Gazette van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 138. 27e Jaar. Zondag lü» Augusti 1888. Politiek. Stads-, Üunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Bureel: Dixmudeslraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLüMEN 25 centiemen den regel Brievan en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's Jaars vo«r de slad 5 fi». 4-50 voor gelaecl Belgif Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiestien het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Weren naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 —9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-50 8-20 -11-16 5-20. Comen, 5-50 - 7-55 8-20 9-58 10-03 11 -10 2-41 2-54 5-20 7-50 8-53. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 3-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45— 12-20— 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 -5-56—6-21. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 2-41 6-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. FRANKRIJK. De reis van generaal Boulanger heeft wederom aanleiding gegeven tot inciden ten. Uit St-Jean d'Angely wordt het vol gende gemeld: Generaal Boulanger is Zondag in rij tuig aangekomen. Hij werd op zijnen doortocht geestdriftig toegejuicht. Er zijn vijf brigaden gendarmen. Men vreest ge schuifel. Op het ©ogenblik dat de gene raal op de Place de TEglise komt, lost een kerel vijf revolverschoten naar het rij tuig. De generaal is niet getroffen gewor den, maar twee boeren en een der paar den van het rijtuig werden gekwetst. De gendarmen komen toegesneld en rukken den moordenaar uit de handen der menig te. Er worden talrijke aanhoudingen ge daan. De boulangisten hebben de paarden uitgespannen en het rijtuig van hunnen kandidaat gesleept. Generaal Boulanger begeeit zich naar zijn comiteit, waar hij drie meisjes ont vangt die in 't blauw, wit en rood gekleed zijn; vervolgens ontvangt hij de afvaardi gingen van werklieden. Om 7 ure wordt hij triomfantelijk naar zijn hotel gebracht, waar gedurende het diner nog andere meisje komen, die hem bloemtuilen aanbieden, alsmede afgevaar digden van politieke kringen. Generaal Boulanger is des avonds om 5 ure te Parijs aangekomen. Ongeveer 200 personen bevonden zich aan de statie; geene betooging; alleenlijk eenige schuifelingen. De populariteit Yan den Generaal heeft te Parijs veel verloren; hij die vroeger met zooveel geestdrift werd toegejuicht. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men dat maarschalk Moltke zijn ontslag als hoofd van den staf van het leger heeft gegeven. Hij is voor zitter der commissie van 's lands verdedi ging benoemd. De Duitsche regeering zal tevreden we zen als zij terugziet op de dezer da gen plaats gehad hebbende provinciale kiezin gen in Elzas Lotharingen. Op verscheide ne plaatsen leverden deze zeer heugelijke resultaten op, wat van te meer heteekenis is omdat overal de politiek sterk op den voorgrond werd geschoven. Te Forbach werd een fabrikant, Adt genaamd, met groote meerderheid gekozen, ondanks zijn sterk Duitsch-gekleurde geloofsblijdenis. Zoo ook behaalde te St-Avold de Duit sche kandidaat, de opperhoutvester Grim- mel een groote meerderheid Beide ver vangen vroegere, zeer Franschgezinde le den. Te Metz zegepraalde evenwel nog de Franscbe kandidaat, de fabrikant Lanique een man, die steeds een eerste viool speelt bij alle anti-Duitsche manifestaties. GEENE SUBSIDIE VOORDE JAGERS Het was te Brugge dat dit jaar de ver- eeniging der jagers-verkenners van het land moest plaats hebben. Te dien einde had de heer bevelhebber eene subsidie van 5000 fr. gevraagd, om feesten te dier ge legenheid in le richten. Men weel dat de jagers-verkenners van Antwerpen,Bergen, Doornijk, Leuven en Gent, met onder steuning van het gemeente bestuur feesten hebben gegeven die zeer luitsterlijk zijn geweest en veel volk hebben getrokken; maar Brugge wil wel geld geven voor processiën en bedevaarden, maar voor de burgerwacht niet. De gemeenteraad van Brugge heeft Zaterdag beslist, op voor stel van den burgemeester Visart, geene subsidie te geven, daar 5000 fr. te veel was en Brugge al feesten geuoeg heeft ge had tijdens de inhuldiging van het stand beeld Breydel. De chaskens staan in geen reuk van heiligheid en dan geven de kle- rikalen niet. DE ARRONDISSEMENTS COMMISSARISSEN. Sinds eenigen tijd hoort men van de afschaffing dier ambtenaren niet meer spreken. Zouden de arrondissemenls-commissa- rissen misschien nog geheiligde plaatsen kunnen worden, nu dal klerikalen wel voor ten minsten vier jaren heerschende meesters van het land zijn. Dat zou geen mirakel zijn, wij hebben nog wonderlijker zaken gehoord en gezien. Er zijn in het land 41 arrondissements commissarissen, en het getal liberale ver mindert sterk. Dus zooveel plaatsen te meer voor de klerikale kreaturen en ge wis zal de geestelijke partij niet nalaten eene geheele kolleetie barons en edelmans daar te plaatsen voor den neus weg der burgerszonen. Daarom is liet niet te verwachten dat van de veelbesprokene afschaffing iets ko men zal. Men leest in de Stad Gent: GEENE KANS! De klerikalen hebben dit jaar geene kans met hunne processiën en bedevaar ten. Donderdag hadden zij alles gereed gemaakt om processiewijs met het beeld van O. L. Vrouw rond de stad te wan delen, zooals die alle jaren do gewoonte is. Men had zelfs renfort gevraagd aan de buitengemeenten, welke nog hunne karnaval-kostumen hebben, waarmede zij in den stoet, ter gelegenheid der inhaling van den bisschop en bij de kroning van Maria van Lourdes hadden gefigureerd. Maar het moet zijn dat God met die bla gue niet gediend is, want hij heeft in eens een einde aan het schoon weder gesteld en het doen regenen en waaien, dat de processie in de kerk is moeten blijven, waar zij beter op hare plaats is. Kappellekensviering! nog al eene explo- tatie de klerikalen, waarvoor men geheele jaren geld rondhaalt, ten einde alsdan eenige lampkens te aansteken en sommige geburen gelegenheid geeft dat feest, lui druchtig le vieren. Het weder heeft ook die viering belet en 0. L. Vrouw beeft zich moeten te vreden stellen met eene halve verlichtimg. Vele lieden vragen zich af, hoe het komt dat de geestelijken, de kwezelaars en de kwezelkens, die beweren zoo goed met God en 0. L. Vrouw te staan, van hen niet kunnen bekomen dat het eenige uren ophoudt van regenen en waaien, ten einde de vereering van hunne beelden zou kunnen plaats hebben? ledereen begint aan hunne zoogezegde bovennatuurlijke macht te twijfelen en als de oogen van het volk eens definitief zul len opengaan, zullen zij verstomd zijn, dat een dergelijk boerenbedrog zoo lang heeft kunnen duren. HEILIGE GESCHIEDENIS. De onderpastoor van St-Thois (France) is door de rechtbank van Chaleaulain, tot 18 maanden gevang en 100 fr. boet ver oordeeld voor aanslagen op de eerbaar heid. En hel is voor die mannen dat de kle rikale dagbladen geheele dagen schrijven, ten einde de ouders aan die vuile kinders bedervers hunne spruiten zouden toever trouwen. DECORATIE VAM DEM PAUS. De paus heeft eene nieuwe decoratie in gesteld, ter herinnering aan zijnen jubilé. Al de Tjeefkens welke ter gelegenheid van dien jubilé een vollen aflaat hebben ver diend zullen, mits betaling, eene decoratie bekomen. Yperen, 18 Augusti 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,820-29 Den sterksten heeft verloren met den bak, 0-20 Maar hij was 's anderen daags over winnaar, 0-20 Eene poulie met den bak, 0-20 Toiaal, fr. ~58,820-89 Uitgaven tot heden, fr. 55,775-42 Blijft in kas, fr. 3,045-47 Laatste Kersnawdagcn. Zondag was 't schoon weder; 's middags wederom een aangenaam concert op de markt door ons uitgelezen muziek der pompiers. De verschillige prijskampen der maat schappijen aangeboden, zijn allen goed ge lukt en hebben er veel volk naar stad gelokt. Reeds waren er verschillige barakjes van onze markt verdwenen, om op de kermis van Armentiers op betere vangst te hopen. De Volksfeesten die 's namiddags op de Beestenmarkt plaats hadden mogen onder de prettigste gerekend worden. Ook waren er veel toeschouwers aanwezig en er werd daar hertelijk gegiggeld. De hon den hebben ferm geloopen; ze waren talrijk en betwisten hevig de verschillige prijzen. Maar het geestigste van 't spel was voor zeker het puitenroeren. De deelnemers wa ren ook zeer talrijk en wat men daar gelachen heeft is onzeggelijk. Nooit zagen wij derge lijke feesten beter lukken en meer bijval ge nieten. Een gul bravo! voor inrichters en deelne mers! 's Avonds betrok de lucht en men vreesde voor slecht weder binst het vuurwerk, maar gelukkiglijk alles is zeerwel afgeloopen. Het vuurwerk welk slechts een half uur duurde, was oprecht der moeite weerd om zien. De vrees voor slecht weder deed de verschillige vuurpijlen dapper achter elkander afschieten, de eene onmiddellijk na de andere. Had men ze op eene gewone wijze moeten lossen, het had meer dan eene uur geduurd. Maar heeft men nog zooveel volk te been gezien De straten konden het volk niet zwelgen. Dit feest was de sluiting onzer Tuindag- kermis. Den zelfden avond was er bal in de Café du CommerceHondstraat. Dansers ontbraken er niet en men heeft er een ferm flikkertje gedaan. Vermaak, vriend schap en gulle vreugde heerschten er den ganschen avond door. Het was een mooi dansfeest dat bij alle aanwezigen den besten indruk achtergelaten heeft. PrSjscïeelitig. Donderdag, om 3 ure 's namiddags, was het prijsdeeling aan de leerlingen der beta lende meisjesschool, bestuurd door Mejuffer Vander Haegen Men moet bekennen dat deze school van jaar tot jaar in bloei toeneemt en meer en meer het vertrouwen der ouders wint. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1