BRIEFWISSELINGEN. Het arm kind werd wreed verbrand aan armen en buik, en is 's anderendaags, om 11 ure 's avonds in de grootste pijnen bezwe ken. De eerste zorgen waren toegediend door den heer Poupart. Wanneer zal men zulke onvoorzichtigheden zien ophouden; wanneer ouders hunne kinde ren afhouden van vuur of andere noodlottige voorwerpen, zooals kokend water, petrool- lampen, phosphoorstekjes, enz., enz. Brand. Een begin van brand is alhier ontstaan, gisteren Vrijdag, op het Zwijneplein, nevens den Walvisch, in een huis bewoond door Delfosse. Enkelijk was het de rook der schouw die langs de zoldering door het dak zich uit spreidde; men vreesde eene brand en spoedig werd het alarm gegeven; eenige gebeurs heb ben alles uitgedoofd voor alleer de pompiers hulp konden bieden. De schade is onbeduidend. Benoemingen. Door koninklijk besluit van 10 Februari 1889, is M. Huberty, Lieutenant-Kolonel plaats bevelhebber van Yperen, lid van den militieraad vau 't arrondissement Yperen be noemd voor de lichting 1889 en M. Van lse- ghem, Major, Kommandant der rijschool, alhier is benoemd tot bijgevoegd lid. Door koninklijkbesluit van 12 Februari 1889,zijn benoemd tot leden van hettcezichts- commissie der gezondheidsgestichten en der voorloopige of in doortocht zijnde toevluchts huizen van 't arrondissement Yperen MM. E. Struye, eigenaar te Yperen; L. Gomyn, geneesheer, Passchendaele; J. Beesau-Soenen, geneesheer, Yperen; en E. Dusillion, rechter te Yperen, uittre dende leden. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Kerrinckx, Alphonse, kleörmaker, en Cos- tenoble, Juliana, kleermaakster. Bollaert, Désiré, meubelmaker, en Vienne, Maria, kleermaakster. Sterfgevallen: Reynhout, Albertus, zonder beroep, 72 j., weduwaar van Mathilda Velghe,Rijselstraat. Vandamme, Virginia, zonder beroep, 81 jaren,weduwe van Amandus Plouvier,Rijsel- straat. Lybeer, Coleta, zonder beroep, 74 jaren, ongehuwd, Sterresiraat. Iweins d'Eeckhoutte, Henrietta, zonder beroep, 20, jaren, ongehuwd, Meenenstraat.Depoorter. Amandus, herbergier, 62 jaren, weduwaar van Maria Louwiere, Meenenstraat. Cloet, Melania, vischverkoopster, 25 jaren, onge huwd, Boterstraat. Ciloor, Apolonia, zon der beroep, 77 jaren, weduwe van Petrus Bertier, Meenenstraat.Messiaen, Hendrik, rijtuigverhuurder,36 j.,echtgenoot van Maria Gonieau. Vooruitgangstraat.— Cuvelie, Ber- nardus-Franciscus, koperslager, 76 jaren, echtgenoot van Lucia Marichal, OudeKleêr- markt Soetaert, Leonia, huishoudster, 26 jaren, echtgenote van Petrus Obyn, Brie- len-nevens-Yperen. Pauwelyn, Karolus, landbouwer, 56 jaren, echtgenoot van Maria Noliet, St-Jacobs-buiten. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id., 2. POPERINGHE. Het Budjet van 1889. Men hoort niet het minste woordeken meer spreken over het belangrijk stuk welks ver schijning reeds sedert vier maanden met het grootste ongeduld door de Poperinghenaars verwacht wordt. j Het is waar dat onze schepenen Felix en Vanden Berghe zoodanig bezig zijn met het weldadigheidsfeest, dat zij waarschijnlijk gee- nen tijd vinden om op het Budjet van stad ie peinzen! He Vasten avond van 1889 (Vervolg). Indien men te Poperinghe, gelijk elders, onder de geestelijkheid mannen vindt die, ver vuld met de heiligheid hunner zending, zich maar onledig houden dan met Ie werken aan het geluk van hunnen evenmensch, door het aanprediken, zooals het Christus gedaan heeft, der onderlinge liefde en overeenkomst, men vindt er ook priesters, wiens heethoofdigiieid en verdwaaldheid zoover gaat dat zij alle slach van miseriën aandoen aau degenen wiens vertroos ters zij zouden moeten zijn. Wanneer men hun aan het werk ziet zou men geneigd zijn te ge- looven dat zij betaald zijn om de fannliën in den grond te helpen die zich aan hunne bela chelijke eischen niet willen onderwerpen, en degenen den duivel aan doen, die volgens hun ne grillen niet dansen. Hetgeen thans te Poperinghe plaats heeft toont on wederleglij k aan dat het waar is wat wij vorenhouden. Ook hier ter stede, iederraaal er eene moeilijkheid, gelijk van welken aard, in eene familie of tusschen burgers, bestaat, men is bekitteld te zeggen, nietZoekt de vrouw maar wel: zoekt den priester. In ons artikel van Zondag laatst beloofden wij degenen onzer stadsgenoten te noemen, die zich verzettende tegen eene beklagelijke drukking, beloofd hadden deel aan de cavalcade te nemen. Op de vraag van eenigen onzer po litieke vrienden, en vreezende de brscheiden- heid dezer goede burgers te kwetsen, wij heb ben van ons voornemen afgezien. Nogtans wij kunnen nictgenoegde handelwijs aanprijzen dergenen die zoowel dé" belangen der stad begrijpen. Zij dient als afkeuring der ware plichtige handelwijs dergenen die op het stadhuis zetelen en die van de kiezers het man daat ontvangen hebben om voor lmn welzijn te zorgen. Aan de eenen de innigst'- gelukwen- schingen van alwie zijné geboortestad bemint; en aan de anderen de verachting van allen goeden burger. De groep der Onafhankelijken. Het korps dat zich wel heeft widen gelasten met het vervangen der stadsharruonie.aan weike laatste de toelating om aan den stoet deel te nemen geweigerd is geweest, doet wonderen van vooruitgang. Ai de liefhebbers die de gele genheid gehad hebben tegenwoordig ie zijn in de repetition welke deze heeren regelmatig houden, kunnen niet terugkomen van hunne verwondering op het hooren met welk talent zij hunne stukken uitvoeren en iedereen is van ge voelen dat de stoet irels zal verlooren hebben, onder het ar.iestiek oogpunt, door de onthou ding van den K. K. Men kan geen lof genoeg toezwaaien aan M, Debergh, piston solo in het stadsmuziek, over de echt merkweenige wijze waarop hij zijn klein muziekgezelschap bestiert. Wij zijn zeker dat niet alleenlijk M. Verhaeghe, de toekomende opvolger van M. Wertz, onder dit opzicht in ons gedacht zal vallen, maar dat zijne hooggeleerde vrienden de majeurs en de mineurs ook onze zienswijze zullen aannemen en het hun zelfs spijten zal dat zij geen deel der onaihan- kelijken maken, of het maar en ware om onder de direktie van zulk eenen muziekmeester te staan. Felix, afgunstig zijnde over zuil; eenen uit slag, heeft meenen de onafhankelijken in nesten te helpen dooi', aan d>- jongelingen die er deel van maken, ZIJN instrumenten, ZIJNE mu ziekboeken en andere noodigheden tot het hou den hunner repetition, te weigeren. Deze onbe hendige handelwijze van wege den schepene Felix, heeft hem eene nieuwe buis gegeven, die hij bij zijne verzameling mag voegen. Van in hunne eerste bijeenkomst was alles in orde bij de onafhankelijken; niets ontbrak hun en wij weten uit goede bron dat er bun iets moest ontbreken, het is gelijk wat, dat er per sonen zijn die, in alle omstandigheden, zich gelukkig zouden achten hun aangenaam te zijn. De Popermghsche Artillerie. Wij komen te vernemen dat onze Burgemees ter, wiens verzoeningskarakter en verlangen ora mede te helpen, zooveel het in zijne macht is, aan den gleden uitslag van het Weldadig heidsfeest, voor niemand geen geheim is, komt met het grootste welgevallen ten beschikke van het komiteit de twee kanonnen te stellen, die stads eigendom zijn, en die verleden jaar zulk schoon effekt in den stoet maakten. Wat gaan onze gekruinden daarvan zeggen, zij die Zondag laatst gelast waren van uit den stoel der waarheid te donderen tegen hel menschlievend werk ingericht door den Welda- digheidsbónd? Dankenheertje zegde over eenige dagen,spre kende over hel Weldadigheidsfeest, dat men heel kwalijk te werk ging met alzoo het geld uit de beurs der burgers te kloppen! Maar, zeg eens, heilige man! wat deedt gij dan over eenige weken, wanneer gij door geheel de stad van deure tot deure ging om te schooien voor uwe congregatie die, volgens het zeggen van M, W...., de aide-de-camp van Felix, maar eenen hoop slis? (Om voortgezet te worden.) I»c nluitlug van het Tooueeljaar. Twee allerschoonste vertooningen, gegeven door de Maatschappij de Langhoirs-Victori- nen, hebben in onze stad op erne schitterende wijze helTooneeljaar gesloten. Het programma was samengesteld uit een dra ma in drij bedrieven: de Verstootehngdoor M. Lebbe, en een Blijspel: een man die de broek draagt, door M. Decorte. De Zaal was eivol, want die avondstond had voor de Poperinghenaars rene bijzondere aan trekkelijkheid. Het Drama is geschreven door een hunner medeburgers. Het gewrocht van M. Lebbe werd zeer gepre zen door bel talrijk publiek dat gegaan was om het Ie zien verloonen en het is voor den schrij ver een welverdiende bijval geweest. Wat aangaat der akteurs en tooneelspeelsters, zij hebben volgens gewoonte, elk in zijne rol, veel talent aan den dag gelegd. Het was alzoo, ook met het orkest, onder het bestier van M. Em. Dnflou, die de schoonste stukken van zijn repet loit' heeft laten hooren. Een polka voor piston, met veel talent uitge voerd door M. J. Beheyt, lid der Philharmo- niewerd zeer toegejuicht. Wij hopen dal de warme en sijmpatiesche jui ch i n g e n den jongen kunstenaar toegezwaaid voor hem eene aanmoediging zullen zijn opdat llij zijne krachten verdobbele om meer en meer zich tii vohnaken in de studie der muziekkunst. Ken nieuwen correspondent uit Poperinghe deelt ons het volgende artikel mede: Poperinghe, den 19 Februari 1889. Sedert een paar weken zijn eenige onzer nieuwmoden pootspelers opnieuw aan den gang om op de rekening van eerlijke en vreedzame, burgers af te loopen, en haat, twist en twee dracht onder het volk te zaaien. Zekere vreemdeling, die over eenigen lijd hier overge waaid is en onder den naam van Stouten Karei bekend staat, munt onder allen uit. Eens dat zijne oude parochie in rep en roer stond, heeft hij zijn schoon werk laten steken om hier het zeilde te komen doen. Maar de Poperinghenaars kennen zulk goedje van over lang, en zij he kommeren zich weinig elkander nog voor den eenen of anderen vreemden ezel den oorlog aan te doen. Ook het ging Earel hier niet; onlangs verklaarde bij aan zekere personen, dat hij te Poperinghe niet gaarne is, omdat er geene po litiek en geen strijd genoeg is. De schamel' man kon zijne parten niet spelen. Gelukkiglijk verschaft de cavalcade hem de gelegenheid zijn politiek hoofd wat uit te werken. Verleden jaar was het feest der weldadigheid wel gelukt; iedereen zonder, onderscheid van kleur of gezindheid had ieverig meegewerkt. Het feest had uitnemend veel volk aange lokt, de neringdoeners hadden wel verkocht, de omhaling wasgoed en 1480 brooden wer den aan den arme uitgedeeld. Eenieder was tevreden (behalve misschien eenige pijpekoppen) en arm en rijk. burgers en neringdoeners wenschten maar om de cavalcade dit jaar nogmaals te zien plaats grijpen. Immers, de tijden zijn slecht, er is schaarse! heid aan werk, weinig verkoop, en de belas tingen zijn daarbij nog verhoogd. Men moet du geene gelegenheid laten voorbijgaan om vw profijt aan de inwoners onzer stad te doen, e de hulp komt deu arme ook wel te pas op he einde van den langen winter, die al hunn middelen uitput en hen zoozeer doet lijden. Men stelt zich das moedig aan het werk, el wil ineëdoen, dus zullen de feesten dat van vet leden jaar nog verre overtreffen: 't zullen ee paar goede dagen zijn voor Poperinghe, me zal zich wel vermaken, men zal wel verkoopen en de arme zal ook zijn deel krijgen. Ja maar, men had zonder de pootspelers et zonder Stouten Karei gerekend, Zoudt gi nu kunnen gelooven dat die mannen donderet tegen de inrichters, dat zij leugens, valschheid bedrog, alle middelen gebruiken om stokken ii de wielen te steken, dat zij de beenen van hu lijf loopen om de feesten te doen mislukken? - Wat geeft het hun, dat de neringdoeners niet verkoopen, dat de stieldoeners zonder wer staan, dat de armen geen brood hebben, zo zij maar rijk en vet kunnen leven, zoo zij maa hunne parten kunnen spelen. Neen, Karei, zijn de inrichters der feesten met, die hunn driften willen uitwerken, gij zijt het, gij e uwe gelijken, die alles voor uwen ijzeren w zoudt willen doen buigen, gij zijt het, die ht volk bij den neus wilt leiden, om uwen boog moed, uwe heerschzucht te kunnen voldoen De Poperinghenaars zullen rechten en belas tingen betalen, zij zullen U betalen op den hoo toe, maar als er kwestie is van eenen stuive te winnen, halte Ik! gij zult er u tegen verzette onder voorwendsel dat men tegen kerk en pries ters werkt. Lieve Hemelwat kan eene cavalcade \vt tegen kerk en priesters doen, vooral met he vreedzaam en menschlievend inzicht als deze i ingericht; met een programma, dat vooraf aa de goedkeuring van burgemeester en schepenei werd onderworpen! En daarom zijn all inrichters en medewerkers valschaards en schijn beiligaards Kareltje, Kareltje! 't gaat waarlijk te ver laat ons liever de rollen verwisselen. Waarlijk, daar erkennen wij u en uwe soort dat is wel uwe jaloezij, uwe hoogmoed, uw heerschzucht, die spreekt achter een maske van valschheid en schijnheiligheid; en zói handelden de Pharizeeërs! Ja, masker noem ik uwe vriendschap, di duurt zoolang men uwe grillen involgt, zoolan) men uwe zakken vult n uwe nooit verzad schooierijen ondersteunt masker noem ik uwer' lachenden biik, uwe vleiende taai, waarmed gij weldenkende lieden oejegent, terwijl gij e maar op bedacht zijt ze e vernederen, ze zelf het dagelijksch brood te onttrekken, en hunne ondergang te bewerken, om ze voor uwen hoog moed te doen bukken, en ze geketend en ge boeid vóór uwr voeten neêr te leggen. Is dat het voorbeeld, dat de God-mensch aai zijne discipelen gaf; zijn dat de lessen, die di ootmoedige en verdraagzame, de vreedzame et menschlievende Christus u heeft voorgehouden Hij, die gezegd heeft: bemint uwen naaste ge ijk u zeiven Zeg liever, dat gij zijne leei met de voeten treedt, om ze in het modder uwe: hoovaardij te vertrappen. Ed hoe moet die komedie eindigen? Zooal. altoos: Karei zal hier doen gelijk elders, doei gelijk zijne voorgangers. Hij zal de eendracli dei; Poperinghenaars verbreken, hij zal twist ei strijd ontsteken, de feesten doen vallen, en de schade vergoeden, zegt ge zeker?Ja denkt er maar aan: Wanneer hij met nog eenig zijner soort, vreemdelingen gelijk hij, hier wee ailes in rep en roer zal hebben gebracht, wan neet' hij bier, gedurende drij, vier, vijf jaa misschien, zijne parten zal hebben gespeeld dpn, vreemdeling, die hij is, dan zal bij wee. elders gaan kraaien en hier eenen andere vreemdeling zijn werk laten voortzetten. Dat i de gewone gang. En gij, Poperinghenaars, di goede lieden zijt, recht voor de vuist, gelij onze voorvaderen altijd waren; gij die de vred bemint, en niets beters vraagt', dan same voor 't gemeene welzijn te werken, zult gij h< slachtoffer zulker komedie zijn? Neen, dat zult ge niet! Eendracht zal uw leus zijn; als eertijds zult ge samenspannec elkander de hand leenen, elkander ondersteu nen, en werken voor 't gerneene best. Gij zit de benijders en heerschznchtigen laten prate en handelen naar het spreekwoord: Doe wi en ziet niet om. j> C. VAN DEN IS TOT DEN 22 FeBKTTAKI 1889.

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2