Gazette van 't arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. Nr 147 27e Jaar. Zondag 21n October 1888. Politiek. Stads-, üunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. BnreelDlxmndestraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLiHEN 35 centiemen den pegel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fp. 4-00 jaar» toop de stad fp. 4-50 voop geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nnmmcp Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. Van heden af: 5 centiemen het nummer. Onze tegenstrevers, zegt de Brugsche Beiaard, slapen niet in op de lauwe ren die zij sedert vier jaren geplukt heb ben in de verscheidene kiesstrijden. Zij laten geenen dag meer voorbijgaan, of zij vol ledigen en breiden de inrichting uit, die zij sedert een twintigtal jaren ten hoogste, aan hunne partij hebben gege ven. En nochtans hoe stevig, hoe kloek, hoe veelomvattend is die inrichting nu reeds! Hel schijnt hun toe dat zij even als vroeger op ontoereikende en wandelende grondslagen rust; ook met koortsachtigen ijver werken zij onverpoosd voort om nieuwe wapenen te scherpen en langs alle zijden verschansingen op te werpen, waaruit zij op het beslissend oogenblik storm zullen loopen tegen ons en tegen de staatkundige instellingen die ons zoo nauw aan het hart liggen. Nevens dan overgroolen invloed die ten hunne bate wordt uitgeoefend eerst door de twee duizend vijf honderd kloo sters, waarmee Belgie is bezaaid; dan door den adeldom en de groote burgerij die boe langer boe meer naar hunne zijde ovei'loopen, zijn ze thans bezig eene nieu we macht in liet leven te roepen uil den schoot van het volk zelve. Het volk was, wel is waar, zoo goed als gewonnen voor de klerikalen door de gemeenschap van godsdienst, maar het bleef af keerig voor algeheele inlijving op politiek gebied en het stijgende nog, wan neer er beproefd werd hel te doen bukken onder het juk der priesters, eens dat deze niet meer handelden als priesters, maar wel en uitsluitelijk als de agenten van eene politieke partij; het was nog maar half lam. Van halve tamme volgelingen houdt de kerk niet; zij heeft alleenlijk vrede met wezens, die gansch en geheel, en door hart en door geest en door karakter en door natuurlijke neiging.aan haar zijn ver slaafd. 't Is aan dat geheel tamkweeken dat zij thans hare beste krachten, hare machtig ste pogingen wijdt. In twee jaren tijds zijn er door haar toedoen in alle garnizoensteden, kringen tot stand gekomen, waar de soldaten worden ingelijfd om ter goeder eere voor de rechten der kerk te velde te trekken. In twee jaar tijds heeft zij in al onze groote stéden maatschappijen gesticht, waarin de werklieden worden gedreven, onder voorwendsel het sociaal vraagstuk langs klerikale wegen en in christelijken zin op te lossen. In Brugge is de gilde der Ambachten gesticht; in Brussel, la Maison de Ou- vriers in Luik l'OEuvre des Fla- mart ds\ in Leuven heeft men over wei nige dagen la illaison des patrons et des ouvriers ingewijd met een groot volksbanket, dat vereerd werd met de te genwoordigheid van talrijke senators, vertegenwoordigers en leeraren van de Universiteit. In twee jaar tijds zijn er een aantal klerikale dagbladen tot stand gekomen,die geheel het land door, zoowel in de straten onzer groote steden als langs de wegen die leiden naar verafgelegen dorpen, voor eenen spotprijs worden verkocht. Op hoeveel duizende en duizende num mers worden niet De Flaming en Het ISieuws van den Dag getrokken? Door hoeveel lieden wordt niet elk nummer gelezen? Volgens de tamkweekers schoten en Flaming en ISieuw van den Dag voor de laak te kort die moest afgedaan wor den en sedert 4 October laten zij een nieuw dagblad verschijnen, Het Land, aan eene halve kluit het nummer; naar men ons uit vertrouwbare bron verzekert is die nieuweling terwereld gekomen met eene reservefonds van honderd vijftig dui zend franks. En reeds van overlang bezaten onze tegenstrevers kringen en maatschappijen en gilden en confrerien van allen aard en een geheel leger van dag- en weekbladen, die in alle richtingen, onder alle standen worden verspreid. Dat ieder van ons klerikale kringen en de klerikale dag- en weekbladen die in zijne stad bestaan optelle en bij zal ver baasd staan. En wij dan liberalen, waar blijft onze inrichting als politieke en strijdende par tij, wanneer men ze lelt tegenover diegene der klerikalen? Er moet waarlijk in den schoot van ons volk eene geheime en overgroote kracht van weerstand en afkeer voor het klerikalism bestaan, om te kunnen weer staan aan dien reusachligen vloed van klerikale gedachten en beginselen, die over geheel het land wordt gestuurd van 's avonds, dag in dag uit, met onmeedoo- gende voortdurendheid. Op gevaar af dat die geheime kracht overrompeld en meegesleept worden door den wassenden vloed, hebben wij voor dringenden plicht ze niet langer als lij dende kracht te laten voortbestaan, maar ze tot een vruchtbaren werkzaam element op te roepen. Daartoe bebooren wij de voorbeelden, ons door onze tegenstrevers gegeven, trouw na te volgen. Immers zijn ze onze meesters en voorlichters, daab waar het de politieke krijgskunde geldt; met hun voorbeeld te volgen zullen wij niet op het dwaalspoor gebracht worden: Aan onze politieke maatschappijen, 't zij ze rechtstreeks of onrechtstreeks zich met onze staatkundige wortelingen inlaten, moet er nieuw en jong bloed ingelaten worden! Nieuwe leden moeten aangewor ven worden; nieuwe werkzaamheden moeten aangevangen worden;breeder moet het veld worden waarop er wordt gear beid. Aan de liberale drukpers moet er meer steun worden verleend;immers is de druk pers het beste en trouwste wapen dat wij kunnen hanteeren; 't is met dit wapen dan ook dat wij de gevoeligste, de diepste slagen aan het clericalism, aan zijne be ginselen en aan zijne mannen kunnen toe brengen In eenige steden bestaan er nogcomitei- ten voor het kostelooze verspreiden van liberale dagbladen; in alle steden behooren dergelijke comiieilen tol stand gebracht te worden; daarover moeten de Jonge Libe rale IF achten zorg dragen. Propaganda, en nog propaganda, en door het gesproken en door het geschre ven woord! ziedaar de leus die wij meer dan ooit moeten aannemen. Men verlieze niet uitliet oog dat in liet vlaamschsprekende gedeelte van ons land, propaganda alleenlijk vruchtbaar kan wor den, op voorwaarde dat zij gevoerd wor de in de taal die door het volk begrepen wordt, in onze moedertaal. Hoe eenvoudig ook die waarheid zij, dient zij nochtans niet te min herhaald te worden; door te velen werd zij nog mis kend. DE BROEDERIiENS VAN CITEAUX. Men weet, toen de zaak der broederkens van Citeaux bekend werd, de tolk der broederkens beweerde, dal er geen enkel broederken beschuldigd was en niemand was aangehouden. Die verschooning voor de vuile broe ders werd later door de feilen van ver oordeelingen gelogenstraft. Maandag is nog eene zaak der broeder kens van Citeaux voor de correctionneele rechtbank van Baune opgeroepen. Dertien betichten zijn verschenen onder beschuldi ging van slagen en wonden toegebracht te hebben aan hunne leerlingen en van aan slagen tegen de eerbaarheid. De volgende veroordeelingen zijn uit gesproken: 48 zaak, Jaubert, 48 maanden gevange nis en 46 fr. boet; 2'-' zaak, Vivien, 2 jaar gevangenis; 3e zaak, Faure, 4 maanden gevangenis en 46 fr. boet; 4e zaak, Mi- gayron, 3 maanden gevangenis en 46 fr. boet. Na 40 jaren afmattende studie, heeft de Belgische kommissie, gelast met het ver beteren en wijzigen van de uniformen onzer soldaten, eene uitvinding gedaan en een besluit genomen, dat heel de wereld door opschudding verwekken zal. 4Ioort: voortaan zullen er op de uniformen onzer soldaten langs achter twee knoppen meer moeten staan... Laat nu de franscben maar komen, ze zullen demi-tour maken en geen kleinen sauve qui peul doen, als ze zullen vernemen dat zij, bij eiken sol daat, met twee knoppen meer hebben af te rekenen... Onze onafhankelijkheid is gered! Pontus moet zich toch met iets bezig houden. Yperen, 20 October 1888. Exasueaa "Wij vernemen met eene ware voldoening dat M. Alfred VANDE LANOITTE, oud leerling van ons gemeente-koliegie, zijn tweede proef van kandidaat in genees-, heel- en vroedkunde,met groote onderscheiding voor den Jury van Gent,komt af te leggen. Het is morgen, Zondag, om 5 4/2 ure stipt 's avonds, dat de tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster, hare eerste vertooning van het winterseizoen geeft. De vrouwen rollen zullen door Mevr. Rans, van Brussel en Mej. Serré, van Antwerpen, vertolkt worden. Behalve eene reeks puike muziekstukken door de muziekafdeeling uit te voeren, ko men op het programma. ELENA, (een episood uit den boerenkrijg). Drama met zang in 4 bedrijven, door Destanberg, en DE DUIVEL OP 'T DORP, Blijspel met zang in een bedrijf, door H. Van Peene. Een uitgelezerie vertooning, die alle lief hebbers het water in den mond doet komen en die eene groote massa volk zal uitlokken. Een beschermlid betaalt 25 fr. voor de 4 vertooningen, waar hij en gansch zijn huis gezin mogen aanwezig zijn. Een bijtredend lid betaalt 10 fr. en mag in de 4 vertooningen aanwezig zijn met al zijne vrouwelijke bloedverwanten, die met hem onder 't zelfde dak wonen. Men kan ook persoonlijke kaarten beko men voor de 4 vertooningen, mits 5 fr. te betalen. De vreemdelingen betalen een frank in- gangrecht en er is eene derde plaats voor het publiek aan 50 centiemen. Wilieeis-fonds. Algemeen Bestuur.De hoeren inschrij vers van het Willems-Fonds worden ver zocht de jaarlijksche algemeene vergadering bij te wonen, welke zal gehouden worden op Zondag, 28 October 1888, te 10 1/2 uren des morgens, in het lokaal der Volksbibliotheek, nr 1, op de Vrijdagmarkt, te Gent. Na de algemeene vergadering zal er te 2 uren een maaltijd plaats hebben tegen fr. 3-50 buiten den wijn. De inschrijvers, die er wen- schen doel aan te nemen, worden vriendelijk verzocht daarvan, uiterlijk vóór 21 October, vrachtvrij en met toezending van het bedrag (fr. 3-50) in postzegels van 10 centiemen of DE TOEKOMST, VRIENDEN OP DE BRES- GERED. TliaaaHsclae

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1