Gazette van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. Nr 143, 27e Jaar. Zondag 23" September 1888. BareelDlxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgle Buitenlandsche verzendingen, 'tpon daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, Korist- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BROOD EN MEEL. Het verslag van den heer Bestuurder van het stedelijk Laboratorium van Landbouw- en Nijverheidscheikunde van Kortrijk werd ons door eenen vriend ter hand gesteld en daaruit nemen wij gaarne het volgende over: Was het onderzochte meel zuiver, het brood en was bet niet altijd. Het is juist de eetwaar, bijna uitsluitelijk voedsel van den armen en van den werkman, die meest vervalscht wordt door bijvoegen van sloffen vergiftend door hun eigen zelve en dienende daarenboven om andere mengsels te verduiken. De twee sloffen welke de bakkers liefst gebruiken zijn witten aluin (dubbel solferzuur zout van aluminium en potasch) en blauwen aluin (solferzure koper, blauwe vitriol). Ik beb verschillige zulke vervalschingen tegen gekomen, de twee bijzonderste waren 5 cenligrammen solferzuur koper in een brood en Ig.385 aluin ineen ander. Men beweert gewoonlijk in opmerking tegen de ontleding en in voordeel van de verval- sching van brood dat de hoeveelhiid bij gevoegde stof te klein is, om het minste ongemak te veroorzaken. Het is zeker dat, indien iemand bij toeval een stuk brood eet, zelfs als er eenc tamelijke hoeveelheid een dezer sloffen in is, daar niet zal van weten; maar wie zal Loch durven betwis ten, dat het nog alzoo zijn zal, na een da gelijks gebruik, op lichamen die door werken en gebrek aan fel voedsel ver flauwd zijn, op kinders! Ik geloof dat ik zeggen mag dat vele ziekten, waarvan men de reden niet kent, alleenlijk voortkomen van de slechte kwaliteit van het voedsel. De geneesheeren ondervinden het maar al te dikwijls. Gedurende verseheide jaren, hebben groole geleerden betwist of solferzuur ko per voordeelig of nadeelig was. Vonnissen zouden zelfs gegeven geweest zijn, waarin men bekende dat hét veroordeelen onmo gelijk was, ingezien de gedachten die ver spreid waren. De Akademie van Genees kunde van België,heeft den 26 Juni 1886, besloten, op het voorstel van de heeren Lefebvre, Depaire en Grocq, dat de ko perverbindingen niet alleenlijk onnoodig waren in de eetwaren, maar zelfs kwaad doende. Hetgeen nog de vervalsehing ver slecht, 't is dat het bijvoegen dezer stoffen gewoonlijk nog dient om het gebruik van slecht meel te verbergen, meel waarvan zij anders geene aanbiedbare waar zouden verkrijgen. Witten o( blauwen aluin ver gemakkelijken ook het kneden en den ar beid wordt alzoo minder. En zeggen dat zooveel menschen on noodig vinden van de eetwaren te doen ontleden! Het is te verhoopen dat deze gedachten zullen veranderen en dat het volk, geholpen door het. Bestuur, zich meer tot de onderzoekings bureelen zal richten.» VERNIETIGINGEN. Men zou tegenwoordig het Staatsblad wel het Fernielingsblad mogen heeten, Want alle dagen bevat het blad een menig te vernietigingen en beslissingen door de bestendige deputation genomen in zake van rekeningen der kerkfabrieken. Heden kondigt het Staatsblad niet min dan vijf-en-vijftig vernietigingen van besluiten af van de bestendige deputatie van Brabant, die betrek hebben op reke ningen der kerkfabrieken van 55 gemeen ten. De bestendige deputatie weigert die re keningen goed te keuren, omdat de schat bewaarders in die dokumenten hel beloop der ontvangsten noch der uilgaven niet mededeeien van het was, der jaargetijden, enz., gedaan uil hoofde van begravenissen en uitvaarten. De minister keurt integendeel de reke ningen van die 56 kerkfabrieken goed en vindt dat alles is zooals i.el moet zijn. Natuurlijk, ministerie en geestelijken trekken allen aan een zeel. Yperen, 22 September 1888. Zondag laatst heeft de opening der Ten toonstelling der Hofbouwmaatschappij van den omtrek Yperen plaats gehad. Eene me nigte nieuwsgierigen heeft zich Zondag en Maandag naar de Halle begeven, om deze schoone voorbrengselen te gaan bewonderen. Deze maatschappij belooft veel voor de toekomst, nauwelijks bestaat zij sedert twee jaren; het is waarlijk ongelooflijk op eenen zoo korten tijd dat men tot eenen zoo grooten uitslag kan komen; ook wenschen wij van harte onze jonge medeburgers geluk die me- degeholpen hebben om het feestje te doen lukken. Eeu jury, samengesteld uit vier bevoegde mannen, hebben eermetalen eu diplomas toegekend aan de hiernavolgende tentoon- steilers. Fr uitwedstrijd tusschen liefhebbers 1. Van Winsen,Nicolas,vergulden eermetaal, met- handgeklap; 2.Daeninck, Louis, vergulden eermetaal; 3. Appels, Martin, zilveren eermetaal; 4. Devlieger, Gustaaf, id.; 5. Desmytter, Adoll', bronzen eermetaal. Zelfde wedstrijdtusschen hoveniers. 1. Gelein, Karei, vergulden eermetaal, met geluk wenschingen; 2. Legein, Jules, vergulden eermetaal; 3. Rotiers, Jules, zilveren eermetaal, met gel uk wenschingen; 4. Heughebaert,Hendrik,zilveren eermetaal; 5. Devos, Bodewijk, bronzen eermetaal. Groenselwedst rijd Moentjens, Ivo, verguld eermetaal, met geluk wenschingen 2. Appels, Martin, verguld eermetaal; 3. Van Winsen, Nicolas, zilveren eermetaal; 4. Daeninck, L., bronzen eermetaal; 5. Herreman, Theophiel, bronzen eermetaal. Versieringsplanten. Moentjens, Ivo, verguld eermetaal, met geluk wenschingen; 2. Gelein, Karei, verguld eermetaal; 3. Daeninck. L., zilveren eermetaal; 4. Appels, Martin, bronzen eermetaal. Begonia-lot. Prijs: Van Dyok, Amandus, zilv. eermetaal. Geranium-lot. Prijs: Daeninck, L., bronzen eermetaal. Reines Marguerites (lot). 1. Herreman, Theophiel, diploma van ver diensten; 2. Appels, Martin, eervolle melding. Bonapartia gracilis. Prijs: Daeninck, L., zilveren eermetaal. Af gesnedene bloemen. 1. Appels, Martin, bronzen eermetaal; 2. Daeninck, L., eervolle melding. Bloemruikers en Kronen. 1. Bossaert, Jules, zilveren eermetaal, met geluk wenschingen; 2. Gelein, Karei, zilveren eermetaal. Verzameling van aardappels. Prijs: Moentjens, Ivo, zilveren eermetaal. Plans voor Broeikassen en Hoven. Prijs: Rotiers,Jules, zilveren eermetaal, met gelukwenschingen. Geschilderde Bloemen en Fruiten. Prijs: Rotiers, Jules, zilveren eermetaal, met gelukwenschingen Crtasfercastae. Het Comiteit der Landbouwmaatschappij van 't arrondissement Yperen, heeft de eer de leden ter kennis te brengen dat M .Deleu, I. (zoon), Hoofdonderwijzer te Meesen, eene conferentie, in de Vlaamsche taal zal ge ven over het volgende hoogst belangrijk on derwerp:. Landbouwcrisis: Oorzaken. Uitslagen bekomen door de verbeterde cultuur. Uit slagen door de beschermingsrechten opgele verd.De cultuur kan en moet op de weten schap gesteund worden. Middel om de wetenschap onder de Landbouwers te ver spreiden. Eenige van de volgende punten zullen aanschouwelijk experimentaal bewezen worden: Noodzakelijkheid de plant te kennen in hare samenstelling en haar leven. Hoe en waar zij haar voedsel vindt.Samenstelling van eenen tarweoogst. Samenstelling van de bemesting die men eraan geeft of zou moeten geven.Noodzakelijkheid eene vol ledige studie van de meststoffen te doen in hunen samenstellin-r en hunne toepassingaan de verschillige vruchten. Samenstelling van het voedsel dc-r dieren. Samenstelling van hun lichaam en van de voortbrengselen die zij moeten geven. Beredeneerde voe dering van de dieren, volgens de voortbreng sels die men er van wil bekomen. Die conferentie zal publiek zijn, en plaats hebben in het Stadhuis van Yperen, Zater dag, 2!) September aanslaande, te 10 en half ure stipt des morgens. Het Comiteit hoopt dat alwie belang stelt in de verbetering van den Landbouw de con ferentie zal bijwonen; deze zai zoo praclisch en aantrekkelijk mogelijk gegeven worden door eenen jongen leeraar, wiens iever en studie uwe aanmoediging verdient. a.ïSsnI&osavï-KrpdieS.. De Bond der Volksbanken zet zijn werk met volharding voort. Hij komt te Chatelet zijn 15,! landdag te houden. De volksinrichting van het landbouw-kre- diet, door den vooruitstrevenden landdag op zijn programma ingeschreven, is door de afgevaardigden der Volksbanken in 't lange en in 't breede besproken geweest. De wet van 15 April 1884, aan bet initia tief van den heer Graux verschuldigd, heeft geen den minsten uitslag opgeleverd. De landbouwkantooren ziju zelfs niet samenge steld. De landdaghouders van Chatelet hadden hun algemeenen schrijver, de heer advokaat Miclia, gelast hun over de kwestie verslag op te maken. Van dat verslag kennen wij enkel den heel korten inhoud, die de dagbla den van Charleroi afkondigen en de volgen de beoordeeling, die zij er over geven: De achtbare algemeene schrijver heeft een merkwaardig werk verwezentlijkt, dat, volgens iedereen, als het belangrijkste feit van den landdag van dit jaar blijven zal. De werken van den beer Micba zijn immer duidelijk en goed doordacht; zij verdienen meer dan eene bondige ontleding en wij stel len ons voor van zijn verslag te spreken, wanneer wij er in den bulletijn van den landdag kennis van genomen hebben. De bepleiting, door de kwestie van bet landbouw-krediet te Chatelet uitgelokt, schijnt ons geene andere bekrachtiging ge had te hebben dan eenen oproep aan den ondernemingsgeest van bij zonderen. Het is het gedacht, door den heer Délisse, van Namen, voorgedragen; liet is ook die meening, welke de heer d'Andrimont verde digd heeft met te zeggen Gij wilt het landbouw krediet? Maakt propaganda ons er het nut van door de belanghebbenden te i> doen beseffen. Gaat den buiten overtuigen. Konden wij er toe geraken te naaste jare op den buiten vijf of zes volksbanken te stichten, er zouden er allichte een hon- derdtal zijn en het landbouw-krediet ware ingericht. Het is ons onmogelijk in het optinism van de heeren Délisse en d'Andrimont te deelen. Wij hebben geen vertrouwen in de macht van den ondernemingsgeest van bij zonderen, zoolang den toestand der pachters tegenover de eigenaars niet gewijzigd zijn zal. Reeds op den vooruitstrevenden landdag heeft de lieer Vermeulen, afgevaardigde van Yperen, op eene bindernis voor de inrichting van het landbouw krediet gewezen: 't is het wettig voorrecht waarvan de eigenaar ge niet. Andere meer algemeene oorzaken verlam men den goeden wil van hen, die landerijen behouwen, en makehalle maatregelen vruch teloos welke men neemt om de landbouwnij verheid op te beuren. De landbouwer heeft, in 't algemeen, maar een heel gering belang in de goede bebou wing van de landerijen, die hij in pacht ge nomen heeft. Zekere pachters hebben hervormingen be tracht. Zij hebben gezocht om de kweekwij- zen te volmaken, hebben hunne werktuigen verbeterd en hunne spaarpenningen in den aankoop van scheikundige meststoffen ge stoken. En welken uitslag hebben zij verkregen? Na eenige jaren werkens, wanneer zij er op rekenden de eerste vruchten van hunne ver standige invoeringen te plukken, zij hebben de eigenaars zich op de grootere opbrengst of de waarde verhooging der voortbrengselen zien steunen om de pachtprijzen te verhoo- gen En jaren lang binst welke de landbouw nijverheid eene nieuwe uitbreiding scheen te nemen, is het zoo geweest. Zoodanig dat de landbouwers, moede van hunne pogingen in gestadige pachtprijs verhoogingen te zien overgaan, op zekeren dag van den strijd af gezien, en allen ondernemingsgeest verloren hebben. De Iaudbouw-krisis, die wij ondergaan, heeft daar hare bijzonderste oorzaak, en in plaats van er een einde aan te willen stellen, DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1