Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. N r 130. 27e Jaar. Zondag 24" Juni 1888. Politiek. Stads-, liunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINJSENLANÜS. BnreelDixmndestraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECL1MEN 35 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de alad fr. 4-5® voor geliccl Belgic. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. DUITSCHLAND. De keizer van üuitschland is Vrijdag, 15 dezer, om 11 ure, schier zonder dood strijd, overleden. Sindt eenige dagen, wij zullen zeggen sinds maanden, was deze treurige gebeur tenis te voorzien, maar de groole zorgen, den moed welke den keizer heeft getoond in zijn lijden, hebben dat einde wat ver traagd Dit zal niet beletten dat deze gebeurte nis in Europa eenen grooten indruk zal maken en eenige onrust verspreiden. Friedricb-Wilhelm-Nicolaus-Karl, kei zer van Duitschland, werd den 18 Octo ber 1881 geboren. Hij trad den 25 Januari 1858 in het huwelijk met Victoria-Adelaide, dochter der koningin van Engeland. Uit dit huwelijk werden zeven kinderen geboren, waarvan de oudste, Friedrich- Wilhelm-Victor-Albert, den 27 Januari 1859 geboren werd. Deze is geroepen zijnen vader als keizer op te volgen. De overleden vorst werd den 9 Maart 1888 keizer gekroond. Men zegt dat prins von Bismarck de rechter hand is van den nieuwen keizer. Hierbij wordt niet gezinspeeld op den gebrekkigen arm van den nieuwen keizer, maar daarin is duidelijk begrepen dat de nieuwen keizer geene andere gevoelens koestert dan die, uitgedrukt door den grootkanselier. Het meest verbreide gevoelen is, dat eene vredelievende buitenlandsche politiek zal worden verkondigd, aan wier strikte voortzetting hier overigens ook geen ern stig man zal twijfelen. Volgens een nader bericht zal de pro clamatie de verklaring hervatten, dat Duitschland zijne buitenlandsche politiek zal voortzetten in denzelfden geest als onder de keizers Wilhelm I en Frederik, waarbij alle twist zal worden vermeden en de voornaamste zorg geslicht zal zijn op handhaving der beslaande tractaten. Algemeen heerscht de overtuiging, dat Wilhelm II in zijne binnenlandsche poli tiek eene ten volle gematigde richting zal volgen. Aan een terugkeeren tot een streng conservatief tijdperk wordt voorals nog niet geloofd. lntusschen wordt het van conservatieve zijde betwist, dat wegens de troonver- wisseling terstond het parlement zou moe ten worden bijeengeroepen. De rijks- grondwet bevat daaromtrent geen voor schrift voor den Rijksdag. We! moet de nieuwe koning bij de. Pruissische Kamers den ied op de Pruissische grondwet afleg gen, maar daar omtrent is geen termijn voorgeschreven. Onmiddellijk na de dood van Keizer Frederik, is prins Wilhelm uitgeroepen tot keizer. Dit had plaats in eene kamer nabij het doodsvertrekDe nieuwe keizer zal voor naam hebben Wilhelm II. Hij heeft vier kinderen, waarvan het oudste zijn zoon, prins Wilhelm is gebo ren te Postdam, den 6 Mei 1882. De nieuwe keizerin Victoria zal hem binnen kort vermoedelijk nog eenen zoon of eene dochter, een vijlde kind schenken. Proclamatie van keizer Wilhelm: Aan mijn volk. Gods raadsbluit heeft opnieuw den smar- telijksten rouw over ons gebracht. Nadat het graf zich boven het stoffelijk omhulsel van mijnen onvergetelijken grootvader nauwelijks gesloten had, werd ook mijne innig geliefde vader uit dit tijdelijke tot den eeuwigen vrede opgeroepen. De heldhaftige, uit christelijke berusting voortspruitende arbeidskracht, waarmede bij, trots zijn lijden, van zijne koninklijke plichten zich wist te kwijten, scheen grond te geven tot de hoop, dat hij voor het vaderland nog langer behouden blijven zou. God heeft het anders besloten. Den koninklijken lijder, wiens hart voor al wat groot en schoon is klopte, zijn slechts weinige maanden toegedacht geweest om ook op den troon de edele eigenschappen van geest en gemoed, welke hem de liefde zijns volks deden winnen, aan den dag te leggen. De deugden die hem sierden, de overwinningen welke hij op de slagvelden eertijds bevocht, zij zullen dankbaar herdacht worden zoolang er Duitsche harten kloppen, en eene onvergankelijke roem zal zijne rid derlijke gestalte in de geschiedenis des va derlands omstralen. Tot den troon mijner vaderen geroepen, heb ik onder opzien tot den Koning aller koningen de regeering aanvaard en aan God beloofd naar het voorbeeld mijner vaderen voor mijn volk een rechtvaardig en zacht vorst te zullen zijn, vroomheid en godsvrucht aan te kweeken, de vrede te beschermen, de welvaart des lands te bevorderen, armen en verdrukten een helper, het recht een trouwe bewaker te zijn. Wanneer ik God om kracht bid, om deze koninklijke plichten, die Zijn wil mij oplegt, te vervullen, zoo word ik daarbij gesteund door vertrouwen in het Pruisische volk: een vertrouwen waartoe een terugblik op onze geschiedenis mij het recht verleent. In goede en in booze tijden heeft Prui- sen's volk steeds trouw zijnen koning ter zijde gestaan; op die trouw, welke jegens mijne vaderen in alle nood en gevaar steeds onwrikbaar begleven is, reken ik ook, in het bewustzijn, dat ik haar van ganscher harte vergelde, als een trouw vorst van een trouw volk, beiden gelijkelijk sterk in toewijding aan het gemeenschappelijke vaderland. Aan dat bewustzijn van de wederkeerigheid der liefde, die mij met mijn volk verbindt, ont leen ik het vertrouwen,dat God mij de kracht en de wijsheid geven zal om mijn ambt tot heil des vaderlands te vervullen. Evenals de proclamatie van zijn vader, wiens nagedachtenis keizer Wilhelm in hartelijke bewoordingen huldigt,kenmerkt zich deze door een betuiging van vertrou wen in zijn volk. Ook keizer Wilhelm verplicht zich «den vrede te beschermen.» Een eigenlijk politieke kleur draagt deze proclamatie niet. Keizer Frederik zette, zooals men zich herinnert, zijn politiek in het rescript aan den rijkskanselier uileen. Waarschijnlijk acht men het, dat keizer Wilhelm zijn politiek in de troonrede bij de opening van den rijksdag zal bloot leggen. Dat de proclamatie zulk een streng godsdienstig karakter draagt, zal niemand verwonderen, daar het bekend is, dat keizerj Wilhelm ook op dit punt zijn groot vader evenart en een streng orthodoxe richting in toegedaan. DE BALLOTEEEIMG VAM DIMSDAG De balloteering van Dinsdag te Brussel en te Nijvel moeten wij als eene nieuwe nederlaag der liberale partij aanschouwen. Brussel, de hoofdstad van Belgie, die vóór vier jaren nooit geene klerikale ver tegenwoordigers had gehad, heeft gisteren in de balloleering het mandaat der ver momde katholijken, die zich independen- ten noemen, hernieuwd. Daardoor beschikt de klerikale partij in Kamer en Senaat over eene verplette rende meerderheid en wij mogen zeker zijn dat zij liet ons zullen doen gevoelen. De twist, welke sinds vier jaren te Brussel onder de liberalen heerscht, is de oorzaak van dien jammerlijken uitslag. In 1884 had de meest gematigde frak- tie der brusselsche liberalen zich bij de independenteri aangesloten, omdat de lijst der Liberale Associatie te veel vooruitstre- vers telde en gaf daardoor de overwinning aan de klerikale lijst. Zal die les nu voldoende zijn voor de brusselsche liberalen? In alle geval is zij duidelijk en hard genoeg opdat hare be- teekenis in de provincie aan niemand ontsnappe. Elke maal dat onze partij liberaal zal wezen in den vollen zin des woords, 't is te zeggen dat zij de verdediging van al de edelmoedige gedachten zal aannemen, onder voorbehouding dal de overtuiging alleen gebruikt wordt om ze ingang te doen vinden, kan zij op de overwinning rekenen. Elke maal dat de eene of andere fraklie waaruit de liberale partij is samengesteld, tot dwang barer toevlucht zal nemen, om hare gedachten op te dringen, zullen wij geklopt worden. Ziehier de balloleering van 19 Juni: Brussel. Getal stemmers: 49,461Witte of nietige briefjes: 595. SENAAT. Liberalen. Klerikalen gekozen. Bischoffsheim, u.9291 Allan.!. 9448 Bruuard-Jacquet 9235 De Marnix: 9362 Cantoni. 9210 Heramans. 9317 De Brouckere.g. 9506 'tKint-Ürbau n.g.9299 Goblet d'Alviella 9245 Terlinden. 9343 Graux, u. 9247 Tiberghien. 9342 Steurs. 9222 Van der Burch 9327 Van Halteren 9216 Van Overloop. 9349 KAMER Bergé, 92ii9 Bilaut, u. 9379 Buis, u. gek. 9316 de Borchgravo, 9567 Claessens. 9157 De Mérode, u. 9422 Dustin, 9186 D'Oultremont 9473 Guillery, u. 9294 De Smedt, u. 9343 Hansens, 9183 Darmen tier, u. 9381 Hollevoet, 9190 Simons, u. 9372 Huysmans, 9180 Slingeneyer, u. 9349 Lepage, 9167 Somzé, u. 9530 Reiss», 9148 Stroobant, u. 9352 Rousseau, 9224 Systermans. u. 9348 Spinnael, 9136 Casse, 9332 Urban, 9199 Jacrnari, 9360 Vanderkindere, 9210 Mesens, 9342 Van Meenen, 9118 Nerincx, 9525 Vauthier, 9181 Theodor,n.gek. 9291 Pigeolet, u. Brunard. Henricot, gek. Hullin. Nijvel. SENAAT. 1596 de Robiano.gek. 1597 KAMER. 1363 de Burlet, u. 1565 1592 Dumont, u.gek. 1605 1578 Pastur, u.gek. 1590 Ziehier den tegenwoordigen toestand der twee partijen in beide Kamers: SENAAT KAMER. Liber. Katb. Lib. Kath. Oost-Vlaanderau O M 0 22 Limburg 0 3 0 5 Luik 6 2 14 3 Henegouwen 8 4 23 2 Uittred. Uitt. in 1892 14 20 in 1890 37 32 Antwerpen 0 7 West-Vlaanderen 0 9 Luxemburg 1 2 Namen 1 3 Brabant 2 10 0 14 0 17 1 4 0 8 2 23 Uittred. Uittr. en 1890 4 31 in 1892 3 66 Total 18 51 Total 40 MA DE EIESING- Nu de kiezingen geëindigd zijn en wij welen waaraan ons houden, vraagt ieder een zich af: Wat zal er gebeuren? De kle rikalen zingen natuurlijk victoria en de Bien Public, geeft aan M. Beernaert be vel vooruit (leest achteruit) te gaan, nu hij over eene zoo groote meerderheid be schikt. Indien men moest weten wat vragen er gedaan zijn en gereed liggen van wege klerikalen, ont plaatsen of voordeelen van het ministerie te bekomen, men zou ver wonderd zijn; het moet met duizenden zijn. De klerikale eetlust is zoo groot, dat men zich aan een indigeste mag verwach ten, die alles zou kunnen bederven. Een invloedrijke katholieke verklaarde het den dag na de kiezing: Wij hebben nu vier jaren voor ons, dat wij zeker zijn aan het bewind le blijven; wij moeten er gebruik van maken om al onze vrienden te plaatsen waar wij maar kunnen, in de magistratuur, notariaat, hoog en middel baar onderwijs, in één woord, in al de besturen van het land en dan zullen wij sterk genoeg zijn om ons behoud aan het bestuur te verzekeren. Dat is stout gesproken, want de kleri kalen denken niet met hoe weinig stem men zij overal gezegepraald hebben; dat hunne groole meerderheid aan een draadje hangt en zij het enkel aan de koppigheid van eenige liberalen te dunken hebben, de meesters van bel land te zijn. Dat zij maar maatregelen nemen tegen de liberalen gericht, dat zij maar de be sturen vol steken met hunne onbekwame kreaturen, hunne regeering zal toch zoo lang niet duren dan zij wel denken, want hel land is in den grond liberaal en hunne overwinning hebben zij aan omstandig heden te denken, die zich geene tweede maal meer zullen voordoen. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1