Gazelle van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. Nr 142. 27c Janr. Zondag 16*i September 1888. Politiek. Stads-, kunst;- en Letternieuws. Verschiïtige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bureel Dlxmades(ra»t, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RF.CLAMEN 25 centiemen de» regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't pon daarboven. 10 centiemen liet nummer Men schrijft in op al de postbureelen. ONZE MOEDER. Reeds dikwijls hebben wij gezegd dat onze Moeder uitgestrekte middelen be zit. Zij is inderdaad eene zeer rijke vrouw. Geen land in de wereld of zij bezit er grondeigendommen. In sommige landen, zoo als Belgie, Frankrijk, Italië, Spanje zijn hare bezittingen zoo menigvuldig dat men ze niet tellen kan. En indien men ze tellen kon, dan zou men nog het ware cijfer niet bekomen. Immers, voor talrijke harer grondeigen dommen slaat Moeder niet als eigc nares geboekt. Daar zij zoo ootmoedig is als rijk, houdt zij er niet aan dat iedereen met het cijfer, van haar fortuin in den mond loopt. Daarom staan veel harer bezittingen onder den naam van zoogezegde stroo- mannen, die er den aankoop van doen, de lasten betalen en de inkomsten ontvan gen voor hare rekening, zonder dat daar iemand achter piepe.Die stroomarmen zijn dan ook kiezers.... voor Moeders re kening. Ook kennen wij van het vermogen on zer Moeder alleen eenige cijfers. Die cijfers drukken er de uitgestrektheid niet van uit, maar laten ons toe ons eon ge dacht van die uitgestrektheid te maken. Zoo bijvoorbeeld, wij kennen noch de oppervlakte, noch de weerde der onroe rende goederen welke onze H. Moeder in ons klein landeken bezit. Maar als men weet met hoeveel hetgene zij bezit, jaar lijks opentluk vermeerderd wordt, dan kan men allengskens raden met hoeveel hetzelve bedektelijk aangroeit en hoe reusachtig groot haar aandeel in den grondeigendom moet zijn. Volgens den laalslen Annuaire Stalis- lique de la Belgique (1886) werden de belgische kerkfabrieken en seminariën al dus BEGIFTIGD met onroerende goede ren: In 1882 met een weerde van fr.564,898,»» 1883 67,435,90 1884 67,322,50 1886 385,037,65 te samen in 4 jaar met fr. 1,084,694,05 Zegge meer dan een millioen grondei gendommen die onze H. Moeder pu bliek erkent voor niets gekregen te heb ben. Waar zijn dan die, welke hare stroo- noannen gekregen hebben? Waar zijn die Welke aan kloosters en bidplaatsen, aan kanonikken en bis schoppen in 't stille gegeven werden? In het hierboven vermelde millioen zijn alléén opgenomen die goederen welke aan instellingen gegeven zijn, die de burger lijke persoonlijkheid niet bezitten, zooals kerkraden en seminariën. De inhoud en de inkomsten der bijzon dere kassen der bisdommen zijn daarin niet vermeld. En die giften bepalen zich niet bij grondeigendommen. Er worden ook nog geld, obligatiën en andere weerden gege ven, die onze H. Moeder, zalvend in haren wijden zak stopt. Volgens den hooger vermelden An nuaire kreeg Moeder nog in de 4 zelfde jaren. in gelde fr. 1,499,613,58 in obligatiën 38,020,»» in verschillige renten 116,951,43 in verscheidene waardijen» 92,355,70 te samen fr. 1.746,940,71- Dit cadeautje, gevoegd bij het eerst- vermelde, doet ons zien dat Moeder in vier jaar en in 't kleine Belgie zoo on geveer s milUocu binnengepalmd heeft. Merken wij nogmaals aan dat dit cijfer alleen de openllijk erkende aanwinsten uitdrukt. De geheime binnensmokkelingen zijn niet minder belangrijk. Maar Moeder heeft te goed hare voorzorgen genomen opdat wij, hare onnoozele kinderen, er mede zouden kunnen bekend worden. Hel is niet noodig denkt zij, dat de kinderen het vermogen hunner ouders zoo in franken en centen uittrekken. Het is hier zoo veel te minder noodig daar wij niet bestemd zijn om van onze H. Moeder te erven. Zij spaart en vergaart niet voor hare kinderen maar voor haar zelve; niet voor ons, maar tegen ons. Yperen, 15 September 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,824-92 Den Yperschen Club te Gent, 14-50 Woensdag in den Sultan, 1-54 Een partij met den bac, 0-50 Totaal, fr. ~58,841-46 Uitgaven tot heden, fr. 56,275-42 Blijft in kas, fr. 2,566-01 Tentoonstelling. Morgen Zondag, 16n, en Maandag, 17", groote Tentoonstelling van Fruit en Groen- sels, gegeven door de maatschappij Hofbouw van Yperen, op de Halle, westkant. Opening des Zondags van 11 ure (op dit uur is er eene openbare vergadering met voordracht) tot 6 ure, en des Maandags van 7 tot 6 ure. Den Dinsdag namiddag, om 4 ure, Tom bola, aan 20 centiemen het lot. Daar deze maatschappij buiten alle poli tiek blijft, verzoeken wij alle liefhebbers van den hofbouw een kijkje te gaan doen in die Tentoonstelling. Volgens men ons uit goede bron verzekert zal het de moeite weerd zijn om zien daar zal men een leerrijk verzet vinden. Prijskampen. Het Staatsblad heeft de uitslagen afge kondigd van den algemeenen prijskamp tus- schen de middelbare onderwijsgestichten van 1" graad, en in het getal der bekroonden, zien wij twee leerlingen onzer Gemeente- kollegie, die te samen drie benamingen be komen hebben 1° M. BOSSAERT, Albert, der latijnsche rlietoriek klas, bekomt de 3° eervolle mel ding in den prijskamp van natuurlijke weten schappen. Hij bekleed de 33° plaats op 150 mededingers. 2° M. VAN BIESBROUCK, Camiel, van de 58 professionneele klas, bekomt: a) De i° eervolle melding in den prijskamp van duitsche opstellen, met de 63 plaats op 121 mededingers; b) Het P accessiet in den prijskamp van eugelsche opstellen, met de 4° plaats op 121 mededingers, Gondeaa Verleden Dinsdag hebben de echtgenoten Naeghels, leertouwer, in de Meenenstraat, onzer stad,met veel luister, door bet toedoen van den k. k., en geheel de straat hun gou den bruiloft gevierd. Van 's morgens reeds was men bezig met eenen praalboog aan den ingang van de Meenenstraat, en eene kolom aan den uit gang op te richten. Gansch den dag was er veel volk te been en bijzonderlijk 's 'avonds, al de huizen der straat waren verlicht, en men kon zich met moeite er een weg door banen. Ook door het goed weder, was iedereen geprangd om van het weinige dat er te doen was te profiteeren en zich eens te verzetten. Om 8 ure gaf het muziek eene serenade voor het huis dei- gouden Bruiloftgasten, dat lokte veel volk uit tot laat in den avond. Wij wenschen deze achtbare ouderlingen nog lang eene. volle gezondheid en eene niet min lange en gelukkige vereeniging. Zondag morgend heeft men een grooten dollen hond door den kop geschoten op het Hoornwerk. Gelukkiglijk had hij nog nie mand kwaad gedaan. Men vervoerde hem op eenen kruiwagen naar het slachthuis, in bij wezen van eenen agent van jmlitie. Als men hem eenige stappen vervoerd had, sprong hij op en liep wegmen schoot hem dan nogeens en hij bleef liggen men laadde hem op niauw en reed voort naar het slacht huis. Iedereen dacht dat liij goed dood was. Doch eenige stappen verder, sprong de hond nogmaals op en koos op nieuw het hazenpad. Met moeite heeft men hem achterhaald en neergeschoten, men waande hem nu voorze ker dood. Zonder vaar of vrees, stapte men goed door naar het slachthuis. Op eenige stappen gekomen riekte den hond al met eens den kop op en voor de derde maal poetste hij de plaats, doch hij kon niet ver meer loopen. Be klcsexaincns. De Patrie ran Brugge kondigde over eenige dagen de volgende nota af p De examen van Maart aanstaande zullen voor de gemeentekiezingen van 1890 van een groot belang zijn; want zij, die op dat tijdstip het exaam afleggen, zullen, als zij den vereischten ouderdom hebben, op de kiezerslijsten van den Oogstmaand van 1889 mogen staan. Die lijsten zullen voor de gemeentekiezingen van 1890 dienen. De katholieke zelfopoffering zal, na eene welverdiende rust der vakantiën,de winter- avonden weten te benuttigen om voort toe- komende katholieke bekwaamheidskiezers te vormen. Want, men weze er van over- tuigd, het is niet voldoende zich voor het exaam aan te bieden, zonder eene ernstige d voorbereiding. Ziehier een voorbeeld van deze waarheid In eene avondschool, niet verre der stad Brugge, had de onderwijzer,verleden jaar, 19 jongelieden voor het exaam voorbereid; 18 hebben het kiezersdiploma bekomen. De toekomende bekwaamheidskiezers, als de zwakste bekend, alleen volgden de avondleergangen. De sterkste, of beter zij, die zich sterk waanden, hadden gedacht dat zij zich alleen voorbereiden konden. De drie-vierden zijn....door dë mande ge- vallen. Wij herinneren onze vrienden dat do zedeleer op het kiesexaam niet meer voor- komen zal van af 1889. Allen aan 't werk dus, ter stede als te lande. De zegepraal is en blijft aan den meestvoorziende. Het dient tot niets te loopen, men moet bij tijds vertrekken, Te Brugge zijn onze dappere vrienden reeds aan het werk. Dat het overal zoo zij Met het artikel der Patrie in 't lange over te nemen, hebben wij onze lezers willen overtuigen dat daar zelfs, waar het bezit van het bestuur hun met moeite betwist wordt, onze tegenstrevers geene enkele gelegenheid laten voorbij gaan om liunne gelederen te versterken. Hun voorbeeld moet ons tot les verstrek ken. Moeste men te Yperen, waar de strijd tus- schen de twee partijen zoo hevig is, verwaar- loozen ieder jaar nieuwe kiezersleergangen in te richten, omdat er maar weinig klerika- len zijn, die het diploma bekomen, men zou een heel valsche berekening kunnen maken. De bevolking onzer stad ondergaat gesta dige wijzigingen. En in tegenwoordigheid van het werk, waaraan onze tegenstrevers zich overleve ren, mag men verzekeren dat allen klerikaal, die eenige begrippen van onderwijs bezit, geene pogingen ontziet om hot diploma te verkrijgen,dat hem toelaat zijne inschrijving op de kiozerslijsten te eischen. Het is dus hoogst onvoorzichtig zich door eene bedrieglijke zekerheid te laten in slaap wiegen. Maar nemen wij zelfs aan,dat de meerder heid, waarover wij sinds eene halve eeuw be schikken, niet meer kan verminderd worden, wij moeten aan onze vrienden der andere dorpen en steden denken, aan wie ons werk voorzeker maar al te wel te stade kan komen. Zij, die ons verlaten, gaan plaatsen bewo nen, waar de zegepraal van het liberalism soms van een haar stemmen afhangt.Ilebben zij het kiesrecht niet verkregen, het zijn ge- brekelijke soldaten, die wij onze vrienden uit de gemeenten toezenden. De borgtocht, die alle liberalen vereenigen moet, zoowel als onze eigene noodwendig heden, gebiedt ons dus van geen enkele po ging te verwaarloozen, van hen allen, dio hopen kunnen hot kiesdiplöma te verkrijgen, DE TOEKOMST ïi<

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1