ALLERHANDE TIJDINGEN BINNENLAND.' BUITENLAND. liet verzenden der aan hun toevertrouwde zaken. Hij bedreigt hun zijnen toevlucht tot dwangmiddels te nemen en herinnert de gemeenten die onder de toekennis der arrondissements kommissarissen niet staan, dat zij elk jaar voor 1 October aan de Bestendige deputatie de rekeningen van het vorige jaar moeten toezenden en vóór 10 December het budjet van het volgende jaar. Hij voegt er bij voor het budjet en de gemeenterekeningen dat de wet geen voorafgaande zendings- bericht eischt; zij stelt datums vast voor de overmaking, en de Bestendige deputatie zal niet aarzelen haren toe vlucht lot het art. 142 der gemeente wet te nemen, zonder het minste ver maan lot de achterblijvers te sturen. Welnu, zie wat 3 der gemeentewet zegt: De Bestendige deputatie zal kom- missarissen zenden ten persoonlijken koste der gemeentebesturen die ten achteren zouden zijn te voldoen aan de verplichting hunne rekeningen en hun 5» budjet op den geslelden tijd te zenden.» Zal onze Bestendige deputatie, die den naam wilt hebben dat zij wacht op de nauwkeurige naarkoming der wet die de belangen der Provincie betreft, hier willen tusscbenkomen en doen zooals de Besten dige deputatie van Brabant? Wij twijfelen daarover, want het is gekend dat alwaar de katholieken aan het hoofd zijn de wet maar en beslaat om ze niet uit te voeren. Het ware nogtans een zeker middel om onze bestierders te dwingen. Deze laatsten die zoo weinig zorgen voor de aigemeene belangen die hun zijn toevertrouwd, zijn seffens wakker wanneer het hunne eigene belangen betreft. Wanneer hunne geld beurs zou bedreigd zijn die brave en deugdzame burgers zouden seffens roeren. De vreemde inkwisileurs die, tegenover onze weldadigheidsfeest, zich van dag lol dag onlijdelijker maken, ziende hoe weinig voordeel zij doen met hunne zotte werkin gen tegen de feest waarvan zij van den beginne de mislukking gezworen hadden, zouden nu hunne batterijen willen ver plaatsen. Zij erkennen dat het de kaval kade in haar eigen niet is, die liet voor werp hunner verbolging is, maar zij vree zen, zeggen zij,dal er ter dier gelegenheid eene kleinachling op de geestelijkheid zou geworpen worden en men zelf den godsdienst zou kunnen aanranden. De Rod ins die hopen cp deze wijze tot hun doel te geraken door de gewetens in verwarring te brengen, zullen in hun zot plan niet lukken. Onze inwoners hebben te veel verstand om zich door die onnoo- zele werking te laten in 't zeteltje zetten Van den beginne af dat den kring der X, met de medewerking van veel andere maatschappijen, dit groot liefdadigheids werk had ingericht, hebben al dc verstan dige burgers, de achtbare burgemeester aan 't hoofd, begrepen dat de kavalkade geen ander doel had dan volk naar stad te trekken om den koophandel te doen herleven,die zoo vreedelijk beproefd wordt, door de laatste verhooging van lasten, ge stemd door den doorluebtigen!!! en mil- denü! mislukteling van Leuven en andere Vanden Berghen. Daarbij iedereen weet dat de opbrengst der feest moet dienen om de ongelukkigen te helpen, die door mangel aan werk, thans honger en koude lijden. De Poperinghenaars zijn overtuigd dat er nooit sprake is geweest van in de ka valkade de minste zinspeling te verbeelden van wat de priesters of iets wat betrek heeft met zaken die rechtstreeks of on rechtstreekts den godsdienst aangaan. Ten zullen voorzeker geen STOUTEN KAREL zijn, wiens vorige parochianen zoo blijde waren als hij van hunne ge meente wegging, noch den een of anderen bult, of eenen boer te dom om hooi te eten, noch een weggeloopen uit Ste-Anna of Gheel die de feeste zal doen mislukken welke is ingericht om den arme te helpen! Men vindt nevens deze ruziemakers, wiens grove handelwijs meer kwaad aan den godsdienst doet dan al de vrijdenkers te samen, zooals wij verleden weke zeg den, andere weerdige priesters en gods- vreezende katholieken, die geen het min ste kwaad vinden in de kavalkade, verre ervan af zijn haar af te keuren en haar den minsten tegenstand te doen. Ook gaan de toebereidselen van den historischen stoet rap vooruit, ter groote voldoening van hel publiek, dat hoe lan ger hoe meer den goeden uitval ter herte neemt en wenscht dat de Allerhoogste, hunne weldadige pogingen ondersteunen de, het werk voor den arme met een schoon lenteweder zou willen bevoordee- ligen. In afwachting van Groot Carnaval, zal de Philharmonic van haren kant,Zondag en Dinsdag toekomende aan hare talrijke leden en eere-leden twee geheel buitenge wone mnziekale en tooneelavonden geven. In het feest van 3 Maart zullen zich laten hooren Mme" Duvivier en Dartois, gewezen artiesten van 't Theatre Idulière en MM. L. Deveen, L. Frangois en J. Ronsmans, artiesten van den Union dra- matique, van Brussel. In het tweede avondfeest zullen wij mogen de beste tooneelspelers toejuichen van het Nationaal Vlaamsch Tooneel, onder het bestier van M. Van Doeselaer. Wanneer men zegt dat het programma draagt: De laatste rid van een oud postiljon door Jumon; de Lichttoren, door II. Peelers; Lot is dood; en dat onder de artiesten die in deze stukken spelen, men de damen Rans en de Beozière vindt, als ook Mejufïer Guipers en de heeren Van- denkieboom, Van Cauter, Bouwmeester, Vandenhouck en anderen, wiens faam ,op bef vlaamsche tooneel niet meer te maken is, is eene waarborg van hel volle suisses van deze tweede avondfeest. Maar het is nog niet al, den Maandag,4 Maart, zullen de Poperinghenaars het ge luk hebben de voordracht te mogen bij wonen gegeven door M. Peterken-de Poscb. Zij zal voor onderwerp hebben de be schrijving en de geschiedenis der Repu blieken van Zuid-Amerika,welke de voor drachtgever bekleed met officiëele zending dikwijls heeft bezocht en waarvan hij de hulpmiddelen en de rijkdomme ten gron de kent. Deze voordracht zal plaats hebben in de groote concertzaal der Philharmonie en zal slipt te 7 1/2 ure beginnen. Wij hebben vernomen dat de leden van deze Maatschappij, willende aan hunne medeburgers de gelegenheid verschaffen om een aangenamen avond over te bren gen, hebben besloten dat AL de Poperin ghenaars alsook de personen vreemd aan stad, zullen toegelaten worden den sym pathiek en en schranderen voordraai)thou- der te gaan hoor an, mits een inganggeld van 50 centiemen te betalen ten voordeele van hel menscblievend werk van den Weldadigheidsbond. Eene schaal zal aan den ingang ge plaatst worden om de bijzondere offeran den te ontvangen ten profijte van den arme. X. Men meldt uit Ronse: Donderdag na middag zaten de bewoners van een huis, op gehucht Clipet, rond den aard, toen zij op eens eene soort van vuurbol uit den haard onder bet bed in eene aanpalende kamer za gen rollen. In der haast doofde men den brand uit, die ontstaan was en bij onderzoek dat men deed naar de oorzaak van liet onge val, vond men het lijk der kat onder het bed gansch geroosterd. Poes was te dicht bij liet vuur genaderd en in brand geraakt, o— Zondag avond waren twee jonge meisjes, twee zusters, van 16 en 18 jaar oud van Brussel te Antwerpen aangekomen, en in een huis der De Keizerlei afgestapt, waar zij opgewacht werden door een kerel, een Griek, die haar aangenomen bad, en naai' Londen moest brengen. De politie, die het feit vernomen had, heeft don kerel aange houden wegens oplichting van minderjari gen, en hem ter beschikking van den proku- reur des konings gesteld. De ouders werden per depeche verwittigd en gisteren is de vader Me twee meisjes ko men halen. o Drama te Mechelen. Schrikkelijk dra ma heeft den dag der milicieloting geken merkt. Een loteling kwam, nadat hij een slecht nummer had getrokken, t'huis om aan zijnen vader geld te vragen. De oude man kon hem dit niet geven, daar hij het zelf niet had. De loteling, die reeds eenigzins opgewonden was, ontstak thans in hevige woede. Hij nam eenen stoof haak en sloeg er zijoen vader meê op het hoofd. De man werd aan de rechterslaap getrof fen. Hij zaakte bewusteloos neer en oen ge neesheer werd onmiddellijk geroepen. Deze verklaarde de wonde doodelijk. De ongelukkige vader is inderdaad kort daarna gestorven. 1 De moordenaar is aangehouden en met het lijk geconfronteerd. Het gerucht is in omloop in eene der volk rijkste voorsteden van Brusssl dat een zoon zou gepoogd hebben zijne moeder te vergif tigen. Die jonge deugniet, pas-18 jaar oud, zou spiritus van zout gemengd hebben in den drank zijner moeder; hij zou dit schelm stuk begaan hebben om te kunnen erven. Altijd volgens het zeggen, zou de moeder slechts bij toeval aan het gevaar ontsnapt zijn. Zij dronk eene groote hoeveelheid van dit vergif en ging vervolgens een boodschap doen. Onder weg voelde zij hevige krampen die haar eindelijk noodzaakten tot een apo theker haren toevlucht te nemen. Deze gaf haar eenen spuwdrank die haar ontlastte, en in staat stelde naar huis terug te keeren. De arme vrouw wilde nogtans haar kind niet aanklagen, maar de apotheker onderwierp het uitwerpsel aan een scheikun dig onderzoek, en er vergif in vindende, verwittigde hij de politie. o— De 7° September. Onze lezers weten dat een arrest van het V-erbrekingshof de stad Brussel verantwoordelijk gesteld heeft voor de schade toegebracht aan de klerikaleu die op 7 September 1884 in massa naarr( Brussel getrokken waren om door eene in-fr drukwekhende manifestatie te toonen hoegj katholiek het land was. vi Het bedrag der schadeloosstellingen end< der rechterlijke onkosten is geklommen totv; de bagatel van 50,056 fr. 27 cent.! Slechtsu: nog eenige kleinigheden moeten geregeld worden. oh Het schepencollege vraagt aan den ge-3] meenteraad een crediet van 51 duizend frank om die zaak af te doen. u Een-en-vijftig duizend frank is eene gepe-;o perde rekening voor eenige geblutste hoe den, ingeslagen bommels,verbrijzelde kartels jc met uitdagende opschriften, vertrappeldee trompetten en verscheurde vlaggen. DochK denkelijk zijn er de smoutperen bijgerekend; die zoo mild uitgedeeld werden aan de pij-), penkoppen welke de liberalen dorsten belee-j, digen en uitdagen. Dan moeten wij bekennen dat het er nog al door kan. Wat meer is,aan0 dien prijs heeft men de zekerheid dat den hoofdstad voor goed zal ontslagen zijn van dat soort van volkje, dat toch maar gegaan was om twist te zoeken. Doch velen zijn er afgekomen met blauwe oogen, blauwe baar-1 den en met blauwe frakkenen die hebben het vast besluit genomen voor «geen geld» meerd meê te doen. a o— De echtgenooten D..., woonende Huishou denstraat, te Brussel, kwamen Maandag! avond dronken te huis. Aanstonds ging D...3 naar het bed waarin de oudste dochter sliep, te en zonderde minste reden begon hij haar te >i slaan, trok haar daarna uit het bed en be- trappelda haar, tot de geburen tusschen;r kwamen Het arme meisje is door een geneesheer>n verzorgd en proces-verbaal is tegen D... op-o gemaakt. oi o Mevrouw van Hoorde, eigenaarster, wo nende in de Kruidstraat, te St-.!oost-ten- Noode, heeft zich gezelfmoord door zich111 Dinsdag eenen kogel in den rechter slaap te11 jagen. De dood was oogenblikkelijk. De wan-® hopige vrouw was lang reeds met eene onge neesbare ziekte aangetast. De vrouw laat6 meer dan 2 millioen achter. -o- 7 Is wonderbaar.Eene enkele doos£ Pastillen Walthery doveral aan 1 fr. is ge- noeg om verkoudheden, ontstekingen, kink- r hoest, oppressiën, keel kwalen te genezen. In 2 dagen, volkomene genezing van de' oudste hoest, door dePastillen Walthery aan I fr. de doos, in al de apothekerijen te koop. Het geheim van Meyerling, Uit Ve- I netië wordt gemeld dat prins Philips van Co-I burg, eene der getuigen van het geheimzinnig r drama van Meyerling, in die stad aangekomen is. Hij is afgestapt in het Hotel Bntania waar da familie Vetscera is afgestapt. f De prins van Coburg heeft een lang onder- i houd gehad met de moeder van den jonge ba-| ronnes dte zich te Meyerling vergiftigd heeft, i; Men denkt dat de prins Philip gelast is met eene i zending bij de moeder van de minnares van r aartshertog Rudolf. I De Goulois verneemd dat de beruchte1 koetsier van aartshertog Rudolf, Bradfisch,1 waarover zoo dikwijls spraak was in het drama® van Meyerling, eenen aftroggelaarsbrief heeft11 gestuurd aan baronnes Vetscera. Ten gevolge van dien brief is Bratfisch uiig het rijk gebannen. Dit moet, volgens de Goulois,n nieuwe stof geven aan het gerucht dat de prins?* vermoord is. ij Een jong oostenrijksch kunstschilder vanj, 19 jaar, David Mose, die de vergunning be-jl komen had, na de natuur het portret te maken? van aartshertog Rudolf op zijn sterfbed, en3( waarvan de schets aangekocht was door der^c Keizer, is zinneloos geworden ten gevolge vangi de ontroering die bij onderslaan heeft geduren-hi de zijn werk. ni Leopold D.., herbergier te Tourcoing, ver-vi scheen zondag, rond 5 ure, gansch bebloed v; bloodvoeds en met eene koord aan den hals, of r< de straat. -k sk —o— hi

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 2