Omtreksnieuws. BRIEFWISSELINGEN. VLMMSCHE ILLUSTRATIE. ste klas der betalende meisjesschool,bestuurd door Mej. Vander Haegen. Gemeente Kollegie. Rekening 1887 en Budgetten 1888 en 1889. De rekening is vastgesteld op de hierna volgende cijfers: x Ontvangsten: fr. 35,234-04 Uitgaven: 33,062-54 Overschot: fr. 2,171-50 Budget 1888. Ontvangsten fr. 35,005-64 Uitgaven 33,264-00 Overschot: fr. 1,741-64 Budget 1889. Ontvangsten fr. 30,964-00 Uitgaven 30,964-00 00-00 Middelbare School van den Staat. Rekening 1887 en Budgetten 1888 en 1889. De rekening is vastgesteld op de hierna volgende cijfers: Ontvangsten fr. 24,038-53 Uitgaven 23,032-39 Overschot: fr. 1,005-94 De budgetten zijn als volgt vastgesteld: Deze van 1888: Ontvangsten fr. 23,200-00 Uitgaven 22,524-00 deze van 1889: Ontvangsten fr. 21,324-00 Uitgaven 21,324-00 Stichtingen Bouckenaerê, Vandenpeer sboom, PauwelsPype. De heer Voorzitter geeft rekening aan den Raad van "het gebruik der inkomsten der hiernavolgende stichtingen Fondatie Vanclenpeereboom. Som staande op 't budget fr. 680-00 Gebruik: A. Gemeenteschool .voor knechtjes. 1° Aanmoedigingskaarten 149-20 2° Premiën gestort op de Spaarkas 63-80 3° Inschrijvingen op de zelf de kas 37-00 250-00 B. Kosteloozegemeenteschool voor meisjes 1° Aanmoedigingskaarten 122-55 2° Inschrijvingen op de Spaarkas 216-00 338-55 Totaal fr. 588-55 Verschil fr. 91-45 waarvan het gebruik in de naaste rekening zal verrechtveerdigd zijn. Fondatie Bouchenaere. Som staande op 't budget fr. 350-00 Gebruik: A. Gemeenteschool voor knechtjes. 1° Inschrijvingen op de Spaarkas 131-00 2° Kleedingstukken 44-00 175-00 B. Kostelooze school voor meisjes. Inschrijvingen op de Spaarkas 175-00 Totaal fr. 350-00 Fondatie Ad. Pype. Som staande op 't budget fr. 14-00 Inschrijvingen op de Spaarkas (kostelooze school voor meisjes) 14-00 Fondatie Ferd. Pauwels. Som staande op 't budget fr. 70-00 Inschrijvingen op de Spaarkas (kostelooze school voor meisjes 70-00 Scboone Kunsten. De Avenir, sprekende over de Tentoon stelling van schoone kunsten van Spa, al waar onze stadsgenoot Jl. Polydoor Comeini beeldhouwer te Brussel, een kunstgevrocht naartce heeft gestuurd, zegt: Een toekomende trommelaar van Co- mein Polydoor (Brussel), van een bewonde renswaardige bevalligheid in al zijnen dee- len. Deze weinige woorden zeggen meer dan een langen artikel en M. Comein verdient dezen lof, want de groep van den kleinen trommelaar is een meesterstuk onder alle opzichten. Ongeval. Onze achtbare burgemeester is Dinsdag middag in zijn huis erg onpasselijk gewor den, De verslagenheid, door de slechte tij ding was algemeen, men dacht hem reeds verloren. Maar gelukkiglijk is zijn toestand beter en men hoopt hem nog lange jaren aan 'tj hoofd onzer stad te kunnen behouden. Nog een ongeval. Eene os is Dinsdag morgend, ademloos ten gronde gevallen van vermoeidheid, op de Neêrmarkt.Men was op weg naar 't slacht huis om het dier te dooien. Het schijnt dat dit dier sinds dagen opgesloten was, en, al met eens eenen weg moetende afleggen van 3 of 4 uren zonder enkel te rusten, is het van afgematheid neergezonken. Inhuldiging. Verleden Zondag heeft de katholieke wacht onzer stad haar vaandel ingehuldigd alsme de hunnen heiligen, St-Morits. De plechtigheid greep plaats in St-Niko- laas kerk, door eene hoogmis in groot ge waad; binst de mis groote voordracht (par don sermoen) over het leven en de handel wijze van den heiligen Morits. Gedurende den dag, groot lawijt in de her berg den Appellokaal der wacht. Men heeft nog niet gehoord dat er iemand het inzicht van den heiligen nagevolgd heeft: (Men weet dat St-Morits, een eersten vech ter was!!!) BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 0; Vrouwelijk id. 0. Huwelijken: Vehulst, Jules, boekbinder, en Allewaert, Zelia, zonder beroep. Dumon, Emilianus, herbergier, en Degris,Benedikta, herbergier ster. Sterfgevallen: Legon,Ludovicus, zonder beroep, 55 jaar, ongehuwd, Bukkerstraat. Dirick, Maria, hoedenmaakster, 80 jaar, weduwe van Bartholomeus Ote, Hondstraat. Gontier, Karei, daglooner, 48 jaar, weduwaar van Maria Verslyp, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 3. Morgen Zondag, 30 September, is het ge- meentekermis te Gheluvelt, alwaar aller hande feesten en volksvermakelijkheden zul len plaats hebben. Ziehier een uittrek van 't programma. Zondag, 30 September, om 2 1/2 ure na middag, luisterrij.ke Schieting aan de pers van St-Sebastiaan. 100 frs. prijzen. Maandag, 1 October, om 3 ure namiddag, Prijsbolling op het gaaibert, ter herberg den Belle Vue Om 5 uren Allerhande Prijskampen in de verscheidene herbergen der Plaats. Dinsdag, 2 October, Prijsdeeling aan de Leerlingen der Gemeentescholen; Om 5 uren opstijging van eenen Luchtbol-, Om 8 uren, Prachtig Vuurwerk. Woensdag, 3 October, om 4 ure, Prijs- schieiing, voor de Mannen en voor de Vrou wen der Gilde van St-Sebastiaan; Om 5 ure, Prijsbolling, in de herberg den Lindeboom Donderdag, 4 October, om 4 ure,allerhan de Spelen en Volksvermakenaan de Kruiseecke; Om 8 ure, Begraving van het Hespe- been, op den Veldhoek. POPERINGIIE. Onze lezers zullen verder een uittreksel vinden uit de Ftandre Libéralebetrek hebbende op de begraving van M. Jules Be- noot, lid der Philharmonie, onlangs te Po- peringhe ©verleden. De briefschrijver dezer Gentsche gazet doet de. tegenstrijdigheid uitschijnen van het gedrag der geestelijkheid in deze omstan digheid, en besluit met te zeggen dat, op de manier op welke de priesters zich gedragen tegenover de geloovigen, het eens te meer bewezen is dat, voor hun, den godsdienst maar een winkelkwestie is, waaruit zij op de verfoeilijkste wijze hun profijt zoeken te trek ken, ten einde hunne ingewijden onder hun onteerend en verdrukkend juk te doen bui gen. Nogtans moeten wij den Gentschen brief wisselaar doen opmerken dat hij niet goed oordeelt over bet gedrag der Poperingsche liberalen. Deze laatsten hebben deelgeno men aan de feesten gegeven aan Mijnheer den Gouverneur Ruzette, op de vraag van het stadsbestuur, welke, ter gelegenheid dezer uitnoodiging eene harde tegenkanting ontmoette van wege de spitsvindingen der katholieke partij en verzette zich met veel vastberadenheid tegen de eischen der geeste lijkheid, die de uitsluiting der Philharmo- nisten daarstelden. Ziehier het bedoelde artikel: De Toekomst, nieuwsblad van Yperen, deelt zijne lezers een belangrijk staalken me de der klerikale zeden in Vlaanderen. M. J. B... overleedt onlangs te Poperin- ghe, na zich gedragen te hebben volgens de voorschriften den geloovigen opdrongen ten einde van alle vlek gezuiverd te worden welke men binst het leveu zou bekomen heb ben, om zich voor den opperrechter aan te bieden zoo wit als sneeuw. Niet te min, hij maakte deel der Phil harmonie, eene Muziekmaatschappij in den ban geslagen door den bisschop van Drugge, en, alhoewel de vrijheid der exkommunika- tien hare vergoeding vindt zelfs te Pope- ringhe in er zijne hielen aan te vagen, het schijnt dat op dit punt, de overledene niet effen in rekening stond. Hij verkeerde dus in een moeilijken toe stand. Van den eenen kant, met terug te keeren in den schoot der kerk bekeerd en vergeven, had hij, volgens het zeggen dergenen die willen doen gelooven te weten hoe het hier boven gaat, eene onuitsprekelijke vreugde aldaar doen ontstaan en verdiende dus als broeder in J. C. behandeld te worden. Van den anderen kant, beschouwd onder het bijzonder punt van Harmoniezonde, waren de sakramenten, door de mannen van stiel nogtans hem toegediend,zonder weerde. Het kaartje hem afgeleverd om in den He mel te gaan, kon daarboven, aan het ver sterken door St-Pieter niet aanveerd wor den. Om zich uit deze aardige tegenstrijdig heid te trekken vonden de Vancoppernolsche priesters verschillige onderscheidingen uit, die zeker voor geene gedichistukken moeten onderdoen en welke zij met de ontstoorbaar- ste gerustheid op zijn lijk toepastten. Katholiek, zij besproeiden hem met ge- wijdwater en overlaadden hem met teekens des Kruis. n Muziekanl, weigerden zij hem naar zijn huis te gaan halen. Katholiek, zij ontvingen hem in hunne kerk, beladen hem met hun gezang en om ringden hem met gewijde keersen, die satan en zijne bende verjagen; maar, muziekanl, zij hadden voorop zijn eenvoudigan uniform van Philharmonist doen wegnemen. Katholiek, deden zij zich, zonder een oordjen afslag, den prijs van hun latijn en het overige betalen. Muziehant, zij weigerden gladweg hem naar het kerkhof le vergezellen en tegenwoor dig bij zijne teraadbestelling te zijn! Zeggen wij het zonder er doekjes aan te winden.- in tegenwoordigheid dezer kome- diën, de verontwaardiging en de opspraak hebben niets meer te zeggen. De belachelijk heid alléén slaat door. Nog eene kleine bijzonderheid die hare weerde heeft. Eenige weken vóór zijne dood, had M.B... en zijne kamaraden, allen in groot tenue deelgeoomen aan de blijde intrede van M. den Gouverneur Ruzette, een der vurigste medeplichtigen der school- en sektenvervol ging welken de Geestelijkheid op Belgie heeft nedergestort. Zonder hunne medehulp ware het katholiek feest in duigen gevallen. De goede jongens! Zij hadden zich laten verlei den door de vriendelijke muillentrekkerijen, der leerlingen van Loyola e gen, wanneer het er op aankomt om menschon te bedrie gen. Zij stelden hunne vrokken te kante en in de hoop dat deze opoffering eene belooning zou gevonden hebben ten minste in eene be- tamelijker houding der geestelijkheid tegen over hunne dooden, zij hielpen edelmoedig- lijk, in den persoon van M. Ruzette, de over winning opluisteren van degenen die nog nooit anders gedaan hadden dan hun overla den met laster en vermaledijdingen! Zij zijn zonder twijfel fel teleurgesteld, daar zij zich nu kunnen eens te meer overtuigen hebben dat de dweepswoede haar zoetste vermaak schept in hare opgeblazenheid tentoon te spreiden bij de lijken. «Het lijk heeft voor de apostels der sekte- lijke onverdraagzaamheid dit goeds in, 't is dat het voortaan onmachtig zal blijven om zijne beledigaars te misprijzen of ze ie straf fen. Toch mogen wij geen al te sireng oordeel vellen over de... dienstwilligheid der Phil- harmonisten van Poperinghe: zij zouden kunnen, ter hunner verschooning de beweer- lijke voorbeelden inbrengen welke de libe ralen der groote steden niet ophouden te geven. Zijn zij niet fa groote getale die uit beleefdheid of welvoegelijkheid gaan kroon halzen in de triumfale intrede eens bisschop» of eens pastoors, in de jubelstoeten van den eenen of anderen heilige of eenen O. L. v en nog in duizend andere processiën van den zelfden aard? Deze ziekte van benauwdheid en zich geern te toonen is zeer rapelijk. Ook de staat van verzwakking waarin de gemoederen schijnen vervallen le zijn, laat nog weinig hoop over de liberalen, in Belgie, te zien meer ver stand en weerdigheid in hunne handelwijze stellen jegens de kerkratten en hunne sleep dragers. Zondag laatst, met den vroegen, heeft onze kompagnie Pompiers hare kazerne ver laten om eene wandeling in stad te doen. Het was tamelijk lang geleden dat onze brave pompiers naar het exerceeren waren gegaan en aan het publiek bewijzen hadden gegeven van hunne bekwaamheid en moed. Men heeft kunnen oordeelen met hun aan het werk te zien, wat men,in geral van nood, van hen moogt verwachten. In een naaste schrijven, zullen wij breeder uitweiden, over deze exercicie. Thans kunnen wij nogtans onze lezers verzekeren dat, op het gezegde zijner onder- boorigen zelf zoowel als dit der toeschouwers, de nieuwe Luitenant Félix, op de hoogte zij ner nieuwe bediening niet was,en heeft eens te meer bewezen dat hij onbekwaam is be hoorlijk een openbaar ambt te bekleeden. BiDaeyer'» Pc|»t«»ien company (Ltd), '118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 13, Vandeweyerstr. Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch, de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SUIKERPIS, GEBREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4° page.) Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; i/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstoping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Gristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck,Bobson. Vraagt overal de Cliocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Clioco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Voor zwakke lieden is er geen kost baarder geneesmiddel dan de tonische voed zame Wijn van Defresne, die buiten al de oplosbare deelen van het vleesch, nog ijzer- phosphaat bevat, dat het bloed kleurt, na tuurlijke phosphoorzure kalkmelk, die de beenderen versterkt, spiervezels opgelost en in peptone veranderd en gansch bereid om in bloedader opgenomen, de spieren en de hersens te voeden. Deze wijn, echte le vensdrank, dank aan zijnen aangenamen smaak, kan terzelver tijd gebruikt worden als likeur en een versterkend drank voor gezonde lieden. Félix Huygens, 30, rue de la Station, Koekelberg-Bruxelles, Agent général dépo- sitaire des grands vins primés de champa gne (vins secs) S. Vinyas de Reims, (fournis- seur breveté de la cour d'Espagne); des vins d'Espagne de la maison Frederico Segundo a Gadix; de la grande fine champagne de Ga briel Dubois et C'9 h Blanzac-Cognac. Ges produits seront en dégustation aux expositions de Bruxelles et d'Ostende. On demande sous-agents pour la province. Hij, die zijne ledige uren aangenaam wil doorbrengen, neme een abonnement op de Dit blad geeft elke week vijf of zes prach tige teekeningen met den uitleggenden tekst en belangwekkende verhalen, waaronder DE MOORD VAN DUINKASTEEL een roman met platen, vooral de aandacht trekt. Op aanvraag te Brussel,KOGELSTRAAT 27-29, kan men gratis een proefnummer ver krijgen. VAN DEN 21 TOT DEN 28 SEPTEMBER 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2