VERSCHILLIG NIEUWS. M£NGëLIAIGëlV. e algemeens vergadering werd slechts om twee w- - - gt>„. geheten, na dat met eenparige -~mme^ <je weigering tan het algemeen postuur, om deel te nemen aan den onlangs te Gent gehouden klerikalen landdag werd goedgekeurd. Statie. Het schijnt waar te zullen zijn dat het Gouvernement en de Maatschappij van West- Vlaanderen gaan overeenkomen over het aanleggen der gebouwen voor reizigers en andere nieuwe inrichtingen aan de statie te dezer stede. Examen. M. Clement Neerdaels, oud leerling onzer gemeente collegie, komt met goeden uitslag zijn e.xaam afteleggen, om in de Normale school van Gent (middelbare sectie) te tre den. Onze denkwijze. Een spreekwoord zegtHoe ouder men wordt hoe meer men ondervindt. Hetgeen eene groote waarheid is. Sedert dat Belgie zijne vrijheid geniet, heeft men nooit gewe ten dat er te Brussel een klerikaal, van het zuiverste water, werd gekozen. Welnu, voor de eerste maal, gelijk men reeds weet, is zulks verleden Maandag geschied. Welken invloed heeft dit niet teweegge bracht op de gemoederen van 't liberaal leger Welken verkropten spijt moet men niet onderstaan wanneer men zulks gebeuren ziet, dank de verdeeldheid der liberalen dank de stijfhoofdigheid van mannen die hunne persoonlijke veeten boven de belangen van 't liberalism stellen. Deze kiezing zal een heel noodlottig uit werksel op het liberalism in de provincie hebben en ze dient dus op de zwartste blad zijde geboekt te staan. Het is geschied en het schijnt zoo te moe ten blijven duren. Onze stijfhoofdige Brusse laars moeten hunnen kop uitwerken, de oneenigheden in de hoofdstad voortdurend in stand houden om in de provinciën de moe digsten te ontmoedigen en allen hopeloos den strijd te doen opgeven. Er valt er niet aan te twijfelen: overal, de groote"steden uitgezonderd, zal het klerika- lism het hoofd boven 't water krijgen omdat de liberalen de armen slap zullen laten han gen en eenen strijd opgeven die toch zonder uitslag blijven moet. Ja, het papenras strekt zijne klauwen uit en wij allen zullen er door verscheurd worden, zoo de Brusselaars hun spelletje blijven voortspelen. Komt er aan dien twist geen einde, dan mogen wij alle hoop opzeggen; de klerikalen zullen nog jaren achtereen het bewind in handen houden. Mochten de Brusselsche liberalen met helderen blik inzien wat noodlottig uitwerk sel hun krakeel op het liberalism der pro vincie heeft; mochten zij begrijpen welke ge voelens van wanhoop, van mistroostigheid en ja van afkeer voor het politieke leven en strijden er ontkiemen in de harten van dui- zende liberalen, daii zouden zij stellig en zonder aarzelen een einde stellen aan hunne twisten, hunne vitterijen en hunne vijande lijkheden en weer de handen ineenslaan om gezamentlijk het klerikaal monster, dut ons allen bedreigt, den kop te verpletteren. Wanneer zullen zij dat begrijpen? Ja, wanneer? Wij hebben sinds lang, overal en altoos de eensgezindheid aangepredikt en voorts zullen wij het immer doen.Hoe akeliger de toestand wordt, hoe moediger wij strijden zullen en hoe koener wij onze vrijheid en onze vrije instellingen verdedigen zullen. En wij hopen dat alle liberalen ons edelmoedig streven welwillend zullen blijven voort ondersteunen. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Windels, Emiel, bakker, enPinte, Maria, kantwerkster. Pinte, Hendrik, klakken- maker, en Femoire, Maria, modewerkster. Rébéré, Hendrik, dienstknecht, en Lief- ooghe, Pharilda, zonder beroep.Pauwels, Hendrik, dienstknecht,en Lemahieu,Leonia, dienstmeid. Sterfgevallen Lauwyck.Isabella.kantwerkster, 77 jaren, weduwe van Karei Maarten, Meonenstraat. -Catteu. Alois, dasjlooner, 27 jaren, onge huwd, St-Jacobs-b uiten. Santy, Julianus, zonder Beroep, 63 jaren, ougehuwd, Thou- routstraat. Spinnewyn, Petrus,daglooner, 57 jaren, echtgenoot van Prudentia De Co lli nek, Meenenstraat.Hugebaert, Eugenia, koeihoudster, 49 jaren, echtgenote van Louis Grison, Boterstraat. Strobbe, Augustus, herbergier, 68 jaren, weduwaar van Sophia Dutilly. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 2. Men schrijft uit Oostvleteren, 26 Octo ber. In den nacht van 22 laatst, is de de genaaamde Felicie De Preeuw, oud 16 jaar, wonende in onze gemeente, van haar werk terugkeerende, op den openbaren weg aangerand doer Achiel Loonis, die, na dit meisje ten gronde hebben geworpen, gepoogd heeft haar de snoodste mishandelingen te doen ondergaan. Het is door haren tegen stand en haar hulp geroep dat het slachtof fer haren aanvaller de vlucht heeft doen ne men. De Belgische Nationale Bank heeft Za terdag de eskompttaks op 5 en 5 1/2 p. h. ge bracht!...'t Is lang geleden dat wij zulke hooga prijzen nog aangetoekend hebben, en dit feit krenkt niet weinig de beurs»erhande- lingen, daar wij juist aan de deur der maan- delijksche likwidatie staan. De sterke ver hooging van 't papier op Parijs, die dezer da gen voortdurend was, is waarschijnlijk wel de ernstige rede van den genomen maatre gel. Achatez le champagne sec S. Vinyas ce vin pétillant et similant qui donne Ia santé la gaieté et sans lequel il n'y a pas de bon repas. Livraison franco en 24 heures, du dèpót: Félix Huygens, Koekelberg-Bru- xellei. (Dégustaiion aux expositions.) Vlaamsche bankbiljetten. Sedert Vrijdag, geeft de Nationale bank nieuwe bankbiljetten van 500 franken en van SO fr. uit. Die van 50 gelijken zeer wel door hun formaat aan die van 100 fr., uitgenomen dat zij wat kleiner zijn en langs eene zijde in 't Vlaamsch het opschrift dragen: «Nationale Bank. Brussel. Betaalbaar op zicht! Vijftig franken. De nieuwe bankbiljetten vati 500 fr. hebben dezelfde groott-e als de oude. Het getal 500 is in rood gedrukt, eren als de som die ten voile uit, en min of tneer in vorni van hoog is geplaatst. Zij zijn bei den geleekend door den bestuurder der bank M. Jamar, en door den gewezen bestuurder schatbewaarder, M. Morel. Aan de huismoeders. De rasse ont wikkeling des kinds wekt met reden uwe groote bezorgdheid op: ziet gij het verbleeken zijnen eetlust gillig en onregelmatie worden! Neemt acht, de voeding is in gevaar; de bloedarmoede, de tering zijn te vreezen; geeft dan aan het kind na iedere maaltijd twee of drie lepels van den versterkenden Wijn Defresne welke de peptone bevat die de spieren voedt, die de beenderen versterkt en het bloedvormend ijzer, dat het bloed aankweekt; dadeiijk ziet men de tengere le dematen verkloeken, de eetlust wordt hevig geprikkeld, en bij jonge meisjes heeft dat na tuurlijke ontwikkeling zonder de minste moeilijkheid plaats. Deze wijn is aangenomen in de hospitalen van Parijs en zeer geprezen in Belgie. Men vindt hem in alle apotheke- rijen. Men schrijft uit Audenaarde, 29 Octo ber: Het schijnt dat de boeren het bijzon der gemunt hebben tegen de buurtspoorweg. Overal waar die nuttige inrichting in voege is, worden kwaadaardigheden uitgericht om ongevallen te veroorzaken. Dezer dagen had men in eene de gemeenten waar de buurt spoorweg Audenaarde-Deyue door trekt, do kleingeestigheid gehad, de linie een eind ver met zeep te bestrijken. Toen de trein op deze plaats was gekomen, vertraagde liij van stond tot stond; het was onmogelijk nog verder te rijden, daar de wielen geen vat meer hadden op de riggels; men was genoodzaakt de linie met asch te bestrooien. Het is niet de eerste schelmerij die men op den buurtspoorweg aantreft; men beeft ook reeds steenen op de linie vinden liggen. Hopen wij dat de kwaaddoeners welhaast in de handen de policie zullen vallen. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. De Tentoonstelling te Brussel zal on- wederroepelijk op Maandag 5 November ge sloten worden. Men schr(jft uit Assche: Zondag morgen is te Assche een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Een jongeling in het huis zijner ver loofde eenen revolver onderzoekende, heeft deze, door een noodlottig toeval eon kogel door het hart gejaagd. Het meisje, 23 jaar oud, was op den slag dood. Het parket van Brussel was 's avonds te 6 uren ter plaatse. De onvrijwillige dader werd losgelaten. Deze is wanhopend. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kèlderstraat, Brussel. Opstopping.Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertee- ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eere- metalen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar 1 fr. per doos van 50.' Brussel Péierin, Fredrix, Delacre, Cristiaensv Lo- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. Elsene: Dayck, Bodson. Den 1 Mei wordt tusschen Dover en Calais eene nieuwe boot in de vaart gebracht welke den afstand zal afleggen in 50 minu ten. Dit vaartuig, hetwelk electrisch verlicht zal zijn, kost omtrent 2 1/2 millioen franks en wordt te Glosgow gebouwd. Het onvoorzichtig omgaan met vuur wapens heeft Zondag alweer een slachtoffer gemaakt, ditmaal in de gemeenie Assche. Een jongeling, genaamd Jan K..., zoon van den veldwachter van St-Ulrika-Capelien, kwam met zijne verloofde in het huis van den veldwachter van Assche. Nauwelijks in de keuken gekomen, nam K... een revolver van den muur en wilde er aan GatharinaD. B... de werking van uitleg gen. Ongelukkig ging het schot af. De kogel vloog in den mond van het meisje, dat op den slag werd gedood. K... beweert dat Catharina D. B... zelf den revolver heeft ge nomen. De jongeling is ontroostbaar. Het parket heeft zich 's middags ter plaat se begeven. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr. 1,10. In de mosseieting van kermis-Vrijdag te Rumbeke, in De Knipperij is de eerste prijs toegekend aan P. X. Hij speelde 1250 mossels binnen, in 8 maaltijden. Voor de eerste maal at hij 's morgends ten achien, en sloot het gelage om 11 ure, met een avondmaal van 230 stuks. A. X. moest het opgeven als hij ar 980 binnen had: de 2° prijs is hem toegewezen Wij verstaan niet hoe menscben, met gezond verstand, hun leven kunnen in gevaar stallen, met zulke dwaze wedstrijden aan te gaan. Te Tourcoing zijn Maandag avond de wolmagazijnen in asch gelegd van de firma Pollet en Goullez. Het is gelukt de spinne rijen en kaarderrijen te redden, ofschoon deze op korten afstand van de magazijnen stonden. De schade word begroot op onge. veer 400,000 fr. Niemand is gekwetst buiten een persoon die de bil verbrijzeld is door bet instorten van een stuk muur. Benaeyer's Pcptoacsi eompany (Ltd), 118, Bishopsgate street,Within, London. Fabriek te Brussel, 13, Vandeweyerstr. Pepto- nen van vloeibaar onvruchtbaar gemaakt vleesch, de enkele ernstig van microben bevrijd en onbe- derfbaar zijnde. Slechte spijsverteering,zwak heid, herstelling, enz. Peptonate van vloei baar ijzer, het voedingrijkste en het krachtigste der ijzerbevattende geneesmiddelen. Bloedar moede, SUIKEREIS, GEBREK AAN EETLUST, enz. Zie de verslagen. Bij alle apothekers. Laffen moordaanslagIn het ka steel van graaf van der Straten-Ponthoz, te Weinern. Oostenrijk, werd onlangs eene moord gepleegd. Eene groote jachtpartij had in den dag plaats gehad. Graaf Alexander Paltavicini en baron Merck hadden met hunne echtgenooten het kasteel verlaten. Een boveniersgast van graaf van der Straten- Ponthoz, Solinergenaamd, verliet juist eene naburige herbergen wilde het kasteel binnen treden. op eens gingen er twee geweerscho ten af en Soliner werd aan den buik getrof- len. Graaf van derStraten, die zich met prins de Funstenberg en graaf de Solms in den sa lon bevond, kwamen aanstons buiten geloo- penen zagen het slachtoffer in zijn bloed W. gestrekt liggen. Hij steeg te paard om een geneesheer te ontbieden. Hij verwittigde insgelijks de gendarmerie. Weldra gelukte men er in den moordenaar bij den kraag te vatten. De plichtige is den zoon van een der naburige eigenaars. De oorzaak van-diemisdaad is niet gekend Men weat enkel dat Soliner, eenige oogen- blikken te voren in twist was geraakt met zijn moordenaar. De hoveniers gast is ten gevolge van zijne wonde overleden. Graaf vander Straten, in wiens eigendom de moord werd gepleegd, is zoon van graaf vader Straten-Ponthoz groot maar schalk van het Belgisch hof. De haringvangst is zeer overvloedig in onze kust. Te Nieupoort komen dagelijks tal rijke sloepen, beladen met duizende stuks binnen. Ook is de haring uiterst goedkoop. H Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastiljen Walthery n oVeral aan i frank, is genoeg om verkoudheden, ontste kingen, kinkhoest, oppressiën, keel kwalen te genezen. In 2 dagen, volkomen genezing van de oudste hoest, door de Pastiljen Walthe ry n aan 1 fr. de doos in al de apothekerijen te koop. Zaterdag morgend heeft de schoolmees ter van St-Gihs-Boonwijk,, bij Denderraonde, M. Groeninckx, zich laten overrijden door den trein die ten 4 ure uit Denderraonde naar Alst vertrekt. De ongelukkige had, slechts gekleed met hemd en blokken, zijne woning verlaten, en heefd zich halflijfs over de riggels van den ijzeren weg gelegd, op het oogenblik dat den trein kwam aangereden. Zijn lijk was letter lijk vermolzerd: het was nog slechts als eene massa gehakt vleesch. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Pleidooi. Het is verstaan dat wij enkel werktuigen zijn in Gods handen dat al onze daden, goede of slechte, ons door God voorgeschre ven zijn.Dat is den grondslag van den katho- lijken Godsdienst honderd, duizend maal verdedigd door allerlei godsgeleerden, die er toch wel iets van weten moeten. Maar voelt men dat alle verantwoordelijkheid in dat ge val ophoudt te bestaan, en dat het volkomen onrechtveerdig is van over eene misdaad rekening te vragen aan hem die ze bedreven heeft? De misdadiger, 't is de arm; de gebie der, 't is God. Ik vraag dat men den Eeuwige voor het gerecht vervolge. Het is mij bekend dat men den vrijen wil doet tusschenkomen, maar daar het God is, die hem vergunt,blijft hij altoos alleen de schuldige hij blijft het, omdat het nog hij is, die er de veropenbarin gen van regelt.Wij zijn enkel vrij,in zooverre God zulks wil. Zoo ook is het aan Hem, dat wij onze hoeveelheid zedelijkheid verschul digd zijn. Is deze hoeveelheid klein, het is .onze schuld niethet is nog de onze niet als wij er in 't geheel geene bezitten. Niets ge beurt zonder dat God het wil, dat zal nie mand loochenen. Ik heb het recht te zeggen dat de vrije wil niet bestaat, vermits wij hem enkel door Gods welbehagen kunnen hebben. Ik daag gelijk wie uit dat te weerleggen. Van die stellingen uitgaande, ware ik advokaat en hadcle ik eenen moordenaar voor het assisenhof van het eone of andere West- of Oost-Vlaanderen te verdedigen, ik zou de volgende rede tot de heeren juryleden rich ten: Gij zult niet alleen mijnen kliënt vrij spreken, maar gij zult hem nog de schade- intresten toestaan, welko ik de eer heb in zijnen naam te vragen, want hij stelt zich burgerlijke partij tegen den bisschop van het bisdom, waartoe hij behoord. Gij valt uit de lucht, mijne Heeren, en ongetwijfeld vraagd u zeiven af of ik bij toeval, in mijnen bol geene vijs los heb. Maar,dankzij.... God! neen ik heb mijn volle verstand, strijdig met mijnen kliënt, dankzijGod. Volgdmijne beredeneoriug, als 't u belieft. De moorde naar, die gij daar voor u ziet en dien m«n u vraagt naar de galei, misschien zelfs aan de galgte zenden, die moordenaar, zeg ik, is een uitgelezen katholiek, die volkomen door drongen is van de godsdienstleer. Welnu, die leer kend gij; ik doe u den smaad niet aan er aan te twijfelen, en 't is omdat ik weet VAN DEN 26 OCTOBEE TOT DEN 2 NOV.1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2