Gazelle van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 130. 27e Jaar. Zondag 5n Augusti 1888. Politiek. Stads-, kunst- eis Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BareelKlxmadeslpaat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIHEN 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jaars voor de stad fr. 4-50 voor geiiccl België Buitenlandsche verzendingen, 't pon daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50-12-07 6-42 Houthem. 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 7-55 8-209-58 10-03 11-16 2-41 2-54 5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 5-56 6-21. Kortrijk, 5-30—8-20-9-58 11-16-2-41 3-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. De République Francaise kondigt een briei' uit Turijn af, bevestigende dat prins Napoleon de ware en eenige bewerker is van den boulangitischen veldtocht, waar van M. Thiebaut de uitvoerder is. De avontuur van Boulanger is niet geëindigd. Zij staat in betrek met eene groole samenzwering die hare vertakingen binnen en buiten het land heeft. Men meldt uit Saintes aan den Figaro, dat in de kiezingen van 19 dezer, in de Chanente-lnférieure, generaal alleen zal staan tegenover de republiekeinen. De conservateurs stellen geenen kandidaat, maar zullen voor Boulanger stemmen. Het honderdjarig jubileum van Koning Lodewijk 1 wordt te Muchen met groote pracht gevierd. Woensdag greep een ge schiedkundige stoet plaats waaraan tien duizend personen dael namen. In den stoet kwamen verscheidene olifanten, die eens klaps, door schrik bevangen, hunne ket tingen verbrijzelden en aan hunne gelei ders wisten te ontsnappen. Er ontstond eene verschrikkelijke woeling. Een twin tigtal personen werden gekwetst en ande re ongevallen van personen hebben plaats gehad. De stoet is ten half een ure op de plaats van het feest aangekomen, waar de plochtigheid aanvang nam. Twee redevoeringen zijn uitgesproken en eene kantate werd gezongen. UIT DE KLERIKALE WERELD. I. Den 15 Juli 1.1.'s morgens, om vijf uren, heeft de gendarmerie van Vélines (Frankrijk) den pastoor dezer gemeente aangehouden, uit hoofde van aanslagen op de zeden bedreven op jonge meisjes van 10 tot 12 jaar. II. Te Frascati (Italië) is een broeder der christelijke leering aangehouden op hee- terdaad.... Hij dwong de jonge slachtof fers zijner dierlijkheid eerst een kruis op den grond te maken met hunne tong en dan op dat kruis te zweeren, dat zij nooit zouden bekend maken tot welke feiten hij zich zou overleveren met hen! III. De klerikale dagbladen gaan voort met artikels te schrijven over hunne geliefde en alom geachte broederkens. Zij blijven volhouden dat er te Citeau, Frankrijk, niets geheurd is en alles eene uitvinding is van de liberalen. Zulke onbeschaamdheid gaat boven zijn hout en men zal zien, als het gerecht die arme martelaars zal heoordeelen, er geen enkel Kanunniksblad zal gevonden worden, die een plaatskon zal verleenen om de uitspraak van het gerecht mede te deelen. In afwachting dat er volle licht over de zaak-Citeau zal worden gebracht, deelen wij hier de voordeeling mede van een pro fessor uit de katholieke school van Flo- rennes. Zijne familienaam is Celestin Baudinat, geboortig van Vervier en zijn kloosternaam is broeder Dominicus,wel ke hij zeker reeds zal verwisseld hebben tegen eenen anderen naam, onder welke hij nu ineen heilig klooster waarschijn lijk zijn klerikaal beschavingswerk voort zet; want men moet weten dat men dat broederken heeft laten ontsnappe». Ehwel, broeder Dominicus, beschul digd van verscheidene kinderen bedorven te hebben, is door het Hof van assisen veroordeeld tot 15 jaren gevang en 20 ja ren onder de waakzaamheid der politie. De kwezelkens zullen voor dien marte laar bidden. DE INQUISITIE. Na vijf jaren voorbereidende navor- schingen zal dr. Paul Frederik welda uit geven het eerste deel van zijne geschiede nis der Nederlandscbe Inquisitie. Het werk zal heeten Corpus documeniorum Inquisitionis haereticae pravitaiis J\eerlandicaeen het eerste deel zal be vatten de stukken tusschen de jaren 1025 en 1520. Yperen, 4 Augusti 1888. Examen. M. Karel DEBERSAQUE, komt, met de grootste onderscheiding en met geluhwen- schen der Juryzijne laatste exaam van doktor in genees-, heel- en wroedkunde voor de Jury van Gent af te leggen. M. Ernest NOLF, oud-leerling van ons stadskollegie, komt, op eene voldoende wijze zijn exaam af te leggen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren, voor den Jury der Hoogeschool van Gent. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,794-91 Stuk gevonden in den klub der onvermoeibaren, 0-50 Woensdag, 25," in den Sultan, 1-90 Totaal, fr. 5S,797-31 Uitgaven tot heden, fr. 55,775-42 Blijft in kas, fr. 3,021-89 Sclisouc kansten. Tentoonstelling van Schoone Kunsten, te Spa. Sprekende over eene schilderij van Aloïs Boudry, aldaar tentoongesteld, de Chroni- que zegt: Een jonge artiest! Aloïs Boudry, zet in een zeer eigenaardig binnenste een kindje dat zich nog de half slapende oogen wrijft: Te vroeg op (is de tijtel van het schilderij ken) bewijst veel hoedanighe den van opmerkingsgeest. Bief te. Zondag hebben eenige liefhebbers van een ander mans goed het geraadzaam gevonden zich ten koste van den ouden heer Dokter B. in de Boterstraat, te verrijken. Zy brachten hem te midden den nach een bezoek en om te beletten dat hij zich dex-angeere, sneden zij eene ruit uit en slopen langs daar het huis binnen. Zij stolen er verscheidene voorwer pen en vertrokken zonder hun adres te laten. Slnziekiilciiwi». Verschenen KERMESSE FLAMANDE air typique de Mariakerke (Ostende) door den heer Robert de Beaucourt. Dit nieuw muziekstuk voor piano is bet werk van een onzer stadsgenooten en heelt reeds in menig groote stad, den meesten bijval genoten. Dit muziekstuk is geteekend, gegraveerd en afgedrukt bij Engel-Hendrik Minnekeer, drukker-uitgever, Dixmudestraat, 18, Yper, en is er te bekomen aan den nietigen prijs van 50 centiemen. Voor Biet Geloof. Op de muren onzer stad zijn roode plak brieven uitgehangen, welke aankondigen,dat er weldra een dagblad zal verschijnen, dat Het Land beet, bestemd om het geloof, de kerk en den troon te verdedigen. Wij gelooren dat bet een uitvloeisel zal zijn van den l'atnote ea men weet alsdan waaraan men zich mag verwachten. Zou men niet tevreden zijn van het Nieuwsbladje en zijne aanhangers? Verde digt het niet genoeg of mogelijks te veel het geloof? Wij zullen dit zien bij de verscheining van dien nieuwen klerikalen konfrater. Ververs. Alle jaren, vooraleer onze stad te verlaten moeten de heeren onzer Rijschool een beetje overal van de hunne uitmeten. Maandag avond vielen een bendje van die lange sabelsleper een korporaal van het der de linie op de Veemarkt aan en dienden dezen eene rameling van eerste klas toe. Menige vrouw en kind bewonderden de dapperheid dier dapperen onder de dapper sten. 't Mas 't zien weerd ook. Maar wie niet loecb was korporaal slekkesteker, die er nog al gehavend van afkwam. Dienzelfden avond hebben eenige of een dier vaderlandsverdedigers een andere pert uitgemeten. De leeuwen, die rustig op onze Meenen- poort waken hebben zij in gewaad- willen steken. Vooreerst hebben zij den eenen gansch rood, den anderen geheel geverfd en dat met eene fijne olieverf. Ten teeken van kroon stelden zij de verfpotten op het hoofd van eiken leeuw. De leeuwen kregen nog elk een verfborstel in den muil, waarschijnelijk ten teeken dat zulke poetsebakkers dien uit de stad gevaagd te worden. Niet waar, lezers, dat moet heel verma kelijk zijn een paar steenen leeuwen te ver ven en binst die bewerking immer met de vrees op het lijf te zitten dat men u zal bij de kraag vatten om u in het pensionnaat voor pater te doen studeeren. De Margarine botci'. Onze boter, hoewel zij den Zaterdag op onze markt zeer nauwkeurig onderzocht wordt, is dikwijls nog vervalscht. Er zijn lieden die zich bezig houden met werktuigen te vervaardigen om de hoe weinig mogelijk vervalschte boter te kennen, onder andere vernemen wij dat de Maatschappij der land bouwers van het Noorden mededeelt dat M. Dubernard, bestuurder der landbouwstatie van Rijsel, een zeker middel ontdekt heeft om de aanwezigheid der margarine in de boter vast te stellen. Ziehier dat middel: In eene buis verdeeld in drie gelijke deelen drie grammen der te onderzoeken boter brengen; bij middel eener waterstoof (bain- marie) verwarmen tot 95 of 100°, de boter in die temperatuur behouden, daarna er vijf kubieke centimeters ammoniak tegen 30° bij mengen; de buis sluiten, dan op nieuw bij middel de waterstoof verwarmen. Bevat de boter margarine, dan doet de ammoniak haar vervliegen, en een dik schuim stijgt in de buis omhoog. Is de boter zuiver, dan vormen er zich en kel eenige blaasies die aan de oppervlakte breken. De Maatschappij heeft eene beloo ning voor den uitvinder gestemd, en haar verslag aan al de gemeentebesturen van het departement gezonden. Stormen. Het is een ware ruïne zooals wij tegen- woordig genieten van de onweders; niet al leenlijk de boeren die klagen maar steélieden in het algemeen. Wij moeten bekennen dat eene zondvloed of hongersnood ons tegen- DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1