Gazette van 't arrondissement Ypercn. BRIEFWISSELINGEN. POLiTIEKE BERICHTEN. Nr 145 27e Jaar. Zondag 7» October 1888. Politiek. 8tads-, Slimst-en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BareelDixmadeslraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLiflEN 25 centiemen «leu regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 L 3-00 4-00 6-42 9-05 —9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-50— 12-07—6-42 Houthem. 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 7-55 8-209-58 10-03 H-16 2-41 2-54 - 5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45—12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 5-56 6-2! Kortrijk, 5-30—8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 14-16 -2-4\ 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. De Voorzitter der fransche Republiek, M.Garnot,heeft het volgende besluit uitge vaardigd waarop wij de bijzondere aan dacht onzer Vlaamsche werkersbevolking op roepen: Ieder vreemdeling, die zijn verblijf in Frankrijk komt vestigen, zal zijne verkla ring moeten doen binnen de veertien dagen na zijne aankomst van zijne na' men, zijne nationaliteit, de dagteekening zijner geboorte, zijn beroep, zijne midde len van beslaan. Hij zal bewijsstukken moeten voorbren gen tot staving van zijne verklaring. In geval van woonstverandering zal «ene nieuwe verklaring noodig zijn. Men spreekt te Parijs in de parlemen taire kringen veel van de scrutin de lisle waarop de gevoelens verdeeld zijn, maar welke loch zal eenigen met door te dra gen. Wat de herziening der grondwet betreft niemand kan voorzien wat oplossing die zal hebben. Generaal Boulanger heeft in zekere de partementen veel van zijne populariteit verloren, maar ongelukkiglijk heeft hij in anderen veel vooruitgang gedaan. De haer de Kalnoky, die een onderhoud heeft gehad met M. von Bismarck, zou legen eenen vreemden gezant gezegd heb ben: dat prins von Bismarck van gevoe lens is dal dit jaar de vrede niet zal ge stoord worden, maar dat hij gevaar loopt voor het toekomende jaar uit hoofde der groole wapening van Rusland. Uit Londen wordt gemeld dat kiezers van de City zich Zaterdag avond hebben vereenigd, om een lord-meier te kiezen in vervanging van M. Polydore De Key- ser, voor het dienstjaar November 1888 tot November 1889. Men heeft den alderman James While- head, groot nijveraar, gekozen. M. James Whitehead houdt zich veel met do politiek bezig. Het is een vooruitstrevend liberaal. Een weinig koninklijk regiem.De konigin van Zweden, die zeer ziek is ge weest is nu veel beter. En wil men weten hoe de geneesheeren haar hebben genezen van eene zenuwkwaal? Door het volgende regiem: De koningin staal des morgens om ze ven uren op; zij maakt baar bed zelve, vaagt hare kamer en drinkt alsdan eene las melk. Vervolgens gaat zij in het park aan het vernielen der rupsentol des mid dags. Daarna neemt zij hel ontbijt, een uur rust en vervolgens aan het werk in den hof tot zes uren.Een bad, diner en om negen uren te bed. De klerikale dagbladen zeggen niets over de benoeming van den heer De Mo- reau, noch van zijne 30,000 fr. jaarwed de. Zij hebben er eerst eene logenstraffing aan gegeven, toen er spraak van was, maar nu de zoo afgewerkte minister de finitief benoemd is, gaan zij dat stilwijzig voorbij. Een blad van Brussel zegt dat de rid der De Moreau zich te Brussel gaat vesti gen, ten einde de Nationale Bank op goe den weg te brengen zoo als den landbouw toen hij minister was, heeft gered. Maar als M. De Moreau die het werk niet kon doen als minister, nog zijn ambt van volksvertegenwoordiger kunnen ver vullen, nu hij tot over den kop in de finan- tien zit? De kiezers van Namen, die M. Ds Mo reau naar de Kamer gezonden hebben om hunne zaken te doen en niet de zijne, hebben recht te vragen, nu hij voldaan moet zijn, of hij zijn mandaat aan geen ander zou moeten overlaten. Uit Brussel schrijft men dat M. Graux definitief de kandidaat der Ligue is en dat M. Feron, naar het schijnt, zijne kandidatuur in de Li berale Associatie zal laten voorstel len, waar zij zal worden aanvaard. Dat is eene schoone zelfsoffering van wege M. Feron, daar hij geene kans heeft van gekozen te worden. Het is zeker dat de liberale cijns kiezers aan M. Graux de meerder heid zullen geven op den heer Feron; maar is dat voldoende om gekozen te worden De heer Graux is een der personen die zich tegen eene overeenkomst met de Liberale Associatie in Juni laatst heeft verzet. De radikalen en voornamelijk de kleine vooruitstre vende kiezers, zijn nog altijd woe dend tegen degenen die hen in Juni de nederlaag hebben doen lijden zij willen dat men met hen afrekent en zij verklaren zoolang dat niet gedaan is, zij met de liberalen niet zullen stemmen. Het getal van die overdrevenen is grooter dan men denkt en zal nog vermeerderen in geval de kandidaat der Ligue den oorlog aan het voor uitstrevend program verklaart. Het is dus grootendeels van den kandi daat dat het lot der kiezing afhangt. Het is nog niet zeker dat de inde- pendenten eenen kandidaat zullen stellen. Zij willen het zedelijk uit werksel hunner overwinning niet in gevaar brengen door zich eene klop ping te laten geven. BURGERSTAND van den 28 Sept. tot den 5 Oct. 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Dalmoto, Achiel, dienstknecht, en Rabau, Alixa, kleêrmaakster. De Brabandere, ICarel, landbouwer, en Spotbeen, Sophia, zonder beroep. Sterfgevallen: Ducorney, Karei, herbergier, 51 jaren, echtgenoot van Julia Verbert, GrooteMarkt. Hauspie, Frederic, zonder beroep, 69 ja ren, echtgenoot van Amelia Beun, Meenen- straat. Verrack, Martinus, daglooner, 68 jaren, weduwaar van Juliana Roosebeke, Meenenstraat. Swyngedauw, Sophia, zon der beroep, 80 jaren, weduwe van Joannes Berten, Tempelstraat.Cousin, Ludovicus, landbouwerswerkman, 32 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Berten, Julia, winkelier ster, 72 jaren, echtgenote van Augustijn Scheere, Dixmudestraat.—Wyeland, Maria, modewerkster, 21 jaren, ongehuwd, Dixmu destraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1. Poperinghe. Ongelukkige Boeren Vóór den hommelpluk, zondt het syndi- kaat van Brussel een omzendbrief aan ons stadsbestuur, hem verwittigende dat het Lood zonder mededoogen ging geweigerd worden aan alle hoppe van twijfelachtige hoedanigheid of aangedaan van beschimme- ling. Bij het ontvangen deze3 berichts, bleef er aan onze stadsbestierders niet anders te doen dan haastiglijk de landbouwers te ver wittigen dat, in geval zij in hunnen oogst vcrschillige soorten van hoppe hadden, zij moesten vermijden die met elkaar te mengen. Maar, dewijl deze hoeren zeer onverschil lig zijn voor de belangen der landbouwers, omdat op de kiezingen zij blindeling voor hun zouden stemmen, zij hebben niet vqrroerd, en 't en is maar nu, als zij gezien hebben dat het bericht- van het syudikaat ernstig was, dat zij met den schrik op het lijf, de hoppe- marchands bijeen geroepen hebben (hetgeen nog nooit bij het geheugen der Poperinghe- naars gebeurd is) om hun te vragen wat er in zulke omstandigheid te doene stond. Het antwoord op deze vraag was: de land bouwers in tijds niet gewaarschuwd geweest zijnde des besluits van het syndikaat van Brussel, 't is te zeggen, voor den pluk en dat de gedroogde hoppe op den zolder gedaan werd, het kwaad als onherstelbaar moest aanzien worden, en alzoo het schepenkolle- gie en de verifikateurs aanzien moesten wor den als zedelijkerwijze verantwoordelijk der verliezen welke de landbouw dit jaar zou kunnen ondergaan ten gevolge dezer straf bare nalatigheid. En ziedaar, hoever men te Poperinghe gebracht is I Men verzekert ons dat de slimmerikken, die gelast zijn met het verifieeren der hoppe, na door eene toegevenheid zonder voorgaan de, het stadslood links en rechts toegestaan te hebben,verklaard hebben dat zij voortaan zoodanig zullen met strengheid te werk gaan dat de landbouwers, wier voortbrengsels hunne goedkeuring moeten ondergaan, er om schudden en beven. Wij juichen toe aan dit besluit, als het onpartijdiglijk zal toegepast worden maar waarom heeft men zoolang gewacht het te nemen? Hadden die heeren en hunne vrienden misschien reeds hun vuil lijnwaad onder hen gewasschen? Indien de inlichtingen die ons zijn toege komen niet gegrond moesten zijn, dat do heeren verifikateurs zoo goed wilden zijn ons eenige woorden opheldering over dit voor werp te geven. X. V Is op nieuw eenen vreemdeling Ten gevolge van het ontslag van M. René Rommens, die de stad komt te verlaten om zich te St-Genois te vestigen, komt er een klein plaatsken open van leeraar bij den Akademie van Teekenkunst, en zoohaast dit nieuws gekend was, waren er seffens vier mededingers die dit ambt betrachtten. Onder degenen die zich ten keuze onzer stadhuisheeren aanboden, bevonden er zich twee vreemdelingen,waarvan den eenen aan bevolen was door den ontslaggever, als de vereischte hoedanigheden bezittende tot bet bekleden dezer plaats. De twee anderen waren Poperinghenaars. De eene behoort tot de liberale partij; de andere is de 'zoon van M. J. Mdie, voortijds lekkebaardende op de schitterende beloften die hem werden gedaan, aan zijn politiek geloof verzaakte om zich bij de katholieken aan te sluiten. Nieuweling vol ijver, hij boodt zich aan als lid van den ka tholieken kring, deed zich bij de koorafdee- ling van den k. k. inschrijven en ontzag geeno laaghartigheden om bewijzen van aan- gekleefdheid te geven aan zijne nieuwe bond- genooteu. Geheel zijn verledone pleitte tot het bekomen eener gunst zijner godvreezende beschermers, en de benoeming zijns zoons ware maar de betaling geweest eener erken- tenisschuhl welke zij haddon voor dengene die alles opgeofferd had om hunne slaaf te worden. DE TOEKOMST, 8c

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1