MEUBELS Vloerbal-, Biljard- KAARTSPEL HOFSTEDE Popelieren Brandhout, MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. August Souxdorf, VENDITIE te Becelaere, HUISCATHEILEN, plantsoenen, eiken, abeelen en popelieren BOÖMEN te Becelaere, WOONHUIS te Gheluveit, SO köopee Hij riep luidkeels dat zijne vrouw twee ke- ls betaald had, om hem te doen ophangen en arna in de vaart te werpen. Een politieagent ng naar zijne wooning, doch vond geen spoor m detweebetaalde moordenaars. Integendeel, vrouw D... verklaarde eene vracht slagen n haren man te hebben ontvangen. Na deze tlegging, bleet' alles zoo. Om 8 ure's avonds hoorde men in de woning, tn kreed houd den moordenaar ter hulp! igaan. Men ging zien wat er gebeurde. Een schrik- lijk schouwspel deed zich voor de oogen der sgesnelde personen op. D..., schuimend van razernij, hieldeen groot lkmes in de hand, dat hij zijne vrouw in vol- borst had geplofd. De ecktgenoote D... lag titen kennis ten gronde en bloede overvloedig. De moordenaar weid aangehouden. Leopold is een Bruggeling. Hij genoot eene zeer :chte faam. Het slachtoffer verkeerd in een gevaarlijken ;stand, de rechterlonger werd door het letn- ïr van het dolkmes doorboord. o— Een schrikkelijke brand is het dorp Ceillac rankrijk) uitgeborsten. Niet min dan 51 huizen werden de prooi der immen, 250 paarden, koeien en and<-r vee tarnen in de brand om. De schade is onbere- nbaar. Men kan zich geen gedacht vormen ovrr de ende waarin de gemeente zich verkeert. Al- voorraad is verloren. Verscheidene inwoners vinden zich in de opene lucht, in de sneeuw, na verstijfd van koude. Het toonrel van de ramp levert een oprecht oevig uitzicht op. Men ziet niets dan puinen. Er worden reeds inschrijvingen geopend, de schade te denken die veroorzaakt werd, welke zonder twijfel tot 700,000 fr. zal he spen. Een der strengste onthouders en vegetariërs r wereld is dezer dagen te Cincianati overleden. 3 man, Joseph Garretson genaamd, heeft 62 'en van zijn 81 jaren leven geen thee of koffie dronken, sedert 50 jaren geen vleesch, sinds jaren geen zout gebruikt. Alle soorten mn twarètt, naar zijne bewering, schadelijk voor menschelijk lichaam en van geb.ikken of braden vleesch had hij eenen afkeer. In de laatste dagen van zijn leven kookte hij if zijn eten, ook als hij op reis was; hij nam n de verschillende benoodigheden daartoe ede.Zijn voornaamste drank was water; maar mtijds dronk hij een weinig limonade. OUDE WAARHEDEN. Geëerde Lezerr Ik kom een welwillend praatje met u hou- n. 't Moge u denkelijk niet heel nieuw schij- n, doch stellig zal het oude waarheden be- lzen, en die vooral niet te veel kunnen herhaald srden. De wet van 1879 op het onderwijs werd ge- emd door de geestelijkheid. Waarom? Omdat den onderwijzer, vooral den landelijken, ijwaarde van hare drukkende voogdij, welke m aan hare bevelen verslaafde. De geeste- kheid, men weet het wel, wil immers alleen erschen en kan niet verkroppen dat een an- u'sdenkende hare oppermacht versmaadt, zoo et, doet zij als eene geduchte dwingelandin, hare nijpende wraak op alle manieren gevoe- n. Ja, zij slaat u ten bloede, als men zich maar kei durft verzetten tegen de denkwijze die zij opdringt. Vóór vele eeuwen is dit altijd zoo weest en nu nog is de geestelijkheid steeds izelfde. De Grondwet heeft schoon de kostbare wetensvrijheid uit te roepen, haar gezag moet eeds de bovenhand hebben, ja, alleen gehui fd worden, om des te beter hare uitgestrekte erschappij, dit rijk van slavernij, alom, tot in Ie hoeken der wereld, te kunnen vestigen. De yllabus plaatst de macht der geestelijkheid iven onze vrijheidszuil, die hij benevelt en handvlekt, om de burgerlijke macht aan haar izag te kunnen onderwerpen. De Syllabus is it dien de katholieke partij tot richtsnoer iemt, waaraan zij moet gehoorzamen. Zoo is u dat de inzichten dezer partij steeds heimelijk irdoken blijven, zoolang zij nog de trappen m eenig stadhuis niet heeft beklommen of het ter van eenig staatsbestuur nog in handen niet heeft. Doch eens, door listen en lagen van het veld meester, krijgen hare snoode plannen vol uitwerksel. Hield men vroeger, mogelijks uit schaamte, het licht onder den schepel, zoo men zegt; ging men kwistig met verleidende, zoet sappige beloften om; begeesterde men de me nigte door oneerlijke aanvallen tegen een recht schapen bestuur, eens aan de overhand, zeg ik, kent hare opperheerschappij paal noch perk meer. Men moge het jesuïtisme heeten of niet, althans is het zeker dat, alwie dan niet nederig buigt voor het zwart gebroed en zijne handlan gers, het duur bekoopen zal. Om deze gegronde waarheden degelijk te bevroeden en het jesuï tisme in volle werking te aauschouwen, hoeft men slechts eenen oogwenk te slaan op den huidigen staat van zaken, zoo bij het Staatsbe stuur als de stads- en gemeentebesturen. Be loofden Onze Meesters niet, vóór hunne aan komst, dat de onderwijzers van een behoudend ministerie niets dan weldaden te verwachten hadden? En wat zien wij, helaas! Duizenden scholen werden gesloten of afgeschaft; vele ge meenten blijven onrneedoogend van alle Staats onderwijs verstoken en daar wordt allen burger een verstompend onderwijs opgedrongen! Geven de steden aan den drang van hooger hand niet toe, men ontneemt haar grootendeels de subsi- diën voor het onderwijs, of men tapt het bloed der belastingbetalers af, door pastoorsscholeu hun op den nek te schuiven, scholen, waarvan de stichters het gevoegiijker achten zich te ont maken dan ze voort te onderhouden! Zonder linge weldaden voorwaar! Kan men overigens schaamteloozer leugens verzinnen dan die, wel ke de kaloten in '1884 uitkraamden en dank waarmede zij er in slaagden het land te over rompelen? Zij gingen den schoolstrijd stillen, zegden zij, den schoolstrijd die hunne halsstar righeid zelve had uitgelokt en nog voort in gang houdt op vele gemeenten. Zij gingen overal vrede stichtendoch het was een averechtsche vrede, want daar waar de pen ningen der lastenbetalers niet grootendeels te recht koinen in den zak van een gepatenteer- den schoolmeester met God ot van eene ktoos- teruon, daar heerscht geene vrede, daar ge bruikt men alle geweld zelfs geestelijken dwang, om het gemeenteonderwijs te dwarsboo- men! En dat de gekruinden, die nochtans be zoldigd worden door den Staat, naar beliefte mogen werken, met handen en voeten, om de gemeenteschool te ontvolken, blijkt hieruit, dat u Onze Meesters hen laten begaan! O Wet van 1884, door de katholieken zoo opgehemeld, daar zij hun toelaat met volle grepen uit 's lande schatkist te. putten, den mach tigen rijkdom van kerken en kloosters eindeloos uit te breiden, terwijl de werkman in dezen tijd vaak gedwongen is naar den bedelzak te grijpen of uit eerlijke schaamte zich gedwon gen ziet naar Amerika over te steken, om de onbekende oorden der nieuwe wereld te gaan drentelen en nog meer armoede te lijden! Gij vervingt eene wet van verzoening die, was het niet van den schandigen oorlog die een leger verwaten geestelijken u aandeed, allerwege heil en voorspoed zou gebaard hebben, evenals in andere landen en in de Argentijnsche Repu bliek, waar men ons werkvolk heen lokt. Gevloekte wet van 1884! X*** Voor de rechtbank.Een onverbeterlijke schurk, die rond de 70 jaren is, moet voor de twintigste maal voor de rechtbank verschijnen en hij wordt tot 20 jaren dwangarbeid veroor deeld. Zeer tevreden, bedankt hij overvloedig de rechtbank. Mijn brave voorzitter, roept hij uit, dat is heel lief van uwen 't wege van mij twintig jaren te geven; waarlijk ik dacht niet zoolang te zullen leven. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, Nr 23.3 jaar. Zaterdag, 2" Maart. INHOUD. Platen: Aartshertog Ru- dolf van Oostenrijk. Aschwoensdag, teeke- ning van Oswald Levens. Arme vogeltjes, naar Cazals. Een tooneel uit de fransche omwenteling. Tekst: Onze platen. De grootvader, vertellingen aan den haard. Onthoofding van Anneesens. 's Konings doopkind. (Ver volg.) Een buidegom in nesten. Kronijk. Over het guillotineer en. De moord van Duinkasteel. (Vervolg.) Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJ PEREN 25 Februari 2 Maart Tarwe 15,200 19-25 12,500 19-50 Rogge 2,500 14-50 5,000 14-50 Haver 2,300 14-25 15.000 15-00 Erweten 1,000 19-25 2,000 20-00 Boontjes 8,-100 19-25 4,500 19-00 Aardap. 3,000 8-50 4,000 9-00 Boter 9,000 510-00 8,710 530-00 Eiers,25 2-00 2-70 KORTE MEERSCH, Nr 11, TE YPEREN, Biljardspel op Zondag 14 April, in de herberg de Nieuwe Vaartbewoond door Casier. o Kaartspel op Zondag 28 April, in de herberg de Fontijne, bewoond door Gustave Bauwens. De gewoonlijke voorwaarden zullen vóór het begin van iederen prijskamp kenbaar gemaakt worden. Kantoor van den Notaris DEGRYSE, te Becelaere. Woensdag 6 Maart 1889, om 2 ure namiddag, ten sterfhuize van Catharina-Rosa Nuytten, weduwe van Valentinus Descamps, van alle de zich aldaar bevindende. Met kontant geld en verhoog van 10 voor kosten, te betalen onmiduellijk na de venditie, in handen van voornoemden Nota ris Degryse. Woensdag 15 Maart 1889, om 2 ure namiddag, Openbare Verkooping van ZEVENTIG ROOPEN Een gevoelig tooneel. Eerste bijeen komst. Ik kom te laat, zegt zij, maar het is de schuld van mijnen man, 'k heb wel duizend leu gens moeien uitvinden. Gij zijt zoo goed als schoon. Mijn man is zoo wantrouwig! 'k Heb hem moeten gerust stellen door hem alle soorten van blauwe bloemkens op de mouw te speten. Hoe zou men u niet beminnen! Hij zegde mij Zweer mj dat gij niet tracht mij te bedriegen»Ik neb al de eeden ge daan die hij mij vroeg. Gij zijt een engel. Dat doet denken aan het volgende Oh, Octaaf, ik offer u de liefde van den bes ten der mannen op... Indien gij mij bedriegdet ware het schadelijk!!! Slecht huishouden. Bij het bedienen der soep vindt mijnheer een langhaar in zijue teiloor. Hij maakt zich schrikkelijk kwaad. Om hem te stillen, zegi zijne vrouw: Maar baaske, ik verzeker het u, 't is van de keukenmeid. STAD YPEREN. WIJK DE KAAI. Luisterlij lie Prijskampen met het en in den Abeel Bosch, den Singel en Kleinen Bosch, zuid-oost van het dorp, bij d'hofstede Heeft de eer het publiek kenbaar van Frederic Boudry. te maken, dat men bij hemmet volle Met tijd van betaling, mits borgstelling, vertrouwen, ter gelegenheid van den\ien aanveerden van den Notaris Degryse Karnaval, zeer schoone maskers <m!voBrnoemA costumen kan bekomen voor beide geïBosch.6"5 J P slachten, aan zeer qenadiqe prijzen. - - Openbare Verkooping van eene goede erbij, benevens 4 Hectaren 2G Aren 24 Centiaren onder bebouwde Grond, Hofplaats, Locbting, Gras en Land, dicht bij de plaats, langs den Keiweg van Zantvoorde Deze verkooping zal plaats hebben in 2 zitdagende eerste voor den instel, op Dijssendag 12 Maart 4889, en de tweede voor den overslag op Dyssendag 26 derzelfde maand, telkens om 4 ure namiddag, ter herberg: De Vredebij de weduwe Ryckebosch-Van- delannoote, te Becelaere, door 't ambt van zelfden Notaris Degryse. 1/2 instelpenningen te winnen. Maandag 25 Maart IS89, (O.L.V. Boods.) om 2 ure namiddag, Venditie met kontant geld van bestaande in Busschen, Splete en Spaanders, TE GHELÜVELT, bij de hofstede aldaar gebruikt door sieur Edmond Six. De vergadering bij koop een, den ont vangst en de venditie, ter herberg Het jZwart Peerdte Gheluveit op de plaats. Door 't ambt van den Notaris Degryse. aangeboden aan alle Maatschappijen en liefhebbers. o— In iedere herberg worden de volgende prijzen uitgeloofd 1° Prijs 5 fr. 2° prijs 4 fr. 5° prijs 5 fr. 4° prijs 2 fr. 5° prijs I fr. o Vloerbolspel op Zondag 10 'Maart, in de heiberg Het Schippershop, bewoond door Vandecasteele. o Kaartspel op Zondag 17 Maart, in do herberg Due de Bourgognebewoond door Messiaen. --o Kaartspel op Zondag 31 Maart, in de herberg Den Hazewindbewoond door Vanzuydt. o Kaartspel op Zondag 7 April, in de herberg a la Belle Vuedu Qiuu, be woond door Debal. —o— GRANEN verkochtte micidenprijs verkochtte middenprij enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p.100 kilo 1 pn pon

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 3