STADSNIEUWS. Nr ](M). 28e Jaar. Zondag, 24n Maart 1889. Zondagsblad van Stad en Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: Te Yperen, DIXMUDESTRAAT, 18, en op al de postbureelen van't land. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men werdt verzocht alle hoegenaamde artikelen uiterlijk tegen Vrijdag middag, vrachtvrij en onderteekerxl, toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 3 fr. 's Jaar» voor de stad; fr. 3-50 voor geheet Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN IIET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. DE WEDSTRIJDEN. De uitslagen van den laatslen prijskamp tussehen de lagere scholen zijn nog niet koud of het ministerie is er reeds op be- dacht het reglement op den wedstrijd al weer eene nieuwe verandering te doen ondergaan, altijd in het belang der kleri kale scholen. De verplettering der scholen met God door de officieele gestichten is telkenmale zoo groot, dat men na iedere nederlaag naar Brussel loopt, wijzigingen voorstelt om den wedstrijd gemakkelijker te maken in de hoop van in den volgenden wed strijd beter te gelukken. En ook iedere maal is de Minister ge reed geweest om de gevraagde wijzigingen toe te staan: alles voor de vrienden! Hoe dat ongelukkig reglement sinds 1885 verdraaid en verwrongen, gekneed en herkneed is door M.M. Thonissen en De Volder, zouden wij in geene vier ko lommen kunnen beschrijven En hoe meer men kneedt en knoeit in het voordeel der klerikale scholen, hoe grooter de victorie der officieele scholen wordt. In 1885 werd het programma vereen voudigd, en gebracht op slechts vier vak ken, waarbij schrijven en teekenen. Sedert 1886 mogen de leerlingen ieder jaar in den prijskamp opnieuw optreden, niettegenstaande het hoog getal bekomene punten: op die manier kunnen de klerika le scholen eenen cortege der Juive vor men. In 1887 werden de bestuurders der offlciëele scholen uit de verbeteringsjurys gebannen; maar de schoolmeesters met God bleven er deel van maken. Vele jurys zijn rseds zoodanig samen gesteld dat zij, te beginnen van den hoofd inspecteur tot het minste lid, toleal uit ka tholieken, dus uit aartsvijanden, uit bevechters van het officieel onderwijs be slaan; in bijna allen is de meerderheid ka tholiek! Men ziet in welke ongunstige voor- Later werd opgemerkt, dat de leerlin gen der klerikale scholen bijna niet re kenen konden, en er in dit vak grooten- deels doorvielen. In 1888 verandering aan het reglement, de punten van rekenen werden vermin derd.die van schoon schrijven verhoogd; en in plaats van te eischen, zoo als vroe ger, dat in rekenen ten minste de helft der punten moest genomen worden, stelde men zich te vreden met een derde der punten. Eerst moest men in dit vak 25 punten behalen; nu zijn 15 punten vol doende! Altijd in het voordeel der scholen met God! Altijd om het getal hunner laureaten te vermeerderen! - knoeid is, en wij in den Monilcur van Voor het jaar 1889 nieuwe verande ring: het examen wordt nog al gemakke lijker dan vroeger. Op de zes verplichtende vakken zijn 200 punten te winnen, waarvan de kan didaten, om te gelukken, er ten minste 6/10, dus 120 punten moeten bekomen. Buiten die verplichtende vakken zijn er nog drie bijvakken, franschetaal, meet kunde en natuurwetenschappen, waar in de leerlingen ook examen kunnen af leggen, noch die niet noodig zijn te beko men van het diploma. De leerlingen der officieele scholen moeten hel examen afleggen in al de vak ken. In de scholen met God is er een zeker getal leerlingen opgevischt waarschijn lijk uit de officieele scholen die ook het examen in de drie vakken gedaan en daarin eenige punten gewonnen hebben. Die weinige puntjes dienden bun echter tot niets; zij vielen, zoo als men aan de Werf zegl, tussehen de kaai en het schip, of liever tussehen de verbeteringslafel en het diploma 6 Februari 1889 de volgende nieuwe be paling lezen: De in de bijhoorige taal (voor ons de fransche taal) bekomen punten, worden den mededingers aangerekend om hel minimum van 120 punten, vereischl ter bekoming van het certificaat, voltallig te maken. Het examen was nog niet eenvoudig, en de vragen nog niet gemakkelijk ge noeg: Wie thans eenige oneen verstand te kort en niet lot 120 komt, die krijgt eenen doorslag met de weinige puntjes van fransche taal, en... het diploma is verdiend. Dat is zoo een fijne toer van sclierr eiceg. En zoo zullen zij waarschijnlijker in 1890 nog eenen nieuwen doorslag krij gen met de puntjes van meetkunde en in 1891 eenen derden doorslag met die van icelenschappen Wie weet of in 1892 hel diploma niet zal gegeven worden enkel en alleen op vertoon van een biechtbriefje of een com- muniebewijs! Dat ware misschien nog veG eenvoudiger en zeker veel doeltreffender: dan vielen negen tienden van de leerlin gen der geuzenscholen er zeker door, ter wijl al de kandidaten der scholen met God laureaat zouden zijn! De nieuwe verandering door M. De Volder aan het reglement toegebracht en waaruit de klerikale scholen groot profijt leerlingen sterk in de werken, en de ouders doen geloven, dat op den ouder dom van 11 a 12 jaren hunne kinderen gansch volleerd zijn. De mannen van den domphoren vragen niets beter, dat weten wij wel; doch de iberalen hebben op dit punt heel andere gedachten. W. v. O. Yperen, 23 Maart 1889. WiHcEns-EFonds. Terwijl er alle dagen en onder aller hande voorwendsels nieuwe maatschap pijen oprijzen, die soms meer gerucht maken dan wezenlijk nut stichten, is er eene instelling welke hare vertakkingen over al de gewesten van Vlaanderen uit spreidt en met vasten stap, zonder kwak zalverij maar op doelmatige wijze haai veredelend en beschavend werk voortzet. Wij bedoelen bet Willems-Fonds dat onlangs zijne veertigste afdeeling in eenen afgelegen hoek van Vlaanderen Ie Avel- gem heeft ingesteld. Wij mogen zeg gen dal bet Wiltems-Fonds, zonder deel te nemen aan de partijtwisten, niet vreemd blijft aan de bespreking en bekendmaking der belangrijke vraagstukken opgewor pen door de maatschappelijke en politieke gebeurtenissen en welke eenen groeten invloed op het welzijn der natie kunnen uitoefenen. Zoo zien wij dat in verscbillige afdee- lingen van liet Willems-Fonds het vraag punt van den persoonlijken dienstplicht zal behandeld worden. Deze pogingen om liet Vlaamsch publiek bekend te maken met de groote quaeslies, aan d'orde van Welnu, de klerikalen zijn weeral naar Brussel gestoomd en hebben van Mijnheer' De Volder bekomen, dat de puntjes, inj de fransche taal bekomen, niet meer waarden de officiëele scholen moeten me-'waasGmaar op het diploma zouden vallen, dekampen. j En daardoor komt het, dat voor het En toch is de uilslag schitterend jhuidige jaar er nog eens aan het regle- ment in klerikalen zin gekneed en ge gaan trekken, levert voor onze officiëele ^ea c'a8> kunnen niet genoeg geprezen scholen weinig of niets op, vermils daar7°rden e" I"°leieln de a»azf ten om zich talrijk bij het Willems fonds het volledig programma van 18/9 altijd aan (e sluiten> is \ooilgeleeid, onnoodig was het dusj Een bewijs dat de beschavende invloed voor deze laatste op dit of dal vak een van |iej Willems-Fonds wel groot moet privilege toe te staan, vermits al de vak- wezen, vinden wij in de hardnekkigge ken verplichtend zijn. '.tegenwerking der klerikale partij. Deze Maar de gedurige klerikale wijzigiJs;eunt hare macht op de onwetendheid en D slaalsche onderwerping onzer bevolking, gen van het reglement en de al te eenvou- A1 wat b|j middd van dige vragen van bel examen strijden re-'schriften en boeken aangewend wordt lot gelrecht met den vooruitgang van het vereffing des volks, op intellectuëel en onderwijs en de verheffing van het peil en stoffelijk gebied, tracht zij te verijde- der verstandelijke ontwikkeling in onze 'en- ^an ^aai' c'e stichting van het üa- officieele scholen. Er dienen, dunkt onst\vids-Fonds, van daar den kruistocht overal door de geestelijkheid legen de maatregelen genomen te worden, tegen concert-voordrachten, de uilRave« en do die al te gemakkelijk behaalde diplomas, volksboekerijen van het IFillems-Fonds welke 't vroegtijdig schoolverlaten der gepredikt. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1889 | | pagina 1