Omtreksnienws. BRIEFWISSELINGEN. Poperog he. STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. tijdschriften opzettelijk bestemd voor het bespreken van kunstwerken; dat M. Lefe- bure een artikel schrijve en doe verschij nen; men zal hem antwoorden. M. Lefebure (VI.)Mijne bemerkingen komt hier integendeel zeer gord op hare plaats. Het geld een gedenkstuk dat ge deeltelijk met de bijdrage van den ge meenteraad opgericht is. Als lid van den gemeenteraad verklaar ik niet verantwoor delijk te willen zijn opzichtens het gele verde werk. M. Ronse, schep. Is het nu besloten dat wij de namen der leden van de aan- veerdingscommissie op het voetstuk zullen lalen beitelen? M.VisART.burg.Er is geen plaats meer, voorwat de bemerkingen wegens de bei- teltafereelen betreft, verklaar ik mij aan te sluiten bij de zienswijze van M. Van den Abeele. GEMEENTE KIEZING VAN STRÉE (Henegouwen), van den 22 Juli. Er was kwestie van M. Lebrun, katho- lijk, ontslaggever als raadsheer en sche pen. M. Lafontaine, liberaal, heeft 65 stem men bekomen; M. Fiévez, klerikaal, 60 stemmen. Vóór de kiezing bestond de raad uit vier liberalen en vier klerikalen. De meer derheid gaat dus langs den kant der libe ralen over die nu een liberalen schepen zullen kunnen kiezen. Slrée is in feest. Yperen, 28 Juli 1888. Volksvlijt. Zondag j.l. hield de liberale bekwaam- heidskiezersbond Volksvlijt eene verga dering, om te beslissen over de keus van een nieuw lokaal. Een 70tal leden waren aanwezig en met eenparigheid werd de bovenzaal van bet koffiehuis Zilveren HoofdRijselstraat, ge kozen. Dat die ruime, nette en luchtige zaal aan iedereen beviel, hoeft niet gezegd te worden. Het blijkt genoeg uit bet groot getal leden, die opgekomen waren. Daar zal men ten minste op zijn gemak zijn en de vele feestjes, die de bond zijnen leden aanbiedt, zullen daardoor dubbel aan lokkelijk zijn. Een straatblad uit Brussel zegde in zijn laatste nummer dat de liberale bekwaam- beidskiezersbond om zeepe was of ten minste op krukken sprong. Dat zulks zijnen wenscb ware, dat gelooven wij vast, maar gelijk het koddige Jantje de Lanteernman van tijdens de Octobcrkiezingen hem nu nog loodzwaar op de mage ligt, zoo zal het in lange nog de bekwaamheidskiezersbond niet geteerd kun nen krijgen, want die maatschappij is in vol len bloei en neemt gestadig toe. Zij is en blijft wel degelijk een scherpe doorn in den voet van bet Ypersch klerikalism, het moge den Vlaming (aan 5 centiemen, a. u. b en zijne klieke aanstaan of niet. s»cSﮫibc SijsHst-ftsa Op clo Tentoonstelling van Scboono Kun sten te Botterdam, komt onze medeburger, P. Comein, beeldbouwer, te Brussel, nog een echte bijval te genieten, door twee zijner zoo lieve slatuettjes aan den man te brengen. Wij zullen baast den naam van heilige aan St-Médard moeten onttrekken, vermits bij belooft, als bet op zijn feestdag regent, dan zes weken lang te laten regenen. Ja, maar, dat hij ten minste bij de zes weken blijft en ons niet gestadig te weeken legt. Als 't niet baast voor goed betert zal bij geene absolutie meer krijgen, de leugenaar. Beeds sedert Vrijdag der verledens week waren de zes weken voorbij en wat hebben wij gehad? Schoon weder? Heldere zonne schijn? Warmte Had St-Médard al moeten drinken dat sinds dien gevallen is, bij ware dag en nacht stapelzat geweest en bij zou waarlijk gezeid hebben: Ik beloof van meer mijn beste te doen, en de menschen niet meer te bedrie gen, bijzonderlijk de buitenlieden, want ik weet nu genoeg van nat te spreken. En inderdaadmen boort alle man klagen dat alles t6 kwiste gaat op bet land; de bui tenlieden kunnen niets doen ter oorzaak van de overvloedige modder, en bet slechtste van al is voor den werkman en de kleine burgers nog dat de aardappelen in 't land beginnen te rotten. Allo! St-Médard, machtige regenbescber- mer, heb ten minste wat medelijden met ons allen en bijzonderlijk met de boeren, die nu reeds hunne pachten niet meer kunnen be talen. Tentoonstelling. Op den derden Zondag van September aanstaande zal er eene Tuinbouwkundige tentoonstelling plaats hebben, ingericht door de Hof bouwmaatschappij, gevestigd in de Getemde Leeuwente Yperen. Deze ten toonstelling zal bestaan uit allerhande tuin- voortbrengselen. Verleden jaar beeft deze maatschappij ook eene tentoonstelling gegeven in baar lokaal, en deze beeft buiten alle verwachtingen wel gelukt. Het is te hopen dat de pogingen dezer eenige en nog jonge Hofbouwmaatschappij van ons arrondissement, nogmaals zullen welgelukken; men is reeds volop aan 't schik ken en regelen van al wat er mede in betrek king staat. Ieder lid (deze tentoonstelling is enkel ge geven door de deelnemende personen der maatschappij), is verzocht zooveel als bet mogelijk is, bij te dragen en de tentoonstel- Iers zullen beloond worden met medailjen en diploma's. Zeggen wij nog dat ieder lid der maat schappij maandelijks een tijdschrift ontvangt, waarin de verslagen der vergaderingen voor komen en waarin er heel nuttige en aange name artikelen over hovenierderij,boomteelt, bloemkweek, enz. verschijnen. Op den 3" Zondag van iedere maand wordt er vergadering gehouden in bet lokaal, om 3 ure; besprekingen en voordrachten worden er gegeven en ieder maal beeft er eene Tom bola plaats voor de aanwezige leden. Daar enboven mag ieder lid aanbrengsten (apports) tentoonstellen van de nieuwigheden die bij kweekt, en ze worden dan beloond met een zeker getal punten. Degene die bet meeste getal punten bekomt t'einde 't jaar, krijgt eene medailje of diploma. De onkosten voor ieder lid beloopen slechts tot 50 centiemen per maand. Beeds een groot getal leden maken deel van bovengenoemde maatschappij, boewei zij slechts sedert 6 Februari 1887 in voege is. Tarief. Te Pont-a-Cellea beeft de gemeenteraad den tarief der kerkelijke diensten, missen en uitvaarten, in al de herbergen bestendig doen uitplakken- Dat is een goede tegenhanger voor do Loi-Wet en een goed middel om de familiën tegen de schaamtelooze strooperijen der geestelijkheid te verwittigen. Zou men dezen maatregel ook te Yperen niet kunnen toepassen, want onze kosters hebben er een bandje van om apotbekersrekeningen op te maken? Gilaibalspel. Verleden Maandag avond hebben de leden der maatschappij gaaibolders, gevestigd in de Oude Klok, Rijselstraat, eenen aangena- men avond doorgebracht. De achtbare voorzitter beeft eene jonst gedaan van 10 scboone en heel merkweerdige prijzen. Er werd hevig voor gekampt. Bijna al de leden waren er tegenwoordig (omtrent 40). Wij stippen volgaarne zulke feestjes aan, omdat milddadige mannen daarmede bet in zicht hebben den werkman eenige aangena me uren te laten doorbrengen. Wij hadden reeds menigmaal met lof mo gen spreken over hem en over nog andere milde beeren, die niets sparen om van den werkman bemind en geacht te worden. Wel, hoor ik zeggen, 't is gemakkelijk prijzen te geven, de brouwers winnen im mers geld genoeg. Dat kan wel waar zijn, maar volgens ons is bet ook niet al gewin wat eene brouwerij opbrengt. Vele kosten beeft de brouwer af te dragen vooraleer bij iets voor bom over beeft. Daarbij, hoeveel brouwers vindt men niet, die geenen centiem zouden uitgeven ten voordeele der maatschappijen die in hunne berbergen gevestigd zijn? Maar wanneer de medewerking der eige naars van de berbergen niet ten achteren blijven, dat ten minste, kunnen de pachters dezer er eenig voordeel uittrekken. Dat doet ben leven, en maakt dat de bijeenkomsten altoos talrijker worden. De tijden zijn slecht, menigeen is verplicht t'huis te blijven omdat er bij hem mangel aan duimkruid is en dat zij eerst leven moeten. Er is niets meer te winnen, dan eene kleine daghuur, en somwijlen moet men vrouw en kroost voeden en onder houden met eenige centiemen daags. Wij willen daarom niet zeggen dat men zich dagelijks of wekelijks moet zat drinken. (Er zijn in alles en altijd buitensporigheden gedaan). Maar wij zien gaarne dat de armo werk man ook een pintje wil drinken, en zich een weinig vermaken kan met bet eene of ander spel. Dat is ons dunkens toch maar redelijk en rechtvaardig ook, en nochtans zijn er velen voorwie die genoegens eene doode let ter blijven! Slechte tijden, ga! BURGERSTAND VAN DEN 20 TOT DEN 28 JULI 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 8; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Braem, Karei, vleesehhouwer, en Bergh- man, Louisa, dienstmeid. Capoen, Alois, landbouwer, en Desmedt, Emma, zonder beroep. Sterfgevallen Dejaegber, Petrus, zonder beroep, 38 ja ren, weduwaar van Isabelle Staesen, Dixmu- destraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0. Gouden Bruiloft. De echtgenoten Descamps-Grimmon- prez, hovenier, te Meessen,hebben,den24 Juli laatst, hunne gouden bruiloft gevierd. Onze beste gelukwenschingen aan deze gezegende ouderlingen. Dat zij nog lang gelukkig en gezond leven! Al voor kerken en kloosters. Eene toelage van fr. 3,824-33 is toegestaan aan de kerkfabriek van Becelaere, voor de herstellingswerken aan den toren dier kerk; Fr. 2,319-90 aan de kerkfabriek van Oost- Roosebeke, voor bet vergrooten der kerk; Fr. 3,233-62 aan de kerkfabriek van Ten- Brielen, bij Comen, voor bet bouwen der kerk. Iedereen weet dat onzen eerbiedwaardi- gen Burgemeester, geleid door een geest van gematigbeid en verzoening, verklaard beeft aan de Maatschappij van Philharmonie, in eenen brief haar toegestuurd den 15 Mei 1.1. dat bet ontwerp van Mijnbeer den Gouver- neur uit te noodigen is opgevat geweest in eenen zin vreemd aan alle politieke ba- weegredenen. Ons doel voegt er de achtbaren beer Berten bij in bet inrich- ten van dit feest, is niet anders dan hulde te bieden aan den vertegenwoordiger des Konings in onze Provincie en door de alge- i) meene overeenkomst de warme begeeste- ring te doen herleven, die men tijdens bet s bezoek, der betreurde beeren de Vrière en Vramboudt, in onze stad gezien heeft.Dus ook zullen alle maatregelen genomen wor- den opdat er niets in den weg zou komen die deze overeenkomst stooren, welke de ziel is van alle openbare feestelijkheden. In tegenwoordigheid dezer rechtzinnige en loiale verklaring, dringen wij bij al onze medeburgers aan, hunne oneenigbeden van kante te stellen en zich te vereenigen om waardiglijk het Hoofd der Provincie te ont halen, alsook de talrijke vreemdelingen die dezen dag zich in onze stad zullen bevinden. Op deze wijze, zal iedereen,gelijk van wel ke politieke gezindheid te Poperinghe Zon dag aanstaande, niet anders ontmoeten dan Poperingbenaars vereenigd en bezield met bet verlangen een waardig onthaal te doen en gelukkig deze gelegenheid kunnen te bate nemen om bun welbeminde Koning toe te juichen, in denj persoon van zijn aebtings- waardigen vertegenwoordiger, die in sta^ een officiëel bezoek komt afleggen. Onze andere briefwisselingen zullen maar in bet nummer van Zondag aanstaande me degedeeld worden. Waterwild jacht. De opening der waterwildjacbt op de kusten der zee, in de meerscben, en ook langs stroomen en' rivie ren, is dees jaar, in al de provintien toege laten met 1" Augusti aanstaande. Het stadhuis van Brussel brand was de kreet welken Woensdag avond hon- derde monden slaakten. Inderdaad, de blik sem had den toren getroffen, doch in plaats den draad van den donderscherm af te ko men was hij langs een telegrafieken draad in eene kamer der archieven gedrongen. De pompiers, aangevoerd door kapitein Allo en luitenant Richeroux, waren spoedig ter plaats en bakten de balken af die reeds in brand gesteken waren. In een kwart uurs was alles gedaan. Eenige archieven zijn door bet water be schadigd; gelukkiglijk waren de kostbaarste sedert eenigen tijd verhuisd. De tentoonstelling voor hel gerecht De beer voorzitter Van Moorsel beeft Donderdag in de zaak der Bakkerij zich on bevoegd verklaard om te weten of deze in richting al of niet bet recht beeft te verkoo- pen, daar bij om hierin uitspraak te doen den zin der overeenkomst zou moeten ken nen. In de Tentoonstelling is in de Bakkerij alles heringericht zooals bet geweest was. Het regent processen op den nek der Ten toonstelling. Nog nieuwe zijn ingespannen door de bee ren Van Houtte en C\ cbocolaadfabrikanten door M. Neubecker, fabrikant van kunstijs- door M. Zitzmann, kunstglasblazer. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig. Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Gristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson. Groote krijgsoefeningen. Dit jaar zullen er alweèr groote krijsoefeningen plaats hebben. De oefeningen zullen plaats hebben van den 31 Augustus tot den 8 September en de 1° en 2e afdeeling van ons leger zullen er aan deel nemen. De luitenant-gereraal baron Jolly, bevel hebber der P omschrijving, zal het bevel over de troepen voeren. Al de bewegingen en spiegelgevechten zullen in de Kempen plaats hebben, langs den weg van Antwerpen op Hasselt langs Lier, Herenthals, Tongerloo, Veerle en Tes- senderloo. De soldaten zullen vernachten in openbare gebouwen door de steden en gemeenten te hunner beschikking gesteld. De afdeeling zal bestaan uit het 1°, 2% 3C en 4" linieregiment, het 3e bataiiion der karabijniers, de staf en vier schadrons van het 1* regiment jagers te paard, 4 batterijen vliegend geschut (1' 2° 3" en 4") eene kompa- gnie mineurs, eene afdeeling veldtelegraphis- ten eene afdeeling gendarmen; verders nog ambulanciewagens, reisgoedwagens, karren met levensmiddelen voor elk regiment eenen met krijgsbehoeften en een postrijtuig. De 2" afdeeling zal bestaan uit 5", 6°, 7% en 8° batterij vliegend geschut, de staf en vier schadrons van het lanciers, eene kom- pagnie mineurs, eene afdeeling telegraphis- ten en gendarmen en verders dezelfde wa gens als voor de le afdeeling. Een katholieke aalmoesenier zal van 25 Oogst, bij elke afdeeling gehecht worden. De bataillons voetvolk zullen elk omtrent 500 man tellen, en de regimenten paarden volk insgelijks 500 man. De batterijen cre- schut zullen bestaan uit 4 kanonstuks. Al de soldaten en officieren van de 2° af deeling zullen in veldkostuum met policie- routs zijn. Die der i° afdeeling zullen den overtrokken chako dragen. Brieven bestemd voor soldaten die deel' nemen aan de oefeningen, moeten gezonden worden naar het kamp van Beverloo voor de soldaten der 1" afdeelen en naar Antwerpen voor die der 2e. Te beginnen van 31 Oogst moeten al de brieven naar Noorderwijk gezonden worden. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4" page.) ïj» OEBWC«Se5V wawv/i-wwOTiiW/nntw -«wtvweut stwusmrunxrrr-nmnri

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2