Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 135. 27e Jaar. Zondag 29" Juli 1888. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Verschillij Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BareelDlxmndcstraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEN 95 ceutiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jnars voor de slad 5 ffsv 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 'tport daarboven. 10 centiemen het nunimcr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperirighe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50— 12-076-42 Mouthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 7-55 8-20— 9-58 10-03 11-16 2-41 2-54 5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 -5-56 6-21. Kortrijk, 5-30— 8-20— 9-58 11-16 2*41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 -11-16 2-41 5-20 7-50. Privas, 22 Juli. In de wetgevende kiezing van het depar tement der Ardèche zijn de volgende uitsla gen bekend: In 250 gemeenten op 339, hebben bekomen: M.Beaussié,republiekein, 36,531 stemmen. M. Boulanger, 19,885. De kiezing van M. Beaussié is verzekerd en generaal Boulanger komt er met eene groote buis van af. Perigueux, 23 Juli. M.ïaillefer, 47,650 stemmen; M.Clergonie, 41,580: M. Boulanger, 4,645. Lyon, 23 Juli. M. Cbépin, progressist, 33,628 stemmen; verscheidene, 8,731. De Fransche kiezers van de Charente In férieure, van het Noorden en van de Somme, zijn op 19 Oogst bijeengeroepen. Voor de kiezing van het Noorden zijn twee zetels open. Generaal Boulanger zal zich kandidaat stellen in de Charante en de Somme; maar wat het Noorden betreft, daarover is nog geene beslissing genomen; hij vreest dat de groota meerderheid die bij daar eenige maanden geleden beeft bekomen, hem zou ontvallen en hij alzoo een grooten fiasco zou maken. De beer Vaillant beeft in den municipalen raad van Parijs, voorgesteld eeDe som van 20,000 fr. toe te staan aan de aardewerkers die in werkstaking zijn. Hij vroeg de drin gendheid voor het voorstel naar eene com missie verzonden. Eene werkstaking is ontstaan in de werk buizen van de gazcompagnie, te St-Denijs (Parijs). De patroons hebben geweigerd de voorwaarden aan te nemen die den 2 Aprd door den municipalen raad van Parijs wer den gestemd. Dezen morgend, rond 9 ure, beeft eene bende van ongeveer 300 man de werkplaats der plaveiers ingenomen en bet gereedschap ontrukt aan degenen die nog werken. Daarna zijn zij naar Parijs opge rukt. GEDENKTEEKEN J. EN L. VAN DE VELDE. De inhuldiging van bet gedenkteeken opgericht ter eere van de gebroeders Van de Velde, heeft Zondag namiddag plaats gehad, in bet bijwezen van eene buiten gewone groote volksmenigte. De stoet heeft zich om 3 ure gevormd op den Kouter en om 3 uren 20 m. die plaats verlaten. Er waren vier muziek korpsen in den stoet, waaronder drie mi litaire korpsen, die men eerst zegde niet te mogen spelen, omdat de komponisten zich daar legen zouden verzetten, maar daar is niets van geweest. Er waren talrijke maatschappijen aan wezig en de stoet maakte eenen diepen indruk. De stoet is langs voorbij het huis ge gaan, waar de ouders van de gebroeders Van de Velde wonen. In den gevel van het huis, kort Onder bergen, nu Gebroeders Van do Veldestraat werd een gedenkteeken geplaatst, waarop men het volgende lezen kan, in de beide talen: Hier woonden de geboeders Van de Velde, in den Congo gestorven voor de beschaving. T 888 Vandaar begaf de stoet zich naar het park waar het gedenkteeken onthuld en redevoeringen werden uitgesproken door M. Lefèvre, voorzitter van het gentsch comiteit; M. Colson, die het gedenkteeken ontving is naam der stad; M. Van Wilder (in 't Vlaamsch), en M. Lutens. Het gedenkteeken is geplaatst tusschen den grooten vijver en de normaalschool. Het werd ontworpen door den teekenaar Hems en uitgevoerd door den gunstig ge- kenden beeldhouwer Mast. Op eeno opeenhooping van rotsblokken waar de portret-medaillons der beide broeders zijn aangebracht, zit een kleine Congoneger, een inlandsch speeltuig han- teerende. Aan zijn voeten liggen sagaaien, schil den, landkaarten, boeken enz. Het opschrift in de beide talen luidt als volgt: Jos. Liev. VAN DE VELDE Ganguilla Leopoldville 1882 1888 Het geheel kost slechts 2,300 fr., door inschrijvingen bijeengebracht. Het gedenkteeken is zeer bewonderd geworden door het talrijk publiek gedu rende het overige van den dag en de hee- ren Armand Heins en Louis Mast zijn her haalde malen geluk gewenschl over hun werk Na de inhuldiging van hel gedenkteeken hebben de inrichters aan den Koning de volgende depeche gezonden: Gent, 23 Juli 1888, 4 u. 'a av. Sire, Het schepen collegie van Gent ontvangt van het Komiteit het Gedenkteeken, opge richt ter eere van de gebroeders Van de Velde en van het werk van den. Congo. De burgerlijke- en krijgsoverheid zijn tegenwoordig. De ontzaglijke menigte dio zich in het park der Citadel bevindt juicht de twee hel den en het werlc van den Congo toe. Leve de Koning Terwijl Zondag laatst hulde gebracht werd aan de gebroeders Van de Velde, die zich geofferd hebben voor beschaving en vaderland, kwam er een brief toe van Sakala, den jongen neger, die iedereen le Gent en te Yper gekend heeft en die door kapitein L. Van de Velde uit den Congo was mede gebracht, hem hier onderricht heeft laten geven en hem dan terug mede- geleid beeft naar zijn land. Vader Van de Velde, toen hij Zondag van de plechtigheid terugkeerde,vond den brief to huis. Het is de eerste die Sakala heeft geschreven sinds kapitein Van de Velde dood is. Deze brief draagt het postzegel van Bo- ma, gedagteekend van 15 Juni. De brief is in het fransch geschreven. Ziehier nage noeg den inhoud er van: Zeer beminde Tante, Ik ben zeer tevreden geweest nieuws te hebben ontvangen; wij zijn zeer goed geweest toen wij Europa hebben verlaten., tot aan Boma. Mijn arme Lieren en ik zijn te Boma aangekomen, na eene reis van 50 dagen, aan boord van de Lei van Antwerpen. Ik was zeer tevreden als ik te Vivi was aangekomen. Mijn vader meende dat ik dood was; hij heeft geweend en heeft een groot feest te Vivi ge geven ter gelegenheid mijner terugkomst. i) Ik ben 10 dagen bij mijne familie geble ven, terwijl mijn arme kapitein de karavaan en zijne soldaten te Matadi schikte. Ik heb alles moeten vertellen en vooral van mijne tante B., van bon papa en bon mama. i) Onze beminde Lieven is voor mij naar Leopoldville vertrokken; als ik vertrokken ben, heeft mijn vader mij 4 jongens als diest- boden gegeven;alsdan beu ik mijnen armen L. te Banza Malike gaan vinden.Wij zijn drie da gen te Banza Matike gebleven,vandaar zijn wij naar Leopoldville gegaan; wij zijn daar wat gebleven en Lieven heeft wat koorts gekre gen ;drie dagen nadien waren de koortsen zeer erg.de kapitein was zeer ziek.De koortsen zijn verergerd en onze arme kapitein is den 11 Februari gestorven. Mijn beste tante B.ik zal u nooit verge ten; ik ben te Leopoldville eene maand ver bleven met mijne kameraden; alsdan ben ik naar Vivi terug gekeerd. Als ik te Vivi kwam heeft mijn vader geweend. Beste tante, ik denk er alle dagen aan dat gij zoo goed voor mij waart; ik zal u nooit vergeten en geheel de familie bon papa- en bon mama ook niet; ik zal geheel mijn leven aan u denken... Vele kompümenten aan bon papa en bon mama en aan tante E..en aan mijne kleine F.... J.., alsook aan tante IL. zonder tante C... en geheel de stad Gent te vergeten; ik omhels u duizend maal. Uw arme Sakala van Vivi. Vivi, 8 Mei 1888. GEMEENTERAAD VAM BRUGGE. Wij vinden in het verslag der zitting van den Gemeenteraad van Brugge, het volgende over de beiteltafereelen die hel Breidel-Gedenkstuk versieren. Volgens het brugsch gemeenteraadslid Lefebure zouden die stukken niets beteekenen. Wij geven hieronder een uittreksel van de kri tiek, die waarschijnlijk een antwoord zal uitlokken van wege de artisten met de uitvoering gelast. Ziehier wat er daarover gezegd is in den brugschen Gemeenteraad: M. Lefebure (VI).Nu dat bet Breidel Gedenkstuk overgegeven is, houd ik er aan te zeggen dat de beileltafereelen veel te wenschen laten; men verwachtte zich aan iets puiks, aan iets dat om zeggens maar half voltooid is; had een Brugsch beeldhouwer zulk werk moeten leveren, voorzeker ware 't afgekeurd geweest. Ver mits de stad haar aandeel in den onkost betaalt, hebben wij het recht onze denk wijze wegens het geleverde werk te laten kennen; ik voor mij verklaar geen deel te willen nemen aan de goedkeuring van dit beitelwerk, want het is beklagens- weerdig gelijk het uitgevoerd is. M. Van df.n Abeele. ln zake van kunst is eenieder van deze of gene ziens wijze bij te treden, en 't gebeurt niet zel den dat bevoegde mannen wegens het zelfde werk teenemaal van zienswijze ver schillen. Zoo is 't gelegen met de beiteltafereelen van het Breidelgedenksluk, die goedge keurd zijn geworden door mannen zooals MM. Vingolte van Antwerpen en Pauli van Gent, die toch de eerste de gereed- sten niet zijn. Die beileltafereelen moeten van verre besehoud worden en niet van bij; zij mochten overigens niet opgevat zijn der wijze van de beelden zelf in staat van on dergeschiktheid te stellen. M.Lefebure(VI).Dat die heeren waar van M. Van den Abeele spreekt de tafe reelen aanvaard hebben, kan waar zijn, maar 't geen ook waar is, 't is dat dit werk, geschikt, zooals hij zegt, om van verre beschouwd te worden, op 10 me ters afstand niets meer vertoont dan on beduidende lijnen waaruit liet onmogelijk is iets op te maken. Het hoogverheven beeldwerk van het Pantheon is ook geschik geweest om van verre gezien te worden, liet is nochtans tot in de minste bijzonderheden afge maakte. Wal meer is, niet alleen is hel beitel werk niet voltrokken gelijk 't behoort, maar het zondigt legen de eenvoudigste regels der verhouding; al de beenen en de armen der personagiën zijn te kort of le lang bij zoo verre dat ik niet weet hoe M. De Vigne zulk werk heeft willen leve ren. Vermits 't aanveerden dezer meester stukken geschied is door eene bijzondere commissie zou ik willen dat die commis sie de eere der aanveerding geniete, 't is le zeggen dat de namen barer leden op het voetstuk zouden mogen slaan. M. Cauwe, schepen. Er staan al na men genoeg op. M.Van den Abeele.— At hetgeen M.Le febure zegt t- omt hier niet te pas; er zijn DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1