brÏwSSSeT VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. worden in den loop van de bespreking des budjets en M. Bossaert twijfelt niet of de raad zal ergoede nota van nemen. Toestemming. M. deiStuers, in.zijn boedanigheid van lid van het komiteit dei'Landbouwmaatschappij bedankt M. de Schepene Bossaert voor de vleiende woorden die hij uitgesproken heeft ten voordeele der maatschappij en onder steund de vraag eener subsidie. Hij denkt niet dat deze subsidie door de gemeentekas niet zal betaald worden ter ontlasting van den Staat en hij recommandeert aan het kol- legie van deze kwestie uit het oog niet te verliezen. M. de Schepene Bossaert verklaart dat het kollegie rekening zal houden der voorbe houdingen gedaan door M. de Stuers en stelt voor over te gaan tot het dagorde. Aangenomen. Bureel van Weldadigheid. Weder aanleg ging der kapitalen. Het Weldadigheidsbureel vraagt de toela ting om eene belgische rent te koopen van 3 1/2 °/0 voor eene som van omtrent 18,000 franks, zich bevindende in kas en voortko mende gedeeltelijk van de storting eens hypothecation schuldbriefs en gedeeltelijk van eene boomverkooping den laatsten win ter gehouden Gunstig onthaald. Budjet der stad voor 1889. Nu komen de katten op de koorde. Het is deze gelukkige tijding dat ons kontroleurken afwachtte, om eens zijn hertje te mogen los sen. Hij heeft ongetwijfeld gedacht; nu dat M. Vanheule zijn ontslag ingediend heeft van het ambt van Burgemeester, zal ik nu wel weten al de andere raadsleden te doen duim- leggen; willen of niet^zij moeten allemaal op den pot, en M. Colaert zal 't haantje van de bane wezen; want hij weet alles, hij zit van 's morgeDS vroeg tot 's avonds laat in de papieren; daarvoor is hij ook conlroleur- inspecteur-vérificateur-fureleurenfin, 't grootste zwijn zou nog zooniet snuffelen naar eenige erwten in een hoop kaf. En als den vertegenwoordiger (van al de brave menschenü!) op 't stadhuis, naar iets tracht, dan moet men er niet aan twijfelen of hij zal zich op zijn pootjes zetten, zoo juist gelijk 2 maal 2, 5 is. Ten anderen, hoe zou hij zijne vrienden kunnen aangenaam zijn, als hij niet 't een of 't ander uit den duim zou zuigen. Wat, M. Colaert zou iets uit zijnen duim zuigen, 't en is geen waar, zegt vriend de gewijde man, en al wat hij zegt is zeker en geloofbaar en daarenboven vóór dat hij in de zitting van den Raad gaat, begeeft hij zich eerst naar M. den Deken, om gewijd te zijn, en al wat hij zegt komt van den H. Geest. Daarom bekennen wij., katholieken, dat het al waarheid is wat hij spreekt en wij gelooven niet anders. En ik ook niet, zeide M. Bossaert, en M. Colaert was maar van 18,125-00 fr. gemist. Natuurlijk hij rekende te veelom te toonen dat al de liberalen geldverkwisters waren. En deze misrekening kwam voor in de be spreking van 't budget van 't onderwijs, dat zoo nauw aan 't harte licht van M. Colaert. Er komt mij zoo even iets te binnen: Waarom is M. den kontroleur zoo vijandig van geld te besteden voor 't onderwijs Omdat M. Colaert advohaat is, 't is te zeg gen geleerde manwil hij misschien niet dat een ander geleerdheid geniet; zooals hij genoten heeft. Heeft hij misschien ook on dervonden dat de grooto geleerdheid Yeel kwaad doet aan de domperspartij? Moeste het volk te veel weten waarom, waardoor, waarvan en waarvoor de tjeefkenspartij al- lichte ad paters zijn. 't Is wel gelukkig dat de katholieke onder danen, men mag zeggen sukkelaars, de zoo gezeide slechte boeken niet eens lezen, om te begrijpen wat liet is de heerschappij der kaloten en wat het is vrij en onafhankelijk te leven. Hunne vrijheidszucht zou allichte ontwaken en de kalotjes zouden mogen hun ne matten oprollen en elders gaan zingen. Ten anderen, waarom trachten de dorps pastors al de kasteelheeren onder den gewij- deu kwispel te trekken. Nogeens omdat deze mannen hun eene helpende handleenen om alle geestesvoedsel van het volk te verwijde ren en dit onder hunnen gewijden hiel ge bukt te houden. En Colaert doet in dat spel letje mede. Doch de zwaan laat daar te gauw hare ganzepooten zien en dat wil het Ypersche volk niet. Vatje't kontroleurken? Wij zullen de gezegdens van ons kontro leurken later eens goed wikken en wegen, want daar is stoffe genoeg om eenen Zondag- schen Etoile Beige er mede te vullen. Wij zullen geene moeite sparen om onze lezers dit nieuws, dat zoo blangrijk is voor iedöl- Yperling, dikwijls onder de oogen te brengen. Tot later dusl BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id.5. Huwelijken: Percque, Alphonse, fabriekwerkster, en Verminck, Maria, kantwerkster. Sterfgevallen Doom, Cyrille, scholier 11 jaar, St-Ja- kobs-buiten. Clareboudt, Leonardus.lang- zager,S8 jaar, echtgenoot van Julienna Coop- ma n ,Meenenstraat. StruyveJoannuskoei- houder, 64 jaar, weduwaar van. Florencia Suffys, Lange Thouroutstraat. Bequoye, Euphemia, zonder beroep, 68 jaar, weduwe van Philippus Reynaert,Kortemeerschstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0. POPERINGIIE. Zooals voorledene jaren zijn de feesten, welke bij de Philharmonie hebben plaats gehad, ter gelegenheid van Sie-Cecilia, zeer schitterend geweest. Den '24, te 7 ure 's avonds,werden zij aan gekondigd door een grooten militairen fak keltocht, in den hof der maatschappij die met Bengaalsche vuren verlicht was. liet Volksconcert van den Zondag had den grootsten bijval. Er was veel volk op de Kleine Markt en, katholieken zoowel als liberalen, waren allen als aldaar bijeenvergaderd om het kunstge nootschap, door M. Van Elslande bestierd, te komen toejuichen. Aan het Banket telde men' 190 genoodig- den, en in het Boispel alsook op het Bai die den Maandag plaats hadden, waren de loka len der Philharmonie te klem om de opeen gestapelde menigte te kunnen bevatten. Het uitmuntend tooneelgezelschap, onder het bestier van M. Vandoeselaer, was uitge- noodigd geweest om eene vertooning te ko men geven, alwaar rond de 700 personen naartoe geweest zien zijn. Onnoodig dat de artiesten van het gentsch tooneel den grootsten bijval genoten hebben en dat hun talent breed gewaardeerd is ge weest van het talrijk publiek dat toege stroomd was om hun te gaan toejuichen. Wij zijn nog gelukwenschingen verschul digd aan twee jonge leerlingen der Philhar monie de heeren Camiel itabau en Arthur Blanckaert, die ieder zijds, ter groote vol doening van iedereen eene fatazie voor kla rinet en eene melodie voor bugle hebben uit gevoerd. Een tweespel voor Piston en Bugle, uitge voerd door M. Somers, onder-inuziekmeester en M. Lauwers, solist der maatschappij, ge heel goed voorgedragen, heeft veel sukces gehad. Ten slotte de Ceciliafeesten zijn zeer wel afgeloopen en zullen eene aangename nage dachtenis laten bij al degenen die er deel aangenomen hebben. Het publiek is zeer verwonderd geweest van te vernemen dat op het banket, welke Zondag laatst in den K. K. heeft plaats ge had voor het stadsmuziek, M. Felix in zijne hoedanigheid van Officier des muzieks, zich onthouden heeft een heildronk voor te stellen aan zijnen rechtstreekschen overste zooals wijlen M. Burgemeester Van Renynghe zeg de, zou M. Berten in de gratie der slimma- rikken niet meer staan? Er zijn er die houden staan dat dezen die volgens de voorzegging van den zwarten man, aangewezen is (helaas!) om het toeko mende geluk onzer stad te besturen, vree- zende eene beestigheid uit te kramen, liever gezwegen heeft. Bravo! Felix voor een gemisten advokaat, ten is niet al te dom. Wij zullen dit naarder onderzoeken, want t is de moeite weerd. Een kerel die een stootwagen voerde met zink geladen, bood zich Zondag avond aan in een huis der Borsbeekschestraat, te Burgerhout, waar hij wagen en zink te koop j bood. Daar de persoon, aan wie het aanbod pedaan werd, vermoedens liet blijken, nam de kerel eensklaps de vlucht, het alles ter glaats achterlatende. Later heeft men vernomen dat de zink ge stolen was ten nadeele van den heer Felix Hertogh, zinkbewerker te Deurne, en dat de stootwagen aan een inopbouwzljnde huis te Zurenberg ontvreemd was. Le vin de champagne sec S. Vinyas, Reims, joue un grand röle aujourd'hui en médecine. G'est un excitant, un digestif et un appéritif excellent. On pourra le déguster aux expositions. Dépóts chez F. Huygens, Bruxelles Moordpoging en poging tot zelf moord le Rijsel. Den 20 November kwamen te Rijsel van Brussel aan de ge- naamden De Valck, oud 26 jaren, en zijne minnares Pauline De ia Tuy, 23 jaren. Zij namen hunnen intrek in eene kamer van de herberg Lemoine, Schouwburgplaats. De Valck trad weldra als bediende in het koflij huis Divoir. Maanuag avond, rond 6 uren, was hij aan zijne bezigheid, als zijne minnares in den restaurant trad en terwijl haar minnaar den rug naar haar gekeerd had, loste zij verscheidene revolverschoten op hem en vluchtte, zonder men er aan dacht haar aan te houden. De jongen viel bloedig neder; hij had vier kogels in het lichaam gekregen, drie in den rug, een in de rechterzijde. Na als wezenloos in de straten gedwaald te hebben, keerde Pauline huiswaarts. Rond 1 ure 's nachts hoorde men in de herberg hevig om hulp roepen. Men snelde toe en vond Pauline bloedend ten gronde liggen, een pennemes diep in de borst geplant. Zij had den moed gehad, ten einde juist te treffen, het lammer op hare naakte borst te zetten en met een strijkijzer op den heft te kloppen. Alhoewel erg, is hare wonde niet doode- Jijk. Voor zwakke lieden is er geen kost baarder geneesmiddel dan do tonische voed zame wijn van Defresnedie buiten al de oplosbare deolen van het vleesch, nog ijzer- phosphaat bevat, dat het bloed kleuit, natuurlijke phosphoorzure kalkmelk, die de beenderen versterkt, spiervezels opgelost en in peptone veranderd en gansch bereid om in bloedaders opgenomen, de spieren en de hersens te voeden. Deze wijn, echte levens drank, dank aan zijnen aangenamen smaak, kan terzelver tijd gebruikt worden om als likeur en een versterkenden drank voor ge zonde lieden. Eene moordpoging heeft Zaterdag avond in de Nieuwstraat te Brussel plaats gehad. De genaamde L...., die sedert eeni- gen tijd van zijne vrouw gescheiden leefde, ging haar afwachten aan de fabriek waar zij werkte. Nauwelijk was zij buiten, of L.,.. sprong voor haar, en eischte dat zij weder bij hem zou komen wonen. De vrouw wei gerde hardnekkig en wilde de vlucht nemen L.... belette haar zulks, greep haar bij de keel, en bracht haar met een mes verschei dene steken toe. Eenige voorbijgangers ont wapenden den moordenaar en leverden hem aan de policie over. 'I Is wonderbaar. Eene enkele doos Pastillen Waltheryi> overal aan 1 fr. is genoeg om verkoudheden, ontstekingen, kinkhoest, oppressiën, keel kwalen te gene zen. In 2 dagen, volkomene genezing van de oudste hoest, door dePastillen Walthery aan 1 fr. de doos, in al de apothekerijen te te koop. Noodlottige vergissingEene treu rige gebeurtenis, veroorzaakt door eene ver gissing, heeft eene achtbare familie van Luik in den rouw gedompeld. Eene dame van Biele bemerkende dat hare dochter ongesteld was, oordeelde het noodig haar een zuiveringsmiddel toe te dienen. Ten dien einde begaf de vrouw zich bij Oenen apotheker van het kwartier. De apho- theker was op dit oogenblik zeer met werk overlast, maar beloofde het fleschje eenige oogenblikken nadien te laten afgeven. Een weinig later gelaste de aphotheker zijne meid met de bestelling van het genees middel bij de dame B.,.. s Neem de flesch, zegde hij,.die naast de weegschaal staat. De meid moet zich alsdan de flesch bedro gen hebben, en droeg eene flesch met hevig vergif bij de kliente van haren meester. Na dien bemerkte de apotheker deD misslag der meid. Zonder uitstel liep hij naar de woning van de dame B... Toen hij daar kwam was het te laat. Na twee en half uren van ijselijk lijden is het meisje overleden. De ongelukkige apo theker is bijna zinneloos van wanhoop, Het parket heeft de lijkschouwing van het s'achtofl'er bevolen en tergelijkertijd een ern stig onderzoek geopend om de verantwoor delijkheid vast te stellen in dezen manslag door onvoorzichtigheid. Het schijnt dat de man, dien men te Diste bergen op den weg dood heeft vinden liggen, van honger is gestorven. De ongeluk kige had geen centiem bij zich. Zijn persoon lijkheid is nog niet gekend. -Het is erg een man denhongeren doodzien sterven, op het oogenblik dat het ministerie zegt dat het veertien miljoen boni in kas heeft en het zes miljoen op de kredieten heeft kunnen sparen, 't Is erg. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven genezen met de pillen van L. Robert te Wau- dre (Luik) per doos: 2 fr.1 2 doos: 1 fr. Per post, fr.2,10 en fr. 1,10. Zondag laatst heeft do wedstrijd voor wielrijders op den wegvan Selzaete-Terneu- zen plaats gehad. De eerste eereprij* in den koers voor het kampioenschap (seniors af stand 6000 meters,7 mededingers) is bepaald door den heer Ferdinand VanGendt,van Gent die den afstand heeft aangelegd op den wonderbaren tijd van 9,minuten en 30 secon den, zijne mededingers minstens een drie honderdtal meters achier zich latende; daar door bekomt de h.eer Ferdinand Van Gendt de naam van kampioen der wielrijders der stad. Wij vernemen, zegt een blad van Brug ge,dat twee escadrons van het 3e lanciers,al hier in bezetting,bevel ontvangen hebben zich gereed te houden om te vertrekken naaf de waalsche streken, indien de werkstakingen der koolmijners eenen opstand zouden tewe- ge brengen. Het is den 3 december aanstaande dat Mej. Popelin zich aanbieden zal voor het Be roepshof van Brussel, om toegelaten te wor den den eed van advokaat. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaliijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertee- ring, geven eetlust, ontlasten van gal. Eere metalen in de Tentoonstellingen. Overal verkrijgbaar I fr. per doos van 50. Brussel Pélerin, Fredrix, Delacre, Cristiaens, Lo- brie, Bauwens, Giot. Molenbeek: Broens. Elsene: Dayck, Bodson. —Eene depeche uit Romemeid dat dePaus een miljoen ter beschikking zal stellen van kardinaal Lavigerie *oor de bestrijding den slavenhaddel in Afrika. Als het maar waar is. Mijnheer Vandenpeereborm heeft een besluit genomen waarhij eene vermindering op 50 p. h. wórdt verleend op de spoorlijnen van den staat aan-de personen, aan de reis goederen der landverhuizers en hunner fa milie, ingeschreven om in te schepen te Ant werpen met bestemming naar Argentina. De luchtreiziger Halter is zondag te Amiens verongelukt. Te 4 uren namiddag opgestegen, is hij op eene groote hoogte uit de mand gevallen of gesprongen en ijselijk verminkt opgenomen. Vraagt overal de Chocolaad N.Delan- noy, die, gewaarborgd zijnde zuiver Cacao en Suiker, het voedzaamste ontbijt uitmaakt, dat het gemakkelijkst verteert. Deze Choco laad wordt door alle groote geneesheeren aan bevolen. Vermijdt zorgvuldig de namaaksels. Een nonneken moest eene uitlegging geven over het woord naaktheid. Daar zij meende dat dit onzedelijk was, zegde zij dat naaktheid be- teekent: Barrevoets tot aan den hals.» Ik kan niet.Het heeft feest geweest ter gelegenheid van 's Konings dag en officieren en soldaten hebben een goeden pot gepaki. Een der officieren doet een rijtuig komen om zich naar huis te doen voeren en onder weg ziet hij een dronken soldaat liggen. Eh, piot, waarom ligt gij daar zoo langs den weg. Wel, luilenant, ik heb de middels niet om mij naar do kazerne te doen voeren. Een goed middel tot wering van openbare dronkenschap wijst de nieuwe wet op de dron kenschap aan. In een der artikelen wordt nl. bepaald: De persoon, die in dronken toestant op den openbare weg of in een openbaar lokaal zal wor den aangetroffen, zal per rijuig naar zijn huis gebracht worden op kosten van den herbergier, die hem zijn laatsten druppel zal hebben gegeven. Een goede meid.— Madame L.. ziet dat de meid, naar de merkt moet gaan, haren nieu wen parapluie in den hand en hare bottiencn aan heeft. VAN DEN 23 ÏOT DEN 30 NOVEMBER 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2