STADSNIEUWS. IVr 159. 28e Jaar, Zondag, 13n Januari 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEHEN. Men schrijft in: ;Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. - Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men werdt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekend, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. »s jaar» voor de stad; fr. 3-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: O centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. PROGRAM DES KONINGS. Er is-een boek verschenen onder den titel: La Belgique actuelle au point de vae commercial et militaire. Pro- gramme de potitieque nationale. Het draagt geenen naam van schrijver, maar men zegt dat deze eene hooge poli tieke positie bekleedt en men liet boek mag aanzien als bet program van den Koning. Dat nu de schrijver generaal Brialmont, baron Lambermont of een ander persoon zij, die met den koning bevriend is, dat is hetzelfde, de brochuur bevat niet te min de opsomming der opofferingen wel ke het kabinet Beernaerl aan de Kamers en aan hel land moet vragen,als het 't ver trouwen van den koning wil behouden. De brochuur in kwestie begint met aan te dringen op de noodzakelijkheid eene militaire marine interichten, om mede te helpen tot de verdediging van Antwerpen en onzen handel in den vreemde te be schermen. Ziehier wat er daartoe noodig zou wezen: De koning zou willen 10 tor- uit te voeren ontbreken, zou men, mogelijks alvorens daartoe den toevlucht te nemen, een ander middel kunnen beproeven. De rechter- en linkerzijden zouden het eenvoudig eens worden om den persoonlijken dienst bij het leger in te voeren. Dit gedaan zijnde, zouden zij elk acht volksvertegen woordigers en vier senateurs aanduiden, waarbij het gouvernement acht officieren en vier burgerlijke ambtenaren zou voegen. Deze 36 leden zouden eene commissie uitma ken, die zou gelast zijn een wetsontwerp op te stellen, de twee partijen zouden zich ver binden het te ondersteunen of het maar te wijzigen in zijne bijzonderheden Indien geen enkel dezer oplossingen kans hadden om te worden aanvaard, zou er niets meer overblijven dan een wenschgte uiten, ten voordeele van eene breede uitbreiding van het stemrecht, want de mislukking van al deze pogingen zouden bewijzen, dat het in de tegenwoordige klas der cijnsbetalers niet is dat men de vurigste vaderlandsliefde ontmoet. Deze opmerking is gemaakt, meer dan 40 jaren geleden, door Leopold I: «Wat voor dit land te wenschen is, schreef hij aan M. J.-B. Nothamb, is een meer kloe- ken nationalen geest, die bij het volk be- nnn.staat, meer flauw en maar gedeeltelijk bij piliers van 36 meters lang aan fr.130,000 de hoogere klassen heerscht. ieder; 10 kanonneersloepen aan franks Indien het moet zijn om een Parlement te tot herhaalde ontbindingen den toevlucht die bewijzen dat zij de noodige kennissen nemen. Indien eene dergelijke oplossing bezitten, voorbarig schijnt, indien de mannen om ze 62,000 ieder: 6 avisos van 45 meters lang aan 375,000 fr. het stuk, 2 kruisers van 90 meters aan 1,200,000 fr. Dus voor 6 1/2 miljoen kleine schepen, waar van het persooneel en materieel aan het land 2 1/2 miljoen zouden kosten. Het land zou ook de Congo moeten overnemen, waar de koning eene dubbel zinnige positie heeft en waarvoor zijne .oproepingen maar gedeeltelijk zijn beant woord. Belgie moet zijne lotbestemming verbinden aan dat groot werk der X1XC eeuw, zegt de brochuur. De twee derden der brochuur zijn aan de militaire kwestie geofferd. De heer Woeste wordt er Verschrikkelijk in aan gevallen: men noemt tiem anti-vader- landschlievenden Bond. De heer Beer- naert wordt er ook in behandeld al zijne portefeuille boven de belangen van het land stellende. De schrijver der brochuur komt tot het volgende zeer beduidend besluit: bekomen, bezield met een grooteren natio nalen geest, sterker bn waakzamer, dat men het artikel 47 der Grondwet herziene dan zou het den plicht zijn der voorstanders van den persoonlijken dienst zich onmiddel lijk aan het werk te stellen, om de dwalingen en vooringenomenheid te vernietigen, die tot hiertoe eene belemmering zijn geweest aan de aanneming van deze hervorming. Zoodat men mag zeggen dat de Koning een voorstaander is van de herziening der grondwet en de uitbreidingen van het kiesrecht. Hij heeft nooit het initiatief ge nomen om die hervorming aan te bevelen, maar uit de woorden, die om zoo te zeg gen in zijnen naam zijn geschreven, blijkt zeer duidelijk dat de voorstaanders der herziening op zijne medewerking zouden mogen rekenen. Er zou een dergelijk voorrecht verbon den zijn aan de vrijwilligers van een jaar, voor de rijken, onder voorwendsel van hooge studiën te hébben gedaan. De militianen, in onbepaald verlof, zouden driemaal vooi 28 dagen worden binnen geroepen, gedurende negen jaren, volgende op liet verlaten der kazerne. Degenen door de loting bevoordeeligd, zouden 42 jaren dienst moeten doen bi de burgerwacht en eenen militairen taks betalen in verhouding hunner inkomsten of hunne fortuin. Deze taks zou zes miljoen opbrengen; daarbij zou de vergoeding aan de militia nen worden afgeschaft, wat nog vier mil joen zou in de kas brengen. Deze tien miljoen zouden bij het oorlogsbudget wor den gevoegd. En, zegt de brochuur, als die inrich ting nog meerdere opofferingen zou ver- eischen, zou men dit moeten doen, want Belgie is het minst belast van al de landen van Europa en de uitgaven voor het oor logsbudget zijn maar van 44 4/2 p. h., terwijl wij in de overige landen verschil len van 45 2/40 tot 41 7/10. Het militaire stelsel welk de brochuur voorstelt is met geheel democratiek, het stelt het zwilsersch stelsel en de algemee- ne dienstplicht ter zijde en beoogt" enkel de vermeerdering van het jaarlijks contin gent in het oorlogsbudget. De brochuur wil drie legerkorpsen heb ben, dat is met den plaatsdienst 453,000 De besluitsels der brochuur kan men als volgt opvatten: Van één tot drie jaar in de kazerne, een voorrecht voor de rijke jongelingen, vermeerdering van meer dan tien miljoen voor bet oorlogsbudget en afschaffing der schadeloosstelling aan de militianen. Het valt te betwijfelen of het land al die voorwaarden zal aanvaarden; maar ver mits men in de brochuur spreekt, die on getwijfeld van mannen aan het hof ge hecht, uitgaat, van vooringenomenheid en dwalingen welke zich tegen de her ziening der grondwet verzetten, dat men een moedigen stap op dien weg doe en men zal gemakkelijk kunnen oordeelen wat de natie wil. Yperen, 12 Januari 1889. Ecest. Het bal, Zondag laatst door M. Brunfaut, Om uit dezen dolhof te komen, blijft er ben, dat is met den plaatsdienst 453,000'aan al de leden van het pompierskorps aan- eei? 1?xtra;Parl?mentafir effektieve mannen of een jaarlijksch con-jgeboden, is met veel geestdrift gevierd ge- nationale kwestien 'op te lossen"nTl 1 e"frf-0,000 ™n' J.e militianen weest. Alle aanwezigen zagen er zeer te kiesberekening, met de medewerking eeneri jai en moeten dienen, welke vreden uit en zullen lang een zoet aandenken meerderheid, in de twee partijen genomen gouden kunnen verminderd worden tot op ervan bewaren, zelfs al moest men, om ze samen te stellen, een jaar of 48 maanden, voor degenen Ter herinnering. Morgen, Zondag, om 6 ure 's avonds, feest in het Willems-Fonds, met eene leer rijke voordracht door M. Cordenier, over Rome en Pompéi. Wij raden al onze lezers ten zeerste aan dat feest met hun huisgezin bij te wonen. Benoeming. M. Deschacht, leeraar van het middelbaar onderwijs van den laagsten graad, onder wijzer en regent in de middelbare scholen, van den Staat sedert 23 September 1867, Bestuurder der zelfde gestichten sedert 47 November 4876, voorloopiglijk Bestuurder der middelbare school, onzer stad, sedert 29 September 1888, is heden voor goed tot dit laatste ambt benoemd. Ongeluk. Men zegt somtijds: het is noodig van hoog te vallen om ongelukkig te varen; zulks ondervond het 2j atig meisje van den heer Huygghe, toen de meid het Maandag naai de school leidde. Bij St-Maartenskerk gleed het kind uit, viel, en brak de bil. Vorst. Verleden Zondag hebben vele personen onzer stad eens hertelijk gaan schaatsenrij den op de Verdronken Weide. Eenigen onder hen hebben door het ijs gezonken en zijn er gelukkig nog van afgekomen met een ijskoud bad. Brrrr Voorval. Zaterdag laatst, bij het terugkeeren van Yperen naar Komen, zat de weduwe Van Caeyseele, landbouwster der laatstgenoemde stadin een rijtuig, bespannen met een zeer jong paard. Toen eensklaps bet dier ver schrikte, op zijde sprong !en in de halfvol tooide vaart tuimelde. Gelukkiglijk werd niemand gekwetst noch iets beschadigd. Gemeenteraad van Yperen. Zitting van 4 Januari 1889. Onder de verschillige voorwerpen die aan het dagorde waren, bemerken wij bijzonder lijk de rekeningen van de kerkfabrieken, die eene bijzondere aanleiding tot redetwisten gaf. Een nog al merkweerdig verschil van som bestaat er onder de vier kerkfabrieken, deze van St-Nikolaas draagt de pluim van orde en regelmatigheid, waarvoor den verslaggever DE TOEKOMST 4c

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1