BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. in een postwissel, kennis te geren aan den Secretaris-Schatmeester, Coupure, 481. De plaats van den maaltijd zal aan de deel nemers later bekend gemaakt worden. Veeaartsdlenst. M. Nevejan is voorloopiglijk veeartsgenees heer van 't gouvernement benoemd voor de sektie Langemarck, waar hij verblijven zal. In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag, is er eene koeibeest gestolen geweest in de weide van den landbouwer Rattez, bij Yper. Men heeft geene sporen van de dieven ontdekt, om de eenvoudige reden dat de koe niet gestolen was. Men heeft ze later gevonden in de modder van eenen waterput verzonken. Men had twee peerden noodig om ze er uit te trekken. Zij leefde nog. Conferentie. Eene tweede publieke conferentie in de vlaamsche taal zal door M.Delett, I. (zoon), hoofdonderwijzer, te Meesen, gegeven wor den, in de gewone zaal der Landbouwmaat- schappij, ten Stadhuize van Yperen, Zater dag. 27 October 1888, te 10 en half ure stipt des morgens, Zeer gewichtig onderwerp.De levens kwestie voor den landbouw.De meststoffen en hunne werking. Aankoop der mest stoffen; waarde, berekend op hunne samen stelling en den toestand der vruchtbaarma- kende princiepen. Nut der Landbouw- etatiën. Gebruik der meststoffen, enz. Eenen oproep wordt gedaan tot alwie be lang stelt in de verbetering van den land bouw. Kostelooze en vrije toegang. Dees jaar zijn de uitslagen uitmuntend geweest voor de leerlingen der Gemeente school voor jongens. ELF LEERLINGEN OP DERTIEN MEDEDINGERS hebben het certificaat van volledige lagere stu diën bekomen. Dat is wel een schitterende uitslag voor eene school, waar enkel werkmanskinderen gaan. Dat is nog een bewijs te meer dat het on derwijs in de Stadsjongensschool vele goede vruchten afwerpt en dat ons verlicht en be zorgd stadsbestuur eere haait van zijne on derwijs gestichten. Wij, van onzen kant, sturen den Bestuur der, M. Verduyn, en zijne ouderwijzers, onze beste gelukwenschingen. Hulde zij hun gebracht voor den moed en den ijver die zij aan den dag leggen om hunne lastige en stroevige taak te volbrengen. Immers hun talent en hunne bekwaamheden zijn door de Ypersche ouders hoog geschat en door ieder een erkend. Enkel bij de gefanatiseerde kaloten zijn onze scholen als slecht aanzien, omdat pietje-pek, volgens hen, er de plaats van God inneemt. Doch, daaraan ziet men waar de hond gebonden ligt. Zij zijn jaloersch over de voortreffelijke faam, waarvan onze scholen genieten en zij lachen als iemand die mostaard aan de tanden heeft omdat zij ze niet kunnen ontvolken, spijts al hunne ge welddaden en hunnen ongehoorden dwang op de ouders, die in hunne macht zijn. In het onderwijs zijn de gemeentescholen verplicht alle onderwijsvakken aan te leeren die het schoolprogramma voorkomen en AL de leerlingen van de hoogste klas moeten aan den prijskamp deel nemen. In de kaloteschool,integendeel, moeten de leerlingen enkel de verplichte leervakken volgen en alleen de bekwaamste worden naar den prijskamp gezonden en deze haalt men dan nog dikwijls uit de scholen der omlig gende gemeenten. Want men moet weten dat de vrije scholen niet verplicht zijn deze prijskampen te volgen. Als wanneer zij dan eens triomf kunnen roepen dan schreeuwen en tieren de kaloten uit al hunnen macht en schrijven in hunne gazetten heele kolommen vol om te trachten te bewijzen dat de gemeentescholen niet deugen, dat het slechte, onzedige en verder felijke scholen zijn,waar de ziel van het kind aan pietje-pek toegeworpen wordt om het hellevuur te helpen aan den gang houden. Maar het is pissen tegen den stormwind het vliegt op hunne eigene broekpijpen terug, Z j zijn waarlijk op Sinte-Talpusdag geboren, die armzaligen! En waarom doen zij dit hoor ik vragen. Gemakkelijk om raden, om de oogen van het volk, en vooral van de ouders, te verblinden, om het te bedriegen. Menschen foppen is maar eene wete, zeggen zij en ze voegen er bij: laat ons liegen, nog liegen en altijd liegener zal lock altijd iels of wat van overblijven. Wonderbare woorden. In de voordracht van M. Colaert, uitge- spreken in het katholiek kollegie, den 7 de zer, aan de geloovigen zijner kliek, was er spraak, en dat bijna van 't begin tot het einde, van de schulden onzer stad, en van de hulpgelden aan het onderwijs verleend. Alle leugentaal moet geschandvlekt en de waarheid geprezen worden, 't Is daarom dat wij het als eene plicht aanzien den fameuzen kontroleur een beetje op den schouder te kloppen om hem te herinneren dat lastertaal en leugentaal zonde zijn. Men weet dat M. Colaert reeds den tijtel heeft van hontroleurr, welnu hij wil daarbij inspecteur van 't Stadhuis worden. Hij wil de sullen, die naar hem luisterden, als ze niet sliepen, wijs maken dat hij alles door snuffelt heeft en alles weet, wat er in het Gemeentebestuur omgaateu, daar het juist aan mannen was aan wie het verboden is te denken, te overwegen, te onderzoeken, dat hij zulke ooren aannaaide, heeft hij zijne tegenstrevers niet gespaard en eens getoond dat hij van geen klein leugentje bang was. Dus, hij miek aan zijne slapende toehoo- ders wijs dat onze stad tot over de ooren in groote schulden steekt. Welke die schulden zijn hoeft niet gezegd te worden. Immers is het niet genoeg gezegd geweest tijdens de kiezingen? stond het niet in al de gazetten te lezen tot op de muren van 't stadhuis zelve was het aangeplakt. Maar ja, 't zijn de slechtste dooven die niet ooren willen en de slechtste blinden die niet zien willen. Ons Gemeentebestuur heeft over jaren zich genoodzaakt gevonden, eene som geld in lee ning te vragen aan de Besturen der Burger lijke Godshuizen en het Bureel van Welda digheid onzer stad. Die som diende om groote en nuttige werken uit te voeren, die dan de goedkeuring en don meesten lof, zoo wel van katholieken als van liberalen weg droegen. Deze werken waren ten hoogste belangrijk en nuttig, daarom werd er te dien tijde nooit gesproken van schulden. Ons Ge meentebestuur keert jaarlijks de intresten uit en kort een zeker deel van het kapitaal in, zoodat na weinige jaren die schulden niet meer zullen bestaan. Niet waar dat is erg? Daarbij er zijn geene steden in Westvlaan- deren, die door klerikalen bestuurd worden, waar er min schulden zijn dan te Yperen. En nochtans hier getroost het stadsbestuur zich groote uitgaven, om allerlei werken van openbaar nut te doen uitvoeren en nergens betaalt men min gemeentelasten; want hier bestaat die verfoeielijke en onrechtveerdige abonnementsrol niet, gelijk in vele klerikale steden en dorpen, abonnementsrol, die den ondergang van boer, stieldoeneren werkman is. Ons kontroleurken heeft dat vergeten te zeggen. Enfin; als men 't geheugen kort heeft, men kan het niet lang nemen. Allo kontroleurken vergelijkt eens de schul den van Yperen bij die van Poperinghe, Roeselaere,Kortrijk, Brugge waar men open bare leening op openbare leening doet, zon der ooit iets af te korten. Maar neen dat zult gij niet. Al wat de katholieken doen is wel gedaan, en niemand mag er een woord over reppen, of anders zijn het slechte menschen, geuzen gebroed, hellegospuis en wat weet ik al! Arme zak, die gij zijt! Maar gevecht tegen den wind. De Ypersche lastenbetaalders hebben te veel gezond verstand om hun zulke wassen neuzen te laten aandraaien. Zij laten zich geene appelen voor citroenen verkoopen, menheere Colaert! Na de schulden der stad, beknibbelt hij de jaarwedde van de hoofdonderwijzeres onzer kostelooze gemeenteschool voor meis jes.Hij legt voor oogen dat Mad. D'Haseleire, 5,000 fr. jaargeld trekt. Men zou waarlijk zeggen dat ons kontro leurken, als advokaat, niet goed kan tellen, want in plaats van 5,000 fr. in het 3,700 fr. zooals Le Progrès van Donderdag laatst hot zoo meesterlijk bewijst; ziehier het beloop die jaarwedde in al de bijzonderheden: 1. --- Voor het besturen der lagere school fr. 2,900 00 2. Idem der bewaarschool, in de Itijselstraat, 100-00 3. Idem der bewaarschool in de Hodstraat, 300-00 4. Idem der keukenschool 400-00 fr. 3,700-00 Een kind van 8 jaar kan dat uitrekenen als het naar de kakscholen niet gaat, maar ons kontroleurken kan dat niet. Zou hij niet willen naar de stadscholen gaan om het te leeren?'t Zou hem in zijn kontroleurbedrljf nog kunnen te passé komen. Wij geven hem dien raad gratis pro deo. Het is nochtans wel wonderbaar, zooals wij hooger komen te zeggen, dat onze scho len zoo veracht zijn bij de fanatieke kaloten, en dat zij nochtans bijna dagelijks door vreemdelingen bezocht worden, zelfs door t klerikalen, want verleden Dinsdag, 16 dezer, waren twee kloosterlingen gekomen van Morlanwelz, om in bovengenoemde school een bezoek af te leggen. Zij waren verge zeld van eenen hoogen ambtenaar van het departement van openbaar onderwijs, om, als het mogelijk is, ook zulk eene school te kunnen inrichten in het klooster waaruit die nunnen komen. Men moet weten dat de kostelooze gemeen- te-meisjeschool, onder alle opzichten, eene modelschool heeten mag, en misschien zijn er nergens geene, die zoo volledig ingericht zijn. Maar waarom gaan de afgevaardigden van het katholiek gouvernement naar hunne school niet, in de Weninkstraat, om deze als model te nemen? Waarom moeton zij de slechte scholen tot voorbeeld nemen? Hoe rijmt men dat te samen Ja, hoe? Vraagt dat aan menheere Colaert. Hij zal 't wel weten, hij. O die grappenmakers! Indien er geen zoo veel sukkelaars waren, die zulke toeren als ernstig, als goede munt aannemen, dan zou men bersten van lachen met die kwakzalvers. Maar ongelukkiglijk zijn er nog te velen, die zich laten scheeren zonder zeep en dat doet ons niet lachen. Wij hebben medelijden met die onwetende dutsen en wij beklagen ze diep. Poperinghe. Het tooneeljaar komt ingehuldigd te worden door de maatschappij de Roeysche Barba- ristenmet het geven van dry vei tooningen die den grootsten bijval genoten hebben. Zij heeft eens te meer hare oude faam welke zij altoos genoten heeft. Het Programma bevatte: De Voddenra pervan Parijs, door Felix Pyat. Dit overschoon drama, in twaalf taferee- len, werd op eene zeer meesterlijke wijze voorgedragen. Indien wij, om in de waar heid te blijven, moeten zeggen dat al de ak- teurs die op het tooneel gekomen zijn zich ter grootste voldoening des publieks van hunne taak gekweten hebben, moeten wij nogtans de heeren René Vanden Broucke, Emiel Mon- teyne en Jules Parrein boven huns gelijken stellen,want zy hebben hunne rollen met een waarlijk bemerkensweerdig talent vervuld. De Voddenraper van Parijs op de plan ken brengen is eene zware en moeilijke taak ▼oor onze tooneeispelers en nogtans zij zijn er toe gekomen om met veel waarheid de verschillige zielroerende en levendige toe standen wêer te geven waarmede dit drama vervuld is. Zij ontvangen hier onze gelukwenschen, Wij zouden aan onzen plicht te kort blijven moesten wij den ijverigen en uitmuntenden Voorzitter vergeten der RoeyscbeBarbaristen die onvermoeibare liefhebber die van zoo haast hij het tooneel betreedt overladen wordt met de warmste en liefderijkste toejuichin gen. Men zegt dat M. Reniore, die in deze ver tooning zich weinig heeft achtergehouden, zeer bezig is met het bestudeeren eener der voornaamste rollen welke hij spelen moet in een groot drama dat men in het kort gaat opleveren. "Wat de Tooneeispelers aangaat, bare faam is gemaakt en het Poperinghs publiek is ge woon haar schoon talent toe te juichen. Om haren lof te volmaken laten wij nog eens herhalen dat zij hare kunstfaam, welke zij reeds zoolang genieten bij het vlaamsch tooneel, bevestigd hebben. Het orkest, samengesteld uit eenige lief hebbers der Philharmonie, onder het be stier van M. René Rabau, was met het mu ziekaal gedeelte van dezen avond belast. Het heeft zich geheel goed van zijne taak gekweten en wij bedanken het voor de schoo- ne stukken dat het ons heeft laten hooren. H. D. Eene tweede artikel, dat ons te laat werd toegezonden, zal maar in ons naaste nummer kunnen geplaatst worden. Uit Oostende meldt men dat M. C..., adjudant-onderofficier bij het 3a linie, zich met zijn geweer door den kop heeft gescho ten. Men kent de oorzaak niet van die wan hopige daad; hij was op het punt onder-luite nant te worden benoemd. Een erg ongeluk is te Blankenberghe voorgevallen in den nacht van Woensdag tot Donderdag. Tusschen 1 en 2 ure is eene visschersschuit, toebehoorende aan Pieter Bassen, van Heist, voor Blankenberghe ge zonken. De bemanning bestond uit vijf ris- schers, die met de grootste moeite gered werden. De schuit, die nog maar 8 jaar iQ gebruik was, is geheel vernield. De schade beloopt op 15000 frs. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, beeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Km. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertee- ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eera- metalen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar 1 fr. per doos van 50. Brussel Pélerin, Fredrix, Delacre, Gristiaens, Lo- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. Elsene: Dayck, Bodson. Moord te Roubaix. Vrijdag rond den middag, heeft do genaamde Theophiel Stalkens, Belg, oud 57 jaren, geboren te Lo keren, wonende Mouveauxstraat, te Rou- baix, zijne minares, Virginie Parez, met drie revolverschoten in het hoofd, gedood. Jaloerschheid was de drijfveer der mis daad, Virginie Parez, die sedert drie jaren gescheiden was van haren man, zekere Va- nost, had over een paar weken Stalkens ver laten, en 't was omdat zij weigerde bij hem terug te keeren dat hij haar doodde. De moordenaar is in 't gevang van Rijsel opgesloten. Pour les grands vins secs de champa gne S. Vinyas-Reims, les vins d'Espagne de la maison Federico Segundo a Cadix, et la grande fine champagne de Gabriel Du bois et Gle h Blanzac-Cognac, on doit s'adres- ser a Felix Huygens, Bruxelles, Dégusia- tion aux expositions. Een moedig kind. Een lief bur gershuis te Marchienne wordt bewoond door de echtgenooten Permeke- Bossaert en hunne kinderen. Den 7 dezer korts nadat de 18 ja rigen zoon was uitgegaan, verliet ook de va der het huis om eene avondvergadering te gaan bijwonen. Een dief, die deze twee het huis had zien verlaten, maakte gebruik van een oogenblik waarop in de straat geen verraad was om den hofmuur over te klimmen en zich op 'tdak der serre te verschuilen, van waar hij al de beweging der overige huisgenooten kon gadeslaan. Toen de moeder met de overige kinderen slapen ging, wist hij in de woning te drin gen; maar de vrouw, gerucht hoerende, kwam den trap af, voorafgegaan van haren tienjarigen zoon. Deze zag beneden aan den trap, in de duisternis, den indringer weg sluipen. Moeder, riep de kleine, daar is een dief! neem spoedig uwen revolver en schiet hem dood! De dief dit hoorende, wachtte niet tot die raad gevolgd werd. Hij slcop de eet zaal door, naar de keuken en ontvluchtte langs waar hij gekomen was. Alvleezige levertraan. M. L..., te M... De Levertraan is het boste geneesmid del voor verkoudheden, ontsteking der long pijpen en tenng, zij wijzigt het bloed en geaardheid bij zwakke of lympathieke perso nen op eene voordeelige manier, maar zoo zij walg verwekt of terugzendingen en loom heid der maag dan wordt ze gevaarlijk, dan moet men van haar gebruik afzien en zijnen toevlucht nemen tot de alvleezige lever traan van Defresnewelke het alvleescb in eenen schoonen witten en lichten room heeft veranderd, welke daarenboven zeer smakelijk is. De traan van Defresne heeft eenen heilrij ken invloed, want zij kan door het atvleesch opgenomen worden, welke de meeste spijs- verterende kracht bezit. D. Bar. Eenvoudig middel om in elk jaar ijs te maken. Neemt een wijd geopenden aarden pot, of wel een grooten glazen bokaal en een blikken cilinder. Doet 2 1/2 kilogr. lijn zout in den aarden pot of bokaal; giet er 2 kilogr.vitriool 36° op* en hang dan in dit mengsel de cilinder met water, dat moet vervriezen. Vergeet niet het mengsel goed te schudden opdat de vitriool goed op het zout werke. Als gij ziet dat het water vervrozen is, neemt dan gouw den cilinder er uit en steek hem in lauw water, op dat gij het ijs gemakkelij ker uit den cilinder zoudt kunnen doen. Als men de bewerking in den zomer doet, is het nuttig de mengsels gereed te maken in eenen kelder waar de temperatuur onveran derlijk is, van 10 tot 12 graden 40 a 50 mi nuten zijn voldoende om aldus ijs te verkrij gen. Men schrijft uit Brugge, 15 October: Dezen morgend heeft men uit het water der Linnenvesting, tusschen de Bouverie- en Smedepoorten, het lijk opgevischt van M. Th. Van den Bossche, avoué bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, oud 32 jaren. Hij werd sedert vrijdag avond vermist. Het lijk van M. Van den Bossche hiel nog krampachtig zijn wandelstok in d'hand, zoo dat een ongeluk vast te stellen is. Prijskampen.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2