STADSNIEUWS. VËRSCHÏLLIG NÏËUWsT Wij noodigen al onze confraters uit dit voor ouders en jonge lieden zoo belangrijk bericht te willen overnemen. DE AALMOEZENIERS. De heilige Pontus heeft besluit dat aan elke legerdivisie, in de aanstaande manceu- vers, een pastoor zal gehecht zijn, om do zielen der soldaten te verzorgen. Men wil hen een onderscheidingsteeken doen dragen. Le Bien Public vraagt ter dier gele genheid om de aalmoezeniers tot den graad van officier te vereffen om den noo digen invloed te verkrijgen. De geestelijke rok is, volgens het katho liek blad, dus niet voldoende. La Cronique stelt aan de soldaten- pastoors de volgende uniform voor: Een pluim op den driestek, brande- bourgs op de soutane, een gewijdwater- kwast op zijde, epauletten en laarzen met sporen. Daarenboven zouden zij van de afgeschafte cantinièren de tonnekens over nemen en ze vullen met wijwater. EEN NIEUWE MINISTER. De Moniieur van Donderdag kon digt twee koninklijke besluiten af. Het eerste, het ontslag aanvaardende van den heer de Moreau zijner bedie ning van minister van landbouw, nijverheid en openbare werken. Het tweede besluit benoemt M. Leo De Bruyn, lid der Kamer, tot minister in vervanging van M. de Moreau. Zoodat wij nu wezenlijk een nieuw lid in het kabinet hebben, dat nu is samengesteld uit vier ministers wel ke leden der Kamer zijn en drie die noch van den Senaat noch van de Kamer deel maken. De dagbladen hebben zich reeds veel bezig gehouden met de persoon lijke denkwijze van M. De Bruyn; zij hebben zijne vroegere gedragslijn onderzocht, hetzij in zijne redevoe ringen, hetzij in de stemmingen wel ke hij in de Kamer heeft uitgebracht. Zooals een blad het zeer juist doet opmerken, is hetnoodigte onderzoe ken wat M. De Bruyn vroeger ge daan heeft of geweest is. Hij treedt in het kabinet Beernaert en hij zal even als M. Beernaert en de overige ministers, een slaaf te meer zijn van de geestelijken, die tegenwoordig de meesters van het land zijn.Bijgevolg is het onnoodig de vroegere zienswijze van M. De Bruyn aan te halen; van het oogenblik dat hij in het klerikaal ministerie komt, heeft hij van alle persoonlijke denkwijze en van alle princiepen, die hij zou kunnen heb ben voorgestaan, afstand gedaan om den onderdanigen dienaar der bis schoppen te worden. Y peren, 1 September 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,820-89 Den 22 Óogst in den Sultan, 1-88 Gen 29 id. id. id., 2-15 Toiaal, fr. "58,824-92 Uitgaven tot heden, fr. 56,275-42 Blijft in kas, fr. 2,549-50 Sm des C.esBïeeïsIeaaaad. Wij hebben verledene week beloofd een tusschenzin over te laten tot beden, wij vol doen aan onze belofte: In een orde-voorstel van ons controleur ken uitgaande, vraagt deze aan het collegie, nopens het aanleeren der kristelijke leering in het gemeente collegie en in de middelbare school van deu Staat, of deze gestichten van eenen geestelijken leeraar] zullen voorzien zijn. De heer Burgemeester doet opmerken dat dees vak altijd en tot heden op de program ma van deze scholen geplaatst is geweest, en dat het de schuld niet is van het schepen- collegie noch van den gemeenteraad dat er geen kristelijke leeraar naar dit gesticht gaat, maar wel van onzen bisschop, die den laatsten geestelijke, M. De Myttenaere, naar eene andere plaats verzonden heeft zonder hem ooit door eenen andere te doen vervan gen. Ge moet maar schrijven en zeggen dat ze moeten komen, zegt 't controleurken, en hij moest er nog bij gevoegd hebben, dat sedert er eenen katholieken man in den gemeente raad zetelt, den bisschop geen tweemaal aar zelen kan, want als zulke mannen hooren van eenen katholiek dan is het juist gelijk of het den Paus zelve ware. Daar het ministerie nu nog vier jaren te leven heeft, weet het niet wat doen om zijne meesters geld te laten winnen. Het steekt ze te allen kante, in alle hoekjes en gaatjes, tot in de slechtste scholen toe. Maar.... zui len ze gaan? Verder deelt M. Colaert de gedachten van 't bureel des gemeente-kollegies; volgens hem ook is het de Staat, die gebied en die zich zou moeten met de geestelijke overheid schik ken om eene overeenkomst te sluiten opdat er een geestelijke leeraar in dat gesticht kome. De heer burgemeester zou ook schoon aan de geestelijken te schrijven en te roepen heb ben: Kom maar, er is een postje open, niemand zou luisteren. Dat het voor eenen wereldlijke ware, er zouden er bij honderden gereed zijn, die verlangen te werken om brood te winnen voor vrouwen kroost; maar neen, 't zijn ongehuwde mannen, zij hebben niets noodig, zij vervullen plaatsen waar ZIJ willen, en hebben zij geene plaats, tot daar, de bisschoppelijke coffre-forts zijn alle dagen open voor luierikken, die niets willen doen. Wat wil men, de wereld is geheel ver draaid!! Het zou moeten het tegenoverge stelde zijn. Ziehier nog wat den heer Burgemeester ons controleurken onder den neus vreef.Doch dat ook is vruchteloos daar het de eene oor in en al de andere uitvliegt. Reeds vele jaren, zeide onze achtbare bur gemeester, is het kristelijk onderwijs a'ltijd in het gemeente-collegie gegeven geweest door geestelijke leeraars. Daarenboven, on der de wet van 1842, bevatte het program ma de kristelijke leering in de lagere scholen, hetschepencollegiedeed pogingen om leeraars te verkrijgen. Doch het bekwam geen ant woord. Later, onder de wet van 20 September 1884, om aan de schikkingen te volkomen der onderwijs wet, schreef het gemeentebe stuur wederom de kristelijke leering in het programma van de scholen en gaf kennis ervau aau wie het behoorde. Niet meer dan onder de wet van 1842, gaf men er antwoord op. Ziedaar die goede herders die zooveel van de ziel des kinds houden en die geene moeite sparen kunnen om deze uit 's duivels klau wen te redden! De liberalen vragen hun met goedheid of zij het kristelijk onderwijs geven willen, zij worden er voor betaald en zij willen toch niet gaan. Wat moet men daarvan denken? Zijn dit ware navolgers van Christus? Of zijn dit navolgers van Judas, die Christus eenen kus gaf en hem verraadde. Er zijn geene ware (echte woord) navol gers van Christus meer. Neen, want 't zijn al herders die hunne schapen scheeren zon der zeepe. Om te eindigen moeten wij nog eenen truk aanhalen die onze inkwisiteurs hebben willen invoeren onder de wet van 1842, maar die, dank aan onzen moedigen Burgemeester, mislukt is. De leerlingen van een onzer gemeente scholen, waar de kristelijke leering door eenen priester gegeven was, moesten zich naar de broertjesschool begeven om hunne lessen te leeren voor de eerste communie. Of het maar bij de broertjes alléén was dat zij de kunst kenden om de lessen van katechismus te leeren, dat voelt men aan zijnen elleboog Baadt gij niet waarom dit was? om hunne scholen meer te kunnen bevolken, want dan hadden zij bijna niemand. De heer Burgemeester kwam daar tegen op, de kinderen gingen er niet meer en den trnkuitvinder stond te kijken gelijk een uil in een ankergat. Feest. Verleden Zondag was het feest op de wijk Kal/vaart en de gemeente St-Jan. Het was wel geschikt, daar deze twee feesten deu zelfden weg vragen. Door het schoon weder was er zeer veel volk. Op de wijk kalfvaart was er ringsteking, aan welke een tiental rijtuigen deel namen. Voor dat het feest aanvang nam, hebben de heeren kampers der ringsteking eenen stoet gevormd, met ruiters aan 't hoofd, gevolgd door eenen wagen met muziek, en de stad binnengetrokken; zij hebben eenige straten doorloopen en vervolgens den prijs kamp begonnen. Morgen, Zondag, luisterlijke feesten op de l'otyze. De oog&t van 1888. Voortdurend komen uit de verschiilige deelen des lands slechte tijdingen aan over den oogst. De zoo geduchte aardappelziekte zet zich fel voort op leemgrond, vooral in de provin ce Limburg. Geheele stukken dezer knolge wassen kunnen als verloren aanzien worden. Op lichtere gronden vertoont zich reeds de zelfde ziekte, doch in mindere mate. De prijzen der aardappelen stijgen verba zend. Op de markt te Maastricht betaalde men verleden week 18 a i9 fr. de 100 kilos. Overal laat de tarwe en de garst oneindig veel te wenschen en de rogge is zeer schars en van zeer slechte hoedanigheid. Men schat op ongeveer 1 millard 800 mii- lioen fr. de hoeveelheid granen die Europa dit jaar zal moeten vragen aan Azia en Ame rika. Men mag zich binnen kort aan eene merkelijke steiging der graanprijzen ver wachten. In de Kempen, waar nog al veel boekweit gewonnen wordt, is de hoedanigheid zeer voldoende. De fruitboomen, bijzonder de peren- en pruimenboomen, leveren dit jaar een over groot beschot op. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 13. Huwelijken: Lapiere, Ludovicus, dienstknecht, en De Waeghenaere, Sophia, zonder beroep. Laplace, Joannes, daglooner, en Pollet, Virginia, kantwerkster. Sterfgevallen: V anghelu weKarei, landbouwerswerkman 49 jaren, ongehuwd, St-Jacobs-buiten. Gheysen, Julia, winkelierster 78 jaren, we duwe van Petrus Baert, Boterstraat. Kestelyn, Clemencia, zonder beroep, 74 ja ren, weduwe van Joannes Durnez, Rijsel- straat. Devynck, Regina, dagloonster, 68 jaren, echtgenote van Karei Legrand, Meenenstraat. Parein, Florimond, kleêr- maker, 59 jaren, echtgenoot van Josephina Iloussen, Meenenstraat. Spons, Jozef, zonder beroep, 86 jaren,weduwaar van Maria Talion, Dixmudestraat. Denudt, Edmond, dienstknecht, 62 jaren, echtgenoot van Rosalia Kestelyn, Meenen straat. Cuvelier, Romain, zonder beroep, 73 jaren, weduwaar van Joanna Dejaegher, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 3. De luchtreiziger Toulet, is verleden Zondag, in de tentoonstelling van Brussel het voorwerp geweest eener vleiende betoo ging. De onder-luitenant Croy, vergezel! van twae onder-officiers der genie, hebben den heer Toulet, namens de officiers van zijn regiment, eenen fraaien bloemtuil aan geboden en hem hunne gevoelens van erken telijkheid en die van kapitein Mahauden uit gedrukt. Zoodra de Argus, dat is de luchtbal welke door engelsche visschers in zee gevonden is, te Antwerpen zal aangekomen zijn, zal de compagnie der luchtreizigers van de genie, een groot feest inrichten,waarvan het hoofd punt wezen zal eene nachtelijke opstijging met den teruggevonden ballon. Eene andere nachtelijke opstijging zal te Brussel plaats hebben met de Hirondelle door den heer Toulet en den luitenant Croy, tijdens het feest dat in de tentoonstelling zal gegeven worden, ter eere van M. De Keyzer, lord-mayor van Londen. De Etoile zegt dat er kwestie is M.Toulet bepaald aan te stellen als luchtreiziger van het departement van oorlog. Dit ontwerp zal kortelings aan M. Pontus onderworpen worden door M. Devos, kolonel der genie, welke het op dit oogenblik onder zoekt. De tering, de borstziekten, hebben ver schiilige oorsprongen: erfelijkheid,afmatting, overdaad, bloedarmoede; men moet ze schu wen en vreezen telkenmale dat de dagelijk- scbe verbruiking grooter is dan de spijsver tering opleveren kan.- de gebruikte middelen zijn talrijk, maar het zijn slechts schijnmid- dels, want ze geven den eetlust niet terug en laten geenszins toe eenen voorraad tot stand te brengen die de spieren moeten ver sterken en op die wijze de ziekte onmeedoo- gend verdrijven. De versterkende wijn Defresne (vin to- ninutritif Defresne) na elke maaltijd per half wijnglas genomen, de Peptone Defresne met zooveel goed gevolg in de hospitalen van Parijs gebruikt, dagelijks twee lepels in een weinig vleeschsap (bouillon), vervullen dit doel, want deze wijn bevat de Peptone of vleeschkrachtige stof, welke de spieren voedt; de natuurlijke phosphoorzure kalk melk, die de voeding prikkelt, en het bloed vormend ijzer, dat de roode bloedparels vormt. Deze wijn is in de hospitalen der Fransche hoofdstad aangenomen an in Belgie zeer geprezen, waar men hem in alle apo- thekerijen aantreft. —Eene vreemdsoortige ontdekking .—Een Australisch schip heeft eene vreemdsoortige ontdekking gedaan.Toen het in Maart voorbij het Reimerstoneiland voer, dat voor onbe woond werd gehoudeD, zag men een boot met 8 personen bemand van land steken en allengs naderen. Het bleek toen, dat het eiland thans bewoond is. Een engelsche matroos, Marston, deser teerde ongeveer 25 jaren geleden in Tahiti van het schip Riblman en vestigde zich op het eiland. Hij legde er een plantage aan van kolos- boomen, haalde eene vrouw van een der naburige eilanden en heeft 11 zonen en 4 dochters. Hij staat nu aan het hoofd van de bevol king, die 33 personen sterk is en die allen vloeiend engelsch spreken en zeer vreedzaam met kleine vaartuigen een levendigen han del drijven in copra. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4e page.) Snot, gele mondzwam, slechte ruiing en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. Zondag morgen, rond 11 1/2 ure, is weeral een kind uit een venster gevallen, ditmaal in de rue des Cultes, 18, te Brussel. Een 7jarige knaap,Achille de Baille genaamd, was op eene kamer der tweede verdieping alleen gelaten, het kind boog zich uit het venster en stortte van eene verschrikkelijke heogte op de siraatsteenen. Bloedend uit mond, neus en ooren, alsook uit eene vreeselijke hoofdwonde, werd het kind opgenomen. Men hoopt het nochtans te redden. Een rondleurder, met name B..., had te Antwerpen twee jaar geleefd met de we duwe J..., deze had hem verlaten omdat hij haar mishandelde en was in de Zennestraat te Laken gaan wonen. Sedert deze scheidiDg had B... getracht tot eene verzoening te geraken, doch te ver geefs. Maandag namiddag kwam hij weer bij de wed. J... en stelde voor haar te huwen. Op eene stellige weigering ging hij heen, doch keerde rond 11 ure 's avonds terug en her nieuwde met aandringen zijne vraag.Nieuwe weigering. B... werd kwaad, trok eensklaps eenen revolver en schoot tweemaal op zijne gewezen minnares, gelukkig zonder haar te treffen. YAN DEN 17 TOT DEN 31 OOGST 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2