BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VEHSCHILLIG NIEUWS. Een handswerkman neemt hier eene benij denswaardige positie in en kan desnoods in één half jaar zijne reiskosten met gemak overleggen. Ieder werkman, die de middelen heeft of kan krijgen om hierheen te komen, doet dwaas in Nederland te blijven. Ook door aannemers zijn hier in de naaste toekomst zaken te maken. Daarom Nederlanders, blijft nu niet in gebreke om uw uiterste best te doen, gij zult een geheel nieuw en goed veld voor uw werk vinden. En de financiën der Zuid-Afrik.Rep. zijn goed, nog dit eerste kwartaal gaf een voordeelig solda van 720,000. Andere dagbladen, alsook bouwkundige weekbladen, als de IngenieurBouwkun dig WeekbladVademecum voor Bouw kundigen, Advertentiebladenz., verzoek ik dit over te nemen. Yperen, 30 Juni 1888. Conferentie. Eene publieke conferentie in de vlaamscbe taal, door M.E.Be Caestecker, rijksveearts te Langemark, zal gegeven worden in de benedenzaal van bet Stadhuis, te Yperen, de volgende Zaterdagen, telkens te tien ure des morgens, 30 Juni, 14 en 28 Juli, 11 en 25 Augustus, 8 en 22 September, 6 en 20 October, en 3 November 1888, over de kennis der dieren (Zootegbnie). Wij wakkeren de landbouwers en de land- bouwvrienden aan deze kostelooze conferen- tien bij te wonen. De heer Gorrissen, nu tusscbentijdige on der-bestuurder aan bet middelbaar bestuur van registratie en domeinen, is tot onder bestuurder benoemd. Een ministeriëel besluit keurt de plans goed voor bet aanleggen van den rcchtstreek- schen ijzerweg van Meenen op Roeselare, onder voorbehouding dat er niets voorbarig beslist is nopens de kunstwerken, de om draaiingen van wegen, paden en waterloopen, de waterpas doorgangen en de uitbatings wegen op bet plan voorkomende en waarvan de ontwerpen nog niet goedgekeurd geweest zijn zouden. Bij gebrek aan vriendelijke overeenkomst met de eigenaars, is de Naamlooze Maat schappij der ijzerwegen van Westvlaanderen gemachtigd om, in 's Staats naam, de eigen dommen te doen onteigenen bij justiciegezag, gelijkvormig de wet van 17 April 1855. M 1 t t.i'oot oieuws. Er is in Yperen van niets anders sprake meer dan van de toelating, door Leo XIII gegeven, om op Vrijdag (gisteren), ter gele genheid van St-Pietersdag, vleesch te eten. Ziet ge wel, zei M Paster, als men voor de katholieken stemt dat men er voren be loond is! Wel ja, Mijnheer de Paster, antwoorde boer Claai, onze Koning is toch eenen braven menscb, niet waar. Gij moogt verzekerd zijn dat ik nooit meer zal nalaten voor deze wel doeners te stemmen. Maar Claai, dat is de Koning niet die dat toelaat, bet is de H. Vader de Paus, de eenige onf'aalbare mensch op aarde. Het is hij die toelaat Vrijdag (gisteren) vleesch te eten, ter eere van zijnen jubileum van 50 jaar priester te zijn, en ook omdat gij en uwe vrienden, wel gestemd hebt om katholieken, brave menschen naar de Kamers te zenden. Het is toch ook met ons beste te doen in de stemming dat ons zooveel geluk te beurt valt? Ja zeker, mijn vriend, en gij moogt verzekerd zijn dat al de menschen van gansch de wereld en bijzonderlijk van Belgie, zullen tevreden zijn daarover. Wel zeker, Mijnheer Paster, dat is eene uitnemend goede belooning; en gij moogt zeker zijn dat ik altijd voor die brave men schen stemmen zal. M. de Paster spreekt bier tegen eenen cynskiezer die gesterad beeft voor onze kle rikale Senator en Kamerleden, een man die rijk is en niets te kort heeft, want velen de zer denken op den toestand der armen niet. Hadde M. Paster tegen eenen werkman gezeid: mijn beminde parochiaan, gij moogt Vrijdag vleesch eten. Ik zou wel durven wedden dat deze zou geantwoord hebben: Mijnbeer Pastor bet is onnoodig dat gij ons 's Vrijdags vleesch doet eten, wij en kunnen er geen meer koopen om 's Zondags een brokje in den pot te steken, verre van er op eenen Vrijdag te kunnen eten. Daarbij, wij kennen onze plichten; het gebod der H. Kerk zegt: Geene geboden vastendagen zult gij breken en wij en breken geene; we zijn wij mannen van den ouden eed. 't Is zoo, beminde lezers, alwie de middels heeft mocht Vrijdag vleesch eten. Maar weet gij voor wie deze toelating gegeven geweest is Voor de geestelijken, want de Paus weet wel dat men in al de kerken schooit om hen te kweeken, en dat zij bijgevolg niets tekort hebben en op al de dagen vleesch kunnen eten. Hij moet ook wel weten dat de arme duivel geenen cent heeft om een enkel stukje vleesch te koopen, zelfs des Zondags niet. Vermits hij dat weet, hij, de Paus, die zoo veel miljoenen ontvangen heeft, waarom doet hij het volgende werk van Bermhertig- heid niet: Ten eersten, voor alwie de middels heeft toelaten op St-Pietersdag vleesch te eten; En ten tweeden, aan alle arme huisgezin nen een vijffrankstuk zenden om op dien dag een brokje vleesch te koopen. Dit zou ten minsten eene goede kristelijke en menschlievende daad zijn, die hem niet hard vallen zou, daar hij het toch met het geld van anderen doen zou; maar neen, het geld schooien der arme huisgezinnen om hen dan te vrede te stellen meteene onmo gelijkheid; om hen te paaien met te zeggen: voor belooning moogt gij Vrijdag, 29 Juni, wezende St-Petrusdag,vleesch eten als gij... er hebt!!! Welwelwat weergalooze onbaat zuchtigheid^ en welke tastbare ongehoorde genegenheid? voor de arme menschen De Paus, een men3ch gelijk wij, laat toe op eenen Vrijdag vleesch te eten, hetgeen de H. Kerk strengelijk verbiedt Zij zullen ons wellicht willen doen geloo- ven dat de Paus onze God is. Wacht maar*'t zal er van komen. P. S. Men mocht gisteren (Vrijdag) vleesch eten en vandaag nietHet is eenen mensch die het gebied Hoe rijmt men dat te zaam BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id. 2. Sterfgevallen Bollengier, Lucia, huishoudster, 51 jaren, echtgenote van Joannes Verborgh, Onze Vrouwstraat. Lalous, Constancia, koop vrouw, 60 jaren, echtgenote van Franciscus Ceuninck, Klaverstraat. Delbare, Leon, wagenmaker, 75 jaren, weduwaar van The- resia Scherpereel, Meenenstraat. Robbe, Eugenia, kantwerkster, 54 jaren,ongehuwd, Alph. Vandenpeereboomplaats. Segers, Maria, landbouwster, 49 jaren, ongehuwd, St-Pieters-buiten. Cardinael, Karei, zon der beroep, 77 jaren, ongehuwd,Rijselstraat. Dumord,Felicita, zonder beroep, 79 jaren, ongehuwd, Bollingstraat. Gaster, Maria, dienstmeid, 66 jaren, ongehuwd,Boterstraat. Paesschesoone, Emelia, zonder beroep, 68 jaren, ongehuwd, St-Jacobs-buiten. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 1. Rechterlijke Hrónijk. Den 23 Juni 1.1. een genaamde Pescher, Julius-Ernest, katholieke priester, in Frank rijk geboren en over twee jaren door het Hof van Poitiers tot 15 jaren dwangarbeid voor aanslagen op dezeden veroordeeld, verscheen voor de lijfstaffelijke rechtbank van Gent. Die kerel was er in gelukt zich aan de op zoekingen der fransche politie te onttrekken met zich in een klooster van Poitiers te ver bergen, waar men hem met opene armen ontvangen had. Later is hij in Belgie gekomen en is voor eenigen tijd te Aalst binnen gevallen. Ver volgens werd hij door de zorgen zijner gees_ telijke oversten, naar Etterbeek gezonden, waar hij mis las en de katekismus lessen gaf. Priester Pescher heeft veel zorg gehad ons landvoorde gastvrijheid,die het hem schonk, te beloonen. Hij lokte de kleine meisjes aan welke hij katekismuslessen gaf, naar zijne woning, onder voorwendsel haar prentjes en beelde kens te geven; maar hij pleegde daden op haar, die tot zijne aanhouding aanleiding gaven. De pleidooien hadden met gesloten deuren plaats en om reden. De heilige man is tot tien jaren gevangen berooving zij ner burger- en politieke rechten veroordeeld geweest. De arme martelaar Over eenige maanden werd Julius Aumont, onderpastoor te Mautis in het open veld op heeterdaad betrapt bij het plegen van aan slagen op de zegen. De zaak kwam den 22 Juni 1.1. voor de lijfstraffelijke rechtbank van St-Ló (Frank rijk). De onderpastoor, die 34 jaar oud is, werd tot zes maanden gevang an 16 fr. boete ver oordeeld. Zijn medeplichtige was een jonge ling van 16 jaar, student. Nog een zestal dergelijke veroordeelingen van gekruinden zouden wij aanhalen kun nen. Maar deze zijn reeds ruimschoots vol doende om te doen zien dat de hedendaag- sche priesters verre zijn van aan hunnen eed van eeuwige zuiverheid getrouw te blijven. Vindt ge 't ook niet, Nieuwsbladje Maar ja dat zijn allemaal vuile leugens, niet waar, katholiek orgaantje POPERINGHE. Arme Philharmoniel wat gaat gij worden? Tot wat zullen u de prijzen dienen welke gij in de internationale prijskampen van Rijsel en Beauvais met zooveel luister be haald hebt? Nu, dat een soort van Congonar6 die Poperinghe bewoont en vol steekt van muziekale kennissen, excathedra verklaard heeft dat er drij kollossale fauten begaan zijn geweest in de uitvoeringen der stukken van de Concert-serenade laatst gegeven aan M. Van Merris, ter gelegenheid zijner benoe ming tot algemeen Consul der argentijnsche Republiek. Ja, DRIE FAUTEN! noch meer noch min. Wat de gesteltenis der Phihlarmonisten verergert,het is dat nog een ander orakel van het zelfde gewicht, dat men mineur zegt te zijn, van zijnen kant (wij beven er van) de zelfde woorden herhaald heeft!! En deze tweeën kappen er nog al hard door; want zij duiden aan in wat deze drij- voudige muziekale afschuwelijkheden be staan. Eerstens... er was geen samenhang! tweeds algemeen wanluidenheidW en voor t'eindigen nog maat noch kleur!!!... oufüü Gij moet bekennen met mij, beste lezers, dat, na zulke oordeelvelling, de Philhdrmo- nisten van Poperinghe, om hunne schaamte te verbergen, maar de grond waar zij geboren zijn te verlaten en zij zich maar meer te en- gageeren hebben bij het Muziek van Tippo- Tip. Wij zullen het affront niet doen aan de ar tiestenliefhebbers, met zooveel kunde be stierd door M. Van Elslande, ernstig de be oordeeling welke deze twee onnoozelaars zich veroorlofd hebben over dit Muziekgenoot schap af te leggen, dat sedert 14 jaar zich overal heeft doen toejuichen waar het zich liet hooren. 't Is zooveel te meer onnoodig de v erdedi- ging onzer vrienden te nemen, dat er een achtbare burger die een hooge plaats in stad bekleed en gekend om zijne erstigo en onbe twistbare muziekale kenissen, den zelfden avond der serenade aan M. Berten gegeven ter gelegenheid zijner bevordering tot den graad van officier der Leopoldsorde, zich ge. last heeft de artiesten van den zoogezegden Vanneuseghemten bloede te geeselen, dio jaarlijks aan stad maar het bagatelleken van 3000 franken kosten. Wij zegde aan wie het hooren wilde, dat het Muziek van den K.K., waarvan de kwidams in kwestie het schoon ste versiersel zijn, verre van de minsten voor uitgang te doen,alle dage van langsom slech ter wordt. Na zulk eene verklaring en om dezelve te staven dagen wij de genaamde V... en T... gezegd mineur uit, in de matte te komen 'tzij in de theorieke, 't zij in de instrumen tale gedeelte, met den eenen of anderen leer- leerling der Plularmonis. Wij twijfelen niet het minste of onze jonge muziekantjes zou den hun bewijzen dat, voor wat de muziek betreft, zij maar ezels zijn. De groote kommissie der leesten van 29 Juli. Zij doen het goed deze heeren. Gelukkig- lijk dat er twee zijn die handen en tanden hebben die moediglijk de verdediging van den Poperingschen koophandel genomen hebben tegen het indringen van de vreemde lingen alhier, zonder dit hadde Felix, die hun zoo zeer is toegedaan, de Poperinghe- naars belet hun deel van de winst te hebben. Gaan M.M. Baeckeroot en Degryse dat kunnen overwinnen! Wij weten het niet; doch het publiek zal hun dankbaar blijven voor de edelmoedige pogingen welke zij aan gewend hebben. Eene derde briefwisseling ons te laat toe gezonden zijnde, vinden wij ons genoodzaakt die tot Zondag aanstaande uit te stellen. Groote krijgsoefeningenGene raal Pontus, minister van oorlog, heeft be sloten dat de krijgoefeningen, gekend onder den naam van groote manceuvers dit jaar in de kempen zullen plaats hebben. Zij zullen 15 dagen duren, te weten van 25 Augustus tot 10 September. De troepen zullen post vatten langs de groote banen welke de gemeente Leopolds- burg, Westerloo, Tongerloo, enz. doorsnij den. J De besturen dezer gemeenten zullen eerst daags verwittigd worden dat zij de noodige maatregels moeten nemen om de mannen en en de paarden een onderkomen te verschaf fen. De krijgs-intendentie gelast zich met de bevoorrading, behalve voor het paardenvoe- der in zekere gedeelte der streek, alwaar de inwoners zullen uitgenoodigd worden om dit laatste tegen betaling te leveren. De teering, de borstziekten, hebben ver- schillige oorsprongen:erfelijkheid,afmaiting, overdaad, bloedarmoede; men moet ze schu wen en vreezen telkenmale dat de dagelijk- sche verbruiking grooter is dan de spijsver tering opleveren kan: de gebruikte middelen zijn talrijk, maar het zijn slechts schijnmid- dels, want ze geven den eetlust niet terug en laten geenszins toe eenen voorraad tot stand te brengen die de spieren moeten ver sterken en op die wijze de ziekte onmeedoo- gend verdrijven. De versterkende Wijn Defresne (vin toni- nutritif Defresne) na elke maaltijd per half wijnglas genomen, de Peptone Defresne met zooveel goed gevolg in de hospitalen van Parijs gebruikt, dagelijks twee lepels i» een weinig vleesclisap (bouillon), vervullen dit doel, want deze wijn bevat de peptone of vleeskrachtigo stof, welke de spieren voedt; de natuurlijke phosphoorzure kalkmelk, di® de voeding prikkelt, en het bloedvormend ijzer, dat de roode bloedparels vormt. Deze wijn is in de hospitalen der Fransche hoofd stad aangenomen en in Belgie zeer geprezen, waar men hem in alle apothekerijen aantreft'. Zondag avond, ten half tien, had te Brussel de opstijging plaats van den ballon: Le Grand Concoursbevattende 1,500,000 litters gaz. Vijf reizigers, waaronder twee vrouwen, namen deel aan de reis, met den luchtreiziger M. Toulet. De groote luchtbal was voorzien van een vuurwerktuig dat in de hoogte, te midden der duisternis, een prachtig vuurwerk deed schitteren.^ Hij is met den wind de richting naar het Zuid-Westen ingeslagen en was voorafgegaan van kleine ontplofbare licht- ballonnen! De ballon Grand Concours is ten 4 ure 20 s morgens, in de beste voorwaarden ne dergedaald te Bailleul, in het Noorderdepar tement. De Waalsche dagbladen klagen op hun ne beurt over het bederf der wateren. Dui zenden kilogrammen visch werden vergeven in de Ourthe en de Vesdre door de scheikun dige stoffen voortkomende van de nijver heidsgestichten. Extrait des anna'es vinicoles de Reims: I armi les bonnes marques do champagne introduites en Belgique, nous citerons le champagne sec S. Vinyas, fournissettr bre- veté de la cour d'Espagne et raédaillé a plusteurs expositions. Ce vin joint h des ii prix relativement moderés, une délicatesse et une f inesse extremes, il est tres estimé a des vrais gourmets et merite tous nos élo- ges. Nos lecterns apprendront avec plaisir que ce nectar divin sera exposé et dégusté aux expositions de Bruxelles et d'Ostende. Wreede kindermoord,Men schrijft uit Rijsel: Dinsdag 19 Juni, rond II uren 's morgends, vond Frans Wambre, landbou- VAN DEN 22 TOT DEN 29 JUNI 1888. 4c

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2