BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. Groot f u o r w e r k komt indien zulke weer blijven voortduren. Niemand kan meer op 't land werken, t is al modder en slijk. Het is afgrijselijk op de akkers. Wat af grijselijke tijden!! Nogtans wij hebben een minister van landbouw om alles te redden, en nog help het niet. Om zoohaast mogelijk betere tijden te krij gen is er een kristelijke boer die een brief ge zonden heeft aan onzen achtbaren minister en aan den Dixmudenaar gezonden ter opname. Ziehier den zelfden: A.., den 15 Juli 1888. Mijnheer de Minister, Onze toestand wordt erbarmelijk,de ellen de op de buiten stijgt ten hoogsten top. Wij weten niet wat wij deu goeden God van hierboven mogen misdaad hebben om ons zoo wreed te kastijden lijk hij sinds eeni- ge weken doet. Geen dag gaat voorbij of St- Medardus opent de kranen zijner regenvaten en laat een tweeden zondvloed over velden en weiden stroomen. De wind blaast onop houdelijk uit het Noorden en de nachten zijn zoo koud als in December. Alles vergaat, alles verrot, 't ongediert vermenigvuldigt zich op mirakuleuze wijze: Moeten al die plagen blijven voortduren, dan moet alles van onze akkers weg. Adieu vlas, graan, kooien, aardappels, hooi, wortels en loof! Voor ons en onze beestjes do ondergang, de hongersnood, ruïne. Wij zijn event wel de zondenbok niet: wij maken deel van St-Franciscus, St-Rochus, St-Barbara en andere heilige genootschap pen; wij wonen regelmatig mis, lof en ser moen bij, gaan maandelijks te biecht en te communie, steken telkens in offerblokken en schalen, geven onze laatste zuurgewonnen penningen aan de Chineeskens, den St-Pie- terspenning en de Nieuwjaargiften voor den Paus, dit jaar vooral zijn wij mild geweest voor den Jubilé van Leo XIII; wij hebben onzen liberalen eigenaar nog niet betaald; wij hebben hem schandelijk bedrogen met voor de goede zaak, voor godsdienst en geloof, zegt men, voor de katholieken te stemmen, en niettegenstaande blijft de hand des Heeren loodzwaar op ons drukken. Waarom? Wij hebben gearbeid en geslaafd, dag en nacht, bij koude en hitte, om onze akkers in gereedheid te brengen. Alles van onzen kant lag klaar: er ontbrak niets dan Gods zegen. Wij hebben gedaan wat mogelijk was; maar zonneschijn en zuiderwind kunnen wij niet koopen. En nu zendt men ons regen en hagelbuien, noorderstorm en winternachten. Paus en bisschoppen en plaatsvervangers van Christus en zijne discipelen hier op aarde, hebben ons hunne benedictie gegeven geluk en zegen gewenscht. Aardig geluk! aardige zegen! Heer Minister, gij die de boerkens zoo lief hebt, wij suaeeken er n om, wendt zoo haast pogingen bij Leo XIII, Mgr. Goossens en C" aan, om die plagen te doen ophouden,zoo niet is het met ons gedaan en zien wij ons verplicht aan Z. H. den Paus, aan de bis schoppen, aan onze pastoor niet meer te ge- looven. Een Landman. Het moet zijn dat onze minister van land bouw machtig is over het weder, want sedert Donderdag heeft er nog geen druppel regen gevallen. Vriend boer, indien het nog gebeurt dat er te veel of te weinig regent, schrijft maar naai den minister, hij zal u seffens aanhooren. Ons lieriMis-Pro^B'auiBiia. Ziehier de volledige programma voor de feesten die in onze Tuindagdagen zullen plaats hebben: Zaterdag, 4 Oog«t, Te zes ure zal de Beiaard de opening van het Gemeentefeest aankondigen. Te acht ure, CONCERT op de Groote Markt, door het muziek der Pompiers. Zondag, 5 «ojjst, PRIJSKAMP VOOR VINKENGEZANG. Te middag, Concert op de Groote Markt. GROOTE PRIJSKAMP in 't schieten met de Stalen Kruisboog, met de tusschenkomst der Stad, door de maatschappij Willem Teil,aan de lief hebbers van het land en den vreemde aan geboden. PRIJSKAMP IN HET'BOLS PEL, ter herberg, Gouden MortierBotorstraat. Prijskamp in het Kaartspel en op den Schuiftafel, door de verbondene maatschappijen ingericht Opstijging van eenen Luchtbal, met de oefeningen op het trapezium en ne- derdaling met den valscherm door den lucht reiziger Glorieus. baandag, 6 Oogst, te 10 ure 's morgens, PRIJSUITREIKING aan de leerlingen van het Stadskollegie en de Staatsmiddelbare school. PRIJSKAMP VOOR DE REISDUIVEN. Te middag, Concert op de Groote Markt. Te 3 ure, VOLKSSPELEN op de Veemarkt. Hondenloopen, 40 fr. prijzen. I'uitenvoeren, 20 fr. prijzen. Te 8 ure, Concert op de Groote Markt. Dinsdag, 'i Oogst, to middag, Concert op de Groote Markt. Te 2 ure Kostelooze Plaamsche Vertooning, in de Tooneelzaal, door de Tooneelmaat- schappij De Vlaamsche Ster gegeven. Te 3 ure, VOLKSSPELEN in de Boomgaardstraat en op de Kiekenmarkt. PsiJSKAMP IN HET KaABTSPEL, voor mannen en vrouwen, 50 fr. prijzen. Woesssdag, a» Oogst, te 3 ure 's namiddags, VOLKSSPELEN op het Zaalhof. Seultjesteken20 fr. prijzen. Eislaan voor vrouwspersonen, 20 fr. pr. Donderdag, 9 Oogst, PRIJSUITREIKING aan de leerlingen van de Komngl. Akademie van Schoone Kunsten. ZONDAG, 12 OOGST, te middag, Concert op de Groote Markt. GROOTE PRIJSKAMP in 't schieten met den Handboog aan de Pers, met de tusschenkomst der stad door de Maatschappij Yper-Hoekje, aan al de lief hebbers van het land en den vreemde aan geboden; Waarde der prijzen: 720 franks. Prijskamp in het BOLSPEL, ter herberg De 3 Leliën Boterstraat. Pbijskamp in 't Lijnyisscïien, op de Kaai, door de maatschappij De Ware Visschers ingericht. Te 9 ure 's avonds, op het Kazernplein. Woensdag, 15 Oogst, Feesten op het gehucht Kruisstraat. Zoudng, 19 Oogst, FEESTEN aan de Rijselpoort. ZONDAG, 26 OOGST, Feest en o p het gehucht Kalf vaart, Zondag, 2 September, Feesten en Volksspelen op de Potyze. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Gedurende de Gemeente-Kermis, zullen de zalen van het Stadhuis en de Halle, ge schilderd door MM. Guffens, Swerts en Pauwels, voor het publiek open zijn. Het Muzeum zal open zijn van 10 uren 's morgens tot 5 uren des namiddags. BURGERSTAND van den 27 Juli tot den 3 Aug. 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Desaegher, Cyrifie, dienstknecht, en Dela- noye, Virginie, dienstmeid. Devos, Emiel, stoeldraaier, en Bailleul, Ilelene, zonder be roep. Sterfgevallen Verschoore, Dorothea, zonder beroep, 79 jaar, ongehuwd, Weninckstraat. Meersse- nian, Florentin, 67 jaar, daglooner, echtge noot van Eugenia Bellyn, St-Pieters-buiten. Vanzandycke, Carolina, winkellierster, 59 jaar, ongehuwd, Kasselstraat. Bouchaert, Maxi- milianus, meubelmakersgast, 15 jaar, Meenen- straat. Joseph, Eugenius, kleermakersgast, 18 jaar, ongehuwd, Meenenstraat. Cherchye, Maria, kantwerkster, 59 jaar, echtgenoote van Hendrik Coppien, Meenenstraat. Goene, So phia, zonder beroep, 62 jaar, weduwe van Karei Basyn, Weninckstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 0. POPERMGIIE» Groote feesten van 29 Juli. (Vervolg en slot). Het feest van 29 Juli is geheel wel afge- loopen, en wij gelooven dat M. de gouver neur Ruzette te vrede moet zijn over het onthaal dat hem in onze stad gedaan werd. Het is dank aan de wijsheid van onzen bur gemeester dat al de inwoners, zonder onder scheid vau politieke gezindheid, hebben kunnen mededoen om hem weerdig te ont vangen. Het is rond 11 1/2 ure des morgens dat, gedurend eene stortvlaag, M. Ruzette te Poperinghe is aangekomen. Hij werd er ont vangen door M. den burgemeester en zijne twee schepenen, stapte in het rijtuig en voor afgegaan door de vreemde maatschappijen, welke Felix had doen komen om tot eere- wacht te dienen,begaf hij zich ten stadhuize, waar er dadelijk werd aangegaan tot de offi- ciëeie ontvangst der overheden. Na het afloopen der officiëele ontvangst, de heer gouverneur ging een bezoek afleggen naar de kerken, de kloosters en de bijzon derste gedenkgebouwen der stad Gedurend dit tijdverloop, de door onze stadhuisbazen uitgenoodigde muziekmaat schappijen, lieten zich op de kiost op de Groote Markt hooren. Het concert nam aanvang te 2 1/4 ure en werd geopend door de muziekanten van den K. K. Buiten een honderdtal straatjongens, die rond de kiosk alle soorten van kromme sprongen maakten, en eenige zeldzame nieuwsgierigen, die uit beleefdheid waren komen horken, niemand was op de Groote Markt te ziene; ook, na een zeer flauwe uitvoering, zag men M.Wertz en zijne arties ten sluipend er van door trekken. Hun officier des muzieks, meester Felix, die ook muziekant is en de pretentie heeft een hunner beste mstrumentisten te zijn, was gemakkelijk aan tafel blijven zitten ter wijl zijne dupen water en bloed zweetten!! Het ware muziekaal feest begon maar na deze magere opening. Wij kunnen geenen lof genoeg sprekeu over de sociëteiten die deel aan het concert hebben genomen. Hunne uit- voaringen waren der merkwaardigste en de gekozene stukken, waardig om op de pro grammen der sociëteiten van eerste orde te pronken. Dit concert was een echte prijs kamp onder de sterkste muziekmaatschap pijen van Westvlaanderen en wij zijn geluk kig te kunnen vaststellen dat de Plulhar- monie van Poperinghe er een schitterenden rang bekleed heeft. Volgens wij vernomen hebben, zou het banket, welk om 5 1/2 ure aanvang nam, zeer levendig geweest zijn. Het werd voorge zeten door M. den Gouverneur, die aan zijne rechterzijde had MM. Borten, burgemeester; Colaertv oiksvertegenw oordigerVan Merris consul der Argentijnsche republiek; Dhondt, vre derechterVan den Bergheschepene,enz., en aan zijne linkerzijde MM. Baron Surmont, senateur; Huys, deken; Verhaeghe, der be stendige deputatie: Sheridan, provinciale greffier, enz. De eeredronk aan den Koning, aan de Ko ningin en aan het Vorstelijk stamhuis door M. deu burgemeester voorgedragen, en dien van M. den gouverneur aan M. Berten en aan de stad Poperinghe, werden warmelijk toegejuicht. Volgens het vastgestelde programma was de politiek geheel verbannen en M. de gou verneur heeft doen uitschijnen hoeveel liefde en achting bij de Poperinghenaars M. Berten gewonnen heeft door zijn bedaard en verzoe- nings karakter. Het spijsgedeelte des bankets was aan een vreemde Vatel toevertrouwd geweest, en rechtuit gesproken, het was der moeite niet weerd om zoo ver te gaan zoeken. Men had zeer gemakkelijk in stad de wedergade ge vonden van dengene die fhet op zich geno men had de overheden te spijzen! De tafeldienst werd op eene zeer betame lijke wijze verricht en de WIJNEN, door een huis van stad geleverd, moest voorzeker iets te wenschen laten, aangezien er een lid der Inrichtingskommissie van het feest ver klaard heeft, dat er BIJ DE WIJNKOOP LIEDEN DER STAD GEEN GOEDEN WIJN TE VINDEN IS. Te 8 1/2 ure heeft M. de gouverneur onze stad verlaten, vergezeld door de muziek maatschappij van Roeselare. Te 9 1/4 ure een tweede trein, verschaft door de zorgen van M. Eelix, vervoerde de overige maat schappijen die deel aan hetj feest genomen hadden. Het vuurwerk, waarvan men geluklciglijfe het uur had vervroegd, heeft aan een zond- vloedregen ontsnapt, en, dank aan dien maatregel, is volkomen wel gelukt. L. Vakantiereizen. L' Excursion kondigt ons voor de maand Augusti eene reeks aangename reizen aan. Den 13 en 20 Augusti, algemeen vertrek voor Zwitseiland waarvan men de schoonste deeieo zal bezoeken: de Rigi, de St-Gothard Interlaken, Berne, Vrijburg, Geneven en de Mont-Blanc. De voorwaarden zijn bijzonder voordeelig: 8 dagen, 170 fr.; 12 dagen 275 fr-., 15 dagen, 380 frs. Op 13 Augusti, insgelijks vertrek naar de vallei van den Rhone, den Grooten St-Ber- nard, en den Mont-Blanc; l8 klas 425 fr.- 28 klas, 395. Den 20 Augusti, schoone reis in het Ooste lijk deel van Zwitserland, Engadine, de Ori sons en de italiaanscke meerea: 375 fr. Den 16 Augusti, overschoone reis naar Zweden, Noorwegen en Denemarken. Bezoek der drij hoofdsteden van het Noorderi:750 fr. Op 16 Augusti insgelijks, de gekende reis naar Londen en omstreken, waarvan de bij val jaarlijks grooter wordt. Alle kosten inbe grepen voor 8 dagen, in 1" klas, 250 fr. Den 25 Augusti, reis naar Schotland, den 27 Augusti, naar Normandië en Bretanje. Den 1" September, reis naar Constanti- nopel, Athenen en naar het Oosten. Eene maand, 1.450 frs. Den 3 September, reis naar den Tyrol en Beieren. Eindelijk den 10 September, reis door gansch Italië, in bijzonderen trein. 20 dagen.- 485 fr. Verders, kleine aangename reizen van eenige dagen, in Belgle, oevers der Maas, Dinant, Spa, Grotte van Han, Groot Hertog dom Luxemburg, Trier, in Holland, op de oevers van den Rhijn en der Moesel, te be ginnen van 55 fr. Het programma dezer reizen wordt gratis gestuurd aan al de personen die er de aan vraag van doen aan M. Ch. Parmentier, be stuurder der Excursion, 109, Boulevard Anspach, Brussel. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of vei- achterde staat, enz. bij arnibloedige jonge meisjes, door Likeur Juniaux, apotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf blpemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. Een besluit van den minister van land bouw, nijverheid en openbare werken ver biedt tot latere beschikking, den in- en door voer der varkens komende uit Duitschland. Dit besluit is uitvoerbaar te rekenen van den 1 Augusti. Sedert eenigen tijd werden talrijke dieften gepleegd in de kerken te Waarschoot Sleidinge, Lembeek, Capryke, enz. Donderdag vatte de policie van Eecloo een der bijzonderste plichtigen, D... bij den kraag, die voorloopig in het stedelijk gevang word opgesloten, in afwachting dat hij naar Gent werd overgebracht. Het was eene goede vangst, want D... is een oudveroordeelde, die reeds menigmaal op het bankje gezeten heeft. Rond 6 uren des avonds bracht de bezoe ker hem zijn avondmaal; nauwelijks had D... den waker zien naderen of hij gaf hem een geweldigen schop op den buik, die hem be wusteloos ten gronde deed vallen. Hem in zijne cel slepen, zijne sleutels af nemen, de deur in slot doen en de vlucht ne men, was alles het werk van een oogenbük. Ongelukkiglijk genoot D... niet lang van do zoete vrijheid. Zaterdag werd hij opnieuw geknipt, en ditmaal onder goed geleid naar Gent gebracht. Men meld uit WaarschootrVerleden Zon dag heeft alhier een bloedig gevecht plaats gehad. Dronken mannen van de Keere kre gen twist in eene herberg dor Statiestraat; van twisten kwam men tot vechten; de mes sen werden getrokken. Zekere Vercouteren heeft twee messteken in de hand en een in het been bekomen. Verschelde anderen zijn ge wond. Exposition de Bruxelles. Taverne de TEurope. Maison recommandée. (Voir ann. 4e page.) rnmrrnme wiu*n«UM>!mw

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2