Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. N* 151. 27e Jaar. Zondag 18n November 1888. Politiek. 8lads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bareel: Blxmndcslraat, is AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER! 25 ecuticnie» den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fp. 4-00 's janrs voor «le aSswl S>. 4-50 voor gelsce? i* Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarbovt 5 ceuiieuicn het aummcp Men schrijft in op al de postbureelen. Generaal Boulanger is Dinsdag in de Fran- sche Kamer verschenen; zonder dat er zich een nieuw incident heeft voorgedaan. De Kamer is overgegaan tot de kiezing der nieuwe kwestors. De eerst gekozene is M. Royet, een oud-officier, verklaard anti- bonapartist en waarop men aanval tegen het Palais Bourbon waagden. Eene onbescheidenheid laat toe eene tij ding openbaar te maken die niet kan nalaten groote opschudding te verwekken. Madame de generalin Boulanger gaat echt scheiding pleiten tegen haren man. De vraag moet reeds zijn neergelegd. De reden waarom Mev. Boulanger de echtscheiding vraagt is: ten eerste omdat de generaal betrekkingen heeft met Mej. R... der Comédie Frangaise, vervolgens de te genwoordigheid, van eene andere minares, eene gehuwde vrouw, toen M. Boulanger zijne triomf-reis ondernam. De Restaurant des Avenue Lowendal, eischt van generaal Boulanger eene som van 600 fr., omdat eenige inschrijvers van het banket,dat onlangs heeft plaats gehad,hunne inschrijving niet hebben betaald. De generaal schijnt zeer in nesten te zitten met dien eisch, want het geld komt zoo niet meer toe als vroeger en de kosten zijner kie zing in het Noorden en in de Charante-Infé- rieur zijn nog niet betaald. De Belgen te Parijs. Zondag namiddag zijn meer dan 3000 leden der belgische kolome te Parijs verga derd in de Zaal Tivoli (Waux-Hall) die eene veel bewogen betooging uitlokten te gunste van Frankrijk. Het doel der vergadering was de stemming van een adres van bedanking aan 't fransch gouvernement voor zijne gastvrijheid en het aannemen eener petitie te richten tot den minister van justitie, ten einde kostelooze naturalisatie te verkrijgen. Het bureel der vergadering bestond uit MM. Eduard Huré, voorzitter, Dussard, Dus- sourroy, Jourdain en Defuisseaux. Nevens dit bureel hadden plaats genomen, meerdere volksvertegenwoordigers en municipale raadsleden. Alvorens over te gaan tot de stemming over het adres, leest de voorzitter eenen brief van den gewezen bestuurder van de National BeigeM. Marchi, Korsikaan, die zijne landgenooten aanraadt goede Fran- schen en goede replikeinen te worden. Daarna wordt te midden van den groot sten geestdrift, onder het gewuif van hoeden en zakdoeken, een adres gestemd waarvan de zin is. De Belgen die Parijs bewonen bedanken Frankrijk voor 'de gastvrijheid welke dit hun schenkt, zij vergeten niet dat Frank- rijk hun heeft geholpen om hunne vrijheid te verkrijgen door de kracht der wapens en brengen daarom hunnen diepgevoelden en welgemeenden dank. Op dat oogenblik wil iemand eene verkla ring lezen die aldus aanvangt: Het gou- n vernement der republiek heeft zoo min )i onze bedankingen noodig als wij noodig hebben dit te bedanken... De voorlezer mag niet eindigen, hij wordt onderbroken door de kreten: De deur uit! Leve Frankrijk! h Zoodra de kalmte hersteld is geeft M. Pi- sech eenen kleinen praktieschen kursus van naturalisatie, waarna de voorzitter de petitie leest die in deftigen stijl is opgesteld en be stemd voor den minister van justitie. De tekst wordt bij toejuiching goedge keurd. De vergadering wordt opgebroken onder het zingen der Marseillaise en den kreet: Leve Frankrijk! Het Fransch gouvernement heeft een Bel gische priester, Coulon geheeten, uit Frank rijk gedreven, voor de volgende feiten: Priester Coulon had ta Allouis eene kapel geopend, zonder de toelating van het gou- gouvernement te hebben bekomen. Daarbij de scholen dier gemeente verwe- /eldlijkt zijnde, heeft hij zich aan het hoofd gesteld dorgenen die daar tegen hebben ge protesteerd. Eindelijk, in zijnen sermoenen, predikte hij openlijk de omverwerping der Republiek aan. DE OPENING DER KAMERS. De Kamers zijn Dinsdag geopend ge worden, natuurlijk zonder troonrede, de ministers konden den koning toch niet doen zeggen: wij hebben vele beloften ge daan en niet gehouden. Wij hebben de inkomsten van den Staat vermeerderd door de omkeering der slaatsrent van 4 in 3 p. c. en ook nog door andere slink- sche middelen; de opbrengst der spoor wegen is vermeerderd en nog tans kunnen wij de belastingen, zooals wij beloofd hadden, toen wij nog oppositie waren, niet verminderen. Het ware natuurlijk moeilijk den ko ning zoo iets te hebben doen zeggen, bij gevolg was het maar beter daarvan te zwijgen, dat is immers veel gemakkelij ker/ DE DERTIENDE- De Kamers openden den 43 November; ten allen tijde hebben de katholieken dat aanzien als eene ongeluks dagteekening en als het gebeurde dat zij met 13 aan tafel of ergens te zamen waren, dan deden zij een der aanwezigen vertrekken of haalden er een veertiende bij. Nu, wij zijn zeker dal vele zullen zeg gen dat die dagteekening ongeluk zal bij brengen aan de meerderheid. DE MACHT DER NIJVERHEID. Wat vooral de aandacht opwekt wan neer men de levenstoestanden der heden- daagsche samenleving naziet en men over denkt, is de ^oneindige uitbreiding welke het nijverlvéidswerk onder eiken vorm ge nomen heeft: daar is vooruitgang met eiken dag aangroeide en aan welke geene polen schijnen gesteld. Terwijl de land bouw, die echter de dubbele hoeveelheid levensmiddelen uit den grond trekt dan er noodig zijn zou om iedereen rijkelijk te voeden, zoo te zeggen overal in den voor vaderlijken toestand gebleven is, zien wij integendeel de nijverheid tot eenen graad van volmaking opklimmen terecht won derbaar. Met 60 miljoen werklieden geven de fabrieken en werkhuizen van Europa en de Yereenigde Staten eene opbrengst ter waarde van 94 milliard; met een meer dan dubbel getal armen, met 120 millioen werklieden brengt de landbouw enkel eene waarde van 78 milliards. Ziehier de nijverheidsopbrengst van Europa en do Vereenigde-Staten ten jare 1886: Groot-Britanje, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Oostenrijk-IIongarië, België, Italië, Spanje, Holland, Zweden-Noorwegen, Zwitserland, Portugal, Denemarken, Turkije-Griekenland, Donau vorstendommen, V ereenigde-S taten 20,500,000,000 fr. 15,000,000,000 fr. 12,000,000,000 fr, 6,000,000,000 fr. 5,250,000,000 fr. 3,000,000,000 fr. 2,925,000,000 fr. 2,400,000,000 fr. 1,000,000,000 fr. 925,000,000 fr. 800,000,000 fr. 500,000,000 fr. 400,000,000 fr. 20,000,000 fr. '5,000.000 fr. 26,000,000,000 fr. Samen 94,125,000,000 fr. Yperen, 17 November 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 59,577-40 3 omhalingen iu den Sultan, 6-05 Busse van de Zwarte Leeuw, 18-58 Toiaal, fr. "59,602-03 Uitgaven tot heden, fr. 56,803-20 Blijft in kas, fr. 2,798-83 Bskwaamiieldsktezers. Verleden Zondag avond gaf de Maatschap pij Volksvlijt een concert, gevolgd van bal, in haar lokaal, Het Zilveren Hoofd. Sedert dat de maatschappij hare zetel heeft in de groote zaal van bovengenoemde herberg, i3 het getal leden zeer toegenomen. Daar kan men feesten inrichten gelijk het behoort te zijn. Een bijzondere ingang was weerdig onder alle opzichten goedgekeurd te worden. Het concert nam aanvang toen meest al de werkende leden, een groot getal eerele den aanwezig waren. Allen hadden er aan gehouden hunne da- men mede te brengen, zoodat da ruime zaal geperst vol was. 1.Eon openingstuk voor piano, uitgevoerd door M. Willemot, bekroonde der muziek school van Gent, getuigde van het groot talent diens jongelings. 2. Abd-El-Kader,gezongen door M. Emiel Coffyn, heeft de luidruchtigste toejuichingen uitgelokt. 3. Sonate voor viool, goed uitgevoerd door M. Tasseel, een jonge liefhebber, van wien wij reeds menigmaal met lof hebben kunnen spreken. Wij achten het ons-ten plichte dien wak keren muziekant onzer pompiers aan te moedigen om zijne studiën-voort te zetten. Hij belooft veel voor de toekomst. 4. De Bloemenkroonromance gezongen door M. Duflou, heeft den meesten bijval genoten. De heer zanger verdient vooral lof over zijne goede en zuivere uitspraak. Dat noemen wij vlaamsch zingen en dat klinkt zoo aangenaam als het zoetste van chez- nous. 5. Cavatine de Zaïra, voor piston, uitge voerd door M. V. Massclielein, nog een muziekant-liefhebber onzer pompiers, die, na weinige jaren, groote vorderingen ge maakt heeft. Hij werd warm toegejuicht. 6. Le Songe d'une nuit d'été, gezongen door reedsgemelden heer Willemot. Het stuk, dat heel moeilijk is en veel ta lent vergt, is vol gloed en met veel gevoel vertolkt geweest. Allen stonden verbaasd zulke schoone uit- gelezene stem te hooren. De zanger heeft al de snaren van hart en gemoet weten te doen trillen en aan de donderende bravos en alge meenste handgeklap kwam geen einde. Hij werd herhaaldemalen teruggeroepen. 7. Duo des Chats, uitgevoerd door MM. Mailliard en Deweerdt, sloot het concert. Onnoodig te zeggen dat er wel gelachen werd met deze twee kluchtzangers zonder weerga. Zij kregen hun aandeel van de sal vos en ze verdienden het volop. Na hartelijk gelachen te hebben, begon men met de banken en stoelen aan kant te zetten en het bal begon. Moet men zeggen met welk een lust ieder paar z^jn sprongsken deed? Onnoodig, want op alle wezens las men vreugde, genoegen en gulle vriendschap. Na eenige dansen was het de beurt van het prijsbollen voor de dames. De vijftien mooie, kostelijke prijzen wierden hevig be twist en dat deel van 't feest had natuurlijk zijne kluchtige zijde. Na de prijsbolling herbegou het dansfeest en de grootste begeestering heeft er niet op gehouden te heerachen. Het feest was om 11/2 ure geëindigd tot groot spijt van al de aanwezigen, die er toch zulke aangename uren gesleten hadden. Een schoon feest, voorwaar, dat op ieder een den besten der indrukken nagelaten en het dient in gulden letteren te prijken in de jaarboeken der maatschappij. Zeggen wij'dus dank, innigen dank aan al de heeren medewerkers, die zoowel hun best gedaan hebben om dat feest te doen welge bakken. Dank ook aan de heeren inrichters, die niets gespaard hebben om ons daar de aangenaamste stonden te doen beleven. Aan allen onzen besten dank. Voor wanneer een nieuw feestje van dat slach? Het smaakt naar den trog om nog. Ingeleverd. De genaamden Iloet, een der vechters uit het Klaverstraatjo, die Edm. Warlop eene brandende petrollamp op het hoofd sloeg, tengevolge waarvan deze overleden is, heeft zich aan het gerecht overgeleverd. Hij zelf heeft brandwonden ontvangen, die nog niet genezen zijn. Het parket had reeds maatregels genomen om zijne uitlevering te vragen. AftreggelarSj. Zekeren G., Yperling, had zich bij eenen goudsmid onzer stad, met een klomp goud, ter weerde van 900 fr. begeven en het to koop geboden voor een nietigen prijs. Den goudsmid onderhoord geweest zijnde, verklaarde dat zulks waar was. Men heeft hem aangehouden. Het schijnt dat die klomp goud van eene diefto voortkomt, en dat, om deze te verber gen, de dieven het goud zouden ineengesmol - ten hebben. lanvaardiu». De verslagen der laatste zittingen van de maatschappij van geneeskundigen, te Gent, deelen mede dat M. de geneesheer Deber- saquesbriefwisselend lid, ten minste twee DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1