VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. Ongelukkiglijk voor M. Mde Pope- ringbsche katholieken hebben zulk kort ge heugen, en wanneer zij eens een slachtoffer in hunne netten gevangen hebben, zij peizen er niet meer op. Die kluchtig aard be hoort ons toe zeggen zij laat hem loopenen zoeken wij anderen te bedriegen. Ziehier hoe de zaak afgeloopen is: Verledene week, op bevel hunner mees ters, onze stadsbestierders, hebben bijna met algemeenheid van stemmen tot leeraar bij den Akademie benoemd.... raad eens wie?... de zoon van Joseph...? Neen! van eenen inwoner van Proven, waarvan, volgens men ons verzekert, de bijzonderste aanbeveling ter gunsten van de Vanderheyden, de Felik- sen en tuti quanti, bestaat in erfgenaam te zijn van een dollen politieken vijand van wijlen den baron Mazeman, onzen betreur den senateur.Wat aangaat den jongen M...., Poperinghsche kandidaat, niet tegenstaande zijne onwederleggelijke bekwaamheden die hem aanbeveelden, hij heeft in den raad maar drie stemmen bekomen Ten anderen, ten is den eersten maal niet dat M. Mzekere voorzeggingen zich ziet verwezen tlijken hem gedaan, tijdens zijne verloochening, door eenen zijner oude vrien den. Deze waarschouwde hem dat, van het oogenblik hij zich aan zijne nieuwe beeren en de meesters zou verkocht en geleverd heb ben, hij door dezen algouw zou verlaten ge weest zijn en van achter gesteld worden als van geenen weerde. "Wat den zoon van M. Mbetreft, zijn toestand komt niet meer ernstig voor, want men heeft hem een onbekwaamheidsbrevet afgeleverd, juist op het oogenblik dat hij zich eene loopbaan zou openen, hij meest noodig had bevoordoeligd te worden. Het is hard dat men hem zeggen kan: Jongman gij moet maar weinig bekwaam heden bezitten, dewijl de bestierders uwer geboortestad van u niet gewild heb ben als eenvoudige professor van hunne nederige akademie. Ziedaar hoe onze groote mannen hunne slavenwanneer zij die in het net hebben, bevoordeeligen Ziedaar hoe men de jongelingen aanmoe digt die werken en zoeken, ten prijze der grootste opofferingen om zich eenen stand te verschaffen Wanneer wij deze regelen hier schrijven, zal men voorzeker ons van geene partijdig heid kunnen beschuldigen. M. Mis een overlooper. Door de gratie getroffen en hopende groot profijt uit zijne bekeering te trekken, werd hij van vurige liberaal een der nederigste en meest onderworpene kinderen der geestelijkheid. Maar dat maakt ons niets, wij zijn Poperin- ghenaars vooruit en vooral, en 't is in dien zin dat wij niet verontwaardigd protesteeren telkenmale wij een onzer medeburgers zullen zien benadeelen, om gelijk welken vreemde ling te zien bevoordeeligen! Er blijft ons nu maar over onze diepste rouwdeeling te bieden aan den goeden Jo seph, de oude père noble onzer schouwspe len, over het affront dat men hem komt aan te doen en wij raden aan den zoon van niet al te gevoelig te zijn over de trotselijke han delwijze waarmede de zoogezegde vrienden zijns vaders hem verzonden hebben. Zijne mislukking heeft voor hem maar de weerde der mannen die ze hem doen ondergaan heb ben, en zij zal nog bijbrengen om de goede neiging te vergrooten, die uit oorzaak van zijn vernuft en zijnen arbeid, hij heeft bij het weldenkende gedult zijner medeburgers weten in te boezemen. Dat de drie raadsleden die, met voor den jongen Mte stemmen, eens te meer be wezen hebben, dat zij in den raad niet willen zetelen als slaven eener bijeenscholling dwee- pers. maar wel als mannen met onafhanke lijk karakter, niets dan de belangen der stad beoogende, hier, door ons orgaan, de geluk- wenschingen ontvangen van allen die zich aan het welzijn onzer stadsgenoten gelegen laten. Men schrijft uit Brugge: Orze policie heeft Zaterdag alhier een val- sche missionnaris aangehouden, die zegde een engelsch katholieke geestelijk te zijn en die stoutweg kloosters en priesters bezocht of dezelve ter straat aansprak. Aan zijne klee- dij zou men inderdaad gezegd hebben dat het een geestelijk was, maar zijn voorkomen en zijne manieren gaven bem zulks niet toe; ten andere, hij bezat geen brevier of getij denboek, hetwelk een geestelijk gewoonlijk bij zich draagt als hij zich op weg begeeft. Ilij sprak fransch met een italiaanschen tongval, en zegde van Amiens te komen. M. De Vuyst, goudborduurder onzer stad, zich voor zaken moetende uit stad begeven, merkte de ongewone manieren van eenen in missionnaris gekleeden persoon, die hij aan den toog van een der hotels rond de statie zag staan, en achterdochtig geworden,' door de bei ichten nopens eenen valschen mission naris, die hij in de antwerpsche dagbladen gelezen had, besloot hij onzen man in het oog te houden,die weldra het hotel verliet en zich statiewaarts begaf, om een reiscoupon te nemen. M. De Vuyst, die toevallig den heer onder- kommissaris De Smet zag, deelde hem zijn vermoeden mede, dezen verzoekende, hem te vergezellen, ten einde eenige vragen aan den verdachte te doen, hetwelk gedaan werd. Beide naderden den verdachten, en M. De Vuyst hem op den schouder kloppende, vroeg hem in het latijn: zijt gij priester! waarop hij een onbeduidend antwoord in het fransch gaf. Alsdan vroeg men hem de toe- Jating van zijnen bisschop om mis te lezen, waarvan ieder reizend priester moet voor zien zijn; onze kerel, ziende dat hij betrapt was, werd bleek als eenen doode, en vertoon de al bevende een bewijsschrift van goed ge drag als kofïijhuisgarQon, M. de onder-kom- missaris verklaarde hem alsdan aangehou den in naam der wet, en geleide hem naar het politie bureel der tweede afdeeling, al waar men intusschen per telefoon,reeds orde tot aanhouding van dergelijk persoon ont vangen had. Per rijtuig naar het hoofd-poiiciebureel ge bracht, bekende hij zich te noemen Elie Du- hamel, koffijhuisbediende te Amiens; hij zegt zijne ouders niet te kennen en is 27 jaar oud. Hij verklaarde nergens geen geld gevraagd te hebben, doch alleenlijk de vrijwillige gif ten aanveerd te hebhen die men hem aan bood. Onzen gast is tot verder onderzoek in het gevang opgesloten. Hij weende overvloedig wanneer hij het gevang karreken zag aankomen. Verder heeft men vernomen dat hij in kloosters van Vlaanderen zich aanbood als discipel-zendeling van Dom Bosco, overste van een klooster op een eiland van Corcika. Bij nauwkeurig onderzoek heeft men ver nomen dat hij hier en daar aftroggelarijen heeft begaan. Als dusdanig is Duhamel voorloopig als landlooper tot 1 dag gevang en 15 dagen strafcolinie te Hoogstraten verwezen. Voor zwakke lieden is geen kostbaar geneesmiddel dan de tonische voedzame Wijn van Defresne, die buiten al de oplos bare deelen van het vleesch, nog ijzerphos- phaat bevat, dat het bloed kleurt, natuurlijke phospkoorzure kalkmelk, die de beenderen versterkt, spiervezels opgelost en in peptone veranderd en gansch bereid om i:i bloedaders opgenomen, de spieren en de hersens te voe den. Deze wijn, echte levensdrank, dank aan zijnen aangenamen smaak, kan terzelver tijd gebruikt worden om als likeur en een ver sterkenden drank voor gezonde lieden. Ret groot lot. Volgens een schrij ven aan La Gazette is het lot van 100,000 fr. der tombola van de tentoonstelling ge vallen aan den genaamden Vital VanAssche, waker in de Noordstalie te Brussel. Van Assche is sedert 25 jaren in dienst; hij is gehuwd doch heeft geene kinderen; hij had maar een lotje en had het slechts ean paar dagen voor de trekking gekocht. De vrouwen willen maar de kwade ge woonten niet laten varen, van het vuur al tijd met behulp van petrool aan te steken. Eene dienstmeid,wonende indeGallaitstraat, te Schaarbeek, begint Zondag weer die on voorzichtigheid. Eene geweldige vlam steeg uit de kachelopening en stak het vuur aan de gurdijn eener wieg, waarin een zuigeling sliep. Gelukkig dat de heer des huizes juist binnen kwam en het kind kon redden, niet zonder erge brandwonden te hebben beko men aan de handen. Extrait des anales vinicoles de Reims: Parmi les bonnes marques de champagne introduites en Belgique, nous citerons le champagne sec S. Vinyas, fournisseur ii breveté de la cour d'Espagne et médaillé n a plusieurs expositions. Ce vin joint h des ii prix relativement raodérés, une délicates- se et une finesse extrêmes, il est trés ex- timé des vrais geurmets et mérite tous ii nos éloges. Nos lecteurs apprendront avec plaisir que ce nectar divin sera exposé et dégusté aux expositions de Bruxelles et d'Ostende. Uit het verslag over den bestuurlijken toestand der stad Brussel, Maandag in den gemeenteraad neergelegd, blijkt, dat op 31 December 1887 de bevolking van Brussel 177,023 inwoners bedroeg, waarvan 81,981 van het mannelijk en 95,543 van het vrou welijk geslacht. Er waren 7,710 algemeene kiezers, 15,256 kiezers voor de provincie en 13,578 voor de gemeente. In het jaar 1887 zijn te Brussel 182 bran den uitgeborsten, waarvan 40 veroorzaakt door ontploffingen van petrol en 20 door het onvoorzichtig wegwerpen van brandende stekskens of papieren. Er zijn 11 echtscheidingen minder geweest dan het vorig jaar; het totaal getal bedroeg 50. Zes moorden en 61 zelfmoorden werden gepleegd in den loop van het jaar 1887. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Een werkmaD van Brussel, die op straat kwalijk viel, werd onmiddelijk door eene groote menigte inenschen omringd. Eene vrouw raadde aan hem azijn toe te die nen. Bij vergissing bracht men eene flesch zwavelzuur en goot er hem een deel van in den mond. De ongelukkige werkman werd met hevige brandwonden in den mond en keel naar het gasthuis gebracht. Zijn toe stand is ellendig. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstoping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, i Frederix, Delacre, Gristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson. Men schrijft uit Oostende: Twee heeren, wandelende Vrijdag avond bij lage tij op het zeestrand, vonden recht over den Vlaanderschen trap het lijk van eene dame, die scheen niet lang in 't water verbleven te hebben. Zij riepen om hulp, en, niettegenstaande M. de doctor De Houdt haastig toekwam, kon slechts de dood bevesiijen. Zij was zeer wel gekleed en droeg kostbare juweelen. Haar lijk is naar 't dooden huis gedragen. Volgens genomen inlichtingen was deze dame vrijdag morgend met den trein van Brussel aangekomen. Zij was afgestapt in het Hotel du Phare, waar zij zich doen in schrijven had voor madame Mayershon, van Afschaffanburg. Zij is rond de 50 jaar oud, "Vrijdag morgend reeds was zij op wandelen langs het strand; ten 1 ure dineerde zij in haar hotel, en ten 3 1/2 ging zij weer op wandelen. Niets deed op haar wezen iets noodlottigs vermoeden. Is er kwestie van zelfsmoord of ongeval, men weet het niet. Zij had een dertigtal fr. in haren porlemonnaie en heeft eene zekere som geld aan den hotelhouder toevertrouwd. Men heeft in hare kamer eenen brief ge vonden, geschreyen aan eene jonkvrouw Mayershon te Afschaffenburg, in welke zij zeg de M. Brown ontmoet te hebben en dat zij binnen een paar dagen zou terugkomen. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 49 page.) Snot, gele mondzwarn, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. M. Ariel, patroon uit den Bazar Pa~ risien, te Brussel,heeft zijn proces tegen de tentoonstelling gewonnen. Deze is gelast hem 5000 ingangkaarten te geven en hem 1000 fr. schadeloosstelling te beialen. Volgens de Belgique militaire zal men het volgende zittingjaar een wetsont werp aanbieden, voor het benoemen van drie luitenant-generaals. Deze hoofd-officieren worden benoemd, ter vergoeding der drie plaatsen van luitenant-generaals, bezet door Charle, Brialmonten baron Vander Smissen. Twee luitenant-generaals zullen het bevel voeren over de twee legerkorpsen, de derde over de militaire positie van Antwerpen. Deuafycr h Pcptonen compauy (Ltd), 118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 13, Vandeweyerstr. Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsvèiiteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, suikerpis, gebrek aan eetlust, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Mad. W... bekijft hare dienstmeid. Het is waarlijk onmogelijk tegenwoor dig eene goede meid te vinden. Dat is geheel waar, zegde de meid,want in geval madame meid moest zijn,zou zij zich nog veel spoediger aan de deur gezet zijn als ik. Verkeerd gébruik van zekere woorden. Al de gezondheidshuizen (maisons de santé) zijn huizen van zieken. Al de gevonden kinderen (vondelingen) zijn verlaten kinderon. Raadsels. V. In wat is een woedend man gelijk aan eene slaaf A. Dat zij beiden zich zeiven niet meester zijn. V. Welke zijn de personen die het minst de klucht verstaan A. De dooven. V. Waarom leidt men de bezoekers tot aan de deur A. Om verzekerd te zijn dat zij weggaan. Tusschen twee werklieden die op de zesde verdieping wonen Zeg eens, Petrus, weet ge wel dat ik daar aan een groot gevaar ontsnapt ben. Het scheelde weinig of gij zaagt mij niet meer levendig. 't Is niet mogelijk f Ja welgisteren avond, na mijn hemd gewasschen te hebben, hang ik het op eene koord huiten mijn venster om te droogen. Eh wel Dezen morgen zie ik naar mijn hemd, de wind had het weggenomen. Van zes ver diepingen, mijn vriend. Ik weet niet wat gij wilt zeggen. Hoe Maar indien ik er eens ingezeten had? Eene zeer dikke vrouw kwam in den tram en nam meer dan eene dubbele plaats in. Ik dacht dat de trams niet gemaakt waren voor olifanten, sprak een reiziger tot een anderen. Maar de vrouw, die het gehoord had, haastte zich te antwoorden Mijnheer, de tram is gelijk de ark van Noé, men ziet er alle soorten van beesten, zoowel olifanten als ezels. Een dentist is iemand die een ander tan den trekt, om zelf iets te bijten te hebben. Ik heb u toch gezegd, dat ik voor nie mand te spreken was, voegde een professor zijn dienstbode toe, al was het ook de keizer van Duitschland! Maar professor, 't is iemand die geld komt brengen. O zoo, hadt ge dat maar eer gezegd. Laat mijnheer maar dadelijk binnen komen.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2