VERSCH1LLIG NIEUWS. Alles is in leven en beweging en men ge niet er menig aandoenlijk tafereeltje. De burgerlijke en militaire overheden, de officieren onzer burgerwacht, het personeel onzer verschillige onderwijsgestichten, eene groote menigte van de welstellendste bur gers,enz.,enz. woonden deze prijsdeelingbij. Bij het binnentreden der overheden, was den blik op die mooi gekleede juffertjes indrukwekkend voor 't publiek. Al de leerlingen der school groetteden voor ieder persoon, en het was juist gelijk de ba ren der zee, die heen en weer wiegelden. De twee koren: Fëte Villageoise en Te rugkeer naar huis, en vooral Le Bouquet kinder tooneel, waren oprecht lieflijk uitge voerd, onder het bestuur van den heer Wit- tebroodt. Men was waarlijk verrukt over zulk schoon gezang en zulke aandoenlijke tooneeltjes, zoowel door de grootste als dooi de kleinste kinderen meesterlijk uitgevoerd. Dit strekt de juffer Bestierster L. Vander Haegen, en hare onderwijzeressen ter eere en wij sturen onze beste gelukwenschen aan allen. Wij moeten er nog bijvoegen dat, niet alleenlijk de tafereelen der prijsdeeling schoon en aangenaam zijn, maar de hand werken zijn ook bewonderenswaardig. Wij hebben in de tentoonstelling in de Blauwe Zaal, eenen blik gaan werpen en de veelvuldige schoone gewrochten, over al het geen eene vrouw ten nutte strekt voor het onderhoud van het huisgezin, en wij stonden stom bij zooveel schoons en tevens nuttigs. Voeg daarbij een goed onderwijs in al de leervakken: fransch, vlaamsch, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, enz., al het geen, in een woord, noodig is tot de geestes ontwikkeling eener toekomende geleerde huisvrouw. Ziehier voor elke klas, de aanduiding der algemeene prijzen, hebben bekomen: HOOGSTE LEERGANG. EERSTE STUDIE-JAAR. 1" algemeenen prijs: Mej.Gabrielle Heunion. 2" id. Mej. Juliette Creton. 3n id. Mej. Marie Rondelle. TWEEDE KLAS (1° afdeeling). In algem. prijs: Mej. Helene Hollevoet. Mej.MarieVan deLanoitte. Mej. Marie Rotiers. 2" id. MejMarguerite Lebbe Mej. Juliette De Waele. Mej. Eudoxie Haverland. TWEEDE KLAS (2e afdeeling). 1" algem. prijs: Mej. Justine Stals. 2" id. 3n id. Mej. Alice Lesaffre. Mej. Adeline De Deyne. MejAugusta Lambin. Mej Aline Van Daele. Mej. Emma Vanbrabant. DERDE KLAS (T afdeeling). ln algem- prijs: Mej.MargueritaVandevyver. 2" id. Mej. Irma Bossaert. on -j l Mej. Alix Vermeulen. 1 Mej. Marie Declein. DERDE KLAS afdeeling). ln algem. prijs: Niet toegekend. Mej. Helene Strecq. Mej. Emma Dekyndt. Mej. Adrienne Bossaert. Mej. Berthe Merghelynck. Mej. Jeanne Rarsy. VIERDE KLAS afdeeling). Mej. Anaïs Verduyn en Mej. Marie Vanbrabant. Mej. Marie Vermeulen. Mej. Julia Becuwe. 2n 3n id. I11 algem. prijs: 2n id. Mej. Anna Delbrouck. Irma Vergracht. Mej. Mej. 3n id. id. Jeanne Vanelslande. Julia Knockaert. Mej. Julienne Vasseur. Mej. Estelie Peekei. VIERDE KLAS'(2° afdeeling). 1" algem. prijs: Mej. Rachel Dekyndt. Mej. Henriette Hof. Mej. Estelie WaJckers. 3n id. Mej. Helene Opsommer. Morgen, Zondag, om 10 ure, prijsdeeling aan de leerlingen der kostelooze lagere school voor knechtjes en Maandag, om 2 1/2 ure, aan de leerlingen der kostelooze lagere school voor meisjes. Verloren. Op de route van Veurne naar Yperen is verloren: Een bruinen veston een calepin een rekeningboeksken een blikken bus in houdende een acquit voor een peerd. Eene goede belooning voor degene die deze voorwerpen terugstuurd aan Henri Wille- loyns, bakker op den Molenhoek, Beeelaere. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 7. Huwelijken: Sobry, Hendrik, advokaat, en Beesau, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen Werbrouck, Maria, huisvrouw, 54 jaren, echtgenote van Franciscus Thomas, Plateel straat. Vandevyver, Ludovicus, grondei genaar, 86 jaren, weduwaar van Amelia de MerssemanSterrestraat. Beaumont, Georgina, zonder beroep, 65 jaren, weduwe van Franciscus Van Loo, Meenenstraat. Demoor, Felicia, zonder beroep, 33 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. POPERÏEIGIÏE. ISe begravingen te J'ojifrSi'ghc. In de maand Februari van 1881, stierf er een achtingswaardige man, die gedurend meer dan veertig jaren, 't zij als bouwmeester, 't zij als professor in den Teekenakademie, ten dienste van stad zijn leven had overgebracht. Hij werd aan de liefde zijner bloedverwanten en talrijke vrienden ontrukt in den nacht tus- schen den Donderdag en den Vrijdag, en zijne bedrukte kinderen, ten einde in tijds hun te kunnen verwittigen waarvan er verschillige in den vreemde wonen, wendeden zich bij M. Van den Berghe, schepene van den Burgerstand, om hem de toestemming te gaan afvragen om het lijk te mogen tot den Maandag daarna hou den, daar men den Zondag te Poperinghe niet begraaft. Glad weg werd hunne vraag geweigerd en M. Purgos zondt ze wandelen,zonder dat hunne tranen en smeekingen den onverbiddelijken schepene konnen overhalen. Het viel hard voor de familie, die zich ge troosten moest, maar de weigering, zegde men, was voorgeschreven door een door den stedelij ken Raad gestemde reglement. Men ging het, om alle misbruiken te ontgaan, in het toeko mende, in alle dusdanige gevallen toepassen. Hoe groot was de verwondering niet derge nen alzoo eene weigering ontvangen hadden, toen eenigen tijd daarna zij vernamen dat eene jufvrouw,die overgekomen was bij hare familie er gestorven was en dat het fameus reglement niet ging toegepast worden. En inderdaad, om aangenaam te zijn aan de familie en bijzonder lijk ter belooning der overlooperij van een der naastbestaanden die zijne politieke gezindheid afgezworen had, men ging eene uitzondering maken. Het lijk van jufvrouw X, den Vrijdag overle den, bleef over aarde liggen tot den opvolgen den Maandag, daarna bracht men het over naar het gasthuis alwaar het solemneellijk in de kerk werd tentoongesteld tot den Dinsdag, en einde lijk voerde men het over naar Frankrijk Het was hetzelfde voor de vrouw van eenen Raadsheer, over tijd nog liberaal, thans vurige katholiek geworden. Het reglement werd nog- eens overtreden en er verliep bijna eene geheele week voor men overging tot de begraving. Maar ziehier wat nog sterker is: 't Is ditmaal een oude pastor. De goede man stierf den Donderdag, 9 Augusti, en na ver schillige dagen hem in zijn huis tentoongesteld te hebben, gaat men over tot zijne begraving den Maandag daar op volgende. De lijkpleeh- tigheden afgeloopen zijnde, en na een gedeelte der stad doorloopen te hebben, hield men hem nog in de kapel van het gasthuis tot den Dins dag, van waar men hem heeft vervoerd naar Beveren, zijne begraafplaats. Men was onverbiddelijk voor de famillie Maertens, omdat hij liberaal was, maar sedert heeft men niet dan dienstwilligheden betoond voor de katholieke familien die hunne naastbe staanden kwamen te verliezen. Wij zouden niet eindigen moesten wij aide gevallen aanhalen welke zich in eenige jaren van hier hebben voorgedaan, waarop het inge roepen reglement, door M. Yanden Berghe niet geëerbiedigd is geworden. 't Is waar, 't waren voor vrienden der gees telijkheid, en onze stadhuisbazen, die onder de heerschappij der priesters zijn, kunnen bunne meesters niets weigeren. Wanneer gaat het aan dePoperinghenaars gegeven zijn van naar huis te kunnen gaan zonder in gevaar te zijn de beenen te breken. Iedereen herinnert zich nog dat over eenige jaren een achtbare ouderling van tachentig, M. D's avonds in het naar huis gaan bij zijne woonst eenen val heeft gedaan. Hij stronkelde tegen eenen vuilnisbak die in den donkeren zich te midden der straat bevond, gereed om door de vettekar weggenomen te worden. Dien val koste de dood aan dezen eerbied- waardigen burger Zaterdag laatst is M. V's avonds naar huis gaande, op de zelfde wijs gevallen en men heeft hem geheel bebloed naar zijne woonst overgebracht alwaar hij thans nog te bed ligt. Wij wenschen uit tar harte dat die acht bare ouderling, wie, vóór dat ongeval, ver oorzaakt door de plichtige nalatigheid onzer stadsbestuurders, van de gezondste uit was ter oorzaak zijner kloeke lichaamsgesteld heid, nog vele jaren zou mogen behouden blijven voor de toegenegenheid zijner talrijke vrienden. Allo! Meester Purgos en gij Felix den ge buisde, gij die zoo dwaaslijk de centen dei- stadskas verspeelt, gaat gij nog lang voort gaan het leven uwer onderhoorigen op het spel zetten om eenige liters petrole te ver sparen Groote Internationale Wedstrijd van Brussel 1888. 132 muziekverenigingen met 5785 laden hebben tot heden concerten gegeven in den tuin van den Grooten Wed strijd. Het uitvoerend Comiteit houdt zich op dit oogenblik bezig met bet uitkiezen van een herinneringsmedaille, bestemd voor de vaandels dezer verenigingen evenals met de kleine medailles bestemd tot aandenken voor de deelnemers. De medewerking van een groot aantal andere vereenigingen is nog verzekerd voor de concerten in den tuin tot het emde van Septemher, tijdstip waarop de Maatschappij van den Grooten Wedstrijd een monsterfeest zal inrichten waaraan natuur lijk al de vereenigingen, die tot dien tijd op de Tentoonstelling geweest zijn, zullen deel nemen. Het uitvoerend Comiteit heeft aan de bur gemeesters en onderwijzers van al de ge meenten van het land uitnoodigingen gezon den om gezamenlijke uitstappen hunner- plaats naar de Tentoonstelling te doen, waarvan het werkelijk slagen dagelijks ver meerdert. Het uitvoerend Comiteit wil aan al die groepen bezoekers 50 per cent korting op den inkomprijs toestaan, met het doei om aldus aan geheel België het bezoek aan de Ten toonstelling gemakkelijker te maken. Men verzekert ons dat de Maatschappij der Groote Wedstrijd een voorstel overweegt om na zeven uur aan ieder bezoeker die één frank inkom betaalt een lot in de loterij te geven. (Medegedeeld.) De politie van St-Joos-ten-Noode heeft eene hoeveelheid duitsche saucissen aange slagen, gemaakt van het vleesch van aan besmettelijke ziekten gestorven beesten. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniaux, apotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. Dubbele moordpoogmg te Rijsel. De genaamde Odon Carette, oud 44 jaren, herbergier te Rijsel, wel gekend voor zijne liedjes, was in 1870 hertrouwd met zekere Euphrasia Michiels, thans 42 jaren oud, die niet al te trouw schijnt en ook nog al drinkt. Als zij jong was had zij betrekkingen gehad met zekeren August Ledoux, die naar Afrika vertrokken maar nu wedergekeerd was en de herberg van Carette bezocht, en, naar in 't publiek gezegd werd ook zijne betrekkingen met de vrouw Michiels hernomen had. Ca rette, dit gehoord hebbende, besloot zich te wreken en kocht Zaterdag een revolver en zes kogels. 's Avonds waren Ledoux met zijnen schoon broeder J. Paulemont, kleêrmaker, oud 54 jaren, in de herberg van Careite gekomen. Deze vroeg hun om hem te zeggen waar zijne vrouw, die sedert Dinsdag 't echtelijke dak verlaten had, thans woonde; zij beweer den het niet te weten; hierop nam Carette zijnen revolver en loste hij een schot op Ledoux en een op Paulemont. De eerste werd maar zeer licht getroffen, doch de toestand van Ledoux is zeer beden kelijk. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Cristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson. Hoe goddeloos! Te Leipzig werd dezer dagen een groot bierhuis (herberg) geopend in de Klostergasse. Boven den ingang van het lokaal liet de patroon de volgende bekende niemand kwaad doende verzen ophangen: God vreezen maakt zalig, Bier drinken maakt vroolig. Vrees dus God en drink veel bier, Zoo wordt gij zalig en vroolijk hier. De geestelijkheid van Leipzig zag in dit opschrift (uithangborg) eene Godslastering. Zij nam de politie in den arm en deze gaf bevel onmiddellijk het opschrift te doen ver dwijnen, om in geene boete te vallen van 100 marken. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4a page.) Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1/10. Zooals wij in 't kort meldden, vertoeft thans te Londen zekere Baldwin, luchtreizi ger, die de hoofdstad verbaasd doet staan over zijn vermetele toepassingen van de pa rachute, waarvan hij de inrichting heeft verbeterd. Dezer dagen zou fcij inet zijn ba- Ion uit den tuin van het Alexandre l'alace opstijgen, toen op het aangekondigde uur een hevige wind uit het Zuid-Westen woei, zoodat men meende dat de opstijging niet zou doorgaan. Zoodra echter een half uur later de wind iets minder hevig was, besloot de heer Baldwijn liever den tocht te wagen dan de 35,000 mensehen, die om het schouw spel gekomen waren, te leur te stellen. De balon steeg op in een volkomen rechte lijn, maar nam weldra een zuid-oostelijke richting aan. Hij steeg nog voortdurend, en het scheen of er iets aan haperde. De ballon vervolgde zijne reis, en men bemerkte niet dat Baldwin zich tot den sprond gereed maakte. De toeschouwers brachten eenige angstige oogenbiikken door. Eindelijk echter zag men den aeronaut als een vlek aan den horizon snel in rechte lijn dalen, de para chute ongeopend. Na aldus ongeveer twee honderd voet te zijn gevallen,opende de wind de parachute en droeg hem over de velden over een afstand van twee mijlen. Hij landde veilig op een stuk land in de nabijheid van Wesleyan Chapel. Zes of acht voet boven den grond liet hij den ring der parachute los, raakte de aarde met zijn voet aan zoo zacht als mo gelijk was en deed met bliksemsnelheid ruim een half dozijn opeenvolgende salto-morta- los, om den val te breken. De heer Haward, de exploitant van het Alexandre Palace, en nog eenige andere heeren, die zich ta paard naar de plek had den gehaast, waar hij was neergekomen, vonden hem in volmaakten welstand en brachten hem naar de tuinen van het paleis terug. De heer Farini, de impresario van den heer Baldwin, zeide dat deze zich op 3000 voet hoogte had laten vallen. De heer Baldwin verklaarde aan majoor Templar, die op last van militaire autoritei ten bij de opstijging tegenwoordig was, de verbeteringen, welke hij aan het valscherm had aangebracht, om het heftig slingeren te voorkomen, terwijl het scherm bovendien tot op zekere hoogte stuurbaar is gemaakt. Niet alleen het Engelsche ministerie van oorlog, id. Mej. VAN DEN 10 TOT DEN 17 OOGST 1888. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. II!

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2