de uit tredende katholieken de Senatorenzetels te betwisten. Die zakentoestand moest noodlottiglijk zich voordoen en zij allen, die, sinds jaren, van bij de veranderingen nagegaan hebben, die de liberale partij ondergaan heeft, kun nen er niet over verwonderd zijn. Hoe meer het liberalism onbeschroomd den demokra- tischen weg inslaat, hoe meer het zich door begrippen van rechtveerdigheid en gelijkheid leiden laat, hoe meer ook degroote eigenaars, de groote nijveraars zich in de armen dei- katholieke of zoogezegde bewarende partij werpen. De vrees voor alle nieuwigheid, voor alle wijziging, zelfs de geringste aan den huidi- gen maatschappelijken toestand, doet ben kiekenvleesch krijgen, en zij verlaten onze partij omdat deze hervormingen vraagt, die hun eenigszins zouden kunnen nadeelig zijn. Die ikzucht der rijken telt voorzeker uitne mingen, cn wij kennen tal van groote eige naars en nijveraars, die zich onbevreesd aan het hoofd der demokratische gezindheid stel len en belangrijke hervormingen vragen aan onzen maatschappelijken toestand. Zoo is het dat wij heel onlangs nog met ge luk vastgesteld hadden dat een der geachtste burgers van Gent, de heer Aloïs Verbeke, zonder aarzelen een senator-kandidaatschap te Oostende aanveert en zoo een blijk gege ven heeft van eene verkleefdheid aan onze zaak die hem de eenparige dankbaarheid van alle Belgische liberalen verzekeren zal. Het is daarom niet te min waar dat het art. 56 der Grondwet, dat de voorwaarden van kiesbaarheid voor het Senaat bepaald, niet meer in overeenkomst is met de zeden en de politieke verlangens van het grootste getal. Yerre Tan ons hier het nut der hooge Kamer te bedillen of er de afschaffing van te vragen. Het is eene bestaande inrichting waaraan de natie gewoon geraakt is en die, in zekere gevallen, ernstige diensten aan het land bewijzen kan. Maar wat wij eischen, zijn belangrijke wij zigingen in hare samenstelling. Het schijnt ons dat, krachtens hooger gemeld verschijn sel, het dringend noodig is voor de liberale partij van de oplossing te bewerken van eene der hervormingen door den vooruitstreven- den landdag gevergd: de herziening van art. 56 der Grondwet, voor wat de kiesbaarheids- cijns voor het Senaat betreft. Wacht onze gezindheid nog eenigen tijd deze hervorming te vragen en er de verwe zenlijking van te bekomen, dan zal er een dag komen, op welken dat men, hij gebrek aan kandidaten-senatoren, zich in de onmo gelijkheid bevinden zal het land wettiglijkte besturen, vermits geen enkel ministerie leven kan tusschen twee Kamers voortg6zwalpt, die, hoewel door hetzelfde kiezerskorps ge kozen, verschillende meerderheden bezitten zouden. Zulk eene mogelijkheid zou de ergste bot singen veroorzaken, en 't is om die reden, dat wij, met den vooruitstrevenden landdag, maatregelen vragen, in staat om te beletten, dat zij zich ooit voordoe. P. S. Wij vernemen zooeven dat er hoe genaamd geen strijd in Brugge plaats heeft, Dinsdag toekomende. Betreurenswaardig! Yperen, 9 Juni 1888. Het Willems-Fonds begon verleden jaar de uitgaaf eener reeks levensbeschrijvingen van roemrijke Belgen. De reeds verschenen werken beschrijven het leven van Lievin Bauwens en Agneessens. Het derde boekje, dat komt te verschijnen uit die merkweerdige verzameling, is gewijd aan den Viaamschen geleerde der XVI eeuw, Simon Stevin. De schrijver, de heer Decock, gemeente onderwijzer van Denderleeuw, verhaalt het leven van den edelen Bruggeling en onder zoekt zijne werkeD, vooral degene die voor doel hebben: de Wiskunde, de Natuurkun de, de Krijgskunde, de Sterrekunde, de Taal kunde en de Waterkunst. Hij eindigt met de praktische zijde van den gee3t van den Bel gischen Archimèdes te toonen als mensch en burger. Vóór October a. s. verkrijgen de inschrij vers van het Willem-Fonds nog: I. De Wervelooze dierendoor Dr Jul. Macleod. II. Karei VI en Maria Theresia, door Sleeckx. III. Jozef II en zijne regeringdoor Sleeckx. A. V. De heer Laheyne, ontvanger van het en- registrement en der domeinen te Bree (Lim burg), is in dezelfde hoedanigheid te Asse nede (Oostviaanderen), benoemd. Pani-tfeuloopsti'ijdlen. Verleden Zondag woonden wij de paarden- loopstrijden op het Minneplein bij. Er was als naar gewoonte tamelijk veel volk, maar er waren meer rijtuigen dan ver leden jaar. De openbare tribune was maar weinig be zet. Misschien is de niet deelneming der Rijschool daar de oorzaak van. G eene ongelukken hadden wij te betreuren, alles is wel afgeloopen. De brandende zon newarmte was gelukkiglijk wat verzacht door een nog al hevigen wind. De paarden hebben wel gestreden, daar zag men uitnemend goed gebouwde dieren; op het eerste zicht zou men gezeid hebben dat zij te lomp waren om hunne pooten op te heffen, en eens in vlucht, kon de Jockey hen moeilijk inhouden. Het is jammer dat men ons den uitslag nog niet medegedeeld heeft. Wij mogen niet nalaten grooten lof toe te zwaaien aan de heeren leden van de com missie en bijgevoegde-commissie, over de orde en de tucht die er gestadig geheerscht hebben en die zooveel heeft bijgedragen om den besten uitslag te bekomen. Twee officieren van de bezetting onzer stad hebben zich verledene week naar de fransche grens begeven, in gezelschap elk van twee getuigen, om er eene zaak van eere te ver effenen. De ontmoeting had met den sabel plaats en na eenige stonden strijdens is er een van hen, die eene wonde aan het voor hoofd bekomen heeft, welke een einde aan het gevecht stelde. Segraviiag. Wij hebben in ons laatste nummer gemeld dat de schrijnwerker B., zich opgehangen heeft buiten de Meenenpoort, en dat huise lijk verdriet hem tot deze zelfmoord aange dreven had. De genaamde B., die niets bezat, en daar de familje geenen cent verschieten wilde om hem menschelijk te doen begraven, is die man, gelijk een hond begraven geweest. Het was Vrijdag avond der verledene week, om 8 ure, dat het lijk door vier man nen uit het gasthuis weggedragen werd. Noch geestelijkheid, noch iemand van de familje waren aanwezig en de gewone pel- der was zelfs op de kist niet; deze was gansch overdekt met eene soort van inpakdoek, zegt men ons, en zoo droeg men den ongelukkigen naar het graf. Die handelwijze brengt ons een feit te binnen dat ook onlangs voorviel, (een onder de veel andere in denzelfden zin). Op de Kalfvaart, had een gewezen baas van een ontuchthuis zich op zijnen zolder opgehan gen; die man was rijk en leefde van zijne renten; seffens was men aan "t loopen om eenen uitvaart met groot lawaai te mogen zingen; geene straten waren breed genoeg voor den lijkstoet, vijf-en-twintig en nog vaandels der kerk gingen de lijkkist vooraf; men schreeuwde zoo luid men kon om zijne ziel in den hemel te krijgen. En hoe kwam dat Wel eenvoudig, omdat hij GELD had. En wat moeite, wat last of welke kosten zijn er aan vast om ook eenen armen duivel deftig te begraven? Geene. Het is maar het latijn dat schroomelijk veel geld kost. Het zevenste werk van bermhertigheid is: De dooden begraven, en wij voegen er bij: ALS ER GELD IS Wat is de H. Kerk? Eenen GELDwinkel. Wat kennen de geestelijken? Niets dan GELD. Waar zit het grootste gedeelte van het geld? in kerken en kloosters. Dus de godsdienst is niet anders meer dan geldaltijd geld, overal en in alles geld. Op 31 Mei 1.1.ongeveer 9 ure 's morgens, is de genaamde Louisa Worme, oud 13 jaren wonende te Proven en op het land werkende in gezelschap van eenen ouderling van 70 jaren, door dezen aangevallen geweest, en, in eenen gracht gesleept zijnde, onderging zij erge aanslagen op de zeden. De misdaad is door geburen, die in de nabijheid werkten, vastgesteld geweest. De dader van dien aanslag is aangehouden en te Veurne in het celgevang opgesloten. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 1. Huwelijken: Odent, Polydoor, dienstknecht, en Devos Maria, naaister. Legier, Alphonse, be diende der acciesen, en Deweerdt, Maria" zonder beroep. Sterfgevallen: Blancke, Maria, zonder beroep, 65 jaren weduwe van Joannes Mallet, Rijselstraat. -1' Note, Sophia, zonder beroep, 72jaren, onge huwd, Hondstraat. Kerrinckx, Arthur scholier, 11 jaren, Neêrstraat. Leune' Maria, zonder beroep, 54 jaren, weduwe van Ludovicus Roose, St-Jacobs-buiten. - Samin (Tanciscus, landbouwers werkman, 30 jaren' ongehuwd, Meenenstraat. Monteyne Leo' nia, dienstmeid, 22 jaren,ongehuwd,Meenen" straat. Meersseman, Auguste, meubelma ker, 76 jaren, weduwaar van Mathilde Bar tier, Aardestraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., I, PoPEmSGIIE. Alles voor de vreemdelingen. Men zou waarlijk zeggen, wanneer men ze aan het werk ziet, dat onze stadhuisbazen vinden dat hunne onderlroorigen, waarvan zij gedurig de lasten opslagen, naar hunnen zin zich niet rap genoeg verarmen. Ook orn hun te trachten geheel plat te leggen ver- waarloozen zij geene gelegenheid om de wei nige nijverheid welke wij te Poperinghe be houden hebben, den nek te vringen. Onder degenen die zich meest doen onder scheiden in deze triestige zaak, mogen wij voorop aanhalen de apotheker, schepene van openbare werken, die de ezelschap aan onze patentenbetalers komt te geven. Over tijd wezen wij den kleinen Felix aan, die voor den neus zijner politieke vrienden' en om eenige centiemen te besparen, naar Brussel ging om zijne winkelware en zijn kantoorgerief te koopen, alsof MM. Sausen en Justin Degryse in staat niet waren geweest iets goeds hem te leveren. Wij zegden ook dat in het last,kohier vaa, de legging eener der laatste wegen eene be paling kwam, welke aan den ondernemer verbood de brijken van Poperinghe te bezi gen en hem deze van Armentiers opdrong officiëelijk de nijverheid krenken was der heeren Coevoet, Rijckebusch, Lahaye en Delbove! Wij hebben degenen zeer op den hekel ge haald, degenen die, ten schade onzer brou wers en herbergiers, hulpsommen aan het muziek van den K. K. om o,o een vreemde te gaan kermis houden. Tijdens de bou wing van den Square van 't Bisschoppelijk kollegie, wij hielden staan dat het schandalig was aan dit belachelijk, onnoodig en kostelijk werk cimenttegels en ijzeren grillen te zien gebruiken die men van eene andere stad had doen komen, alswanneer M. Glorieux gekend was voor de goede hoedanigheid zijner voort brengsels in ciment, en dat de ijzergieterij van M. Lambrecht, wel in staat was aan den prijs beneden alle mededinging het gegoten ijzer te leveren. Later bij het herstellen van den stads schouwburg, dit zoogezegde monument, heeft men niet Ypersche tapissiers zien aan komen om eenige meters grof tapijt vast te nagelen, dat thans reeds half versleten is,op onmogelijke,banken en nogtans ontbraken de tapissiers in Poperinghe niet om dit werk al zoo wel en zoo goedkoop te verrichten, enz. V ij zouden niet eindigen indien wij al de gelegenheden moesten aanhalen die M' Van den Berghe, die groote burger die de abeetjes in bun heit diagen, waargenomen heeft on- met zooveel haast als geluk onwederleg- bare proeven te geven zijns verlangen ter be- voordeehng van de vreemden ten schade zijner medeburgers. Maar thans komt hij de overmaat aan zijne onbeschaamdheid te stellen tegenover dege nen die patente betalen, en bijzonderlijk tegenover degenen die zich rechtstreeks of onrechtstreeks met de ijzergieterij bemoeien, met naar... Herenthals te gaan om lantaarns en cle buizen te halen die beschikt zijn voor de nieuwe trottoirs der Groote Markt. Heeft hij alzoo niet bewezen, dat volgens hem, niet alleen het gegoten ijzer van Poiie- rmghe voor niets goed is, maar dat zelfs dit der gieterijen van Yperen en Brugge, waarin hij zich had begeven, niet beter is? Had men ten minste zijnen toevlucht ge nomen tot de openbare aanbesteding, zooals mij het zoo dikwijls gevraagd hebben, ten ware niets op te zeggen geweest, want alsdan t zij rechtstreeks't zij onrechtstreeks iedereen zou in de gelegenheid geweest zijn om voordeel te trekken uit deze levering. JM.M. Glorie, Lebbe en anderen, indien znen WilScBïis-ï'oeatls. VAN DEN 1 TOT DEN 8 JüNI 1888. VAN LANGS OM 8TBAVEB EN STEAVEB.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2