Gazette van 't arrondissement Ypcren. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 149. 27e Jaar. Zondag 4n ÏVovember 1888. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Bureel Dixmudestraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMED 25 eeulicraen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de slad fr. 4-50 voor geheel Bclgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het naniincr Men schrijft in op al de postbureelen. De personen dia begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 'fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. Van heden af: 5 centiemen bet nummer. De fransche Kamer heeft de discussie voortgezet over de begrooling van de marine. De minister Krantz zegt, als men geen vertrouwen in hem heeft, hij bereid is af te treden. Hij verklaart dat de marine, wat hel nationaal belang betreft, gereed is en men op het personeel der vloot mag rekenen. M. Deschanol ontkent. Hij vraagt dat men een bestuurder aan het hoofd der marine zou stellen. De redenaar bezweert den minister Frankrijk in staat te stellen den strijd te kunnen onderstaan. Waarop de heer minister antwoordt dat hij niet bevreesd is dat men Frankrijk zal aanvallen, als men over geene grootere zeemacht beschikt. In geval van oorlog zal de minister al zijne krachten op het zelfde punt samen trekken en zal zonder aarzelen de vijan dige schepen vervolgen. De Fransche Kamer heeft de verplaat sing van de akadomie van Douai naar Rijsel goedgekeurd. Hel budget van de stad Parijs voor 1839 is, in vergelijking met dat voor 1888, ruim 16,141,700 fr. gestegen.Hel bedraagt 320,566,593 fr. De prefekluur van politie heeft bevel gegeven de chromo lithographien aan te slagen voorstellende liet zij generaal Boulanger, het zij den graaf van Parijs, het zij prins Victor, zich in militaire tenue voor regimenten bevindende, die de wapens aanbieden. BAEXOTEERINO TE J8RÜSSIX. Volledigen uitslag der balloteering van Maandag te Brussel: Ingeschreven kiezers 22,498 Getal stemmers 16,168 Geldige stemmen 15,888 Nietige briefjes 279 MM. Graux 7,838 Powis de Ten Bossche 8,050 Bijgevolg -is Powis de Ten Bossche, klerikale kandidaat, gekozen met eene meerderheid van 212 stemmen. De heer Graux heeft 2500 stemmen meer bekomen dan bij de eerste stemming en M. Powis heeft er van zijnen kant on geveer 3000 meer gehad. Die uilslag is te betreuren, omdat het nogmaals aan de oneenigheid der liberalen te wijlen is, dat wij in de hoofdstad van Belgie een klerikaal zien gekozen worden, die vroeger daarop nooit had durven re kenen. Het is die tweedracht welke wij betreuren, en zoolang die niet eindigt, zullen de liberalen in minderheid blijven. Wij betreuren het ook voornamelijk omdat deze uitslag een slechten indruk in de provinlie zal maken, die meer dan ooit noodig heeft aangemoedigd en onder steund te worden, want de drukking en vervolging der klerikale bende wordt er alle dagen langsom erger. Dat de kopstukken van Brussel, nu het nog tijd is, eens goed overwegen wat ge volgen hun hoofdigheidvan niets te wil len toegeven, voor het land moet hebben. Terwijl zoowel in de Ligue als in de Associatie eenige onverzoenlijken zijn, die van geene overeenkomst willen hooren denken zij niet dat duizende personen, met angst, op eene verzoening wachten, ten einde het liberalisme wederom aan het bewind kome, om de talrijke onrecht vaardigheden door de klerikalen begaan, te herstellen. Duizende onderwijzers, die in armoede zijn gedompeld, door het klerikaal bestuur, duizende bedienden, die geene bevorde ring kunnen bekomen, omdat zij van li beralism worden verdacht, eene groole menigte andere personen worden door bet klerikaal bestuur vervolgd of benadeeligd, omdat zij liberaal zijn, en aan dit alles denkt men niet le Brussel en weigert men overeen te komen, om te zamen den ge- meenzamen vijand te bestrijden. Wij bezweren de kopstukken der ver- schillige liberale tinten le Brussel, daar eens goed over na le denken, toegevend le zijn om tot een besluit te komen, tol het vaststellen van een program,welke de meerderheid kan bevredigen; men zal zien dal dit de liberale partij niet alleen te Brussel,maar in de provintie zal opbeuren en dat de nederlagen, die wij ondergaan hebben, weldra in overwinningen zullen veranderen. De klerikale dagbladen moeten weinig vertrouwen in den strijd gehad hebben, om zich zoo buitenspoorig vroolijk te toonen en zooveel gerucht te maken van eene kiezing, die niets aan de meerder heid in de Kamer kon veranderen. Gij, klerikalen, hebt ten alle tijde uwe overwinning niet aan de katholieke kiezers, die uwe meening deelen, le dan ken gehad, neen, die maken een klein ge tal uit, maar aan de verdeeldheid onder de liberalen, die als vrijzinnige mannen hunne denkwijze willen doordrijven, iets dat geoorloofd is, maar die het ongelijk hebben van op het laatste oogenblik niet de handen ineen te slaan, om den gemeen- zamen vijand te bestrijden. De beweging uit Brussel ten gevolge der kiezing is niet groot geweest. De po litieke vereenigingen, die deel hebben ge nomen, vereenigden zich in hunne lokalen om hunne kiezers kennis le geven van den uitslag. In de Ligue werd den uitslag bekend gemaakt door M. Bergé en hij verklaarde dat de liberale partij eene nederlaag le Brussel had geleden. Er was veel gerucht en verschillige kreten werden gehoord. Onder andere riep men leve de Een dracht! teeg met IVoeste! Da zitting was woelig en is spoedig uiteen gegaan. In den katholijken kring en bij de independenlen wiis hel niet dan geroepen van bravos en vierden zij luidruchtig hunne zegepraal. De zitting werd geheven met de kreet van: Vooruit voor God en Vaderland! De tjeven spreken van God, waaraan zij zeiven niet gelooven en van het Vader land, waarvoor zij niets willen doen. Yperén, 3 November 1888. Door koninklijk besluit van 23 Oetober 1888, komt Mijnheer Engel Van Eeckhout, lid van het Gemeentebestuur onzer stad en Voorzitter van den Werkrechtersraad, den eero titel te ontvangen van Luitenant-Kwar tiermeester der dienstdoende Burgerwacht van Yperen, graad dien hij alhier langen eervol bekleed heeft. Da leden mei hun huisgezin worden uit- genoodigd tot de ccs-sJe Cosacrri-Yoor- draeht, ingericht door de stedelijke Afdee- ling van het Willems-Fonds, met de welwil lende medewerking des heeren: J. SABBE, uit Brugge; A. WAUTERS, uit Blankenberge; E. CARPENTIER, uit Brugge. Dit feest zal plaats hebben, ZONDAG aanstaande, 4n NOVEMBER, te 3 ure stipt, in de groote zaal van den Gouden Arend, Groote Markt, alhier. (Er is een bijzondere ingang tot de zaal). Ziehier het programma: 1. Openingstuk voor piano: eerste walsAug. Duband-Durand. door den lieer Taccoen. 2. aRomance,) b) Op het ijsyoor celI°' Godtebmann. uit te voeren door den heer A.Wauters. 3. In 7 zonnige Hoveken, Engelsche me lodie, te zingen door den heer E.Carpentier. 4. VOORDRACHT. Spreker H.-J. SABBE, leeraar bij 't Koninklijk athenaeum, te Brugge. Onderwerp: MULTATULI. 10 MINUTEN RUST. 5. Kluchtlied, door den heer Mailliard. 6. Tarenlelle, D. Doppeb. volksdans voor cello, uit te voeren door den heer A. Wauters. 7. Ik spreek van u zoo zelden, A.Geyaert. lied te zingen door den heer E.Carpentier. 8. Kluchtlied, door den heer Mailliard. Een gedeelte der zaal zal voor de leden en hunne familie voorbehouden worden. Degeene, die geene persoonlijke uitnoodi- ging hebben, moeten in bezit zijn van eene kaart, den stempel dragende der afdeoling. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Willems-Fonds heeft Zondag laatst, om 11 ure voormiddag, in het Lakenmeters- huis, te Gent, plaats gehad. Tamelijk veel leden waren er aanwezig. De zitting werd geopend door den wakkeren voorzitter, M. Julius Vuylsteke. Na de gedeeltelijke her nieuwing van het algemeen bestuur, werden belangrijke punten besproken, o. a. de stich ting van studentenafdeelingen.Met genoegen melden wij dat zulke afdeelingen in Neder land reeds gesticht zijn te Groningen en Ley- den. Nederland was op de algemeene verga dering door afgevaardigden van Leyden en IJzendijke vertegenwoordigd. Professor Paul Fredericq ontwikkelde een voorstel om protest aan te teekenen tegen eenen ministeriëelen maatregel die der leer lingen der Fransche normaalschool van Luik en die der Vlaamsche normaalschool van Gent gelijk stelt voor het onderwijs in 't Nederlandsch in de athenaeums der Vlaam sche gewesten. Het voorstel van M. Fredericq, onder steund door MM. Max Rooses en Vercouillie, werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Minnaert drukte den wensch uit dat het Willems-Fonds kleine geïllustreerde reisbeschrijvingen zou uitgeven die de schoo- ne gewesten van de Vlaamsche streek meer zouden doen leeron kennen en wardeeren. Het algemeen bestuur zal zich ernstig met dit voorstel bezig houden. TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1