BRIEFWISSELINGEN. ALLERHANDE TIJDINGEN DE NIEUWE BELASTINGEN. 1944 fr. en 25 c. fr. 2,§8@-47 BINNENLAND. hulde brengt aan den heer voorzitter, M. Colaert; deze van St-Pieters is 't meest in schulden. Ziehier een klein overzicht: Rekening 1887 en Budget 1889. De heer voorzitter van den raad stelt voor tot het onderzoeken van het volgende voor werp: Herstellingswerken aan St-Maartens kerk. Dit voorstel werd aangenomen en het woord is verleend aan M. Cornette, verslag gever van de bevoegde commissie. Hij begint met aan den raad het te laat inzenden dezer stukken mede te deelen. Volgens de wet van 4 Maart 1870, moeten de rekeningen en budgetten aan de gemeen teraden overhandigd worden vóór 20 April. De kerkfabriek van St-Nicolaas was in regel op dezen datum. De andere, hoewel op tijd herinnerd, hebben maar hunne stukken deze laatste dagen ingediend, en daarenboven zijn deze stukken niet volledig, noch in orde, gelijkvormig de wenschen van de bevoegde overheid. De kerkfabriek van St-Maartens, zij die tracht toelagen te bekomen van het gouver nement, moest zelf haar te laat inzenden vaststellen, en zoo stelt zij haar bloot geene toelagen te kunnen verkrijgen, noch van den Staat, noch van de provincie, noch van de gemeente. De kerkfabriek van St-Pieters is in de zelfde voorwaarden,zij die hulpgelden vraagt en noodig heeft om het dak der kerk te her stellen. 31. de schepene Cornetts gaat vervolgens over tot het overzicht der 4 kerken. St-Maartens kerk. Rekening 1887. Ontvangsten fr. 13,686-71 Uitgaven 11,850-75 Overschot, fr. 1,835-96 De uitgaven beloopen bijzonder hoog voor het hoogzaal, 3,600 fr. Wij hebben hierin niets te zien, als de kerk deze uitgaven kan goeddoen. Budget 1889. M. Cornette laakt hier eene ondeugd in de manier op welke deze fabriek de rekenin gen opmaakt, voor wat de buitengewone ont vangsten aangaat. Dit bestuur gaat derwijze te werk dat men geene juiste rekening kan houden van de geldelijke toestanden der kerkfabriek. M. Cornette verklaart dit en onderzoekt aanstonds het budget dat sluit met eene gelijke som, spijts de verhooging van ver- schillige uitgaven, de begraveniskosten van den nieuwen deken (te samen 1,168-66) en inschrijving van een crediet van 1,000 fr. voor de herstellingen aan de kerk. Hij onderzoekt de kwestie te weten of de fabriek hare bijdrage niet zou kunnen ver- hoogen, hij denkt van ja. Hij haalt eenige bijzonderheden aan, waar men de uitgaven zou kunnen verminderen, onder andere de hoogzaal, nog andere: die men zou kunnen weglaten en zoo aan de wet voldoen, b.v., schadevergoeding aan de onderpastoors, traktement aan den schatbewaarder. Van eenen anderen kant, zou men de ver huring van 't Jansenius kwartier niet kunnen St-Nikolaas. Rekening 1887. M. de verslaggever brengt hulde aan M. Colaert, voor het goed onderhoud der reke ningen, dezer kerkfabriek, waarvan hij voorzitter is. Maar integendeel, volgens art. 3 van het decreet van 30 December, dit zegt dat de kerkmeesters moeten woonachtig zijn op de zelfde parochie; meent hij dat de voorzitter van bovengenoemde kerkfabriek zijn post zou moeten verlaten, en dan zou hij zeer wel kunnen tusschenkomen in de zaken van kwestie. Ziehier de cijfers van de rekening en het budget: A.) Ontvangsten fr. Uitgaven Overschot fr. B.) Ontvangsten fr. Uitgaven 6,261-54 5,827-20 434-34 4,954-54 4,954-54 Verzending aan de bevoegde overheid. St-Jakobs. Rekening 1887. Ontvangsten fr. 5,224-04 Uitgaven 6,063-66 Tekort fr. 839-62 voortkomende van eene onbehoorlijke uit gave en verworpen door de bevoegde over heid. Budget 1889. Ontvangsten fr. 6,386-72 Uitgaven 6,386-72 Deze uitslag, zegt M. Cornette, is min schoon in wezentlijkheid dan in schijn. Men verstaat moeilijk hoe men de rekeningen opmaakt, met een tekort in de vorige reke ningen van den eenen kant en een aangroei end ontwerp van uitgaven van eenen anderen kant, om dan met eene gelijke cijfer uit te komen! 't Is dat de kerkfabrieken eene mode op hun eigen hebben om rekeningen te ma ken. Ze kennen de fijne knepe, daar zie! Deze rekeningen worden zooals deze van St-Nikolaas, naar de bevoegde overheid ver zonden. St-Pieters. Rekening 1887. Ontvangsten fr. 6,354-61 Uitgaven 8,219-93 Tekort fr. 1,865-32 voortkomende, zooals deze van St-Jakobs, door misbruik in de uitgaven. Verworpen door de permanente Deputatie, omdat de som des budgets overschreden werd. In 1886, het tekort was slechts van fr. 1,165-34. Het is dan in 1887 van fr. 699-98 gestegen. Ten anderen, er is op te merken, dat, gezien den slechten geldelijken toestand, de kerkfabriek van St-Pieters, nog hare trak tementen, waaraan zij niet gehouden is,voort betalen blijft. Budget 1889. Zelfde opmerkingen, als voor St-Jakobs kerkfabriek. De kerkfabriek van St-Pieters vraagt de geldelijke tusschenkomst van Staat, provin- tie en gemeente, om de onkosten te dekken, geverd ,d°01' de groote herstellingswerken te doen aan het dak der kerk. Maar men zou niet kunnen denken tot' welk punt de stad hare tusschenkomst nog zou kunnen verleenen, gezien zij meer dan Vermits de stad aan hare plichten voldaan heeft, denkt M. Cornette in niets meer te moeten tusschenkomen; de kerkfabriek van St-Pieters moet zich maar verstaan met de provintie en den Staat. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Huyghe,Petrus,smid, en Coolzaet,Rosalia, dagloonster. Sterfgevallen Bouchaert, Leopold, daglooner, 16 jaren, Meenenstraat. Dierick, Eugenia, zonder beroep, 51 jaren, ongehuwd, Rijselstraat. Louwiere, Maria, herbergierster, 53 jaren, de katholieke gazelten, het land ging red den. Wij zullen nu overgaan tot het onder zoek der werken, sedert 1885, door onzi Beheerders ondernomen en en, voor het gemak onzer lezers, wij zul len die in drij soorten verdeelen; De eerste zal de werken bevatten di< waarlijk van algemeen nut waren; De tweede, dezer waar er geene haas bij was en die wel zouden kunnen to betere tijden uitgesteld worden; En de derde, de werken die men ma{ aanzien als meer nadeelig dan voordeelij voor onze stad. Eindeling zullen wij ter berinnering brengen dat tijdens er nog eenige libera len op het stadhuis zetelden, de geldkri- echtgenote van Amandus Depoorter, St-Pie-|sis door hun is voorzegd geweest, terzelf- ters-buiten. Carpentier, Josephina, eige- der tijde zij de middelen aanboden om naarster, 84 jaren, weduwe van Druon Spillebout, Groote Markt.Pingué,Susanna, rondleurster, 53 jaren, ongehuwd, Meenen straat. Vandenbulcke, Polydore, schoen makersgast, 52 jaren, ongehuwd, Beeste- markt. - Vandenkerckhove, Virginia, zonder beroep, 77 jaren, weduwe van Edouardus Lucassen, St-Janshospitaalstraat. Hoorel- beke, Amelia, zonder beroep, 61 jaren, echt genote van Petrus Roelens, Meenenstraat. Deryckere, Edouardus, zonder beroep, 78 jaren, echtgenoot van Victoria Doolaeghe, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 2. PoPERINGHE. (Vervolg.) Wij hebben in onze laatste briefwisse ling bewezen dat de uitvoering der wel van 1879, verre van gedeeltelijk den ondergang van stad voor gevolg te heb ben, hadde weleer deze laatste verrijkt door haar eigenaarster te laten worden voor de somme van 14,070 franken en 8 centiemen van een schoon onroerend ;oed, waarvan den grond alléén 18000 ('ranken gekost heeft. Er werd nog bewezen, bij middel van officiëele cijfers, dat ten huidigendage hel ager onderwijs aan onze stad meer kost dan onder de zoogezegde ongelukswet. men het ons heeft doen hebben verzuimd eene vergelijkenis te stellen met de hulpgelden loegeslaan door bet gouvernement en de provincie ten voordeele van het Maar, zooals opmerken, wij jonderwijs. Deze beliepen in somme van fr. lager 1883 tot de 5,422-22 en deze tegenwoordig door slad ontvangen beloopt maar jvolgens de rekeningen in het noodige verschaft heeft (2,000 fr.) in de'^- v7ast„esle]d U)tE verhoogen, dat zonder recht van pacht aan kosten der werken, volgens het eerste be- de Arme Klaren, voor de bespottelijke som van 300 fr.!? gelaten is. De heer verslaggever dringt niets op; al- 4,380-00 Wij vinden dus ten schade der stad een nieuwe som van leenlijk is het om de gelden te kunnen ver-,van fr. 7,355-58 en vraagt de tusschenkomst meerderen voor de herstellingswerken aaa van Staat, provincie en gemeente; de tus- de kerk. 1,042-22 1,944-25 stek dit beliep tot fr. 8,957-75. Daarenboven, de fabriek verlangt een nieuw bestek, en dees maal voor eene som Daarbij gevoegd deze van Doet dus de somme ver- Rchenkomst van de kerkfabriek is reeds tot hoogen van Kortom, hij vraagt de verzending lier re-'een vijfde uitgebreid; ten anderen gedekt tot welke stads schatkist moet betalen dank kening en budget aan de bevoegde overheid.'de som vaa 1000 fr. door eene geheime gifte. aan die goede wet van 1884, die volgens dien te vermijden. [Wordt voortgezet). Bij bet sluiten onzes briefs, hooren wij eene nieuwmare vertellen die, moet waar zijn, eenen persoon, toebeboorende aan een openbaar bestuur dezer stad, ernstig treffen zou. Zondag toekomende de bijzonderheden, Verleden week, op het banket door M, BL.... gegeven, ter gelegenheid der eerste mis zijns zoons; men heeft de over- schoone verlichting der feestzaal veel be wonderd en bijzonderlijk de prachtige kandelaars, die aan de kerk van Sint- Berlinus bebooren, en door de heeren der kerkfabriek met veel minzaamheid ter beschikking van den milden gastheer waren gesteld. X.... Een koninklijk besluit verleent aan de stad Wervik, eene toelage om de kosten te helpen dekken, veroorzaakt door de uitvoering van gezondheids werken. o Een koninklijk besluit bemachtigt den ge meenteraad van Hooglede tot bet aankoo- en des noods tot het onteigenen uit oorzaak van openbaar nut, der noodige gronden tot de verbetering van den weg, dezen van Staden naai- Gortemarck, door liet gehucht St-Jospph, aan de statie van Hooglede ver bindende. o Een koninklijk besluit van 26 December i.l. verleent aan de gemeente van het arron dissement Yperen, waarvan de namen vol gen, toelaten tot het dekken der uitgaven voortkomende van gedane werken beurtwe gen, te weten: Reninghelst, fr. 1,357-94 Langemarck fr. 1,500-00; Zandvoorde, fr 1,659-66. o Zijn benoemd tot ontvangers van het enre- gistrement en domeinen: te Ronse, M. Deli- moy, tegenwoordig te Poperingke; te Pope- ringhe, M. Van Waerberghe, tegenwoordig te Wetteren. o De postzegels van 2 centiemen, zullen eerlang gedrukt worden in rood-bruin, ir plaats van blauw. o Alkooi. In Belgie wordt jaarlijks zestig miljoen liters alkool verbruikt. In 150,00C huizen wordt dat vergiftigd vocht geschonken 60 miljoen liters, dat is meer dan tiei liters per inwoner. Ook is het getal slachtof fers van den alkool overgroot. Hoevelei verongelukken niet, ten gevolge van dron keüschap? KERKFABRIEKEN. VAN DEN 4 TOT DEN 11 JANUARI 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2