Gazette van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. Ni 144. 27e Jaar. Zondag 3011 September 1888. BnreelDlxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER 25 centiemen den regel BrieveD en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, EENE STAATSRAAD. Er is in dezen tijd veel spraak geweest van het stichten van eenen Staatsraad. De noodige jaarwedden en het getal leden wa ren reeds bepaald. Wij denken heden te weten, dat niet alleen het princiep van het inrichten van eenen Staatsraad is beslist, maar dat de raadsheeren reeds zijn aangeduid. Alleenlijk...is er kwestie van de Congo en niet van Belgie. Het is de onafhanke lijke Staal van den Congo, die volgens la Chronique met eenen Staatsraad zal be giftigt worden. Het aanstaande officieel blad van den Congo zal waarschijnlijk die benoemingen behelzen. De gemeentekiezing van 16 Octo ber 1887 te Mouscroen, waarin de liberalen zegepraalden, had, zooals men weet, aanleiding gegeven tot een bestuurlijk onderzoek. Daaruit bleek dat de zegel van een der omslagen met de stembriefjes ge broken geweest was en naderhand vervangen door een gelijken stempel. Het feit werd bij het parket aange klaagd, en de sekretaris van het hoofdbureel, M. Sheridan, gemeen- te-sekretaris van Mouscroen, werd vervolgd onder de beschuldiging van den stempel van een partikuliere nagemaakt. De rechtbank van Kortrijk, voor welke Sheridan verscheen, oordeelde dat het wel deze laatste was die den valschen zegel had gemaakt, maar verklaarde zich onbevoegd, omdat het eene politieke zaak was die voor de assisen moest komen. Het openbaar ministerie ging in beroep, en het beroepshof van Gent heeft zich met de zaak beziggehou den. Vrijdag deed het uitspraak.Het hof beslist dat het geene politieke zaak is, doch verklaart dat de be tichte geen bedriegelijk namaaksel van een stempel gemaakt heeft, om dat hij enkel voor doel had een on geval te herstellen. Het hof heeft M. Sheridan vrijgesproken. ONZE NIEUWE MEESTERS. Da bisschop heeft gisteren wederom eenige toekomstige meesters gemaakt, die door het uitspreken van eenige latijnsche woorden, weldra de macht zullen hebben over ons te regeeren. Acht jongelingen zijn priesters gewijd; alle acht zijn van den buiten, er zijn gee ne van de stad; het zal evenwel niet lang duren of die buitenjongens zullen hier met hunne zwarte rokken in de eene of andere kerk geplaatst worden en als meesters handelen. Zij beschikken over hemel en hel, en al waren zij de domste kinkels, het is voldoende dat zij gewijd zijn om zich als de beheerders van het volk aan te stellen. Stad Gent.) Yperen, 29 September 1888. Zal verschijnen In den loop dezer week zal verschijnen, den jongen almanak: De Ware Yperling. Geliefkoosd boekje voor de echte Yperlingen en al wie de stad en hare geschiedenis geerne kennen of liefhebber is van eene nuttige en aangename lezing. Men zal er in vinden: Den almanak van 1889; de koninklijke familje; de geestelijke overheid, de gemeen- tekermissen; den wegwijzer der stad Yperen en het arrondissement; dagteekeningen uit Yperen's verleden; huishoudkundige kennis; gezondheidsleer; Ypersche kronijk, de voor vallen sedert 1 October 1887 tot 1 October 1888. 3° jaargang. Het kost slechts 10 centiemen. Binst het slechten tijd is, en dat het werk niet gaat, kan een werkman eene schoone daghuur verdienen, met onzen almanak De Ware Yperling te stode en te lande tever- sprijden. Goede winst. Gemeenteraad van Yperen. Zitting van 22 September 1888. St-Maartenskerk.— Herstellingswerken. Het kollegie heeft pogingen gedaan om eene verhooging van 't krediet van 8000 fr. van 't gouvernement te verkrijgen om de herstellingswerken uit te voeren, die aan de kerk van St-Maartens te doen zijn. Het heeft zich ook al tot het ministerie van Landbouw, enz., gericht om een deeltje van den hoek, voor de aanmoediging der schoone kunsten bestemd, te bekomen en zoo de onkosten der openbare aanbesteding te dekken. Deze pogingen zijn ongelukkiglijk vruch teloos geweest. Inderdaad, de gouverneur der provincie laat weten, bij brieve van 18 Oogst laatst, dat het departement van Landbouw in de onkosten der herstellingswerken aan die kerk niet voorzien kan. Deze beslissing is aan de kerkfabriek me degedeeld geweest, en na beraadslaging, heeft zij geantwoord dat zij voor geene meer dere uitgaven tusschenkomen kan. Versekillige leden drukken hunnen spijt uit over die genomene beslissingen en beslui ten van de zaak in nieuwe overweging te nemen, tijdens de bespreking van het budget der stad voor 1889. M. de Stuers, denkt dat het noodzakelijk is van de ornementen in plaaster af te breken die op de daken der Halle zijn; want door de stormwinden brokkelen deze af en verstop pen de gooten, doen het water in de schepen zaal indruppen en de schilderijen van M. Swertz worden erg beschadigd. Deze plaaster-ornementen zouden kun nen vervangen worden door looden ornemen ten, zooals men tegenwoordig in Frankrijk doet. De keer Voorzitter antwoord dat het kollegie de zaak ernstig onderzoeken zal. Kanaal van Boesinghe. Trekweg. Het kollegie heeft klachten ingediend, aangaande den slechten trekweg langs den vaart van Yperen naar den Yzer, en van het gevaar die er zoude kunnen uit voortkomen. Het Gouvernement antwoordt, bij brieve van 31 Oogst, dat het van dees jaar niet kan tusschenkomen; maar dat er een krediet van 5,500 franken, zal in het budget van het Gouvernement geplaatst worden, om in de uitvoering van deze werken in 1889 te voor zien. Men neemt er nota van. Kartons De Groux. Herinnerende de mededeelingen gedaan aan den Kaad in zitting van 30 Juli 1887, laat de heer Voorzitter weten dat, ten ge volge der overeenkomst tusschen het Gou vernement en Mme we De Groux, de kartons van wijlen schilder De Groux in het mu- zeum van Yperen zullen berustende zijn. Gemeente Kollegie. De heer Nicolas Van Heugen, geeft zijn ontslag van Bestuurder van het Gemeente Kollegie. Er is nota van dat ontslag genomen en de Raad beslist, op voorstel van den heer Voor zitter, dat er bedankingen zullen gezonden worden aan M. Van Heugen, voor de uit muntende en lange jaren diensten aan de stad bewezen. Verpachting der Kramen. De opbrengst der verpachting der kramen in de overdekte markt heeft l'r. 1,510-00 op gebracht; 140 fr. min dan de drie verloo- penejaren. Het proces-verbaal is goedgekeurd, en het kollegie is gemachtigd uit ter hand te hande len voor de eenige kramen die, tot heden, nog geene aannemers gevonden hebben. Bureel van Weldadigheid.Verpachting De raad keurt het verslag goed der ver pachtingen van de onroerende goederen, toebehoorende aan het Bureel van Welda digheidje Yperen,en gelegen te Langemarck en Yperen. Notariale onkosten: 60 fr. De opbrengst der verpachting van de jacht beloopt tot 124-00 fr. Notariale onkosten fr. 66-12 c. De raad keurt nogmaals eene beraadsla ging goed van het Bureel van Weldadig heid, in date van 18 September 1.1., door het afstaan van drie perceelen grond, groot 2 aren, 47 cent", gelegen op het grondgebied van Yperen, (St-Nikolaus), voor eene som van fr. 213-60. Hospicen. Verpachting Do heer Voorzitter zegt dat de commissie der Burgerlijke Godshuizen den 22 Mei 1.1. tot de openbare verpachting van verschillige onroerende goederen overgegaan is, te zamen 178 hectaren, 28 aren, 50 cent" landen, wei den, enz., bevattende. De verpachting is voor 9 naeenvolgende jaren, die aanvang nemen met ln October naastkomende, en heeft 19,066-00 fr. opge bracht; 't zij 5,392-00 fr. min dan binst het verloopen tijdstip. Gemeenterekeningen. De heer schepene C/qrnette doet verslag, in naam van de 3° commissie, over de reke ningen van de stad voor 1887; Dit verslag wordt met algemeenc stemmen aangenomen en do rekeningen goedgekeurd. Uitslag der rekeningen Gewone ontvangsten 297,170-82 Gewone uitgaven 284,705-33 Overschot fr. 12,465-49 Buitengewone ontvangsten 113.557-60 Buitengewone uitgaven 80,546-30 Overschot fr. 33,011-30 12,465-49 33,011-30 Totaal overschot: fr. 45,476-79 Ondervraging M. Van Daele klaagt dat het kollegie weigert den beiaart te doen spelen voor per sonen die hunnen gouden bruiloft vieren. Het is ook spijtig zegt, M. Van Daele, dat de burgerlijke overheid zijne medewerking niet verleent aan dusdanige feesten, vermits dat het eigentlijk, in den waren zin des woords, eene aandoenlijke feest is, en dat gansch het kwartier er deel aan neemt. Het achtbaar lid zou wenschen dat het kollegie min moeilijk ware in zulke omstan digheden en dat de stad aan dergelijke fees ten deelneme. M. Colaert ondersteunt M. Van Daele in den zelfden zin. Hij breidt nog dezes voorstel uit en vraagt dat de stad een geschenk geve aan de per sonen die het geluk hebben hun gouden bruiloft te vieren. Voor de behoeftigen zou het geschenk door geld kunnen vervangen worden. Hij wenscht ook dat do beiaard zou spelen voor do Yperlingen die op den vreemde bekroond worden, enz., enz. De heer Burgemeester antwoordt dat het kollegie zich volgens het inzicht van den Raad schikken zal. Orde-Voorstel. M. Verschaeve vraagt of het kollegie geen verzoekschrift ontvangen heeft van een zeker getal vaders van familien, vragende om een engelschen leergang in te richten in de school bestuurd door Mej. Vander Haegen. De heer Burgemeester antwoordt beves tigend, en voegt er hij dat deze vraag zal onderzocht zijn in geheime zitting, tenzelf- den tijde van het schoolbudget. De openbare bespreking is gesloten en den Raad gaat in geheime zitting. Bij de herneming van de openbare zitting, bepaald de Raad het budget van de lagere-, volwassene- en bewaarscholen voor 1889. A. Lagere Scholen. Ontvangsten: 40,175-00 Uitgaven.- a) Knechtjesschool 15,925 b) Meisjeschool 11,400) 40,175-00 cjKosteloozesch. v. meisj312,850 B. Volwassenenschool. aVoor knechtjes 2,525-00 b) Voor meisjes (keukenschool) 4,750-00 C. Bewaarschool. a) St-Janstraat 3,8a0) b) Itijselstraat 3,500) 13,200-00 c) Hondstraat 5,850 Het beloop der schoolbudgetten is aan de budgetten van het loopende jaar gelijk, met eene vermeerdering van uitgave van 200 fr. voor eenen engelschen leergang in de hoog- DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1