603 Olmen en lindeboomen M E B E L S Meubels, BIERBROUWER® drie Herbergen MENGELINGEN* MARKTPRIJZEN. Bestuur der Registratie, huiscatheilen, lundsallaani, kuip- en keeroaliaam, beestialen eis aardappels op stain, TE St- JAN -nevjsns-Yfer, uit te noodigen tot het kiesexaam en van ze voor te bereiden om het met goeden uitslag af te leggen. Wij hopen met een vast betrouwen dat de Liberale Associatie niet wachten zal de leergangen herinterichten, die de vorige jaren zulke schitterende uitslagen opgeleverd heb-» hen. Dat zij tot de onderwijzers eenen oproep doe: zij hebben nooit noch hunnen tijd, noch hunne zelfopoffering op prijs gesteld. De liberale ma at schappij en en bijzon deren van hunnen kant, met de nuttige en vruchtdragende pogingen van de vorige ja ren wederom in 't werk te stellen, kunnen nogeens een groot getal burgers naar de leergangen zenden en alzoo de overheersching der vrijzinnige partij verzekeren. De Patrie heeft gelijk als zij zegt dat een zekere graad van geleerdheid niet voldoende is, als men de voorzorg niet neemt de stoffc, waarover hot exaam loopt te herzien met gedurende de winteravonden de kiesleer- gangen te volgen en dat zooveel mogelijk regelmatig. Kunnen wij hen allen, onder onze vrien den, die met de wettige begeerte van het kiesrecht te bezitten behebt zijn. van deze waarheid overtuigen,wij zullen een honderd tal njeuwe verdedigers der liberale van op de lijsten kunnen doen inschrijven,die te naaste jare zullen opgemaakt worden, De eeno zullen medewerken om onze meer- derheicLhier ter stede te verzekeren en te versterken en de andere zullen, van at' het jaar zelfs, waarin zij van verblijf veranderd zijn, de krachtvolle ondersteuning hunner stem aan do liberalen kunnen geven van de gemeente, waar zij zich neergezet zullen hebben. Dat allen dus het hunne bijbrengen en wij zullen zien dat Eendracht maakt machtn geene ijdele woorden zijn! BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Lauwers, Servaas, bakker, en Declerck, Leonia, dienstmeid. Sterfgevallen Siroux, Levinus, plaasteraar, 67 jaren, echtgenoot van Alexandrina Durnez, Lange Tkouroutstraat.Slosse, Catharina, zonder beroep, 79 jaren, ongehuwd, St-Janshospi- taalstraat. Lignel, Ivo, zonder beroep, 77 jaren, ongehuwd, St'-Jacobs-buiten. Beele, Hendrik, koopman, 45 jaren, echtge noot van Klorencia Vanhaelewyn, Rijsel- straat. Kinderen beneden de 7 jaren; Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id., 0. POPERIHGIIE. De Philharmonisten, pas terug eener reize die hun een echt kunstelijke zegepraal ver schafte, zijn op nieuw in rouw gedompeld Zij komen een hunner ijverigste leden te verliezen, M. Jules Benoot, die na twintig jaren lang als uitvoerend lid van hunnen kring deel gemaakt te hebben, den 9 dezer maand, in den ouderdom van 40 jaren, over leden is. Deze dood is niet alleenlijk voor de Phil harmonic een der gevoeligste verliezen, maar zij levert daarenboven nog een jong huisgezin aan de wanhoop over en zii rooft haar eenen steun waarvan zij nog de groot ste noodzakelijkheid had. M. Benoot is het derde uitvoerend lid dat, in eenige maanden van hier,de Philharmo nic naar zijne laatste rustplaats geleid heeft. Hij bleet getrouw aan zijne vrienden tot het laatste zijns levens, en wanneer op het groote oogenblik een priester hem kwam bewilligen zijne medebroeders te verraden, weigerde metverontweerdiging de verlooche ning die men hem voorstelde, en verklaarde moediglijk dat hij wilde naar zijne laatste rustplaats gebracht worden door degenen met wien hij altoos omging. Ook heeft de geestelijkheid, die van dag tot dag meer onverdraagzamer wordt, heeft zich verhaast zich te vreken met onmeedoo- gelijk te weigeren het lijk naar het huis te halen en het te vergezellen naar het kerkhof. "Wij zijn verre ons te beklagen over deze onuitlegbare houding der geestelijkheid, houding die door alle verstandig mensch gelaakt wordt, en wij zijn gelukkig een maal te meer te bestatigen dat onze bevolking in massa zich gelast heeft, door zijne tegen woordigheid in den uitvaard, om te protes- teeren tegen de walgelijke handelwijze on zer priesters en alzoo eene openbare en schitterende hulde te brengen aan dezen die in zijn leven een goede echtgenoot was, een voorbeeld van vader des huisgezins en die tot den dood getrouw aan zijne overtuigin gen is gebleven, Ook, zijne gedachtenis zal in zegen blijven bij al degenen die zijne hoedanigheden heb ben kunnen waardeeren, E5e klerikale vcrwoeslingswoedlc, De woede der klerikalen tegen al wat van ver of van bij aan het officieel onderwijs be trek heeft kent geene palen meer en, zooals echte weelden, droomen zij niet anders dan alles af te breken, alles wat nog de oude schoolwetten herinnert. Bijzonderlijk te Poperinghe, doen, MM. Vanden Berghe en het belachelijk mannetje dat zich Felix noemt,zich op eede bijzondere wijze uitschijnen in deze triestige taak. Onze lezers herinneren zich nog dat in 1879, tijdens de inrichting der meisjesschool, werd de teekenakademie, die in de oude lokalen der stadsschool zich bevond, overge bracht in een der gebouwen van Sint-Mi- cbielsschool. Deze verplaatsing is maar kunnen gedaan worden dan na de hevigste tegenkanting der sleepdragers onzer geestelijkheid. Ook hebben zij niet geaarzeld de eerste gelegenheid die zich voordeed waar te ne men, om hunne wederwraak uit te voeren. Geheel het meubeleir dat zich in de oude meisjesschool bevond, die zij op nieuw in teekenschool veranderd hebben, werd on- meedoogend vernietigd. Het was eon treurig schouwspel, te zien hoe onze dweepzuchtige bezetenen overgin gen tot het verbrijzelen dezer schoone school- meubelering, en dit om er de overblijfsels te doen dienen voor de nieuwe instelling van onzen Akafleniie, Onder degenen die met het meeste welge vallen! zich toelegden op deze beweenlijko werkzaamheid, zag men Felix Neuzebeke, die maar goed is om buizen in de'IIoogeschool te krijgen, zich het meest onderscheiden en op zulk eens geweldige manier dat er een katholiek, gekend om zijne verdraagzaam heid, (want er zijn er nog in onze stad) zich ni :t kon bedwingen aan een voorbijganger zijne verontwaardiging uit te drukken;wan- neer men, als ik, zulk een tooneel van ver- n nieling heeft bijgewoond, kan ik wel be- grijpen dat er revolutiemakers gevonden worden. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Achetez le champagne sec N. Vinyas, ce vin pétillant et simiiant qui donne la san té, la gaieté et sans lequel il n'y a, pas de bon repas. Livraison franco en 24 heures, du dé pot: Félix Huygens, Koekelberg-Rruxelles. (Dégustation aux expositions.) Gedachten van den doctor. De hedendaagsche leefwijze ontwikkelt op eene wonderbare manier de uitgelezen hoedanig- j heden der vrouw, doch zij vereischt eeno buitengewone mate van zenuwkrachten, ten nadeele van het lichaam; ook ziet men zon der klaarblijkende oorzaken den slechten invloed der bloedarmoede, die de wangen doet verbleeken en de ledematen verzwakken. De eetlust, die de verloren krachten zou kun nen inwinnen, verflauwt, wordt grillig en de tering is te vreezen. Eene redplank blijft u nog over: neem na ieder maal een half wijn glas van den versterkenden wijn Defresne (vin toninutritif Defresne) welke de Peptone bevat en de spieren voedsel en kracht aan zet; het bloedvormend ijzerphosphaat dat de roode bloedparels vormt; aanstonds komt de goede eetlust terug, het vleesch wordt stevig en de geest herneemt zijne levendig heid. Deze wijn is in cle hospitalen van Parijs aangenomen en wordt in Belgie zeer gepre zen. Men kan hem in alle goede apotheke- rijen van ons land bekomen. Dr Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstoping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Gristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson, Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10, Denaeycr's Peptonen company (Ltd), 118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 15, Vandeweyerstu Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch, de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe-. derfbaar zijnde. Slechte spusverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SDIKERPIS, GEBREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Exposition de Bruxelles. Taverne de i'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4® page.) Italiaansche spreekwoordenSpreken zonder te denken, is schieten zonder te mik ken.— Aan molens, uurwerken en vrouwen, is er altijd iets dat hapert.De hemel bewa- re ons vrij van vier dingen: eene vrouw die zich blanket; eene dienstknecht die zich in den spiegel ziet; gezouten rundvleesch zonder mostaard en een schrale maaltijd waarop wij lang hebben moeten wachten.— Wie de koe te sterk melkt, krijgt niets als bloed. Geloof mij, zegde mijnheer Troefaas, gij hebt ongelijk aan 9 per honderd te leenen, dat is woeker. Ba, ba Ja ik herhaal het, 't is woeker, en als gij de menschen niet vreest, weet dan dat God u van hierboven ziet. Van hierboven? Etïwel, dat is juist mijn affaire, van boven gezien, wordt mijne 9 voor hem eene 6, Een braveduitschemandemaker, Lebrecht Fessel, van Worn, die bij zijne stiel ook volks dichter is, zond onlangs aan graaf von Moltke een klein boekdeel van zijne werken, waar van de inhoud met de regels der dichtkunst dikwijls in strijd is. De oude Veldmars,chalk heeft hem het volgende geantwoord: Mijne beste landgenoot, ik dank u voor de vaderlandslievende gedichten die gij mij gezonden hebt en ik wensch u dat. gij nog lan- gp jaren zoudt kunnen ruimen en manden vlechten. Uwe verkleefde graaf von molkte. De gelukkige mandemaker heeft dien brief in een kader doen zetten, de zinspeling niet begrijpende die hij bevat. Op een examen voor onderwijzers. Examinator. Indien ik zeg: de sultan legt op een divan welke taalfout maak ik dan? Zij. Geene fout. Examinator, Denkt eens goed. Ik her haal het nog eens: de sultan legt op een di van Zij. Gij maakt dan geen fout. Examinator. Schrijftbeteens. Misschien verstaat gij mij verkeerd. Zij (schrijft).De sultan legt op een dief aan, (Tableau LE GLOEE ILLUSTRÉ, t an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50 3 mois franco, fr. 3. Gravures. La Florentine. Le Monument d'Auguste Orts. L'Ouverture de la chasse. Le Vieux Bruxelles. Les Supplications inutles.— Un Drame en 1816: La mine au numéro 113 du Palais-Royal. Le Steamer de l'Etat beige Princesse Hen- riette'».—Les Grandes Manoeuvres: Batterie gravissant une cóte. On s'abonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE. Nr 51. 2 jaar. Zaterdag, 15" Sept. INHOUD.—Platen. Z.H. Kardinaal Lavigerie. De Citerspeelster. Io de Tentoonstelling, Dr Matlekovits. Feesten te Dendermonde, De wagen der stad. Feesten te Mechelen. Opening van den stoet, Het gestremde vaartuig. Tekst, Onze platen. In de tentoon stelling, Markgraaf Monselico (vervolg). Voor 't Vaderland. Over lang leven. De drie ambachten. Julia Koolvliet. (ver volg.) Men abonneert zich ten bureele van dit blad. 8 SeptemberIS September Tarwe 8,700 21-00 12,000 20-25 Rogge 1,800 15-75 2,700 14-12 Haver 1,100 15-00 1,200 14-00 Erweten 000 00-00 200 19-00 Boontjes 000 00-00 100 20-00 Aardap. 5,000 7-75 8,000 7-50 Beter 15,523 265-00 16,536 270-00 Eiers,25 2-30 2-50 KANTOOR YPER. De ontvanger der registratie t« Yper zal op DYNSDAG 25" SEPTEMBER 1888 om 2 uren namiddag, overgaan tot de Openbare Ecrkooping van groeiende langs den Steenweg van Veurne naar Yper, te weten: 576 zich bevindende tusschen de paalstaken 14 tot 17 en 24 tot 30 al de rechter zijde van den Steenwen komende van Veurne; Én 27 olmen tusschen Woesten en Elverdinghe al de linker zijde van zelfden steenweg. 10 verhoog, betaalbaar binnen de 8 dagen, 6 maanden tijd van beta ling voor de principale koopsom, mits borg te verleenen. Kantoor van den Notaris DEGRYSE te Becelaere, 1° VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1888, om een ure namiddag, OPENBARE VERKOOPING van Huiscatheilen, Kuip- en Keernallaam, Landsallaam Beestialen, Beeten en Aardappels le velde, TE GilELüVELT, op 't hofstedeken aldaar gebruikt door Pielen Delarnagentière. 2° OP ZELFDEN DAG, om 4 ure namiddag, ter herberg Cruiseike, te Gheluvelt, Overslag van zelfde hofstedeken, groot, '1 hektare, 62 aren, 76 c",verdeeld in 5 koopen, maar ingesteld 2,2l)0 fr. On.middplij.ke handslag. DOOR UITSCHEIDING. Openbare Verhooping, van op de hofstede, aldaar gebruikt door den heer Charles Blondeel- Vanhalewyn. Deze verkooping zal plaats hebben door het ambt van den Notaris DEGRYSE, te Becelaere, op WOENSDAG m SEPTEMBER 188b, om negen ure voormiddag, met tijd van betaling, mits borg, voor de koo- pen van boven de 10 fr. Vrijwillige verkooping bij licitatie EENER met medegaande Lochlihgen, Boomgaard en bebouvide Grond zeer voordeelig gelegen, te BECELAERE, dicht bij en op de plaats, door het ambt van den Notaris DEGRYSE, tft Becelaere, ten overstaan van den heer Vrede rechter van het eerste kanton van Yper,verdeeld in 4 koopen. De verkooping zal geschieden in .eene enkele zitting, op VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1888, om 3 ure namiddag, in een der te verkoopen herbergen: Ilel Gou den Hoofd, te zelfde Becelaere. Voor verdere inlichtingen, men zie de plakbrieven. TAN DEN 7 TOT DEN 14 SePTKMBEB 1888. T.TP?. W ry-'A-r BH -jw-CTaairga I.IPEREN GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenpriis p.100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2