Gazelle van 't arrondissement peren. POUTÏlkE BERICHTÉÏi STADSNIEUWS. Nr 150. 27e Jaar. Zondag 11» ÏVovember 1888. Politiek. 8tads-, liunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. BnreelDlxmndc«traat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. nECLlMEN 35 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgi Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. De personen dia begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieuwjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. frankrijk. Het Instituut-Pasteur te Parijs zal den 14 dezer ingewijd worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft beloofd bij de plechtigheid tegenwoordig le zullen zijn. De fransche regeering heeft, zegt men, voor 2,500,000 frank het patent gekocht van den amenkaanschen uilvinder Gray son voor dynamietbommen.die uit gewone kanonnen geschoten worden. De Fransche kamer hield Woensdag een woelige zitting. De radicaal Jacque- mart verlangde een opgave van de gepen- sionneerde burgerlijke ambtenaren, die meer dan 3000 fr. inkomen ontvangen. De Bonapartist Cuneo d Ornano wenschte een lijst van allen, die wegens de gebeur tenissen van 2 Dec. 1851 nog ondersteu ning genieten. De radikaal Barré stelde daarop voor een lijst van alle gepension- neerden aftekondigen. Alle deze voorstel len werden naar de bureau's verwezen. Ten slotte werd de regeering door Ferroul geïnterpelleerd over do houding van de stedelijke overheid te Bordeaux tegenover het arbeidscongres. Na wanordelijkhe den had de overheid verboden, dat het congres verder in de stad bijeenkomsten hield. Floquet verdedigd® het gemeente bestuur, wat hem van de zijde der Bou- langistische afgevaardigden hel verwijt op den hals haalde, dat hij opportunist was geworden DUITSCHLAND. Een blad Pester Loijd, meldt dat prins von Bismarck met Kerstdag zijn ontslag zou geven van Rijkskanselier en zich te vreden. houden met den eeue-titel van zijn ambt. De stad Berlijn heeft met eene meerder heid, de negen vooruitstrevende kandida ten herkozen, waaronder zich dochtor Virchow bevindt. In den Elzas, schrijft men uit Metz, is M. Birson, gematigd protesterend kandi daat, gekozen van de afvaardiging Elzas- Lotharingen, met 78 stemmen tegen 66, aan den duilschen kandidaat gegeven. M.Keeker,bestuurder van de exploitatie der spoorwegen, is gekozen in Metz-slad, met 21 stemmen tegen 20 en 11 witte briefjes. HOLLAND. Volgens men uit 's Gravenhage meldt is de gezondheid van den koning zeer ge- rustellend en de vrees van een onmidde- lijk gevaar schijnt verdwenen. De keelpijn, waaraan den koning leed, is om zoo te zeggen geheel genezen. De Hollandsche regeering heeft inge diend een wetsontwerp tot aanvulling der wel op den kinderarbeid, waarbij hel toe zicht wordt uitgebreid tol vrouwen. Het verbod betreffende den arbeid van kinde ren beneden 12 jaar wordt geanthaafd; veldardeid en licht huiswerk zijn daarbij uitgezonderd. Bepaalde soorten van ar beid kunnen voor kinderen onder dezes tien jaar worden verboden. Nachtarbeid in fabrieken en werkplaatsen is voor vrouwen verboden. Voor vrouwen en jongelieden beneden de 18 jaren wordtin den regel den ar beid beperkt lot 14 uur 's zomers en 12 uur 's winters met 2 uur rusttijd. Builen de arbeidslokalen is Zondagsar- beid verboden, met vrijstelling van de Israëlieten. Schippers en zeevisschers aan boord van bun vaartuig kunnen onbe perkt arbeiden. Ook wordt bij het ontwerp arbeid aan vrouwen verboden binnen 4 weken na hare bevalling. Yperen, 10 November 1888. Prachtig feest, Zondag laatst, door de Willems-Fonds afdeeling in de zaal van den Gouden Arendgegeven. Zaal proppens vol en programma zeer puik. De heeren T... en Moreau zijn in de muzikale wereld genoeg gekend en naar waarde geschat, zonder ik verder op hunne verdiensten als muzikanten uitweide. Bevoegde mannen in de kunst hebben niets anders dan lofwoorclen voor den heer Wau- ters, leeraar te Blankenherghe, die zoo mees terlijk zijn cello hanteert. En wat zal ik zeggen van de twee zangers: de heeren Carpentier en Mailliard. De heer Carpentier, die zoo welwillend zijne medehulp gaf in het concert, verdient ook allen lof. Was het muziek van zijn lied ïn het zonnige Hovehen kerkmuziek, dat was toch zijne schuld niet. De heer Mailliard, iedereen kent die, en met zijn Sacréheeft hij luidruchtig toegejuicht geweest. Die vent, hoorde ik achter mij in de zaal zeggen, schijnt voor de klucht gemaakt te zijn en waarlijk En nu een woordje over de voordracht. De heer Sabbe is voor ons geen vreemde ling meer. Telken jare treedt hij in onze zaal op, ziin naam alleen op het programma is ge noeg om volle zaal te hebben. Wat prachtig onderwerp had de heer Sabbe gekozen. Mullatuli. Dit onderwerp, wel is waar,was niet politiek maar 'twas iets fijner,iets uit deletterwereld.Hoe lief wist hij in korte woorden de geschiedenis te vertolken van Douwes Dekker, beter gekend onder den naam van Multatuli,van den man,die van ne derige afkomst steeg tot de hoogste bediening in Java, van den Hollander, die ophield Hol lander te wezen om Javaan mede te worden met zijne ongelukkige verdrukte broeders, van hem, die onmachtig zijnde de Javanen van een onverdraaglijk juk te verlossennaar Holland wederkeerde, om zwervende, van stad tot stad, van land tot land, werk te be delen. om brood te winnen voor vrouw en kinders, van de man, die met recht zich noemde: Mullatuli, dat beteekentik heb veel geleden. Multatuli met zijn rijk geestesvermogen, schreef de Max Havelaar, de Ideën, enz., prachtige werken voorwaar,maar die, zooals de heer Sabbe het meesterlijk wist te zeggen, veel te weinig gekend zijn, en dat immers om dezelfde reden dat onze vrouwen en dochters veel te veel verslaafd zijn aan fransche ro mans, en dat onze opvoeders niet kunnen verdragen dat het opkomende geslacht leze in zijne taal, in de taal dat het ver staat, in de taal waarmede het de mannen zou leeren wardeeren, die verdienen naar waarde geschat te worden. De heer Sabbe sloot zijne voordracht met de lezing van een lief novelletje. Hij is niet alleen een welsprekend redenaar, maar ook een onverbeterlijke lezer. Alhoewel hij ruim drie kwart las verveelde zich nie mand, en iedereen juichte luidruchtig toe. En hier nu ook een woordje lof voor het bestuur der afdeelmg, die zulke lieve feestjes weet in te richten en geene moeite spaart om de Concert-Voordrachten meer en meer luis ter hij te zetten, en onze afdeeling meer en meer te doen bloeien. W. F. Bekwnamticidskiezei'». Morgen, Zondag, om 7 ure's avonds,geeft de Maatschappij Bekwaamheidskiezers, een concert, gevolgd van bal. Hel is de eerste maal dat deze maatschap pij een dergelijk feest geeft, sedert hare slichiing, en wij mogen verzekeren dat het de moeite waard zijn zal om er deel aan te nemen. De inrichting en de voorwaarden van het feest zijn allerbest geschikt en de voorzorgen genomen, om alles den meesten bijval te doen genieten. Ziehier het programma van het concert: 1Opening voor piano, door M. Willemot. 2. Abd-El-Kader, Ch. Wytsman. air, gezongen door M. Coffyn. 3. Sonate voor viool, Léonabd. door 51. Tasseel. 4. De Bloemenkroon, Van den Ackeb. romance, gezongen door den 31. Dufiou. Cavaline de Zaïra, Baneux. fantazia voor piston, door M. V. Mas- schelein. 6. Le songe iïunc nuil d'été, A6e Thomas. gezongen door M. Willemot. 7. Le duo des Chats uiigevoerd door MM. Mailliard en De- weerdt. De piano zal door M: Moreau gehouden worden. De Hlesexamens. Het spijt ons grootelijks te moeten zeggen dat de leiders der liberale party onzer stad zich zoo weinig op de drukpers gestêund hebben om de jongelingen voor het kiesexaam op te roepen. Reeds eenige weken geleden werden de plakkaten aangeplakt en geen een ten onzen bureele gezonden. 't Is nochtans meer dan noodig dat de jon gelingen, die de jaren hebben om delessen te volgen tot het bekomen van een kiesdiplo- ma, aangezet worden om de leergangen, dia in de stadsschool van 8 tot 9 1/2 u. 's avonds gegeven worden, met aanhoudenden vlijt te volgen. Het is waarlijk meer dan tijd om de jeugd in te printen, van welk groot nut deze lessen zijn kunnen; menigen zeggen misschien dat zij niet noodig hebben nog naar school te gaan; dat is een betreurenswaardig gedacht, want men weet nooit te veel. De katholieken doen dit anders, zij verlie zen geenen lijd, en slaan alle dagen den trommel om alle jongelingen wakker te schud den en ze, om zoo te zeggen, naar de St- Aloïsius school te sleepen; daar leeren zij, willen of niet, want hun eerste werk is den H. Geest aanroepen om de verlichting van hun verstand te bekomen. Hunne kandidaten-bakwaamhaidskiezers zullen en moeten dus met goeden uitslag doorgaan in de maand Maart aanstaande, er is daar geen twijfel aan. Deze examens zijn van zeer groot belang voor onze gemeentekiezingen in 1890, want deze die toekomende maand Maart een di ploma ontvangen, zullen op de kiezerslijsten geplaatst worden in de maand Augusti 1889. Deze lijsten zullen dienen voor de gemeen tekiezingen van 1890. Dat al de liberalen het hunne bijdragen, om de jongelingen uit het liberaal leger aan te wakkeren, en ze te doen verstaan hoe noodig het is, een diploma te bekomen, om de liberale partij ie helpen ondersteunen en te doen zegepralen. Men zegt ook dat waarschijnlijk in deze" Kamerzittingen de examens zullen afge schaft worden, alsook de bekwaamheidskie zers die het van rechtswege zijn. Zij wijlen geene geleerde mannen, het moeten allen dompers zijn. De onnoozelen zullen God zien! daar zie! 't Wintert. Sedert eenige dagen begint bet ernstig winter te maken. De wind ontbladert de boomen, de koude komt door de kleederen, dat men het gewaar wordt; het vriest zoo danig in een nacht, dat een dikke lage ijs het water bedekt. Het werk staakt voor vele lieden, geen brood in de schapraai, geene kolen om vuur te maken, weinig kleederen om de kleinen en de grijsaards tegen da kou de te bevrijden. Daar is dus de strenge winter. Bij wien moet nu den arme om hulp en troost gaan? DE TOEKOMST Wi'liiiis-Sdiids.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1