Gazelle van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 140. 27e Jaar. Zondag 2a September 1888. 8 "Politiek, Stads-, Ikunst- en Letternieuws. erschiliige 'Lijdingen, Markten, Bekendmakingen. ScpeeJ Dixrandeslraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. ISECl-AMEN 25 ceutaeanen de» a-egel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fp. 4-00 's jaars voor de slad fa-, 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 eeailicsaiCH het insiettiicr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Ypcren naar Poperinghe, 6- 50 9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 9-05 —9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-07—6-42 Southern, 5-30 8-20 11-16 5-20. Cornen, 5-50 7-35 - 8-20 9-58 - 10-03 H-16 2-41 2-54 5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-53 11-16 2-54 5-20 8-53; Rceselare, 7-45 - 10-45- 12-20- 4-10- 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-37 12 17 -5-56 6-21. Kortrijk, 5-30-8-20-9-58 11-16-2-41 3-20 7-30. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-38 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 —11-16 2-41 3-20 7-50. FRANKRIJK. Hel blad la Lanlerne, van Parijs, komt heden op de historie terug van het geheim Iraktaakt dat koning Leopold zou gesloten hebben met Duitschland en dat door graaf Vasilitin de Nouvelle Revue was geplaatst. De haterne beweert inlichtingen te hebben ontvangen, die de wezentlijkheid bevestigen. Koning Leopold, zegt bet blad is alleen in Belgio die het bestaan van dat traktaat kent, welk op een gegeven oogen- blik Belgie onder de verbondene Staten van het Duitsche Keizerrijk zal rangschik ken. Het zou volgens de Lanlerne om de voorwaarden vast te stellen zijn, dat, ba ron Greindle naar Duitschland is gezon den in plaats van graaf Vandestraten. De Lanlerne voegt er bij dat dit trak taat aan M. Crispi, door prins von Bis marck zou getoond zijn. Het spreekt van zelfs, dat men aan de geruchten maar weinig geloof kan hech ten. Eene depeche uit Brussel meldt dat prins Viclor-Napoleon een manifest ge reed gemaakt aan het franse!) volk, dat hij na hel huwelijk zijner zuster met den broeder van den koning van Italië, zal openbaar maken. In dal manifest zal de prins zeggen dat de herstelling van het keizerrijk het eenig- ste middel is om eenen algemeenen oor log te voorkomen en Frankrijk gelukkig en rustig te maken. DUITSCHLAND. Men meldt uit Duitschland dat dit jaar de verjaardag van den veldslag van Sedan met buitengewonen luister zal worden ge vierd. Al de openbare gebouwen zullen versierd worden. Het Artillerie-Museum, waar de vaandels, de kanonnen, alsook de sleutels der versterkingen, gedurende den oorlog veroverd, berusten, zal geheel den dag voor het publiek open zijn. In geheel het keizerrijk moeten de schoolmeesters hunne leerlingen door re devoeringen de wapenfeiten van dien heu- gelijken dag herinneren. De Duitsche regeering zal binnen kort, om krachtig met verduitsching van ElzasrLotha,ringen voort te gaan, een de creet uitvaardigen, waarbij bepaald wordt dat voortaan alle boeken, rekeningen, kwitanliën en handelscorrespondentiën in de Duitsche taal zullen moeten worden opgesteld, ten einde in rechten geldig te zijn. De succursalen der Nationale Bank zullen geen geldswaardig, papier aanne men, tenzij in het Duilseh gesteld, terwijl de post,de pakeüen, .brieven, enz. niet zal bezorgen wanneer de adressen in het Fransch gesteld zijn. Dit laatste komt ons vrij vreemd voor. Brieven of postpakketten, voorzien van Fransche, Duitsche of Engelsche addres- sen, worden overal aangenomen en het gaat toch onzes inziens niet aan om inwo ners of vreemdelingen want die zullen toch ook in Elzas-Lotharingen, niettegen staande de dwangmaatregelen wel komen te eischen dat zijn de adressen in het Duitsch stellen. 't Fransch en 't Engelsch zijn wereld talen, en hoe groot het Duitsche Vader land ook moge zijn, bekleedt de Duitsche taal nog steeds den derden rang in het internationaal verkeer. VLA ARISCHE LAHiÖMG van 9 September 1888. Na eenen strijd van meer dan eene hal ve eeuw, worden de Vlamingen, onder op zicht van taal, nog altijd door openbare besturen behandeld als de ongelukkige bewoners van een door vijanden bemach tigd wingewest, niettegenstaande 's lands Grondwet verklaart, dat alle Belgen voor de Wet gelijk zijn. Sinds eenige jaren is ons wel de eene en andere brokkeling van de tafel des Rechts toegeworpen, doch ons verzadigen, ons nevens de Waalsche land- genooten aan denzelfden disch le laten nederzitten, neen, tol hiertoe werd ons dit niet toegelaten... In ijzerenweg- en telegraaf beheer, tol- en veiligheidsdienst, in onderwijs en le ger, zoo wel als voor de rechtbanken, in geheel bet landsbestuur, in gouw- en ge meenteroden, wordt alles nog in 't Fransch afgehandeld in eene voor 't grootste deel der noorderlijke bevolking van ons land geheel onverstaanbare taal! Hoe dikwijls ook reeds aangeklaagd, is het nog altijd waar dat er in België 6e- vöorrechten, en verdrukten zijn; met be hulp van de enkele Fransche taal, is het ten onzent mogelijk, tot de hoofste open bare bedieningen te geraken; door middel van liet Vlaamsch alléén, kan men zelfs het nederige postje van veldwachter niet bekomen. De meerderheid van 's lands bevolking is Vlaamse!)welnu, bet Staatsblad, dat de wetten, regeerings-verordeningen en -besluiten afkondigt, zegt, door zijn Fransch opstel, lot de meerderheid, dat er van haar geene rekening te houden is! Roept dit niet om wraak? Zulke ongehoorde gebruiken, die in elk ander vrij en beschaafd land volstrekt niet zouden geduid worden, zullen nog lang in voege blijven indien wij er ons niet op krachtdadige wijze legen blijven verzet ten, en met al de macht, waarmede wij bezield zijn,die niet trachten uit te roeien. Getrouw aan de beginselen, welke de Vlaamscbe beweging te allen tijde voor gestaan behandeld te worden als een vrij, niet als een overwonnen volk; dat wij, hoezeer het recht der Franschsprekende bevolking van Belgie, haar eigen gewest, ten volle eerbiedigende, wij, in onze Vlaamscbe streken, in elke orde van ge dachten, evenveel rechi willen hebben als zij sedert 58 jaren alléén in Belgie ge nieten. Het is om middelen te beramen ten ein de al de onrechtvaardigheden te herstel len, waar het Vlaamscbe volk nog over te klagen heelt, dal alle dietscjisprekende landgenooten worden bijeengeroepen op eenen Landdagwelke den 9 September aanstaandele lien uren voormiddig, zal gehouden worden te Gent. Alle punten, rechtstreeks in verband met de Viaamsche belangen, zal men mo gen bespreken. Geene politieke redevoe ring, noch zulke die kwetsend zou kunnen geacht worden vqor onze Waalsche land genooten, zullen geduld worden. Vlaamscbe broeders\ Gij allen hebt ons volk en onze Taal lief! Gij allen wenscht dat aan hel schreeu wend onrecht, waar sedert 1830 onze slam het slachtoffer van is, een einde ge maakt worde. Komt dan den 9 Septem ber talrijk op en toont dat wij niet zullen rusten tot de spreuk eens bewaardbeid worden: IN VLAANDEREN VLAAMSCH! Gent, den 25 Augustus 1888. Het inrichtend Komiteit. VLAAMSCHE NORMALE AFBEELING DER HOOGESCHOOL WAM GEBIT. Wij meeiien herhaaldelijk de aandacht der jonge studenten te moeten inroepen op hel bestaan, aan de Hoogeschool van Gent, eener Viaamsche normale afdeeling, bestemd om leeraars op le leiden, welke bekwaam zullen zijn om in de Athenaea der Vlaamscbe gewesten de geschiedenis, de aardrijkskunde en de Germaansche ta len bij middel der moedertaal te onderwij zen. Het aannemingsexamen zal te Gent, ten lokale der Hoogeschool, in liet begin van October plaats hebben. De inschrijvingen worden genomen in de kantoren van den Bestuurder-Opziener der Hoogeschool of bij brieve aan hem gericht van heden af lot op den dag van het examen. Er is geen inschrijvingsrecht te betalen om het exa men te ondergaan, en het onderwijs is kosteloos. Aan de aangenomen leerlingen kunnen studiebeurzen van 500 fr. verleend wor den. Om tot liet examen toegelaten te wor den moet men Belg geboren, van 18 tot 23 jaar oud zijn, en een diploma of be wijsschrift overleggen, waaruit blijkt dat men met vrucht eenen volledigen leergang van humaniora gevolgd heeft. Noglans kunnen vreemdelingen, die in het bezit zijn van een diploma of van een gelijkwaardig elders dan in Belgie ver kregen bewijsschrift, tot het aannemings examen toegelaten worden wanneer zij voornemens zijn de lessen der germaan sche afdeeling le volgen. De studiën duren vier jaren en de leer lingen zijn niet aan het regiem der inwin ning onderworpen. De jaarlijksche studie beurs behouden de leerlingen gedurende hunne ganscbë studiën. Het toelatingsexamen zal ten deele ge schreven, ten deele mondelingsch zijn. Het omval: Eene Néderlandscbe verhandeling eene Fransche verhandeling eene mon- delingsche vertaling uit hel Latijn eene schriftelijke vertaling uit het Latijn in het Nederlandse!) eene geschrevene Griek- sclie vertaling eene vertaling in 't Duitsch of in 't Engelsch de uillegging van Nederlandsche en van Duitsche (of Engelsche) schrijvers of gedeelten van schrijvers, door de kandidaten op voor hand bestudeerd de regels der rhelo- rica de vadorlandscbe geschiedenis de beginselen der physische en elhnogra- pliisclie aard rij ksk u nden Dit zijn, zcoais man ziet, de voornaam ste leervakken der klos van Lalijnsche rbetorica in. onze atheosea en collegiën. DE TOEKOMjST, STAD GENT. TAALGENOOTEN,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1