Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 153. 27e Jaar. Zondag 211 December 1888. Politiek. jStads-, Runst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Bareel: Dtxmade»traat,lS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'a jaars voor de stad fff. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. De personen dia begeeren een abon nement te nemen aan De Toekomst, te beginnen met Nieu wjaar aanstaan de, zullen ons blad van heden af, tot bovengenoemd tijdstip, kosteloos ontvangen. De abonnementsprijzen van ons blad en der aankondigingen zal als volgt zijn 3-50 fr. voor geheel Belgie 3-00 fr. voor stad 0-05 centiemen het nummer; Aankondigingen: 10 centiemen den drukregel. Reklamen: 25 cent. den drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. den drukregel. Akkoord per maand of per jaar. In den duitschen Reichtag heeft de heer minister Boetlicher de vraag aan den heer Libknecht als onuitvoerbaar versloo- len, betreffende de internationale ontwa pening. De minister heelt ook de aanval len beantwoord van vier afgevaardigden tegen het vreemd politiek van het gouver nement. Hij voegde er bij dat de politiek van prins von Bismarck, nooit konfiekten met vreemde heeft uitgelokt, maar altijd de vrede heeft getracht te handhaven. Men spreekt te Parijs van eene vereeni- ging tusschen het midden-center en de oppertunisten der fransche Kamer. De heer Jules Ferry zal op eene groole ver gadering eene politieke redevoering uit spreken. Het was Woensdag avond dat de Palli voor de eerste maal in het groot opera zou zingen; zij treedt opin Romeoen Julliette. Men herhinnert zich niet ooit zulken groo- ten toeloop te hebben gezien. De orkest zetels zijn drij honderd fr. verhuurd. Men meld uil Madrid, dat er voor he den in de hoofdstad van Spanje eene af vaardiging van werklieden van Malaga wordt verwacht, om te trachten werk te bekomen voor 8000 werklieden die zonder arbeid zijn. In een onderhoud, dat de koning van Italië met den nieuwen Franschen gezant, den heer Mariani II. Zondag had, gaf hij dezen opnieuw de verzekering, dat Italië vredelievend gezind is jegens Frankrijk. De Fransche commune generaal Gluse- i'et,die in het departement Var in herstem- mig komt voor het lidmaatschap der ka mer is, blijkens een in 1870 door den Amerikaanschen gazanl le Parijsafgegeve- iie verklaring, niet verkiesbaar, daar hij zich als Amerikaanse!) burger heeft laten nalurabseeren. Wij lezen liet volgende uit Brugge: AAN HET VLAAMSCHE VOLK. Asa, Vlamingen, het verraderlijk spel begint wederom Wat geen ander vrij volk ter wereld een enkelen oogenblik zoude dulden, bestaat in het Vlaamsche land reeds rneer dan een halve eeuw!! Boete of vrijspraak, opsluiting of vrijheid, dood of levem daarover blijft men voor ons ellendig versloolen volk van Vlaanderen in onverstaanbare fran sche taal beslissen! Coreman's wetsontwerp over het vlaamsch voor hetstrafgerecht moest aan dien volks- onteerenden toestand een einde stellen. De bespreking van dat rechtgevend wetsvoorstel, jaren lang ellendig versleept en uitgesteld, is nu begonnen in de Ka mers. O schande: Nu dat de blijde, de heilige dag der Vlaamsche rechtherstelling scheen aangebroken, nu wordt dat voorstel,welke de laagste rechlsiniskenning legen over ons volk moest wegruimen, door sommi ge volksvertegenwoordigers zelve bestre den, en, 't is wraakschreeuwend, door het Staatsbestuur aangevallen! Schande over U, o Staatsbestuur, in dien gij de herstelling van het hoogste volksrecht, met behulp van het gezag u door het volk geschonken, zoudet helpen in den grond boren! Schande over U, Volksvertegenwoor digers, die de macht, u door het volk toevertrouwd zoudet misbruiken en ont heiligen om zijne eigene rechtsherstelling te verslooten! Hoe! men zoude het duurbaar volks recht verkoopen aan de grillen en onbe kwaamheid van advokaten en magistra ten!! Zal men misschien aan de tegen woordige meerderheid eens moeten het brandend schandewoord naar het hoofd slingeren, dat zij hel Vlaamsche volk verraden heeft Volksafgevëerdigden, in dit jaar zijn duizende vertoogschriften naar de Kamers gestroomd; gij hebt dus uit duizende monden de rechleischende stern van het volk gehoord! Het 'doed van het volk roept om zijn vlaamsch recht! zult hij het verstoo- ten Aan u, Vlaamsche volksafgeveerdigden, aan u, onze gekozene voorstaanders, ons vertrapt volksrecht met edelen drift te verdedigen! En gij, vlaamschminnende drukpers van alle gezindheidvooruit, hand in- eengeslegen, gewrocht, geschreven, ge streden: Het recht van T volk door uwe mach tige stem ondersteund, de volksgekozen aangestuwd tot het verdedigen van het volk De af^eveerdigden gebrandmerkt, die het volksrecht in Vlaanderen langer hel pen verdrukken Wakker op! Vlaamsche,volk enVlaamsch- gezinde maatschappijen uwe billijke eischcn weêrom verkondigd, gespioken aan uwe vertegenwoordigers, uwe last hebbers; geworsteld voor uwe verstokene rechten! Gij wilt maar wat is recht, Eischt, eischt van het Staatsbestuur; GEBIED aan uwe gekozene, en Gij zult winnen wat gij wilt: Vlaamsch voor het gerecht in Vlaanderen! Namens HET VLAAMSCH LANDSVERBOND De Strijdersbond van Brugge. Vperen, 1 December 1888. Benoeming. In eene der laatste zittingen van onzen Gemeente-raad, is M. Vandenhende, adju dant bij het korps Pompiers te Gent, sergent- major van policie, onzer stad, benoemd. Cwsseert. Zondag avond, in de Schouwburgzaal had het groot feest plaats, ingericht door de Koninklijke Maatschappij der Oud-Onder- Officieren onzer stad. Wij moeten, onder alle opzichten, zeggen dat het een monster avondfeest was en daarbij boven aller ver wachting gelukt. Veel volk was er. Onder andere bemerkten wij den heer Kolonel Parsy, eer-voorzitter der maatschappij, den heer Luitenant-Kolonel, plaatsbevelhebber Major Laloux, van 't voetvolk, Major Van Iseghem, van de rijschool, stadsoverheden, verscheidene officieren van ruiterij en voet volk, beschermleden, enz., enz. Het programma was zeer lang, de uitvoe ring er van duurde ruim 4 uren en de samen stelling kon niet beter geschikt zijn. Nutteloos te zeggen dat het muziek van ons pompiers-korps zich eervol van zijne taak gekweten lieeft. Reeds lang is de faam van dit muziek gemaakt en Zondag zijn er nog eenige lauweren te meer geplukt. Eere aan den muziekmeester, den heer J. Witte - broodt. Het schermspel was een aangenaam tijd verdrijf. De heeren professors Marx en Pi- nart hebben het hunne weten bij te dragen. Eere aan hen en aan het 7jarig zoontje van M. Marx, die het publiek zoo verwonderd heeftin het flink schermen met den stok. De overige scherm-oefeningen, gedaan door onder-officieren van het voetvolk,waren zeer aantrekkelijk, bijzonderlijk Travail (Vensemble d'escrime a la baionnettedit verdient veel lof voor den bestuurder M. Pinart. M. Antony, heeft twee romancen gezon gen die, door zijne mooie tenorstem, den meesten bijval genoten. Groot sukces voor M. Ryckebusch, ver momd in eene theaterzangeres; zijne stem en gebaren waren volkomentlijk gelijkend aan eene juffer; had men het niet gezcid geweest men zou niet geweten hebben dat er een man in die rokken stak. En Maillard, wie kent Maillard niet Men hoeft niet te zeggen dat hij het publiek her- telijk heeft doen lachen met zijne weerga- looze kluchten. Ziedaar over de artiesten die aan het feest met hunne medewerking verleenden. Laat ons ook hulde brengen aan de heeren inrichters en bijzonderlijk aan den heer Collin, den onvermoeibaren Voorzitter, on dersteund door M. de Kolonel Parsy. Zij kennen het om zulke feesten tot stand te brengen. Eene onverwachte en gelukkige tijding is in den namiddag toegekomen: M.de Minister van Oorlog, om de bewezene en getrouwe diensten der Oud-Onder-Officieren te beloo- nen, heeft aan ieder een uitnemend schoon chromo-lithographisch brevet, in groot for maat, afgezonden,waardig om in eene pronk kamer te prijken. Ter dezer gelegenheid, heeft den heer Kolonel Parsy een vleiende aanspraak tot het publiek en tot de bestem melingen gericht,waarna alsdan de plechtige uitdeeling gedaan werd. Onmiddellijk daarna vormde men een Apothéose,onder het spelen van de Brabangonne. Deze laatste vermakelijkheid was oprecht indrukwekkend en deed onder het publiek eene ware aandoening van geluk en vreugde ontstaan. Het bal, die het feest volgde, was druk bezocht, men kon op zijn gemak niet dansen, hoewel de zaal zoo groot is. Dit feest duurde tot 3 ure 's morgends en iedereen vertrok voldaan over zulke aangename en broeder lijke feesten. Gemeenteraad vau ïperen. Zitting van 24 November 1888. Waren tegenwoordig: MM. Bossaert, Scliepene, dienstdoende Burgemeester-Voor zitter; Cornette, Schepene; de Stuers,Soenen, Brunfaut, Beaucourt, Gravet, Gaimant, Ver meulen, Poupart, Verschaeve, Van Daele, Van Eeckhout, Colaert, raadsleden; Gorris- sen, sekretaris. De publieke zitting is om 4 ure 10 minuten open. Mededeelingen. De heer Lemahieu, pachter van het recht van visschen op Dickebusch-vijver, vraagt om afslag te bekomen op den pachtprijs. Verzonden naar de geheime zitting. Do Landbouwmaatschappij van 't ar rondissement Yperen, vraagt, per brief van 23 November laatst, eene subsidie aan de stad. De aanvraag bevat dat: deze maatschap- pij sedert oenigen tijd heringericht is zij tracht haar nog uittebreiden en houdt zich d tegenwoordig bezig met een dubbel voor- stel,dat hoogstens belangrijk is: a) middels te gebruiken om de landelijke jonge lieden tot de landbouwwetenschappen voor te be is reiden; b) uitbreiding te geven aan de hulp- kas ten voordeele der oude landbouw die- naars. M. de Schepen Bossaert is van gedacht dat de vraag door den Raad wel zou moeten in gewilligd zijn. De Landbouwmaatschappij beoogt het algemeen welzijn en daarom te meer is er reden om eene subsidie te verlee- nen de toelagen die het gouvernement haar andermaal schonk zijn dees jaar verminderd. Men weet inderdaad dat al de jonsten ver leend door het gouvernement naar den groo- ten Prijskamp van Brussel gegaan zijn. Deze aanvraag tot subsidio zal onderzocht DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1