BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. S. Herenthals. Yperen, '23 Juni 1888. De echtgenoten V. brave werkmenschen die in de Luikstraat wonen alhier, hebben een driejarig meisje, dat over eenigen tijd eene erwt in het rechter neusgat gesteken had. Dinsdag avond was het kind om te bezwij ken van de pijn, door de erwt veroorzaakt. De ouders waren radeloos en liepen om hulp bij eenen heer in de buurt. Deze' prikkelde het neusvlies met eene pluim, het kind be gon te niezen en de erwt daalde zoo laag dat de vader ze met eene kleine schaar in tweeën snijden kon en de beide stukken er uit halen. De erwt was reeds gekiemd en had wortel geschoten De rechterlijke overheid heeft alhier een bezoek gebracht in de Rijselstraat, in een verdacht woekerhuis, waar men beleeningen deed. Een groot getal voorwerpen zijn aan geslagen. Gansch het kwartier was in op schudding. Ouweder. Verleden Woensdag, heeft een onweder, vergezeld van donder en bliksem, over onze omstreken losgeborsten. Den bliksem heeft eene koei dood geslegen in eene weide buiten de Meenenpoort, en heeft ook in de hofstede, bewoond door Kennaert,dicht bij Vlamertin- ghe, binnen gedrongen al da schouw; de stoof in flenters geslegen, waarbij eene ze ventigjarige vrouw zat met eene wolle sergie rondom gedraaid en niet gehinderd geweest, de bliksem is vervolgens in eene andere ka mer gegaan en de dochter des huizes ten gronde geslegen, hij heeft een brand in de zelfde woonst veroorzaakt en spoedig hebben de pompiers de vlammen vernietigt. Zeeweiding. Ter gelegenheid der Zeeweiding zal een bijzondere trein met afslag op de prijzen zijn, naar Oostende, op Zondag, lon Juli aan staande. Vertrekuren. Kortrijk vertr. 7-00 u. 's m. Ingelmunster 7-15 l8eghem 7-22 Rumbeke 7-50 Rouselare 7-38 Gits 7-48 Lichtervelde 7-56 Oostende aank. 8-50 Hazebrouck Gaestre Godewaersvelde Abeele Poperinghe Vlamertinghe Yperen Zonnebeke vertr. 6-50 u. 's m. 7-00 7-13 fr. u. 7-36 belg. u. 7-48 7-58 8-10 8-23 Moorslede-Passchendaele 8-35 Rouselare 8-50 Lichtervelde 9-07 Oostende aank. 9-54 Prijzen der plaatsen met afslag. Gaan en keeren. Van Hazebrouck, G-oO 5-00 3-50 Abeele en Poperinghe, 6-00 4-50 3-00 Vlamert., Yperen Zonneb. 5-00 4-00 2-50 Moorslede-Passchendaele, 4-50 3-50 2-25 Kortrijk, 5-00 4-00 2-50 Ingelmunster en Iseghem, 4-30 3r20 2-15 Rumbeke en Rouselare, 3-40 2-50 1-70 Beveren, 3-30 2-40 1-60 Gits, 3-00 2-25 1-50 Lichtervelde, 2-50 1-80 1-25 BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Vandevoorde,Florimond, brouwer, en Gil- lebert, Matliilda-Helena, zonder beroep. Sterfgevallen Stragier, Flavia, zonder beroep, 65 jaren, ongehuwd, Wenninckstraat. Delmaere, Lucia, zonder beroep. 81 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Samyn, Henrietta, kant werkster, 72 jaren,ongehuwd, Meenenstraat. Moreau, Gustave, klakkenmaker, 50 jaren, echtgenoot van Lucia Vandenbussche, Langemeerschstraat. Riquière, Joseph, zonder beroep. 66 jaren, echtgenoot van Rosalia Leglay, Meenenstraat. POPERIHGIÏE. Het Programma der Feesten van 29 Jirfi. Gaat het haast komen of gaat het niet komen Dit is de vraag welk de goede Poperinghe- naars zich doen wanneer zij zich ontmoeten. Dit fameus programma, met zooveel onge duld verwacht, moest al opgemaakt geweest zijn sedert den 25 Mei, datum, volgens het zeggen der inrichters, op welken niemand meer ging aanveerd zijn om aan de aan staande feesten deël te nemen. Tot heden hebben onze meesters aan hunne getrouwe onderdanen nog niet de minste kennis gege ven op de feestelijkheden welke zij hun voor behouden ter gelegenheid van het officieel bezoek van M. Ruzette, in hoedanigheid van kommissaris des Konings, zich voorstelt in onze stad te doen. Het begint nogtans tijd te worden en hot ongeduldig publiek weet niet aan welke oor zaak dien onbegrijpelijken uitstel toeschrij ven. Welingelichte personen beweeren dat de stilzwijgendheid onzer beheerders over de aanstaande feesten voortkomt uit de groote moeilijkheden dat de afgevaardigden, die gelast waren om de verschiilige muzieken te gaan opzoeken, tegen gekomen hebben in de stappen welke zij bij hunne vrienden aange wend hebben. Volgens hetgeen wij uit halve officiëele bron vernomen hebben, heeft de uitslag dezer zending aan de officieren der pompiers opge legd, niet al te gelukkig geweest. Deze heeren hebben zich gewend bij een groot getal Muziekmaatschappijen en bijna bij allen kregen zij voor antwoord, vóór de uitnoodiging te aanveerden, men eerst de kwestie der schadeloosstelling moest bespre ken welke zou toegestaan worden aan de sociëteiten welke eenen dag te Poperinghe moesten komen overbrengen. De afgevaardigden, by het kooron dezer woorden, waaraan zij verre waren zich te verwachten, ondergingen eene duchtige ver nedering en de neus van Felix kwam de grootte van eenen olifantsnuit. Ook, ziende hoeveel men er maar aanhield van de eer welke zij meenden hun aan te doen, maakten zij zich algouw uit de voeten en verhaasteden zich, beschaamd en verlegen, naar Poperin ghe terug te keeren om aan MM. Vanden Berghe en Vanderheyde den uitslag hunner verloren moeite te komen geven. Wat eene buize! riep Felix uit; maar aanstonds was er een zijner kollegas die zich verhaaste hem den mond te stoppen met hem te zeggen dat, wat buizen aanging, hij er iets moets van kennen, hij, wiens leven niets anders geweest is dan eene aaneenschakeling van kolossale buizen. In deze gesteltenis, en schepene Felix, ten allen prijze er aan houdende de Phil- harmonie een doodelijken slag toe te bren gen, is met zekere maatschappij overeenge komen op belofte van een diner van 2-40 fr. per hoofd ên 200 fr. voor reiskosten. In tegenwoordigheid der bevoordeeling aan deze maatschappij gedaan, wat gaan de andere muzieksocieteiten zeggen die zich laten overhalen hebben om met hunne tegen woordigheid de feesten van 29 Juli te komen opluisteren? Gaan zij zich moeten te vrede houden met de eenvoudige premie door de stad aangeboden Wjj zijn verzekerd dat zij weinig gevleid zullen zijn over den vernederden rang waarin zij geschikt zijn door den lieftalligen Felix. In deze omstandigheden .het eenvoudigste, volgens ons, ware, ("het geld en ontbreekt nooit aan stad) dat Felix, wel te verstaan met het geld der lastbetalers, een diner zou geven aan al de leden der vreemde maat schappijen die aan het feest komen deelne men. In afwachting dat men uit dien harrewar gerake, zullen wij aan onze lezers zeggen dat er tot heden vier Belgische muzieken en een Fransch aan de hun gedane uitnoodiging geantwoord hebben. Voor de schieting, is men er maar in ge lukt drie detachementen pompiers te vinden, waarvan er een insgelijks van Frankrijk is. "Wat zegt gij daarvan, lezers? Is den be komen uitslag door onze matadors niet een beetje mager? Maar ook waar hebben zij het i uitgehaald om Felix te gelasten om bij den vreemde de stad te gaan vertegenwoordigen j en officiëele uitnoodigingen in haren naam 1 te doen! (Om voortgezet te voorden). In een onzer laatste briefwisselingen heb ben wij gezegd dat de waterbuizen en de lanteerns die men bezig is met op de Groote Markt te plaatsen, afkomstig waren eener gieterij van Wij zijn mis, het zijn maar de lanteerns alleen die daar zijn gekocht geweest. Wat aangaat de waterbuizen, de levering is er van door eonen Yperling gedaan. Ware het ons niet geoorloofd aan M. Vanden Berghe te vragen, hij die schijnt zooveel vermaak te genieten in het verspillen der stadsgelden en in het plagen zijner on- derhoorigen, van te willen de stoffelijke overblijfselen der dooden te doen eerbiedigen? Onlangs voorbij het kerkhof wandelende, zag ik daar een heelen hoop honden die er vochten en speelden. Wij onderzochten al waar deze viervoeters op deze geheiligde plaats binnen konden, en wij bestatigden dat het ten gevolge van den slechten staat van den muur was, en waardoor eene groote opening bestond en niemand tot heden dien beweenlijken staat van zaken was komen verbeteren. Het geld ontbreekt om de dooden te doen eerbiedigen wanneer men het in overvloed heeft, men zou het ten minste zeggen, wan neer het er op aankomt om squares of an dere onnuttige werken te doen. Vrijdag morgen waren de gendarmen van Thourout te Handzame bezig met een onderzoek te doen wegens eenen diefstal de verledene week gepleegd. Toen zij naar het huis gingen van den persoon op wien zij vermoedens hadden, was hij bezig met in het huis te breken van Karei De Wilde, voddenkoopman, te Handzame (Kruisstraat). Door de geburen van De Wilde verwittigd zijnde, gingen zij er seffens naar toe, maar de dief was reeds gevlucht, doch zonder iets te kunnen meênemen. De dader is gekend; het is een 17 jarige kerel van slechte soort. Twee geburen, die alles opgemerkt had den. snelden toe en poogden ook door het zelfde venster binnen te sluipen, maar de dief, die hen had hooren loopen, had langs de voordeur het hazenpad gekozen. Bij middel van een valschen sleutel bad hij de achterdeur willen openen, maar hij was er niet in geslaagd. Dan heeft hij eene vensterruit gebroken, langs binnen het wer veling geopend en door het venster binnen gedrongen. Aan de huismoeders. De rasse ont wikkeling des kinds wekt met reden uwe groote bezorgdheid op: ziet gij het verblee- ken, zijnen eetlust grillig en onregelmatig worden! Neemt acht, de voeding is ingevaar; de bloedarmoede, de teering is te vreezen; geeft dan aan het kind na iedere maaltijd twee of drie lepels van den versterkende wijn Defresne welke de peptone bevat die de spieren voedt, die de beenderen versierkt en het bloedvormend ijzerdat het bloed aankweekt; dadelijk ziet men de tengenre ledematen verkloeken, de eetlust wordt hevig geprikkeld, en bij jonge meisjes heeft de na tuurlijke ontwikkeling zonder de minste moeilijkheid plants. Dez® wijn is aangenomen in de hospitalen van Parijs en zeer geprezen in Belgie. Men vindt hem in alle apotheke- rijen. Schrikkelijk ongeluk te Comen. De treinoverste Terryn, den trein van Oostende naar Armentiers geleidende, is Vrij dag morgend, te 10 u. 15 m., in de statie van Comen doodgereden. Twee locomotieven de eene deze van den trein welke hij geleidde de andere van Noord Frankrijk, manoeu vreerden in te tegenovergestelde richting. Achteruitwijkende voor eene der machinen welks alarmgefluit weêrgalmde, werd hij ge vat door de machien van den Belgischen trein. De dood was oogenblikkelijk. De borst was verpletterd, een wiel had de schouders verbrijzeld en de rechterarm afgereden, de ingewanden hingen hem uit het lijf. Terryn was een voorbeeldige en voorzichtige trein overste. Twee broeders van het slachtoffer, insge lijks ijzerweg-bediehden, zijn nagenoeg"in dezelfde omstandigheden verongelukt, de eene te Luttre, de andere te Meirelbeke. Sedert een jaar gehuwd zijnde met eene dochter Tempelaere van Cortemarck, was hij aldaar gehuisvest. Félix Muygens, 30, rue de la Station, Koekelberg-Bruxelles, Agent général dépo- sitaire des grands vins primés de champagne (vins secs) S. Vinyas de Reims, (fournisseur breveté de la cour d'Espagne): des vins d'Espangne de la maison Federico Segundo ct Cadix; de la grande fine champagne de Gabriel Dubois et G'6 a Alanzaz-Cognac. Ces produits seront en dégustation aux expositions de Bruxelles et d'Ostende. On demande sous-agents pour la province. Bloedsgebrek- In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniauxapotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. In Belgie zijn 572 burgers die 40 jaar oud zijn en de vereischte som betalen om senateur gekozen te kunnen worden; of zij er allen het verstand bij hebben, dit zegt de Moniteur niet. Dit getal van 572 is als volgt verdeeld: Provincie Antwerpen, 67; Brabant, 131 West-Vlaanderen, 49; Oost-Vlaanderen, 79; Henegouwen, 79; Luik, 74; Limburg, 21; Luxemburg, 14; en Namen, 5S. Een meisje, 10 jaar oud, Maria Rama kers, wonende bij hare ouders, Leuvenschen steenweg, te brussel, is Zaterdag in droeve omstandigheden overleden. Over acht dagen had het meisje, in de school, Grensstraat, hare bank verlaten, om iets te gaan vragen aan een vriendinneken. Op dat oogenblik stootte een ander meisje haar onvrijwilliglijk tegen het lichaam, zoo ongelukkig dat de breinaald, welke Maria Ramakers in de hand hield, is haar oor drong. Het arm kind viel ten gronde, een kreet van pijn slakende. De onderwijzeres diende Maria Ramakers de eerste zorgen toe en het meisje werd vervolgens naar hare woning gebracht. Na acht dagen afgrijselijk lijden is de arme kleine Zaterdag aan de gevolgen harer wonde bezweken. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandèe. (Voir ann. 49 page.) Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. Ach, wat is de liefde toch een aardig ding! Maandag avond, tusschen 9 en 10 ure, had er ter gemeente Azebrouck eene gebeur tenis plaats, die, als gevolg der liefde, op het punt was te eindigen met de dood van een 19 jarig meisje, hetwelk twee aanbidders had. In eene herberg aan den dans zijnde, geraakten de beide minnaars in zekeren twist over de geliefde, die echter niet erg scheen te zijn; maar het bleek dat de juffer een wan hopig besluit nam om noch aan den eene noch aan den andere toe te bebooren. Eensklap verlaat zij de herberg en springt in eenen wal om zich te verdrinken. Gelukkig worden de aanbidders zulks gewaar en snel len ter plaats. De eerste aangekomene reikt zijn parapluie naar het meisje, welk zij vast- neemt, terwijl de andere ook alle pogingen doet om haar te redden, waarin zij gelukten. Nog eenige oogenblikken ware zij verdronken geweest. Terug in de herberg gebracht, heeft de drenkelinge, die zieltogend was, aldaar de noodige verzorgingen ontvangen. Snot, gele mondzwam, slechte ruling en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. Tentoonstelling van Oostende. De tentoonstelling voor Gezondheidsleer en Red dingstoestellen, Nijverheidskunt en Schoone kunsten te Oostende, waarover wij onze lezers reeds verscheidene malen hebben onderhouden, zal Zaterdag, 30 Juni aanstaande, geopend worden, in tegenwoordigheid der burgerlijke en militaire overheden. De opening is gesteld op 3 ure; gedurende de plechtigheid zal het muziek van het 39 linie regiment zich laten hooren. De tentoonstelling, zonder aanspraak te kun nen maken op eene groote uitgebreidheid, telt bij de 400 uitstallers, en zal, naar men ons schrijft, grooten bijval verwerven onder de be zoekers der badstad. De met grooten uitslag bekroonde pogingen, strekken den ontwerpers tot eere. Het is eene lichtbaak voor de toekomst: Voortaan zal Oos tende telken jare zijne tentoonstelling hebben, en deze uitstallingen zullen machtig bijdragen om de aantrekkelijkheid onzer stad te vermeer deren. De tentoonstelling en het Leopoldspark zullen met electrisch licht verlicht worden, do feesten er te geven, zullen er ongetwijfeld eene menigte wandelaars heenlokken. Van eenen anderen kant zullen de feesten, door het Gemeentebe stuur aangekondigd nog den luister van het badseizoen 1888, dat zich onder de beste voor waarden aanbiedt, vermeerderen. Het programma der feesten is verschenen: buiten de prachtige feesten in het Casino en in de Kursaal, moeten wij nog wijzen op de vijf dagen koersen, ingericht in renbaan Welling ton; op de roeiwedstrijden voor mannen en kin deren en velocipeden, enz. Er is nog spraak van de inrichting van een groot gijmnastiekfeest voor de maand Septem ber. Eene tentoonstelling, van kleine kinderen, die zal plaats grijpen in de lokalen der tentoon stelling, zal er gewis eene menigte bezoekers heenlokken. De Russische bergen die langs het strand zullen ingericht worden, zullen voor Oostende eene nieuwigheid zijn en gewis aldaar niet min bijval genieten dan te Brussel. Kortom, het seizoen van 1888 biedt zich zeer gunstig aan, en zij, die dit jaar de bekoorlijke badstad zullen bezoeken, zullen er vermakelijke uren slijten. Men verzoekt ons aan te kondigen dat de muziekmaatschappijen, die zich naar Oostende zullen begeven en er zich laten hooren in het Leopoldspark, vrijen ingang zullen hebben in VAN DEN 15 TOT DEN 22 JUNI 1888. »jc

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2